Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Matej Klenovský

Japonsko v problémoch - slabá mena, recesia a predčasné voľby. Európa rozhodnutá zareagovať na nízke ceny!

22.11.2014 | Matej Klenovský

Japonsko je späť... v recesii. Premiér nechal rozpustiť dolnú komoru parlamentu a zverejnil dátum nových volieb. Draghi (ECB) sa rozhodol spraviť „...všetko, čo bude treba...“ aby eurozóna dosiahla vyššiu infláciu – euro znovu padá.

 • Tlačiť
 • 0

Japonská ekonomika opäť v recesii. Premiér zvolal voľby

Po zverejnení pondelkových výsledkov hrubého domáceho produktu sa tretia najväčšia ekonomika sveta opäť prepadla do recesie. Za posledných šesť rokov to je už štvrtá recesia, ak vychádzame zo všeobecnej definície, že recesia nastáva, ak krajina vykáže dva po sebe idúce kvartály negatívny rast HDP. V treťom kvartáli klesla japonská ekonomika v porovnaní s predchádzajúcim o 0.4%, pričom sa očakával 0.5 percentný rast. Zároveň bol negatívne revidovaný aj výsledok za druhý kvartál roku 2014, zmena nastala z -1.7% na -1.8%. Za poklesom HDP môžeme hľadať najmä slabý dopyt zo súkromnej sféry, ktorý bol pravdepodobne spôsobený tohtoročným zvýšením spotrebných daní z 5% na 8%. Naopak, vyššie vládne výdavky a verejné investície zastavili HDP pred ešte výraznejším prepadom. Vývoj japonského HDP je zobrazený na dole uvedenom grafe, šedou farbou zobrazené obdobia predstavujú obdobia recesie.

Eurostat

Vývoj japonského HDPZdroj: Eurostat

Pravdepodobne aj tieto výsledky motivovali premiéra S. Abeho k zvolaniu mimoriadnych volieb do dolnej komory parlamentu, ktoré by sa mali konať už v polovici decembra. Abeho liberálno-demokratická strana ovláda momentálne približne 60% kresiel dolného parlamentu a podľa svetových médií a prieskumov by mala premiérova strana ovládnuť pohodlnú väčšinu aj po decembrových voľbách. Podľa špekulácii ide Abemu o predĺženie obdobia moci v dolnej komore (po víťazstve by ovládal dolnú komoru až do roku 2018), na získanie väčšej podpory a času pre svoj plán na oživenie ekonomiky.

Neistota a slabé výsledky nepomáhajú jenu, ktorý oslabil za posledný obchodný týždeň voči všetkým hlavným menám, najviac voči kanadskému doláru o 1.75%. Podobne sa vyvíjali aj dva najväčšie japonské indexy, Nikkei 225 a TOPIX, ktoré v pondelok reagovali na slabé výsledky HDP až takmer trojpercentným poklesom a túto stratu do konca týždňa nedokázali zmazať. K výraznejším ziskom nepomohlo ani stredajšie zasadanie Bank of Japan, na ktorom banka potvrdila výrazne uvoľnenú politiku zavedenú na poslednom zasadaní. Tentokrát za ponechanie súčasného stavu monetárnej politiky hlasovalo až osem z deviatich členov, kým hlasovanie za zavedenie posledného navýšenia kvantitatívneho uvoľňovania dopadlo v tesnejšom pomere 5:4.

Mimoriadne expanzívna politika a rozsiahle nákupy štátnych dlhopisov zo strany Bank of Japan spôsobili aj veľmi zvláštny jav na japonských dlhopisoch s krátkodobou splatnosťou. Výnosy z týchto dlhopisov sa dostali do záporného pásma vďaka výnimočne vysokému dopytu po týchto aktívach. Vysoký dopyt pochádza práve od Bank of Japan, ktorá sa rozhodla nakupovať vládne dlhopisy v objeme 80 biliónov jenov ročne (cca 570 miliárd €). V realite to vlastne znamená, že investor platí úrok za to, že požičal prostriedky japonskej vláde. Japonská mena ukončila v piatok obchodovanie voči doláru na úrovni 117.79 USDJPY (týždenná strata -1.27%) a slabé HDP zastavilo spanilú jazdu indexu Nikkei 225 a spôsobilo týždenný pokles -0.76%.

Rozpor v Británii

Britská libra dokázala po dlhých týždňoch odolať sile doláru a výrazne pribrzdiť svoj pád. Dôvodom bola Bank of England, ktorá stredu publikovala Minutes a výsledky hlasovania ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb. Dvaja členovia znova zahlasovali za zvyšovanie, kým ostatných sedem bolo za ponechanie súčasných sadzieb na úrovni 0.50%. Toto hlasovanie bolo mierne v rozpore s minulotýždňovým Inflačným reportom, v ktorom sa guvernér Carney prezentoval dostatočne holubičie. Najprv upozorňoval na zvyšujúce sa riziká prichádzajúce z eurozóny, neskôr znížil výhľad HDP a miery inflácie krajiny, čím dal investorom jasne najavo, že tak skoro sa sadzby zvyšovať nebudú. Preto bolo miernym prekvapením, že znova tí istí dvaja členovia hlasovali za zvyšovanie sadzieb na 0.75%. Táto skutočnosť pomohla britskej libre v zastavení oslabovania voči doláru a obchodovanie na tomto páre sa uzavrelo na úrovni približne 1.5660 GBPUSD, libra za posledný týždeň klesla len o zanedbateľných 0.09%. Pozitívnym fundamentom bola aj vyššia, než očakávaná, miera inflácie (1.3% y/y; oč. 1.2% y/y). Tento výsledok nebol opäť v súlade s Inflačným reportom, v ktorom boli publikované obavy o zotrvaní miery inflácie na dlhé obdobie pod jednopercentnou úrovňou.

Draghi chce tlačiť ešte viac peňazí. Euro padá, akcie stúpajú

Na najobchodovanejšom menovom páre sme do štvrtka nezaznamenali žiadne významné zmeny - kurz sa stabilizoval a osciloval okolo úrovne 1.2500 EURUSD. Pondelok začala spoločná európska mena stratou 0.59% voči USD, mierny pokles bol výsledkom Draghiho komentárov. Guvernér ECB sa vyjadril, že monetárna politika sama o sebe nie je schopná dosiahnuť želané výsledky, hoci sú už isté pokroky badateľné. Neskôr znovu vyzval predstaviteľov jednotlivých vlád na zavedenie štrukturálnych reforiem a zaviazal sa, že ECB urobí všetky potrebné kroky na podporu ekonomiky. Holubičie slová v pondelok euru síce mierne uškodili, no európske akciové indexy rástli – nemecký DAX +0.58%, britský FTSE100 +0.29%.

Indexy aj európska mena skončili v utorok v zelených číslach po tom, čo výrazne nad očakávaním skončil indikátor German ZEW Economic Sentiment. Ten mal podľa všeobecného odhadu dosiahnuť 0.9 bodu, no index poskočil až na 11.5 bodu. Výsledok je však stále hlboko pod priemerom z posledných dvoch rokov, ktorý je na úrovni takmer 37 bodov. Mierne negatívne dopadli aj štvrtkové výsledky od spoločnosti Markit – Flash Manufacturing PMI (50.4 b) a Flash Services PMI (51.3 b.). Napriek tomu, že indikátory dosiahli hodnoty nad 50 bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pásmo kontrakcie od pásma expanzie, oba indikátory dosiahli niekoľkomesačné minimá. V prípade Manufacturing PMI sa jedná až o šestnásť mesačné minimum, čo pri vysokej korelácii s rastom HDP môže vzbudzovať obavy o ďalší vývoj hospodárstva eurozóny.

Markit, Eurostat

Vplyv Manufacturing a Services PMI na HDP eurozónyZdroj: Markit, Eurostat

Americká ekonomika neponúkla tento týždeň veľa fundamentov, no napriek tomu pokračovali americké akcie v nastavenom trende z posledných týždňov a tri najväčšie indexy si znova pripísali týždenné zisky - index S&P500 po niekoľkýkrát znovu prepísal históriu a uzavrel na novom maxime – 2 063.50. Silný trend z posledných týždňov mierne pominul na dolárových pároch – napr. kanadská mena dokázala voči americkej mene zľahka posilňovať a dočasne zastaviť svoj dlhodobý pokles. Výrazné zmeny nepriniesli ani Minutes zo zasadania Fedu, na ktorom bolo definitívne ukončené tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania (QE). V Minutes sa znova potvrdilo, že prvé zvyšovanie sadzieb v Spojených štátoch bude závisieť od prichádzajúcich dát z ekonomiky a malo by nastať až „značný čas“ po ukončení QE.

Miera inflácie v USA sa už tretí mesiac ustálila na 1.7 percentnej úrovni y/y, čo je len tri desatiny percenta od inflačného cieľu Fedu. Ekonómov môže potešiť fakt, že jadrová inflácia (bez zohľadnenia cien energií a potravín) narástla na 1.8% y/y. Dobré výsledky miery inflácie boli vo štvrtok doplnené aj pozitívnym Philly Fed Manufacturing Index, ktorý napriek očakávanému poklesu vystrelil na najvyššie úrovne od začiatku roka 2011 (oč. 18.9 b., výsledok 40.8 b.).

Euro veľmi výrazne kleslo po Draghiho piatkovom prejave vo Frankfurte, na ktorom sa guvernér znova vyjadril, že ECB bude aj naďalej rozširovať nákupy aktív, pokiaľ sa bude predpokladaná miera inflácie znižovať. "Musíme spraviť všetko, čo bude treba, na zvýšenie miery inflácie a inflačných očakávaní." Euro prudko oslabilo na 16 pároch, jedinou menou, kde európska spoločná mena dokázala rásť bol švajčiarsky frank. Podľa informácii od spoločnosti Bloomberg za to môže intervencia Švajčiarskej centrálnej banky, ktorá nechcela nechať padnúť výmenný kurz pod ich cieľový kurz 1.20 EURCHF. Štvrtého decembra sa bude konať ďalšie zasadanie ECB a podľa posledných vyjadrení nie je vôbec vylúčené, že by Draghi prišiel s ďalším plánom na podporu ekonomiky. Špekuluje sa najmä o tom, že ECB začne nakupovať štátne dlhopisy, tak ako to robili v Spojených štátoch a ako to robia v Japonsku. Práve preto po piatkovom vyhlásení začala európska mena a výnosy z drvivej väčšiny európskych dlhopisov klesať a akciové indexy rásť.

money.cnn.com

Vývoj svetových akciových indexov a európskej meny v piatok 21.11.2014Zdroj: money.cnn.com

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Matej Klenovský

Matej Klenovský
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 1920
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Analytik a investor, ktorý sa venuje obchodovaniu na devízových a akciových trhoch. Spolupracoval s viacerými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú obchodovaním na finančných trhoch a jeho komentáre a analýzy sú pravidelne publikované vo finančných spravodajstvách.

Matej Klenovský

Matej Klenovský
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 1920
 • Priemerná diskutovanosť: 10
 • RSS blogu

O blogu

Analytik a investor, ktorý sa venuje obchodovaniu na devízových a akciových trhoch. Spolupracoval s viacerými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú obchodovaním na finančných trhoch a jeho komentáre a analýzy sú pravidelne publikované vo finančných spravodajstvách.

Kalendár sa načítava...