Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Mlýnek

Aj rozpočet SR na rok 2016 je premárnená príležitosť

11.01.2016 | Martin Mlýnek

Rozpočet schválený na rok 2016 je ďalšou premárnenou príležitosťou vlády Roberta Fica urobiť niečo pre túto krajinu a jej občanov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Za takmer štyri roky vládnutia nás tento premiér strašil všeličím, napríklad ekonomickým prepadom slovenskej ekonomiky, ak budeme podporovať sankcie EU voči Rusku. Ekonomický prepad sa nekoná. Práve naopak.

Napriek všetkej snahe udusiť podnikateľské prostredie neustálym zvyšovaním daní, odvodov a administratívnym zaťažením, ekonomika Slovenska mierne rastie. Napriek tomu, že medzinárodné prostredie sa za posledných 5 rokov diametrálne zmenilo k horšiemu, premiér stále len hľadá raz vnútorných inokedy vonkajších nepriateľov a priateľov medzi tými, ktorí nimi nikdy neboli.

Európska centrálna banka vytvorila prostredie, v ktorom štáty vedia refinancovať svoje dlhy za minimálne náklady, alebo dokonca aj bez nákladov. Tí politici, ktorí zodpovedne pristupujú k svojim krajinám, využívajú toto prostredie na to, aby ušetrili, znižovali dlh (aj absolútny, nie len relatívny k HDP), reformujú zákony v prospech spoločnosti.

Iné krajiny (napr. Nemecko či Írsko) sa transformujú a pripravujú na budúcnosť, ktorá z pohľadu verejných financií bude ešte náročnejšia než dnešok. Čo robí vláda Roberta Fica?

Za peniaze nás, daňovníkov, si kupuje hlasy voličov. Balíček č. 1, balíček č. 2, atď. A nezabúdajme ani na balíčky pre klientov vládnej strany, ktorým ministerstvá „predpripravia“ rôzne tendre, často za desiatky či stámilióny eur. A nakoniec sú tu PPP-balíčky na projekty v miliardových hodnotách.

Na jednej strane almužny v podobe balíčkov „pre ľudí“, strane druhej privatizovanie verejných zdrojov, parazitovanie na odvodoch, výnosoch z daní a eurofondoch. Obraz Slovenska v číslach začína pripomínať insolventné Grécko.

Robert Fico prevzal túto krajinu v roku 2006 v dobrej finančnej kondícii. Verejný dlh bol vlastnený prevažne domácimi subjektmi (bankami, poisťovňami a inými), hrubé zadlženie nebolo vysoké, čisté zadlženie bolo na úrovni jednoročného deficitu verejných financií. Po dvoch vládach Roberta Fica je situácia opačná, až žalostná. Väčšinu verejného dlhu dnes vlastnia zahraničné subjekty, domáce verejné aktíva klesajú, hrubý dlh narástol o 130 % a čistý dlh o 1 250 % na takmer 30 miliárd eur.

Fico sľuboval, že nebude privatizovať štátom vlastné podniky, realita je taká, že privatizoval. Na viac za jeho vlád sa cez PPP projekty sprivatizovali budúce verejné príjmy v hodnotách miliárd eur. A to všetko v čase, keď počet ľudí príjmovo závislých od verejných zdrojov bude narastať.

V najbližšom desaťročí počet dôchodcov narastie o viac ako 50 %. Zároveň počet občanov v produktívnom veku začne klesať. Klesá aj počet podnikateľov, či SZČO. Tých, čo reálne podnikajú a netunelujú len cez verejné tendre. Drobné eseročky či živnostníkov pripravuje Fico nielen o to, čo zarobia, dnes už ich štát oberá aj o časť ich majetku cez daňovú licenciu. Nevraviac o probléme s preplácaním faktúr v prípade, ak drobný podnikateľ dodáva služby či tovary pre vládnej strane blízkeho oligarchu, ktorý stavia z verejných zdrojov...

Ďalší varovný signál je aj nárast podmienených záväzkov verejného sektora. Tie podľa správy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť narástli medzi rokmi 2010 a 2014 z 1,7 miliardy eur na približne 12 miliárd eur, teda o viac ako 700 %. Najviac k tomuto nárastu prispelo prijatie eurovalu (ESM).

Nezabúdajme však, že do tejto kategórie patria aj „maličkosti“ ako zbytočná arbitráž s akcionármi zdravotnej poisťovne Union, arbitráž s akcionármi U.S. Steel Košice či s akcionármi bývalej zdravotnej poisťovne Apollo, alebo ďalšie právne spory, kde Fond národného majetku je žalovaný za pol miliardy eur. Nehovoriac o tom, že chránené vklady v bankách do podmienených záväzkov podľa metodiky zarátané nie sú, ale ak by boli, jednalo by sa o ďalších takmer 27 miliárd eur.

Ekonomická deštrukcia, personifikovaná vo vláde Smeru, predstavuje bezprecedentné mrhanie prostriedkami, časom a budúcnosťou našej krajiny. Koho budú o 20-30 rokov zaujímať vlaky zadarmo, trinásta almužna alebo vratky za plyn? Už dnes Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje implicitné záväzky Slovenska na úrovni približne 30 – 37 tisíc eur na jedného občana resp. približne 65 – 85 tisíc eur na jedného zamestnaného.

Kto bude tieto záväzky uhrádzať, keď už dnes štát nemá žiadne rezervy, pričom dane a odvody sú už vysoké tak či tak?

Kto bude tieto záväzky uhrádzať, ak vláda systematicky ničí podnikateľské prostredie spôsobom, aby z čo najviac občanov urobila príjmovo alebo inak závislých na verejných zdrojoch, aby ich následne jednoduchšie manipulovala?

Pokračovanie v tomto trende skôr či neskôr skončí kolapsom tejto krajiny.

Zákon o štátnom rozpočte na rok 2016, ktorý by pripravila zodpovedná reformná vláda, by sa od schváleného rozpočtu mal líšiť prinajmenšom v nasledovných štyroch bodoch:

1) úspory verejných výdavkov v roku 2016 v rozsahu minimálne 2 miliardy eur,

2) zníženie sadzby dane z príjmov na 15 % od 1.1.2016,

3) zníženie deficitu verejnej správy pod 1 % HDP v roku 2016,

4) naštartovanie systémových reforiem.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Martin Mlýnek

Martin Mlýnek
 • Počet článkov: 65
 • Priemerná čítanosť: 3328
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Budem písať o aktuálnej ekonomickej situácii, o politickom dianí, hlavne ak bude mať ekonomické dopady. Občas o investovaní, ale hlavne o rizíkách spojených s investovaním. Predovšetkým však prinášať konzervatívne pohľady a možno aj riešenia na dôležité ekonomické témy či politické debaty. Povolaním risk manažér, vzdelaním ekonóm, ekonomický expert Občianskej Konzervatívnej Strany (OKS).

Martin Mlýnek

Martin Mlýnek
 • Počet článkov: 65
 • Priemerná čítanosť: 3328
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Budem písať o aktuálnej ekonomickej situácii, o politickom dianí, hlavne ak bude mať ekonomické dopady. Občas o investovaní, ale hlavne o rizíkách spojených s investovaním. Predovšetkým však prinášať konzervatívne pohľady a možno aj riešenia na dôležité ekonomické témy či politické debaty. Povolaním risk manažér, vzdelaním ekonóm, ekonomický expert Občianskej Konzervatívnej Strany (OKS).

Kalendár sa načítava...