Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Matej Bugár

Kupujete auto?

11.08.2008 | Matej Bugár

Pocit je dôležitejší ako technické detaily

 • Tlačiť
 • 23

Od tej doby čo pracujem v automobilovom priemysle, platím v okruhu svojich priateľov, rodinných príslušníkov a známych za najväčšieho odborníka a špecialistu na autá. Svojím spôsobom je to pochopiteľné a do istej miery mi to lichotí. Na druhej strane sa hrozím toho, že by som ako vyštudovaný konštruktér pracoval napríklad u výrobcu lanoviek. To by som určite musel pred každou lyžiarskou sezónou minimálne dočasne doma zriadiť zelenú linku a stanoviť konzultačné hodiny. Aj preto som sa rozhodol napísať tento blog.

Auto sa našťastie nekupuje každý rok. Vedia to aj predajcovia. Len sa rozhliadnete po showroome a už je pri Vás predajca. Nasleduje privítanie, prvý kontakt, nenásilné nadviazanie rozhovoru, zistenie potrieb zákazníka, prvá ponuka, ako z veľkej knihy. Vo voľnom, skôr priateľsky ladenom rozhovore sa Vám predajca snaží pomôcť so špecifikáciou auta, nevtieravými otázkami zisťuje ten najvhodnejší a akceptovateľný spôsob financovania, V správnej chvíli Vám ponúkne originálne príslušenstvo. A tak ďalej, až po podpis kúpnej zmluvy. Dobrý špecialista na predaj dokáže tento postup odriekať ako básničku v každú dennú či nočnú hodinu. Bez jediného zaváhania.

Ak je predajca či predajkyňa fundovaný/á, vzdelaný/á a príjemný/á, ovláda technické parametre, aktuálnu modelovú ponuku, momentálne bežiace akcie importéra na podporu predaja, vie vysvetliť skratky z katalógu, ktorý ste si zobrali pred rokom na autosalóne (ESP, ASR, ABS, AC atď.), dokáže potenciálneho zákazníka s ľahkosťou baletky na pódiu SND presvedčiť o tom, prečo je práve tá či oná značka pre Vás tou správnou voľbou. Ale - a to hovorím aj mojim známym a priateľom - niečo mi tu chýba.

Iste, výkon motora, krútiaci moment a jeho priebeh v závislosti na otáčkach, presnosť radenia, či rýchlosť reakcie viskóznej spojky náhonu na všetky štyri kolesá, to všetko sú určite dôležité veci. Rovnako aj charakteristika podvozku, priebeh brzdného účinku v závislosti na teplote brzdného obloženia, počet milisekúnd po náraze do reakcie air-bagu, alebo aj rozsah možnosti elektrického nastavenia sedadiel. Ja si však myslím, že skutočne dôležité pri kúpe auta je niečo úplne iné.

Pri výbere auta, ktoré chcete zaplatiť zo svojich vlastných peňazí, sú technické parametre až na druhom mieste. Auto musí svojho budúceho majiteľa podľa môjho „profesionálneho" pohľadu jednoducho osloviť. Úlohou predajcu je, aby Vám ten prvý, skoro až intímny kontakt s autom umožnil. Bez nervozity, stresu a zbytočného obmedzovania.

Je to umenie. Oboje. Je umením vyrobiť také auto, ktoré človeka osloví. A umením je aj odprezentovanie auta zákazníkovi na predajni. Autám totiž rozumie každý, ale vkus máme každý úplne iný, výhradne ten svoj.

Čo z toho všetkého vlastne pre kupujúceho vyplýva?

Je to jednoduché. Určite si do auta pred jeho kúpou sadnite. Ak je to čo len trochu možné, odvezte sa v ňom. Buďte pritom sám sebou - nerobte zo seba súdneho znalca z oblasti dopravnej techniky, ani profesionálneho jazdca formuly jedna. Ak sa tým neživíte, tak pár týždňov pred kúpou auta to nedoženiete.

Sadnite si do auta, nastavte si sedadlo a volant do „pohodlna", chyťte volant pevne oboma rukami, dotýkajte sa všetkého okolo seba, mačkajte ovládacie gombíky, skúste pustiť rádio a ihneď potom ešte raz, tentokrát so zavretými očami. Zhlboka dýchajte, otvorte a zatvorte dvere a počúvajte ako „znejú". Vystúpte z auta, otvorte kufor, zavrite ho, otvorte kapotu a zavrite ju, skúste otvoriť nádrž...  Proste robte všetko to, čo robíte s autom a v aute bežne každý deň.

Tým tajomstvom totiž je, že pri všetkých tých bežných, normálnych činnostiach musíte mať z auta dobrý pocit - Vy a nikto iný. A to aj vtedy, keď je zamračené, sychravé a upršané ráno, Vy sa ponáhľate do práce a nestíhate.

Volant Vám musí padnúť do ruky. Plasty Vám musia voňať. Ovládacie tlačidlá musia byť akurát na Vaše prsty. Kapotu a kufor musíte Vy dokázať otvoriť aj vtedy, keď je auto celé špinavé. Sedadlo musí mať rozsah na Vašu postavu. Zvuk dverí musí lahodiť Vašim ušiam. Farba sa musí páčiť práve Vám.  

Jednoducho, auto Vás musí osloviť.

Auto kupujte u autorizovaného predajcu, pretože ten ich nakupuje od importéra, oficiálneho a legálneho zástupcu automobilky. Tým sa vyrieši veľa zbytočných problémov. Pobavte sa s predajcom, nechajte si poradiť, ale rozhodujte podľa svojho pocitu. Keď dospejete k rozhodnutiu a aj cena sa Vám zdá prijateľná, informujte sa na popredajné služby autorizovaného servisu vo Vašej blízkosti. Ak navyše špecifikácia auta milo poteší nejakým inteligentným a praktickým riešením, tak ste určite urobili tú správnu voľbu - a to aj bez rady odborníkov ako som ja.

 

 • Tlačiť
 • 23

Matej Bugár

 • Počet článkov: 5
 • Priemerná čítanosť: 5280
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

V automobilovej branži pôsobím od roku 1994 a stále ma to baví. Hoci dlhé roky pracujem na manažérskych postoch, techniku mám v krvi. Vyštudoval som konštrukčnú techniku – CAD/CAM systémy na Technickej Univerzite, Chemnitz, Nemecko. V súčasnosti riadim predaj, marketing, aftersales a PR importéra významnej automobilovej značky. Som zároveň konateľom zastúpenia tejto značky na Slovensku. Milujem svoju rodinu, mám rád autá, rozhovory s ľuďmi, ktorí majú čo povedať, lyže a golf.

Matej Bugár

 • Počet článkov: 5
 • Priemerná čítanosť: 5280
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

V automobilovej branži pôsobím od roku 1994 a stále ma to baví. Hoci dlhé roky pracujem na manažérskych postoch, techniku mám v krvi. Vyštudoval som konštrukčnú techniku – CAD/CAM systémy na Technickej Univerzite, Chemnitz, Nemecko. V súčasnosti riadim predaj, marketing, aftersales a PR importéra významnej automobilovej značky. Som zároveň konateľom zastúpenia tejto značky na Slovensku. Milujem svoju rodinu, mám rád autá, rozhovory s ľuďmi, ktorí majú čo povedať, lyže a golf.

Kalendár sa načítava...