Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Morháč

Digitalizácia výroby – vyrábať viac, lacnejšie a lepšie

12.04.2018 | Martin Morháč

 • Tlačiť
 • 1

Prehliadka výroby ktoréhokoľvek podniku na Slovensku je pre mňa vždy zážitkom. Dobre si pamätám výrobné dielne spred 30 rokov. Plné hluku, špiny a často aj chaosu. Dnes sú to väčšinou prehľadne usporiadané haly, plné modernej techniky, všade je čisto a poriadok. Nachádza sa tam množstvo drahých, číslicovo riadených strojov s elektronickým ovládaním, čoraz bežnejšími sa stávajú roboty, či autonómna doprava. Fabriky sú plné najmodernejších technológií. Čo je však veľkým paradoxom, že napriek technologickému vybaveniu, vo väčšine z nich sa ešte stále používajú papierové pracovné a materiálové lístky, sprievodky,, produkcia sa vykazuje tiež len na papieri. Úplne rovnako ako tomu bolo   desiatky rokov dozadu. Často sa stáva, že  tie moderné výrobné zariadenia stoja, kým sa priamo na nich ručne programuje ďalšia výroba. Tie efektívne a výkonné  stroje stoja, pretože „vypadol“ materiál. Nie je nič výnimočné, keď sa tieto drahé zariadenia efektívne využívajú na menej ako 50%. Deje sa to aj napriek tomu, že sú vo firme poverení ľudia, ktorí sa to poctivo snažia zlepšiť. 

Výpočet  situácií, ktoré sú viac ako opodstatneným dôvodom dostať výrobu pod kontrolu je, žiaľ mnoho. A častokrát sú podobné napríklad tejto krajnej, o ktorej mi rozprával manažér jednej nemenovanej firmy: „Počas vyhodnocovania spotreby elektrickej energie sme zaznamenali zaujímavý výsledok. V nočnej zmene nám po polnoci pravidelne klesla spotreba elektrickej energie. Keď sme tam išli, tak sme zistili, že mnohí robotníci spia. Ranná a popoludňajšia zmena nadrobila toľko, aby bol očakávaný plán splnený a nočná zmena mohla odpočívať. Takto to bežalo dlhé mesiace.“

Keď sa pred 20-25 rokmi rozbiehali ERP systémy,(podnikové informačné systémy),  nastavili očakávania, že prepoja výrobu so všetkými ostatnými podnikovými systémami a budú veľmi efektívne riadiť celý podnik ako jeden ucelený, skvele fungujúci systém. Očakávania sa naplnili  v mnohých častiach podnikov, avšak riadiť výrobu sa podarilo len málokde. Problémom bol, a  je aj dodnes, zber dát z výroby. Robotníci nemajú čas, ani vzťah k tomu, aby stáli pri klávesniciach počítačov a plnili dáta. ERP systémy skončili v kancelárii výroby, a tam sa zbierajú a prepisujú papierové lístky do systému. Výkazy a realita sú väčšinou veľmi rozdielne. Situáciu zlepšilo snímanie čiarových kódov priamo vo výrobe, avšak opäť sa to deje len z papierových dokumentov. Tieto formy sú stále neprehľadné, nejasné, generujúce nepresnosti až do takej miery, že sa im vo firmách neverí. To je jedným z nosných dôvodov, prečo sa vo väčšine firiem stal excel základným nástrojom riadenia a vykazovania mnohých firemných procesov.

Ako z toho von? Veľmi jednoducho. Je potrebné začať hľadať cesty ako elektronicky sledovať udalosti priamo z výroby, z fyzických procesov, a tak získať informácie, ktorým je možné oveľa viac veriť. Nikto ich nemusí evidovať, ani prepisovať, a na ich základe sa dá neporovnateľne lepšie riadiť firma. Náklady na zavedenie takéhoto zberu pritom predstavujú zlomok toho, čo firmu stáli výrobné technológie.

 • Tlačiť
 • 1

Martin Morháč

Martin Morháč
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 957
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Témy blogu: Digitalizácia, Industry 4.0, R&D

Martin Morháč

Martin Morháč
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 957
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Témy blogu: Digitalizácia, Industry 4.0, R&D

Kalendár sa načítava...