Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aby realitné pády menej boleli

09.03.2009 | Martin Rojko

Diskusia (4 reakcie)

09.03.2009 | Mat69

Bublinu prepichla kriza. A to vo vsetkych krajinach. Mozeme dospat k opacnemu extremu a to k podtlaku , ktorý sposobí strmí rast cien bytov v kratkej buducnosti.

Zatial ta korekcia trhu , s prihliadnutim na okolnosti je v norme.

V kazdom okamihu bola cena bytov trhova a teda zdrava. Na slovenskom trhu boli len v minimalne miere faktory , ktore v inych krajinach sposobili nafuknutie bubliny. Ak by neprislo ku krize , je dost pravdepodobne , ze trh s bytmi , starými panelakmi by zacal stagnovat a postupne by ceny klesali. Ale nebolo by to take bolestive a dramaticke. Skor si myslim , ze ten pokles by bol do 5% rocne pocas 5-10 rokov . A to tiez neplati absolutne. Kvalita byvania aj v starom panelaku moze byt na urovni novostavby a to vtedy ak sa majitelia bytov staraju aj o viac ako iba svoj byt ale aj o dalsi ich majetok a sice spolocne priestory, spolocne rozvody ,vonkajsie mury a pod. Uz pohlad na takyto panelak svedsi o tom aky ludia v nom byvaju. Ani v dnesnej situacii nie je problem si vybavit uver, trebarz na zateplenie a popri tom upravit aj spolocne priestory.

Napriek vyssie povedanemu . novostavba mala a bude vzdy mat iny cveng. A preto bude vzdy drahsia. V tomto je ta korekcia spravna a zdrava. Diskutovat mozeme o tom aky rozdiel ceny by mal mat stary byt voci novostavbe. Ale napriek nasim zelaniam a diskusiam , trh si cenu urci sam.

09.03.2009 | LPB

Aký trh? Napríklad štát/ samospráva "vyberie" developera. Parádne preplatí stavbu. Z našich vrecák. Veď môžu napríklad zdvihnúť DzN... Konkurencia sa nechytá, tí čo prežijú nevedia čo od dobroty pýtať za meter. Aj od ostatných. No a ceny rastú...

11.03.2009 | Filip Glasa

"V kazdom okamihu bola cena bytov trhova a teda zdrava."

trhová nie je u nás a ani inde. Úroky sa odvíjajú od centrálnej banky (štátnej inštitúcie), garancie, dotácie, podpora bývania je zase od štátu. Toto krivý tú tzv. trhovú cenu v zahraničí, ale aj u nás.

Mimo to - po rokoch 15-30% rastu cien musí zákonite prísť buď to prudký a krátky, alebo pomalší a o to dlhší pokles cien. A to aj bez krízy. Inak by sme časom kupovali byty za miliardy - a netrvalo by to ani tak moc dlho.

14.03.2009 | Vynimka

to cislo 69 znamena co?
nejaka sexualna poloha?

trh s nehnutelnostami je najmenej likvidny trh vobec...
je to najmenej likvidny biznis aky vobec existuje...

to len na margo
>
Bublinu prepichla kriza. A to vo vsetkych krajinach. Mozeme dospat k opacnemu extremu a to k podtlaku , ktorý sposobí strmí rast cien bytov v kratkej buducnosti.

Martin Rojko

  • Počet článkov: 24
  • Priemerná čítanosť: 3225
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Redaktor TRENDreality.sk, blogujem aj na stránke <a href="http://vlastnictvo.freedom-blogs.com/">Súkromné vlastníctvo</a>