Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Mlýnek

Daňami proti daňovým únikom

14.04.2016 | Martin Mlýnek

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Po niekoľkých rokoch som si opäť raz vypočul Sobotné dialógy, konkrétne debatu medzi pánmi poslancami Lipšicom a Procházkom. Diskusia bola napätá, hovorilo sa o všeličom, aj o boji proti korupcii, daňovým únikom či zamedzeniu parazitovania schránkovým firmám na verejných zdrojoch.  

Ešte než sa pustíme do boja proti daňovým únikom a schránkam v daňových rajoch, treba urobiť také kroky, ktoré by takéto praktiky učinili menej ekonomicky atraktívnymi. Prosto, aby nestáli (až tak) za to. A nemyslím tým vysoké sadzby v trestnom konaní či vysoké dňové pokuty, ex-post.

Najefektívnejší spôsob boja proti daňovým únikom je nízka miera zdanenia. Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia vo všeobecnosti uplatňujú nízke 5 až 15 percentné sadzby na zdanenie príjmov (dividendy, úroky, iné) pochádzajúcich z krajín iných ako je daňový domicil spoločnosti.

Čo z toho vyplýva pre daň z príjmu? V prípade, že by sadzba dane z príjmu bola stanovená na úrovni 10 až 15 % pre fyzické ako aj právnické osoby, stratil by sa ekonomický benefit obchádzať daňové povinnosti cez schránkové firmy v iných krajinách.

Zníženie sadzieb spojené so zrušením zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia s krajinami, ktoré sú zjavným článkom v obchádzaní daňových povinností (napr. Cyprus), by viedlo k prirodzenému zániku jednej z motivácií schránky zakladať.

Základným predpokladom pre účinný boj s daňovými únikmi je prirodzené zdanenie. 10-percentná miera zdanenia (desiatok) je prirodzená už celé veky. Po takejto úprave „dovnútra“ by mal štát dať najavo aj „navonok“, že nebude naďalej tolerovať úniky cez daňové raje, a v poslednej inštancii jednoducho zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s vybranými krajinami vypovedať. A nakoniec musí urobiť poriadok doma, obmedziť korupciu, sťažiť prístup pijavíc k verejným zdrojom a rozviazať ruky policajtom, prokurátorom a sudcom.  

Ak sa pozrieme na celkový zahraničný obchod SR, tak v roku 2015 hovoríme o 132,5 mld. eur. Najväčší obchodný partner SR je Nemecko (21,2 mld. eur), Česká republika je druhá s 15,4 mld. eur, Poľsko je na treťom mieste s 8,8 mld. eur. Cyperskú republiku nájdete v štatistikách v položke „ostatné krajiny“. Zahraničný obchod s Cyperskou republikou sa pohybuje približne na úrovni 100 mil. eur (2013). Teda tvoril a aj naďalej tvorí menej ako 0,1 % celkového zahraničného obchodu.

Slovenská republika má minimálne obchodné vzťahy s Cyperskou republikou. Medializované firmy, ktoré majú často neznámych majiteľov, založené a registrované práve na Cypre, len zneužívajú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Súčasný model zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia vznikol na pôde OECD. Jednou z hlavných diskutovaných tém je zneužívanie týchto zmlúv na vytváranie príležitostí na zníženie daňových povinností či vyhnutia sa daňovým povinnostiam úplne.

Cyperská republika nie je atraktívnym obchodným partnerom Slovenskej republiky a zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sú predovšetkým uzatvárané na podporu zahraničného obchodu a následne na prípadnú repatriáciu ziskov. Zmysel zmluvy medzi SR a Cyprom nie je naplnený, namieste sú oprávnené obavy, že táto dohoda je len zneužívaná a teda by mala byť buď renegociovaná alebo vypovedaná.

V roku 2012 napríklad Argentína jednostranne vypovedala zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia so Španielskom či Chile, pričom motivácie boli tak politické ako ekonomické. Tretia Ficova vláda ako jednu z priorít spomína boj proti schránkovým firmám a vyhýbaniu sa plateniu daní. Ak to myslí vážne, tak nech vypovie dohodu o dvojitom zdanení medzi Slovenskou republikou a Cyperskou republikou s účinnosťou napr. od 1. 7. 2016.

Avšak vo vláde, v ktorej minister financií, šéf diplomacie ako aj minister vnútra je zo strany, ktorej špičky sa ocitli v neobjasnenej kauze DPH, sa nedá očakávať zmena v skutočnom boji proti daňovým únikom či podvodom. Nie je to v jej DNA, práve naopak. Roky sú na rovnakých postoch tí istí ľudia, ktorí už jasne a čitateľne dali najavo, kde sú ich záujmy. Krajina s vymožiteľnosťou práva to nie je.

Ak je niekto odborne, ale hlavne mentálne pripravený zviesť súboj za krajinu, kde cieľom je ekonomická prosperita všetkých občanov (nie len vybraných „klientov“), kde cieľom je vymožiteľnosť práva (a nie zastavovanie konaní, nevyšetrovanie skutkov či perzekúcia občanov), a kde je cieľom zachovať demokratický charakter krajiny, tak sú to predovšetkým ľudia z opozície. Opozície bez fašistov, ktorí idú túto spoločnosť ešte viac šikanovať. Škoda len, že viacerí ľudia v opozícii majú síce rovnaké či podobné názory a postoje na mnohé otázky, akurát sa často z podivných až arbitrárnych dôvodov nevedia zjednotiť.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Martin Mlýnek

Martin Mlýnek
 • Počet článkov: 65
 • Priemerná čítanosť: 3328
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Budem písať o aktuálnej ekonomickej situácii, o politickom dianí, hlavne ak bude mať ekonomické dopady. Občas o investovaní, ale hlavne o rizíkách spojených s investovaním. Predovšetkým však prinášať konzervatívne pohľady a možno aj riešenia na dôležité ekonomické témy či politické debaty. Povolaním risk manažér, vzdelaním ekonóm, ekonomický expert Občianskej Konzervatívnej Strany (OKS).

Martin Mlýnek

Martin Mlýnek
 • Počet článkov: 65
 • Priemerná čítanosť: 3328
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Budem písať o aktuálnej ekonomickej situácii, o politickom dianí, hlavne ak bude mať ekonomické dopady. Občas o investovaní, ale hlavne o rizíkách spojených s investovaním. Predovšetkým však prinášať konzervatívne pohľady a možno aj riešenia na dôležité ekonomické témy či politické debaty. Povolaním risk manažér, vzdelaním ekonóm, ekonomický expert Občianskej Konzervatívnej Strany (OKS).

Kalendár sa načítava...