Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlá správa pre radikálov: Európe sa možno konečne začalo blýskať na lepšie časy

05.04.2016 | Martin Klus

Diskusia (5 reakcií)

05.04.2016 | Roman Kanala

Ja si myslím, že EÚ sa začalo blýskať na lepšie časy vo chvíli, keď sa pokúsila zmeniť zo stredovekej pevnosti na svižného klusáka. Zatiaľ je to len na začiatku a pretekársku dráhu by EÚ zdolala asi ako 200 kilová korytnačka z Galapág. Ale už sa aspoň pohla z miesta. Priblblé pindy namiesto prijímania rozhodnutí, posedávanie namiesto dynamiky, táto skostnatelá konštrukcia je príliš nasiaknutá naftalínom. Brexit by ju prevetral. Ak by sa nekonal, tak zas hrozí smrádeček teplíčko ako v socíku.

Zatiaľ sa Švajčiarom stopli až do britského referenda všetky bilaterálne rokovania, aby sa náhodou niečo neobjavilo v novinách a niekto neukázal prstom, veď dočerta tí Švajčiari sú mimo EÚ a majú všetky výhody spoločného trhu vďaka Európskemu združeniu voľného obchodu (EFTA) a nemusia poslúchať Brusel. EFTA http://www.efta.int združuje Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Organizácia bola založená v 1960 Rakúskom, Švajčiarskom, Nórskom, Švédskom, Dánskom, Portugalskom a Veľkou Britániou. V 1970 sa pridal Island. V 1972 opustili organizáciu Dánsko a Veľká Británia, aby vstúpili do Európskeho Hospodárskeho Priestoru EEC a v 1985 to isté urobilo Portugalsko.

Plán bol urobiť kolektívny "upgrade" celej EFTA a EEC na EEA, ale Švajčiari zamietli vstup do EEA v referende v 1992. Štáty postupne opúšťali EFTA, ako vstupovali do EÚ. Zmluva o spoločnom trhu EEA je jednou z kľúčových zmlúv EÚ.

05.04.2016 | PaloK

Pán Klus, zvážte či naozaj patríte do "liberálnej" strany, pretože vy úplne ignorujte, že v tejto obstarožnej, nefunkčnej, skorumpovanej korpo-zdochline súperia o budúcnosti korporácie a elity s bežnými ľudmi. A vy tu ľuďom nahovárate, že korporácie a elity sú tí správni, ktorí predurčia našu budúcsnoť.
BREXIT by tomuto skanzemu kolonializmu a pokrytectva len a len pomohol.

06.04.2016 | martin33

Ja som optimista. Dufam, ze Briti sa v referende vyslovia za vystupenie z EU a to spusti domino zaniku vsetkych byrokratickych EU institucii a nakoniec z EU zostane len kostra (kludne vo forme vyssie spominaneho EFTA), ktora bude v sebe obsahovat len hlavnu myslienku zakladatelov europskych spolocenstiev - volny obchod, bez dalsich byrokratickych nezmyslov (podplacanie narodnych politikov cez eurofondy, "eurovaly" na zachranu nezachranitelneho, "antidiskriminacne" zakony, ktore su zalozene na diskriminacii vacsiny, zakaz predaja ziaroviek a preferovanie vybojiek, ktore obsahuju viac ortuti ako zakazane ortutove teplomery, povinne energeticke cerifikaty stavieb komplikujuce pristup k vlastnemu byvaniu, administrativne narocny a k podvodom "priatelsky" system DPH a mnozstvo dalsich blbosti, ktore vznikli ako vysledok "onanie" uradnikov od zeleneho stola, castokrat pod tlakom extremne malych, ale o to ukricanejsich, zaujmovych skupin).

06.04.2016 | LPB

+

06.04.2016 | Roberto Balejík

ja som europesimista co sa tyka EU (nie EHS), minimalne v momentalnej podobe - europarlament, milion vyborov, komisii... a pritom to zacalo tak slubne ako pakt o volnom obchode a pracovnom trhu, otvorene hranice (Schengen). Ale momentalne je z EU stroj na prerozdelovanie prostriedkov s kopou byrokracie - co su samozrejme obrovske naklady navyse. Ja by som kludne rozsiril takyto pakt aj o niektore vyspele azijske, americke krajiny zopar aj africkych, australia alebo Jednoducho vsetky krajiny ktore splnaju urcite standardy, hlavne co sa tyka fyzickeho tovaru - bezpecnostnym a "eko" standardom. Volny pohyb samozrejme iba s tymi kde su "prisbosobivi" = liberalny ludia (vid momentalna utecenecka kriza.)

Martin Klus

Martin Klus
  • Počet článkov: 83
  • Priemerná čítanosť: 7722
  • Priemerná diskutovanosť: 24
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NR SR a MsZ Banská Bystrica, tímlíder strany SaS pre zahraničnú politiku a politický systém, politológ, vysokoškolský pedagóg, občiansky aktivista a od roku 2007 aktívny bloger.