Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pan premiér a nepodstatní investoři

02.05.2008 | Martin Šmajstrla

Diskusia (15 reakcií)

02.05.2008 | xxc

To som zvedavy, ako pomocou kapitalu poridite podu :-) Poda tu uz bola, este ked ekonomovia neboli. Fico vypusti jednu perlu a vy dalsie.

02.05.2008 | michal.kascak

toto bola tiež dobrá perla.

03.05.2008 | aries101

hej, ako sudruh fico povedal nieco v tom zmysle ze ked sa po praeuropskej unii este len kapitalisticke zvery ktore ozobracovali ostatnych pohybovali tak sudruh svatopluk bol uz prvy socialny demokrat? aka narodna hrdost za kazdu cenu

myslim ze pod vyrobny faktor "poda" spada nie len poda ako policko zeme, ale aj vsetky hmotne a nehmotne predpoklady na vyrobu, alebo inak povedane vsetko co potrebujeme na vyrobu a mozeme si to zaobstarat za "kapital" aby sme to pomocou "prace" mohli cele zvrtnut cez transformacny proces na output. este si myslite ze tu fakt cely ten vyrobny faktor lezal na luke a cakal na prveho okoloiduceho?

03.05.2008 | michal.kascak

Toto nemá zmysel. Treba rozlišovať, s kým sa oplatí diskutovať a s kým nie. :-)

03.05.2008 | xxc

Chcel som len upozornit na perlu, seriozna diskusia je tu zbytocna :-)
Ked pod podu spada vsetko, tak je to v poriadku.

02.05.2008 | Martinesco

Tento clanok je absolutne presny, pisany formou, kt. porozumie aj cvicena opica. Navyse nie je nicim vynimocny, su v nom elementarne principy ekonomie, kt. rozumie kazdy aj priemerny absolvent obchodnej akademie, ci semestru Zakladov ekonomie. A ze by tomu Fico nerozumel? To samozrejme nie. Pre neho nie je najvyssou hodnotou, ako to propaguje solidarita, ale moc. Chapajuc fakt, ze pudova nenavist voci kapitalizmu nachadza u volicov pozitivnu odozvu, predstiera mentalnu retardaciu ako nastroj upevnenia moci....

02.05.2008 | Nickush

prečo sa s ním Svetlana nechce ukazovať na verejnosti.... asi by sa (aj keď je špecialistka na občianske právo) musela hanbiť za jeho ekonomické ignorantstvo... a bojí sa, že by na nej bolo vidieť znechutenie nad podobnými výrokmi. :-)))
Že by bez investorov nebolo dosť práce, chápu aj robotníci z fabrík bez maturít.... tak nechápem, prečo sa takýmto ignorantsvom pýši vysokoškolsky graduovaný politik.
Mal som možnosť párkrát hovoriť s ľudmi, ktorí sa sťažovali na tvrdú prácu a prílišné (podľa ich vyjadrenia) vykorisťovanie. Ale na druhej strane priznávali, že bez tohoto zamestnávateľa, na ktorého tak nadávali, by boli asi na podpore.

02.05.2008 | xxc

Nebolo to nejake marketingove vyjadrenie pre siroke vrstvy? Politici sa sustredia na najblizsie volby, preto treba ich vyjadrenia aj tak chapat.

03.05.2008 | Martin Šmajstrla

I tyto "marketingové" výroky se ale musí pohybovat v rámci logiky a respektovat dané souvislosti a zákonitosti. A hlavně je nesmí popírat - jinak se z tohoto "marketingu" stává demagogie.

04.05.2008 | xxc

Preco by v tom musela byt logika? Nemusi. A ked demagogia pomoze k volicskym hlasom, preco by ju nepouzil?

05.05.2008 | Robert Merva

a nezda sa ti to trosku chore... alebo prinajmensom aspon nestandardne... ked ti niekto bude tvrdit, ze ziskas 40% zo svojich vkladov a potom ta jednoducho o tvoje vklady okradne a ty sa mozes ist past... toto presne robi fico... lenze zlodeja zavru a odsudia, ale co s takym podvodnikom, ktory je naviac premierom???

03.05.2008 | Robert Merva

aj sam vodca vie, aky su doleziti investori... a to najma na rozbeh strany... potom su uz ale iba na pritaz... MATE PRAVDU PAN FICO... ale to co takto plati v politike, neplati v ekonomike...
vyborny postreh Martine ...

06.05.2008 | Kopanec

otazkou je odkial pochadza kapital. Smith a Marx tvrdili, ze z prace. V pripade USX, VW, Slovnaftu a dalsich tradicnych tahunov nasej ekonomiky kapital dodali byvale generacie, danovnici na ulavy a "ozdravovanie" a kupujuci investori. V Pripade KIA a dalsich kapital dodali zahranicni investori. Odkial ich zohnali? Jedna moznost je, ze financny kapital bol pozicany. Splacany vsak buducou pracou. Ak si Fico mysli, ze kapital vznikol z prace, alebo bude splacany pracou tak ma jeho nazor urcitu opravnenost.

06.05.2008 | Martin Šmajstrla

Nový kapitál NEMŮŽE pocházet jen z práce - vzniká předchozí výrobou, tj. kombinací všech třech výrobních faktorů. Pokud by kapitál vznikal pouze z práce, tak by nebylo zaměstnanců - všichni bychom mohli podnikat a sami si tvořit kapitál.
Na rozjezd jakéhokoli businessu potřebujete minimálně know-how (zvláštní forma kapitálu).
Zkusme si představit úplné začátky -> Pralidé pokud chtěli ulovit zvíře, tak nejprve museli mít know-how, jak to zvíře ulovit - vzali do ruky kámen a na x-tý pokus trefili zajíce. Jeden zajíc nestačil, tak aby toho nalovili více (pro sebe, tlupu a na výměnný obchod) museli vymyslet použití oštěpu (a zase know-how).
Takže opakuji - na počátku všecho je kapitál, ale abychom jej produkcí přetranformovali na nový kapitál musíme jej zkombinovat z ostatními výrobními faktory, ergo nelze jeden výrobní faktor vyvyšovat nad jiný.

A z hlediska hospodářského růstu SR je naprosto irelevantní Z ČEHO kapitál vznikl a Z ČEHO se bude splácet - směrodatné je KDO jej přinesl, KDO jej bude splácet a KDO nese rizika. No a to jsou pouze a jedině investoři.

07.05.2008 | xxc

Aby mohli ulovit zviera, museli mat najprv podu a vykonat nejaku pracu, aby vytvorili know-how. Tak vznikol kapital, odvodeny vyrobny faktor, lebo bol vysledok vyrobnej cinnosti.

Martin Šmajstrla

  • Počet článkov: 17
  • Priemerná čítanosť: 2853
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

povoláním ekonom - zaměření na ekonomiku průmyslových firem v soukromí nudný mluvka, který rád filosofuje u piva ------- od začátku kariery (v roce 99) působím v oblasti controllingu a podnikohospodářských analýz v současnosti pracuji pro firmu, která vyrábí ocel pro automobilový průmysl ------- oblíbené citáty - "Fixed fortifications are monuments to man´s stupidity" <b>Gen. George S. Patton jr.</b> "No man is goog enough to govern another man without that other´s consent" <b>Abraham Lincoln</b> "A conservative is a man who sits and thinks, mostly sits." <b>Woodrow Wilson</b>