Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Zapalač

Prečo je to so slovenskými dôchodkami také zlé?

18.09.2018 | Martin Zapalač

Dôchodok – téma, o ktorej sa v spoločnosti diskutuje stále viac.

 • Tlačiť
 • 55

V médiách sledujeme neustále sa opakujúce reportáže o posúvajúcej sa hranici odchodu do dôchodku, o znižovaní dôchodkov aj o tom, že by sme si mali na dôchodok odkladať. Samé negatíva. Ale prečo to tak je? „Politici rozkradli!“ je veľmi častá odpoveď. Bohužiaľ, aj napriek vysokej miere korupcie na Slovensku, to nie je ani zďaleka hlavný dôvod nízkych dôchodkov a do budúcna sa zhoršujúcich podmienok. Tu je 7 dôvodov, prečo je to u nás s dôchodkami také zlé:

 1. Starnutie obyvateľstva

Počet dôchodcov neustále pribúda v dôsledku vysokej pôrodnosti v minulých rokoch. Navyše sa predlžuje dĺžka života. Dôsledkom toho bude ľudí na dôchodku viac ako pracujúcich a budú sa dožívať vyššieho veku. V praxi to znamená, že zatiaľ čo dnes je pomer pracujúci – dôchodcovia 3 : 1, do roku 2050 sa zmení na 1 : 1.

 1. Nízka pôrodnosť

Tiež máte rodičov alebo starých rodičov, ktorí sú zo štyroch, z piatich, zo šiestich alebo z viac súrodencov? Mnohí z nás áno. Kedysi bolo bežné mať tri až štyri deti. Dnes je to v priemere jedno až dve deti. Aj to bude teda príčinou zmeny pomeru pracujúci : dôchodca.

 1. Odďaľovanie odchodu do dôchodku

Čo spravíte, ak máte rozdeliť málo peňazí veľkej skupine ľudí? Sťažíte kritéria získania. To sa momentálne deje na Slovensku. Odďaľovanie hranice dôchodku sa bude s pribúdajúcim počtom dôchodcov a znižujúcim sa počtom pracujúcich stále posúvať.

 1. Znižovanie dôchodku

Rovnako ako v predchádzajúcom bode. Čo spravíte, ak máte rozdeliť málo peňazí veľkej skupine ľudí? Dáte každému menej. Aj to sa momentálne deje na Slovensku – znižovanie dôchodkov bude s pribúdajúcim počtom dôchodcov a znižujúcim sa počtom pracujúcich pokračovať.

 1. Málo peňazí z odvodov

Nemyslím si, že by Slováci mali platiť viac. Práve naopak. Odvodové zaťaženie na Slovensku je najväčšie v ÉU. Neatraktívna budúcnosť dôchodku zo Sociálnej poisťovne núti ľudí ku krokom, ako sú minimálne odvody živnostníkov, priznávanie minimálnej mzdy s výplatou zvyšku „na ruku“, neplatenie odvodov a podobne. Toto všetko negatívne ovplyvňuje výšku dôchodkov.

 1. Sociálna poisťovňa peniaze nesporí

„Celý život odvádzam do sociálky a oni mi nič nedajú?!“ Bohužiaľ, áno. Peniaze, ktoré idú do Sociálnej poisťovne, neslúžia na odkladanie alebo zhodnocovanie. Tieto peniaze sú použité na vyplatenie dôchodkov, to znamená, že to, čo odíde z hrubej mzdy do Sociálnej poisťovne, zabezpečí živobytie dôchodcom. Hovorí sa tomu princíp solidárnosti.

 1. Socializmus vs. Kapitalizmus

Starý režim sa postaral, ale zároveň nás v mnohých ohľadoch obmedzoval. Ako keď ste dieťa a bývate u rodičov. Postarajú sa o vás, ale nemôžete si robiť, čo chcete. Kapitalizmus dáva ľuďom väčšiu slobodu a možnosti, ale nestará sa a chce, aby sa človek postaral sám o seba. Ako keď dospejete, odsťahujete sa od rodičov a začnete žiť svoj vlastný život. Problémom je, že Slovensko sa zaseklo niekde v polovici. Socializmus zanikol, ale ľudia od štátu očakávajú príliš veľa.

Ak chce človek žiť vo svojej starobe dôstojný život a nie iba prežívať, poprípade do smrti pracovať, musí sa spoliehať sám na seba a odkladať si na dôchodok. Byť dospelým znamená byť samostatný a vedieť sa postarať sám o seba. Prečo sa teda v prípade dôchodku spoliehame na štát a nie na seba? Čo si o tom myslíte vy? Napíšte mi do komentára! :-)

Zdroj:

www.statistics.sk

www.socpoist.sk

 • Tlačiť
 • 55

Martin Zapalač

Martin Zapalač
 • Počet článkov: 1
 • Priemerná čítanosť: 4797
 • Priemerná diskutovanosť: 55
 • RSS blogu

O blogu

Na blogu sa chcem venovať praktickým témam zo sveta financií, s ktorými sa dennodenne ľudia stretávajú a taktiež postojom a pohľadom na oblasti spojené s financiami. Pracujem ako finančný sprostredkovateľ a poradca pre Fincentrum.

Martin Zapalač

Martin Zapalač
 • Počet článkov: 1
 • Priemerná čítanosť: 4797
 • Priemerná diskutovanosť: 55
 • RSS blogu

O blogu

Na blogu sa chcem venovať praktickým témam zo sveta financií, s ktorými sa dennodenne ľudia stretávajú a taktiež postojom a pohľadom na oblasti spojené s financiami. Pracujem ako finančný sprostredkovateľ a poradca pre Fincentrum.

Kalendár sa načítava...