Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Mlýnek

Izrael slávi 70 a ČSR si pripomína nedožitú 100 (II.)

29.10.2018 | Martin Mlýnek

Trojdielny seriál o príbehu dvoch krajín, ktoré si v roku 2018 pripomínajú okrúhle výročia. Izrael rástol napriek vojnám, ČSR upadala v mieri. Izrael rozvíjal demokraciu, ČSR, ČSSR sa utápala v totalite.

 • Tlačiť
 • 0

Predchádzajúci blog: Izrael slávi 70 a ČSR si pripomína nedožitú 100 (I.)

Izrael sa za krátkych 50 rokov z outsidera stáva lokálnou veľmocou. Československo sa rozpadá a o Slovensku sa koncom 90-tych rokov píše ako o čiernej diere Európy. Následné prvé desaťročie nového tisícročia sa javí ako zlatý vek Slovenska a o Slovensku sa píše ako o tigrovi strednej Európy. Rozumné ekonomické reformy, dobehnutie krajín V4 a prijatie Slovenska za člena OECD, EU a NATO boli tie najsprávnejšie rozhodnutia, aké vláda mohla urobiť pre budúcnosť krajiny.

Deväťdesiate roky

Transformácia na trhovú ekonomiku v ČSSR a ČSFR viedla len k priznaniu stavu, ktorý komunisti v nimi riadenej ekonomike napáchali. Technologicky zastarané továrne, v ktorých produktivita práce zaostávala za modernými podnikmi západného sveta, mali len dve možnosti. Buď ukončiť výrobu alebo investovať do nových technológií. Bankovníctvo existovalo len vo svojej najjednoduchšej podobe. O iných finančných trhoch a službách sa nedá hovoriť.

Pokles ekonomickej aktivity v rokoch 1990 a 1991 sa dá interpretovať rôzne. Bývalý komunistický blok, ktorý bol 40 rokov odstavený od konkurencie s trhovými ekonomikami, mal jednoducho primálo toho, čo by dokázal na otvorených trhoch ponúknuť. Konkurencia kvalitnejších tovarov, technologicky dokonalejších, aj keď nie vždy lačnejších, viedla k zmene spotrebiteľného správania obyvateľstva. Domáce kapitálovo podvyživené podniky, veď marxizmus nebol o kapitáli, ťažko mohli pomýšľať na rozvoj. A túžba Vladimíra Mečiara uchopiť viac moci do svojich rúk, viedla k rozdeleniu spoločného štátu a teda postupnej straty českého trhu pre mnohé slovenské podniky.

Mečiar založil Slovenskú republiku ako štát bez vnútornej imunity. Imunity voči zneužívaniu štátnej moci a jej orgánov, s korupciou na všetkých úrovniach verejnej moci. To, že slovenské verejné inštitúcie nemajú demokratický charakter, nie je chyba ľudí Novembra. Je to výsledok mečiarizmu, ktorý nepripustil ich transformáciu na demokratické inštitúcie. Zmarená privatizácia a tvorba „kapitálotvornej“ vrstvy oligarchov viedla len k prehĺbeniu ekonomických problémov krajiny. Na konci deväťdesiatych rokoch Slovensko stráca investičný rating. V októbri 1998 sa výnos na štátnych dlhopisoch pohyboval od 28,85 do 30,80 % p. a.. Krajine hrozil ekonomický kolaps, deväťdesiate roky boli vďaka Mečiarovi a jeho vládam premeškanou dekádou.

Izrael rástol, pričom koncom deväťdesiatych rokov zažil obdobie ekonomického boomu. Už v roku 1979 podpísal mier s Egyptom a v roku 1994 s Jordánskom. Dve susedné krajiny, ktoré najintenzívnejšie bojovali proti zrodu Izraela, priznali porážku a zmierili sa s existenciou tohto suseda.

Izrael je príkladnou trhovou ekonomikou s rozvinutým bankovníctvom, kapitálovým trhom a stáva sa technologickou veľmocou. Počet obyvateľov počas tejto dekády opäť rastie výrazným tempom, hlavne vďaka imigrácii. Izrael do nového tisícročia vstupuje ako 6 miliónová krajina, prekonáva počtom obyvateľov Slovenskú republiku. Za krátkych päťdesiat rokov počet obyvateľov tejto malej krajiny vzrástol štvornásobne. A čo je ešte príkladnejšie, ekonomická výkonnosť krajiny na obyvateľa je viac ako dvojnásobná v porovnaní so Slovenskom.

Nové tisícročie

Mečiar prehral voľby v roku 1998 a vláda, ktorá vznikla, sa zaviazala transformovať Slovenskú republiku na modernú trhovú ekonomiku s vymožiteľnosťou práva. Prvé desaťročie nového tisícročia sa javí ako zlatý vek Slovenska. Rozumné ekonomické reformy, dobehnutie krajín V4 a prijatie Slovenska za člena OECD, EU a NATO boli tie najsprávnejšie rozhodnutia, aké vláda mohla urobiť. Slovensko zažívalo obdobie najrýchlejšieho ekonomického rastu, na viac spojených so zásadnými štrukturálnymi zmenami slovenskej ekonomiky. Zlepšuje sa platobná bilancia krajiny, hospodárenie verejnej správy, a obyvateľstvo bohatne.

Ekonomika slovenskej republiky rastie najrýchlejšie vo svojej histórii. Priemerný rast za prvú dekádu nového tisícročia je viac ako 5 % p. a. Dokonca niekoľko rokov rast prevyšuje 7-8 % a o Slovensku sa píše ako o tigrovi strednej Európy. To, čo v poslednej dekáde minulého tisícročia Slovensko zameškalo, zdanlivo dobehlo za nasledovných krátkych 10 rokov. Ekonomicky áno, v iných rovinách je to iný príbeh.

Vlády Mikuláša Dzurindu boli z mnohých ohľadoch chválitebné. Avšak najväčšie pochybenie a nedostatok týchto vlád boli nedokonalé reformy justície, prokuratúry či polície. Neochota vystrnadiť korupciu z politiky viedla nielen k prehraným voľbám v roku 2006 ale aj k pádu vlády Ivety Radičovej v roku 2011.

SMER reprezentovaný Robertom Ficom sa dostal k moci v prosperujúcej krajine. Vo svojich vládach sa však Fico dopustil všetkých prehreškov, akých len mohol. Najskôr reinkarnoval Vladimíra Mečiara na štyri roky. Potom, v čase celosvetovej ekonomickej krízy, zadusil zotavovanie ekonomického rastu výrazným zvyšovaním daňového a odvodového zaťaženia. Nakoniec sa dokonale prejavili jeho autokratické vlastnosti, hlboko zakorenené v jeho správaní, posilnené komunistickou výchovou, počas normalizácie.

V rovnakom období Izrael žne ovocie svojho rozvoja. Dnes je Izrael 8,5 mil. krajina, približne o 30 % ekonomicky výkonnejšia na obyvateľa ako Slovensko a čo je veľmi dôležité, patrí medzi technologické mocnosti sveta. Dominantné postavenie Izraela jasne potvrdzuje fakt, že nepriatelia židovského štátu, zjednotení v jedinom cieli – zničiť Izrael, sa dnes zmôžu akurát tak na zbabelé teroristické útoky. Otvorenú vojnu s Izraelom nebude riskovať žiadna z arabských či islamských krajín, keďže výsledok je vysoko pravdepodobne dopredu známy – výhra Izraela.

Porovnanie na záver

Izrael dosiahol za 70 rokov svojej samostatnosti to, čo sa nepodarilo ČSR, ČSSR, ČSFR a SR. Vytvoriť demokratickú prosperujúcu krajinu, ktorá sa dokáže samostatne brániť a chrániť svojich občanov, krajinu, v ktorej politici nestavajú svoje osobné záujmy nad spoločenské.

Len za posledných 15 rokov izraelskí vedci získali niekoľko násobne viac Nobelových cien ako vedci za celú históriu ČSR, ČSSR či SR. Slovensko dodnes nemá jediného nositeľa Nobelovej ceny za akúkoľvek disciplínu. Posledný a jediný vedec, ktorý získal Nobelovu cenu v ČSR, bol Jaroslav Heyrovský za chémiu v roku 1959 za polarografiu, ktorú vyvinul ešte pred druhou svetovou vojnou. Izrael má šiestich nositeľov Nobelovej ceny za chémiu, všetkých ocenených v novom tisícročí. Okrem toho má dvoch nositeľov Nobelovej ceny za ekonómiu a aj nositeľov v iných odboroch.

Slovensko za posledných 15 rokov ekonomicky rástlo najrýchlejšie vo svojej histórii. Koreňmi tohto rastu boli dobré ekonomické reformy za Dzurindových vlád,  členstvo v EU a ochranný obranný dáždnik NATO. Dnes je Slovensko krajina, ktorú delia dve základné línie. Neustály boj medzi autokratickou povahou krajiny a demokratickou povahou krajiny. Výsledok je, že Slovensko má demokraciu bez imunitného systému.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Martin Mlýnek

Martin Mlýnek
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3195
 • Priemerná diskutovanosť: 21
 • RSS blogu

O blogu

Budem písať o aktuálnej ekonomickej situácii, o politickom dianí, hlavne ak bude mať ekonomické dopady. Občas o investovaní, ale hlavne o rizíkách spojených s investovaním. Predovšetkým však prinášať konzervatívne pohľady a možno aj riešenia na dôležité ekonomické témy či politické debaty. Povolaním risk manažér, vzdelaním ekonóm, ekonomický expert Občianskej Konzervatívnej Strany (OKS).

Martin Mlýnek

Martin Mlýnek
 • Počet článkov: 75
 • Priemerná čítanosť: 3195
 • Priemerná diskutovanosť: 21
 • RSS blogu

O blogu

Budem písať o aktuálnej ekonomickej situácii, o politickom dianí, hlavne ak bude mať ekonomické dopady. Občas o investovaní, ale hlavne o rizíkách spojených s investovaním. Predovšetkým však prinášať konzervatívne pohľady a možno aj riešenia na dôležité ekonomické témy či politické debaty. Povolaním risk manažér, vzdelaním ekonóm, ekonomický expert Občianskej Konzervatívnej Strany (OKS).

Kalendár sa načítava...