Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto nakoniec ostane za plotom?

22.09.2015 | Martin Mlýnek

Diskusia (18 reakcií)

22.09.2015 | Motylx

Nechápem celkom, čo sa tu stále rieši.
Koľkí utiekli na Slovensko?
A koľkí z nich tu požiadali o azyl?
Krajiny, ktoré majú s nimi problém nech ich nepozyvaju, nech si zmenia sociálny systém.
Uspokojivé riešenie pre všetkých podľa mňa neexistuje.
Lebofico už začína unavovat aj praviciarov a začína byť kontraproduktívne.
Aké riešenie problému ponúkaš, mlynek?

22.09.2015 | Motylx

Stabilita vlády prináša výsledky
Čo sme sľúbili, to sme splnili
Plnšie peňaženky
Nové pracovné miesta
Lacnejšie potraviny
Doprava zadarmo
Štadióny
Lacnejší plyn
Lacnejšie lieky
Rastú platy
Atď atď
Toto je vo fico letákoch, ktoré si nájde každá domácnosť v poštovej schránke.
A opozícia sa zmoze na nejaké lebofico.
???
Neponukas žiadne riešenia.
Vytiahnes tu vtakovinu, že máme byť solidarni s ľuďmi, ktorí to od nás ani nechcú a.... LEBOFICO.
???
Si normálny?

22.09.2015 | Roman Kanala

http://spravy.pravda...

22.09.2015 | sona08

zaujimave je aj toto:

http://aktualne.atl...

22.09.2015 | Daniel Jankech

Milý pán autor.
Myslím že tie prirovnania ktoré ste použili nesedia.
Ak išli východoEurópania za prácou, zvyčajne nestáli krajiny do ktorých odišli nič. Ba naopak, platili dane a stali sa normálnou súčasťou ich ekonomiky. Nechcem povedať kultúry keďže tej súčasťou boli vždy.

A ak chcete prirovnať socialistických emigrantov, tak väčšina z nich odchádzala za slobodou a ak sa aj ocitli v utečeneckých táboroch, tak väčšina z nich si určite nevyberala krajinu podľa výšky sociálnych dávok, ale skôr podľa miery slobody...

23.09.2015 | Roman Kanala

Veľmi dobre napísané. S rastúcimi obavami sledujem zbližovanie sa Švajčiarska s Francúzskou úniou. Možno budem musieť na staré kolená odísť za slobodou ešte raz, niekam ďalej.

23.09.2015 | Ivan Schultz

Kto ostane za plotom, to neviem.
Vstupu sa môžu dožadovať všetci, ktorí za tým plotom stoja, ale len v súlade so zákonom.
http://www.vyvlastn...

Za plotom by tak mali ostať všetci tí, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky neoprávnene (čl.23).
Za plot by mali byť vyhostení tí cudzinci, ktorí sami konajú v rozpore so základnými právami a slobodami (čl.53).
Posúdenie nároku cudzích osôb je v kompetencii Národnej rady SR, len ona môže dať súhlas s medzinárodnými zmluvami (čl.86), čiže cudzím mocnostiam neprislúcha diktovať, koho vpustíme a kto ostane za naším plotom.
Výkonná moc v SR prislúcha Vláde SR (čl.108) a tak je povinná zabezpečiť vynútenie práva v zmysle platných zákonov SR o azylovom konaní a aj režime ochrany hraníc (čl.112 a čl.152).

Ak slniečkoví optimisti a kozmopoliti tak veľmi túžia na veci niečo zmeniť, musia sa riadiť čl.152 Ústavy SR.
Ak zmenu ústavy nedosiahnu, potom sa ňou musia riadiť, a o to viac, ak majú politické ambície.
Bez ohľadu na to, či sú antifico, či ficopozitiv.

23.09.2015 | Roman Kanala

Tiež si myslím, že kým Fico napína svaly, normálny politik so štipkou právneho vzdelania by požiadal o výklad Ústavný súd a dovtedy by sa prijímanie cudzincov na prídel z tretích krajín zastavilo úplne.

23.09.2015 | grgo

Iba pár komentárov, ktoré mi pripadajú v tejto debate zaujímavé:

1) Nie je to tak dávno, čo sa Slovensko stalo súsčasťou EU. Jedna z najkomplikovanejších kapitol bol práve pohyb pracovnej sily, kde si mnohé krajiny vrátane Nemecka a Rakúska vyžiadali prechodné obdobie na aplikovanie jednej z najvýznamnejších slobôd v EU.

Je pre mňa fakt zaujímavé keď v Nemecku sa obrovskými obavami voľky-nevoľky konečne zrealizoval základný pilier EU, a zrazu o štyri roky neskôr tu máme davy ľudí kričiacich "Wilkommen" utečencom zo Sýrie, Afghanistanu, Pakistanu, médiami chodia články o tom ako je migrácia super pre ekonomiku apod. To fakt? Pred tromi rokmi nechceli Nemci desaťtisíce Slovákov, Poliakov, Čechov apod. a dnes s otvorenou náručou budú vítať milióny afghancov, pakistancov, sýrčanov apod?

2) Reálna absorpčná schopnosť. A teraz si nalejme čistého vína. Hovorí sa, že väčšona utečencov chce ísť do Švédska a Nemecka. Švédsko má populáciu cca 10 miliónov obyvateľov. A teraz kvízová otázka: koľko asi migrantov môže prijať Švédsko bez toho aby sa absolútne nezmenil charakter krajiny najbližšiu generáciu (povedzme 20 rokov)? 5 miliónov? 10 miliónov? Čo krajiny ako Švajčiarsko?

Inak povedané - ako si to teda predstavujete? Má Švédsko otvoriť hranice a výtať státisíce migrantov ročne, však by bolo hrozné postaviť plot?

PS: Inak je mi divné písať tento článok, lebo ja zhodou okolností som veľkým zástancom imigrácie. Avšak situácia ako je celá táto téma v poslednej dobe spracovaná sa podľa mňa absolútne utrhla. Nedáva to logiku s debatami spred pár rokov a celkovo si myslím že veľmi zbrklo sa robia zákopy na základe nejakej nejakej kmeňovej/politickej príslušnosťi (slniečkári vs fašisti) bez serióznej diskusie. Toto je podľa mňa najhorší výsledok celej tejto utečeneckej diskusie.

23.09.2015 | salamoon

tak tak , hlavne bod 1 je to, co mna tiez napada vzdy ako prve...pricom este to boli casy konjunktury nie ako posl. roky

23.09.2015 | Agát4

Články autorov podobných ako Mlýnek, nadchnutých vlastnou humánnosťou, majú niekoľko spoločných čŕt:
1. Pozerajú sa na utečeneckú krízu akoby to bola prírodná katastrofa. Ale nie je. Spôsobili ju konkrétne štáty s konkrétnymi cieľmi. Tak, ako vyžadujeme od občanov zodpovednosť za svoje činy, žiadajme to aj od vlád týchto štátov.
2. Takmer nikto nezabudne spomenúť emigráciu našich občanov. Iste, migrácia v Európe nie je ničím neobvyklým, ale vždy sa pomáhalo migrantom zo spriaznených kultúr, ktorí sa rýchlo asimilovali do spoločnosti hostiteľskej krajiny. Toto je iná situácia. Imigranti sú príslušníci strednej triedy, odchovanci moslimských škôl, v živote ktorých hrá náboženstvo významnú úlohu. Posilňuje ich to a dáva pocit nadradenosti lebo v tejto oblasti im Európa so svojim nihilizmom nemá čo ponúknuť. Uvedomujeme si, že tu nejde len o osudy jednotlivcov, ale o cielenú inváziu obrovskej skupiny ľudí iného kultúrno-náboženského okruhu, ktorá má aj svoje politické ciele?
3. Nikto sa nezaoberá právnymi, finančnými, organizačnými, proste žiadnymi konkrétnosťami, akoby to bolo niečo okrajové. Ako dlho tu majú utečenci zostať? Z akých zdrojov sa bude financovať ich pobyt? Máme pre nich prácu? Ak niekomu odmietneme udeliť azyl, kam ho dáme, ak nebude chcieť odísť? Budú mať voľný pohyb po EÚ alebo ich budeme strážiť? Kvóty, ktoré sa určujú sú definitívne alebo je to nekonečný proces? Samé otázky a žiadna odpoveď.
4. Málokto z "ľudomilov" sa zaoberá totálnym zlyhaním všetkých orgánov EÚ. Vlastne by nás to nemalo prekvapovať lebo ak nemáme stratégiu v žiadnej oblasti (finančnej, hospodárskej, zahraničnolopitickej, vojenskej), prečo by sme mali mať nejakú migračnú politiku, nie? Alebo ju nepotrebujeme lebo všetko telefonicky vybaví Obama s Merkelovou?
Utečenecká kríza snáď raz pominie. Ale to, čo tu zostane, je kríza "hodnôt" Západu a kapitalizmu. Výstižne to vyjadril podpredseda Najvyššieho sú ČR Fiala : "Hodnoty, ktoré stali pri zrode všetkého, čo považujeme za európsky domov, sa z pevnej skaly stali tekutým pieskom".

23.09.2015 | Roman Kanala

Na margo utečenci 1968: keď slávna Červená armáda oslobodila Československo od Čechov a Slovákov, 200 tisíc Čechov a Slovákov ušlo na Západ. Väčšinou vzdelaní ľudia, jazykovo vybavení profesionáli, lekári, inžinieri. Exodus trval vyše roka. Potom až do 1989 boli hranice zavreté, ušli jednotlivé kusy a bolo treba riskovať život.

https://en.wikipedi...

Dnes prichádza 8-12 tisíc moslimov denne. 200 tisíc mesačne. 15% totálni analfabeti, ktorí rozprávajú len dialektom ich kmeňa. Polovica nemá ani ukončené základné vzdelanie, nevedia po anglicky. Nulová šanca niekedy v živote nájsť prácu v novej krajine, keď ju nemali ani doma. Doživotne na sociálke. Radšej mohli zobrať Cigáňov zo Žehry, tí sú aspoň katolíci, kradnú, no nekladú nálože tu a tam.

23.09.2015 | noname2

Chorvati si to uz idu hodit maslu uz ich maju skoro 50tis ak pride 200 tisic tejto zveri ku nim tak zbohom s nimi koniec sveta. Lebo madarsko a slovinsko su rozumne a brania sa a svojich ludi!

24.09.2015 | noname2

tak sme sa dockali vsetci sme za plotom! Uz aj ministerstvo vnutra rakuska hovori o velkom ohrozeni! Dobre rano stara mama a aj taki idioti ako autor tohto blogu

http://www.krone.at...

24.09.2015 | Ivan Schultz

Základom každej diskusie by malo byť poznanie objektívnych faktov a zhoda na základnej metodike a cieli diskusie.
Máme platnú Lisabonskú zmluvu, úplne ideálne východisko pre akúkoľvek diskusiu o migrantoch je jej „KAPITOLA 2
POLITIKY VZŤAHUJÚCE SA NA HRANIČNÉ KONTROLY, AZYL A PRISŤAHOVALECTVO“, čiže články 77 až 80:
http://eur-lex.euro...
...
...
Errare humanum est, sed in errore perseverare diabolicum.
...
...
Za dlhé roky platnosti Zmluvy sme len zrušili ochranu vnútorných hraníc, politické a výkonné inštitúcie v Európe sa spoľahli, že nikdy nebude vojna, že vždy bude len pekné počasie a vždy bude len lepšie a lepšie.
A ono je zle a horšie.
Zmluva je len znôška pekných téz, ktoré sa nedočkali vecného naplnenia.
Cisár je nahý, Európa nechránená.
Zlyhanie politických elít si politické elity samé nikdy nepriznajú.
...
V článkoch zmluvy je odpoveď na otázku, prečo dnes politici, čo zanedbali dlhoročnú prípravu a spôsobili túto migrantskú krízu, tvrdia, že občania EÚ musia byť solidárni s „utečencami zo Sýrie“, keď celý svet vidí, že do Európy sa valia „štátni príslušníci tretích krajín, ktorí prichádzajú ... s cieľom nájsť si prácu buď ako zamestnanci, alebo ako samostatne zárobkovo činné osoby“ a „štátni príslušníci tretích krajín, ktorí nespĺňajú alebo prestali spĺňať podmienky vstupu“.

24.09.2015 | Motylx

Merkelova teda vie robiť kotrmelce...
.
http://www.sme.sk/c...

25.09.2015 | mar

Tento problem, ktory vznikol, nie je o utecencoch, ale o fungovani EU ako takej. Tu sa nejedna o ludi, ktori su uz tu, tych uz nemame moznost vratit.
Cely problem su miliony dalsich, ktori cakaju na vhodnu prilezitost, aby sa do EU dostali. Tym treba vyslat signal, ze nie je az tak jednoduche sa sem dostat.
Ked sme vstupovali do Schengenu, jedna z podmienok bolo, ze budeme schopni ochranit vonkajsie hranice. A stalo nas nemale usilie, aby sme to dokazali. Ano, boli na to vyclenene financie z EU, nakolko to bolo v zaujme EU. Teraz zistujeme, ze to bolo celkom zbytocne. To, co sme si splnili mi, si nesplnili ostatne, dokonca zakladajuce staty EU.
Hovori sa o kvotach na rozdelenie 120 tis. emigrantov, co je zanedbatelne mnozstvo pre 300 milionovu Europu. Ale co ti ostatni, ktori su uz tu. Vsak len za jeden den do Madarska prislo cez 10 tis. emigrantov. A co rodinni prislusnici, ktori po urcitej dobe budu chciel prist za svojimi muzmi ...Su aj tyto v tom pocte 120 tis. ludi? Alebo ked stiahneme chvost a budeme suhlasit s 900 utecencami, o tyzden nas opat pri hlasovani o dalsich stoviek tisich emigrantov velke staty prehlasuju.
Ako nam mozu vycitat, ze nedodrzujeme Lisabonsku zmluvu, ktoru sme ratifikovali, ked tento problem nastal hlavne kvoli tomu, ze niektore staty EU si nesplnili svoje povinnosti vychadzajuce tiez z urcitych zmluv, platiacich v EU.
Ano, medzi emigrantami su aj ludia z vojnou postihnutych oblasti, ktorym sme na zaklade medzinarodnych zmluv povinni pomoct, su tam aj vzdelani ludia, ktori sa budu chciet co najskor zaclenit do spolocnosti a nasledne pomozu vyriesit klesajucu demograficku krivku a v podstate pomozu EU ekonomike, ale su tam aj tisice nevzdelanych ludi, nabozenskych fanatikov (nemam na mysli teroristov) ..., ktori nebudu schopni resp. ochotni respektovat nas system. A ci budu v EU legalne a ilegalne, odmietnu pravidla a budu si vytvarat geta, kde si budu zit podla vlastnych pravidiel. (nemusime si klamat, tieto geta su ci v USA, v Nemecku alebo Francuzku, proste vsade na svete).
Takze bruselsky politici by sa uz mali prestat hadat pri rieseni nasledkov vlasnych chyb ale mali by triezvo uvazovat, aby ich odstranili a aby sa takato situacia neopakovala.

02.11.2015 | charitybraden

and or mobile phone.This could be very useful if you are enthusiastic about the idea of e-dating.Places that include eharmony or Mate allow for people to look for their potential soulmates along with write for many years.But by looking for a cheap International prepaid cellphone card fee, the e-dating fans becomes to consult theirand or mobile phone.This could be very useful if you are enthusiastic about the idea of e-dating.Places that include eharmony or Mate allow for people to look for their potential soulmates along with write for many years.But by looking for a cheap International prepaid cellphone card fee, the e-dating fans becomes to consult their probable partners to understand if they could truly get compatible as a couple.<br /> <br /> The Internet has already established a extraordinary effect en route people do community-building pursuits, as it is quite convenient to take part a electronic community and initiate contributing to that community.Many people world wide have joined these electronic communities, and this also trend is to perform speed up over the next decade.But considering that vocal communications will still be needed, people incorporate the use of cheap international prepaid cell phone card rates in order to reach that demand.The upcoming decade is actually going for being an interesting one!

Martin Mlýnek

Martin Mlýnek
  • Počet článkov: 65
  • Priemerná čítanosť: 3328
  • Priemerná diskutovanosť: 23
  • RSS blogu

O blogu

Budem písať o aktuálnej ekonomickej situácii, o politickom dianí, hlavne ak bude mať ekonomické dopady. Občas o investovaní, ale hlavne o rizíkách spojených s investovaním. Predovšetkým však prinášať konzervatívne pohľady a možno aj riešenia na dôležité ekonomické témy či politické debaty. Povolaním risk manažér, vzdelaním ekonóm, ekonomický expert Občianskej Konzervatívnej Strany (OKS).