Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Rojko

O ďalší krok bližšie k socializmu

12.12.2007 | Martin Rojko

Štát majiteľov nechráni, ale ničí. A ústava je naozaj zdrap papiera

 • Tlačiť
 • 13

Vládna soc-úderka sa v mene cesty za svetlejšími zajtrajškami a splnenia sľubov z ríše snov nezastaví pred ničím. Spojiť Bratislavu s Košicami diaľnicou chce do roku 2010. Má tomu napomôcť včera parlamentom schválený zákon, ktorý vraj umožní urýchliť výstavbu na niektorých úsekoch. Aj za cenu totálneho, bezočivého pohŕdania súkromným vlastníctvom. No dostavanie diaľnice v tomto termíne je asi také reálne, ako sa ukázalo vybudovanie širokorozchodnej železnice do Moskvy.  

Zákon alebo skôr mafiánske ultimátum o nekladení odporu umožní plánovačom stavať cesty na súkromných pozemkoch bez dohody s majiteľmi. Ak tí nebudú ochotní súhlasiť s predajom svojho majetku za štátom ponúkanú cenu, štát im ho jednoducho ukradne (hovorí sa tomu aj „vyvlastní"). Vyrovnať sa s legitímnym majiteľom mu bude stačiť až keď bude cesta cez jeho pozemok postavená. Vtip? Ani náhodou. 

Ak doteraz musel štát preukazovať aký taký verejný záujem (čítaj záujem lobistických skupín), odteraz nebude povinný. Jednoducho keď vláda rozhodne, že váš dom aj s pozemkom stojí v ceste diaľnici, na ktorú sa z daní poskladajú aj nevodiči alebo ujo z Hornej Dolnej (ktorý v živote svojou 30-ročnou škodovkou necestoval ďalej ako za hranice humna), tak oň proste prídete. Bez okamžitej a adekvátnej náhrady. A v lepšom prípade sa dozviete o tom na úradnej tabuli pred národným výborom, v horšom sa môžete jedno ráno zobudiť na prekvapivý hluk bágra z obývačky.

Boľševickí papaláši budovali takýmto spôsobom cesty štyridsať rokov. Nezaujímalo ich komu patrí dom, chata, či zemiakové pole. A už vôbec nie nejaká primeraná náhrada. Tí istí komunisti chcú teraz kradnúť ľuďom majetky a netrápi ich nejaké súkromné vlastníctvo. Podstatné predsa je, že budujú a rozdávajú. Napríklad šikulkom, ktorí už majú pozemky pozdĺž diaľnice vo svojich rukách a budú výhodne vyjednávať o ich cene. Samozrejme, z pohľadu vlády v časovej tiesni. Ak sa zákon o pár rokov ukáže ako neústavný? Nevadí, aspoň skúsili. Veď oni už tu nemusia byť a na riadne mastnú kompenzáciu majiteľom a PPP koncesionárom sa poskladajú všetci daňovníci.

Vzívať česť a svedomie poslancov alebo ministrov je ako očakávať od zlodeja, že pri návšteve vášho bytu sa uspokojí s jeho obhliadkou. Ústava nie je zmluvou, nikoho konkrétneho k ničomu nezaväzuje. Je to naozaj zdrap papiera. Vláda a parlament to svojim konaním len potvrdzujú.

„Súkromné vlastníctvo nie je vynálezom štátu. To majitelia objavili štát s jeho obrovským byrokratickým aparátom, podrývaním súkromia ľudí a vyvolávaním konfliktov. Štát negarantuje vlastnícke práva, je ich najväčší ničiteľ." (Robert LeFevre)

  > Hlasujte na hlasujte na vybrali.sme.sk
 • Tlačiť
 • 13

Martin Rojko

 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 3225
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Redaktor TRENDreality.sk, blogujem aj na stránke <a href="http://vlastnictvo.freedom-blogs.com/">Súkromné vlastníctvo</a>

Martin Rojko

 • Počet článkov: 24
 • Priemerná čítanosť: 3225
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Redaktor TRENDreality.sk, blogujem aj na stránke <a href="http://vlastnictvo.freedom-blogs.com/">Súkromné vlastníctvo</a>

Kalendár sa načítava...