Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Podstupka

Jeden futbal, dva športy

03.06.2011 | Martin Podstupka

Bohorovnosť, s akou staronový predseda FIFA chce viesť boj za morálku, je obdivuhodná

 • Tlačiť
 • 0

Návšteva hospodára s obálkou v kabíne rozhodcu. To je najhlúpejšia podoba špiny vo futbale, hodná okresnej súťaže. Sú aj lepšie. Sumy za rovinu (to keď rozhodca zinkasuje peniaze od oboch súperov za to, že nebude tomu druhému nadržiavať). Lobing spojený s pozornosťami pre členov disciplínárnych komisií. Hráčske a mafiánske dohody pri tipovaní na výsledky. Predávanie zápasov. Čierne peniaze za prestupy. Kupovanie a rušenie klubov, ktoré majú pod štadiónmi lukratívne pozemky. Čím vyššia súťaž, tým sú metódy sofistikovanejšie, skrytejšie a lukratívnejšie. V niektorých krajinách sú ich plné noviny, v iných len plné kuloáre. A na tribúnach vidno iba podania rúk.

Pravda je taká, že futbal (myslím aj ten slovenský) je zašpinený. Baví (myslím ten zahraničný) milióny ľudí, pýta a dáva obrovské sumy, a tak sa azda ani nemožno čudovať.

Čomu sa čudovať možno, je bohorovnosť. Na kongrese Medinárodnej futbalovej federácie FIFA sa opäť za predsedu tejto organizácie dal zvoliť sedemdesiatpäťročný Švajčiar Sepp Blatter. Nemal protikandidáta, a tak bude na čele tejto inštitúcie už štvrté obdobie. FIFA je vo výbornej finančnej forme. V rokoch 2007 až 2010 mala podľa The Economist príjmy 4,2 miliardy dolárov. O 2,6 miliardy viac ako v predošlých štyroch rokoch.

Zarábať sa teda naučila. S morálkou je to horšie. Práva organizovať výnosné majstrovstvá sveta dostali na roky 2018 a 2022 Rusko a Katar. Vždy za okolností, ktoré vzbudili dohady, nespokojnosť a obvinenia. Blatterov možný protikandidát Muhammad bin Hammám z Kataru musel vycúvať, lebo bol podozrivý z korupcie (rovnako ako člen výkonného výboru federácie Jack Warner). Nového predsedu etická komisia takéhoto obvinenia pred voľbami zbavila. A tak mohol kandidovať, vyhrať a potom povedať aj čosi také, ako že sa lodi FIFA vráti správny kurz do čistých a transparetných vôd. Pritom je na jej čele od roku 1998.

Môj prvý tréner obchádzal po podvečeroch sídliská. Sledoval, ako na „pláckoch“ medzi domami lieta lopta. A keď videl niekoho šikovného, zavolal si ho s otázkou, či to nechce skúsiť v skutočnom klube. Viacerí potom prišli na tréning, niektorí to vzdali, iní sa chytili. Medzitým sa trénovalo, behalo, kopalo, vyhrávalo a prehrávalo. A on hľadal nových a nových a učil ich, ako vyzerá skutočný futbal. Kým je ešte čistý.

Sepp Blatter si evidentne myslí, že svetový futbal bez neho nemôže byť. No ja som si istý, že futbal by nebol bez ľudí ako tento tréner. Nech chodia po bratislavskom Štrkovci, ihriskách vo Walese alebo po vidieku v Pobreží Slonoviny.

 

 • Tlačiť
 • 0

Martin Podstupka

Martin Podstupka
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1162
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

Martin Podstupka

Martin Podstupka
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1162
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

Kalendár sa načítava...