Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šesť dôvodov, prečo by Briti mali zostať v EÚ

31.05.2016 | Martin Klus

Diskusia (28 reakcií)

31.05.2016 | Roman Kanala

To je ale zvláštna zbierka dôvodov. Jasne z pohľadu EÚ. Priraďovať francúzsku zradu k objektívnym dôvodom je naozaj zvláštne.

V skutočnosti, ak sa na vec pozrieme objektívne, navrátiť EÚ pred Libanonskú zmluvu je možné jedine v prípade brexitu. Británia získa stratenú kontrolu nad svojou suverenitou a eurohujeri konečne dostanú tak potrebnú facku. Áno, eurointegrácia sa na nejaký čas zastaví. Ale je eurointegrácia cieľom samým osebe? Pre eurohujerov a europapalášov určite. Ale prečo v Banskej Bystrici? Len mocná a výrečná facka môže zastaviť vlak rútiaci sa k totalitnému euro-super-štátu. A tam nie je len nekontrolovaná migrácia. Je tam programové pošliapavanie suverenity, pästné právo, právo silnejšieho, inštitucionalizovaná francúzska zrada, subvenčné trasfery cez Spoločnú poľnohospodársku politiku smerom k bohatým starým krajinám, eurokolonializmus.

Ak Británia vystúpi z EÚ, stále jej na štyri základné slobody postačí členstvo v EFTA: http://blog.etrend....

31.05.2016 | Romco2

Len sa chcem uistit: EFTA, to su ti, ktori musia preberat pravidla EU bez toho, aby ich mohli ovplyvnit a za pristup na trhy EU platia (norsky a svajciarsky fond)?

02.06.2016 | Roman Kanala

To nie sú tí. Pletiete si EFTA s bilaterálnymi dohodami a EEA, kde sa pravidlá EÚ automaticky preberajú.

31.05.2016 | Michal Boleček

"automatický kolaps obchodu, odradenie investícií, ale aj spustenie recesie a zániku City of London ako globálneho finančného centra" - :D :D :D :D :D :D :D :D :D

tak ten bol dobrý :) ako od tretiaka základnej školy :D

31.05.2016 | Roman Kanala

Toto je skôr citácia, s ktorou sa autor nestotožňuje a ku ktorej pridáva vlastný názor:

"Dá sa síce očakávať, že vážne problémy nastanú, v týchto prípadoch je však možné, že by si s nimi Briti dali rady možno rýchlejšie ako si sami myslia. Za podstatne vážnejší si ja osobne dovoľujem označiť piaty vážny dôvod tzv. "bremainu". Tým je celistvosť samotnej Británie."

02.06.2016 | Martin Klus

Ďakujem Vám Roman, zdá sa že sa tu nájdu aj čitatelia, ktorým nerobí problém čítať s porozumením. Bohužiaľ u viacerých mám pocit, že čítajú len to čo chcú, resp. to, čo by si radi prečítali, aby mali dôvod adekvátne zareagovať...

01.06.2016 | libertarian

tá veta :
"automatický kolaps obchodu, odradenie investícií, ale aj spustenie recesie a zániku City of London ako globálneho finančného centra"

- tou Klus naznačuje, že Briti sú šmejdi, s ktorými ostatní obchodujú iba z milosti, čosi ako charita.
Možno Klus iba vtipkuje.

31.05.2016 | LPB

"zániku City of London ako globálneho finančného centra" centra zlodejských pijavíc
Rozpad. Bez armády eurokratov budeme slabší? KTO?

31.05.2016 | Roman Kanala

Časť váhy City of London je daná tým, že sú v EÚ. Ak časť businessu stratia, tá časť sa rozdelí medzi Paríž a Frankfurt. City bude potom kopať rovnakú ligu, ako Ženeva a Zurich.

31.05.2016 | Zavacky

Briti boli zaostalou krajinou na periférii Európy. Vstupom do ES sa začal ich rýchly rozvoj. Po Maastrichte sú medzi špičkou. Ak vystúpia z EU, bude nasledovať opačný proces - ich úpadok. Okrem toho je to nespôsobný národ, ktorý potrebuje radiť od rôznych mudrlantov z východnej Európy. Tí majú dobré skúsenosti s katastrofou po rozdelení Československa. Dobrým príkladom je aj vzťah s Čínou. Tá nemôže do Európy nič dovážať, ani jej obyvatelia sem nemôžu cestovať. Samozrejme, že skrachuje. Nebyť v EU je pre každú krajinu sveta katastrofa.

31.05.2016 | Roman Kanala

Naprv som neveriac čítal, potom som si prečítal posledné tri vety.

01.06.2016 | libertarian

Aj tá prvá Závackého veta je super.

Možno aj celý článok je iba takou dobre maskovanou iróniou.
Iba tak by dával nejaký zmysel.

01.06.2016 | libertarian

Teda, to, že tímlíder strany SaS píše opak toho, čo jej predseda už dlho hlása, to je absurdné.
Fakt sa tá strana mala znova rozdeliť.

A obsah článku je tiež absurdný. Tolko poloprávd a NElogičnosti, škoda komentovať, bolo by to dlhšie ako článok.
Práve obhajova všetkého zlého, čo šefstvo EU koná je zárukou, že EU sa rozpadne. Vystupenie Británie by možno politikov prebudilo - a to by EU zachránilo.

01.06.2016 | IvanPe

Neprebudilo, nezachranilo.
Otazka je co spravi s EU dohoda s USAA (to AA tam daval syn ked potreboval ist na ...).

02.06.2016 | Martin Klus

Pán "libertarián", evidentne si pletiete dojmy s faktami. Skúste do budúcna predtým ako čokoľvek podobné napíšete porozmýšlať, aký je rozdiel medzi pomenovaním dôvodov na vystúpenie (tak ako ja pomenúvam dôvody na zotrvanie) a stanoviskom či stotožnením sa s vystúpením Británie z EÚ. Toľko môj pohľad na jednu z mnohých poloprávd a absurdností, ktorými dlhodobo kŕmite diskusiu pod mojim blogmi. Prajem Vám pekný zvyšok dňa :)

03.06.2016 | libertarian

Martin Klus :
Keby celý problém závisel iba na pomenovaní dôvodov, tak by si ho Briti vyriešili polhodinovou diskusiou.

VÁHA jednotlivých dôvodov je tak odlišná pre rôzne subjekty - občania, politici, Eu.komisia, podnikatelia, ....... jednotlivé dôvody majú pre ne celkom iný význam a váhu, že žiadne vymenovanie dôvodov nič neznamená.

Jednotlivé dôvody môžu mať iný MOMENTÁLNY význam, ale celkom opačné dôsledky v budúcnosti.

"Argument" o rozpade obchodu s Britániou je smiešny a čisá lož. EU je skoro vo vojne s Ruskom, ale radostne od Ruska kupuje plyn a ropu. "Nepriateľ " EU- Čína - je už skoro monopolným dodávateľom pre všetky tunajšie hypermarkety a bez čínskych tovarov slováci nevedia prežiť. Takže ako je to s tým rozpadom obchodu ???

Pokiaľ sa znižujete na argumenty typu "STV , ČT24, " a kopaním do oponentov zdôraznujete svoju "pravdu" , tak vaše komentáre budú iba kópiou trápnych mainstreamákov, a v strednodobom horizonte dopadnete tak, ako novinári za Husáka (čo asi pri vašom časovom horizonte vám nič nehovorí. Vtedy sa noviny používali hlavne na WC).

03.06.2016 | Martin Klus

Veľmi sa teším milý "libertarián" tomuto Vášmu postrehu "kopaním do oponentov zdôrazňujete svoju "pravdu"". Pevne verím, že keď si spätne prečítate Vaše komentáre o. i. aj na moju adresu, tak do budúcnosti Vaše príspevky adekvátne prehodnotíte, aby to nebolo ako s tým známym slovenským príslovím "vodu káže, víno pije". Pekný víkend ;).

01.06.2016 | Zavacky

Je úplne jedno kto a kedy z EU vystúpi. Je nezachrániteľná. Ideologické zjednocovanie môže byť úspešné len vtedy, keď je spojené s užitočným účelom. Ten sa vyčerpal. EU má v ponuke už len násilný centralizmus, demagógiu, americké podpapučníctvo a vojnové štvanie. Ak by aj toto všetko EU hypoteticky prekonala, neprekoná rozpad peňažného systému. Na EURe "Európsky zväz" stojí a padá. Žiadna menová únia v histórii nevydržala! Dokonca ani "svetová peňažná únia zlata". Raz mi M.Klus veľmi namyslene povedal, že rozpad peňažného sveta "nevidí tak čierne". Samozrejme, pretože mu ani za mak nerozumie. Niet sa čo diviť. Tomuto marazmu nedokážu uveriť ani niektorí vyznávači Rakúskej ekonomickej školy. Rozpad peňažnej podstaty EURA je exaktne dokázateľný. Udržanie jeho systémovej organizačnej štruktúry(politickej) je nemysliteľné a znamená omnoho radikálnejšie pohyby ako len rozpad nešťastnej doplnkovej politickej organizácie(EU) a jej ideológie.
Je skrátka koniec. Zábava končí. Snahy o vystúpenie z EU sú len počiatkom omnoho rozsiahlejších pohybov. Milovníci EU, NATO a USA môžu ponúkať len rastúce a prázdnejšie ilúzie.

01.06.2016 | IvanPe

Vacsinou s vami suhlasim, ale tentokrat par poznamok:
Su dva pohyby s ktorymi sa musi Europa vyrovnat: vnutorne, kedy sa jednotlive narodne staty nedokazu ekonomicky (aj vdaka nefunkcnemu socialnemu systemu) vysporiadat so slabou konkurencieschopnostou malych ekonomik, a druhy, svetovy pohyb suvisiaci s kulturnymi hodnotami, civilizaciou (ropa, suroviny) a vysychanim zdrojov pitnej vody.
Je iste, ze socializmus, ako narokovatelny system prerozdelovania zdrojov, je cesta zarubana, preto je EU tak ako je momentalne spravovana, odsudena k zaniku. Kedze vsak male staty musia celit silnejucej konkurencii z Azie a pritom odolavat prirodzenej celosvetovej migracii, ci sa EU rozpadne alebo nie budu nutene vytvorit akysi v realnom case funkcne zoskupenie (napr konfederaciu, alebo federaciu), ktore im umozni prezit. Tieto trendy sa snazia iste staty vyuzit k ekonomickej expanzii a zvyseniu svojho vplyvu. A to je to co sledujeme v nepriamom prenose. Plus roztahujuci sa bolsevici povzbudeni financnou krizou a tlacenim penazi, drajvovani takmer neobmedzenym pristupom centralnych bank.
Ked sa na ten strom pozriem zhora tak s vami musim nesuhlasit, ak ale som v lese, vidim to co vy, ale tak sa ja na to nepozeram.

01.06.2016 | IvanPe

Sorry nie strom, les!

01.06.2016 | bozsky

Ak by som bol Brit, tak ma taka "uvaha" len rozosmeje.

Hlavny dovod na Brexit je coraz vacsia centralizacia a strata nielen suverenity statov, ale aj sudnosti Europskej Komisie, ktora robi rozhodnutia hodne Sovietskeho Zvazu.

Brexit by bol pre Britaniu len prospesny. Ze burza klesne o uroven nizsie? 99% Britov to ma viete kde. Ze nepridu investicie? To nie je nijako dokazane. Norsko a Svajciarsko nekrachuju, lebo nie su v EU. Su to vsetko vratane Britanie vyspele ekonomiky, ktore nie su zavisle na prichode nejakych kupenych zahranicnych investoroch, ako Slovensko.
Lepsiu kontrolu imigracie by Briti tiez ocenili. V pripade, ze by sa museli aj Slovaci hlasit povedzme raz za 6 mesiacoch na urade s potvrdenim, ze pracuju a podobne, vedeli by jednoducho eliminovat zneuzivanie socialneho systemu.
Ze by sa mohli odtrhnut Skotsko a Wales? Celistvost Britanie nie je nijako spata so zotrvanim v EU, ako sme sa mohli presvedcit v blizkej minulosti. V konecnom dosledku sa Skotsko jedneho dna odtrhne. Skotov poznam, su hrdi narod, aj ked obcas trochu prilis. V spojitosti s alkoholom to robi len zbytocnu paseku.
Ze by museli platit Briti za zotrvanie v EHP podobne ako Nori? Kolko platia teraz? Je vypocitane, kolko by platili, usetrili/preplatili v pripade odchodu? Je vypocitane, kolko by Britom prinieslo uvolnenie hlupych regulacii EU? Pokial toto bude zratane, moze sa otvarat tato tema, inak je to zbytocne polemizovanie.

Fini v ostatnej dobe idu ekonomicky do sraciek. Najprv Nokia, potom sankcie voci Rusku. Keby neboli v EU, mohli by veselo vyvazat a ich ekonomika by na tom nebola az tak katastrofalne. Ale vdaka politike EU uz aj Fini trpko doplacaju na svoj vstup a hlasy za vystupenie silneju.

V Rakusku malo byt tiez referendum o vystupe z EU. Za 5 pracovnych dni vyzbierali cez 260tisic (!!!) podpisov za jeho vypisanie. Tejto krajine by to z vacsej casti prospelo. 80% HDP tvoria mali domaci vyrobcovia, stazili by pristup na trh hlavne na vychode Slovakom a Madarom, ktori podliezaju ceny domacich.

Jediny, komu nevyhovuje trhanie EU su politici a financnici. Vsetci ostatni by z toho po kratkej chvili mali viac osohu, nez skody.

PS: Kazda takto centralizovana unia, sa rozpadla. Caka to aj EU. Netvrdim, ze po Brexite, ale v pripade

01.06.2016 | Romco2

"Ze by museli platit Briti za zotrvanie v EHP podobne ako Nori? Kolko platia teraz? Je vypocitane, kolko by platili, usetrili/preplatili v pripade odchodu? Je vypocitane, kolko by Britom prinieslo uvolnenie hlupych regulacii EU? Pokial toto bude zratane, moze sa otvarat tato tema, inak je to zbytocne polemizovanie."

ak budu chciet zostat v "EHP", hlupych regulacii sa nezbavia. A kolko budu za to platit? Kolko si dohodnu, co, ak bude Brexit, bude mozno zname tak o rok, o dva.

01.06.2016 | Roman Kanala

Alternatívou Európskeho hospodárskeho priestoru (EEA) je Európska dohoda o voľnom obchode (EFTA). Británia bola zakladajúcim členom ešte v 1960.

01.06.2016 | Romco2

myslim, ze p. "bozsky" myslel EFTA. Ak by do toho UK islo, asi usetri financne, ale zbavi sa prava rozhodovat o predpisoch EU, ktore bude musiet dodrziavat. Ale Norsko robi nieco podobne ...


http://dennikn.sk/b...

02.06.2016 | Roman Kanala

Vďaka za ten link, je to dobre napísaný článok podobný môjmu predošlému blogu http://blog.etrend....
Vlastné formulácie, vlastné slová, nie je to plagiát, ako v Pravde Kali & Bejby.

Rozdiel medzi EEA a EFTA je práve ten, že v EEA sa dynamicky preberajú všetky pravidlá EÚ, nech už sú akokoľvek uletené. EFTA má statické bilaterálne zmluvy s EÚ, ktoré na zmenu potrebujú nové prerokovanie podmienok.

Teda ak by Británia ostala v EEA, stále bude vazalom svojvôle Bruselu. Ak chce znovu nájsť svoju stratenú suverenitu, cesta vedie cez EFTA.

02.06.2016 | Romco2

Nie som odbornik na EEA a EFTA.

Nasiel som toto o spojitosti EEA a EFTA:

The EEA Agreement specifies that membership is open to member states of either the European Union or European Free Trade Association (EFTA). EFTA states which are party to the EEA Agreement participate in the EU's internal market without being members of the EU.

Trosku sledujem britsku tlac o Brexite, bolo tam velakrat rozoberane postavenie UK po moznom odchode. NIKDY vsak nebola spomenuta moznost, ze by UK potom mala nejakym sposobom privilegovany pristup na trh EU bez dohody podmienok s EU - bez vzajomnej dohody nie je pristup.

Kto chce mat privilegovany pristup na EU trh, musi preberat predpisy EU. A tie bohatsie a vacsie krajiny za to platia (Norsko, Svajciarsko - mozno nejakym sposobom aj Island ci Licht). Predpokladam, ze to nerobia z dobrocinnosti. Nepoznam inu krajinu, ktora by to robila inak - ak by to bolo mozne (a vyhodne), asi by to niekto robil.

Ale nie som odbornik.

03.06.2016 | bozsky

Nie som odbornik na EEA a EFTA, len mi pridu tieto "bez nas zomriete" uvahy ako hluposti, lebo su krajiny, ktore bez EU ziju a v pohode.

Este je tu 1 alternativa. Kedze krajiny, ktore neboli v EU, no zaroven boli v Europe, boli doteraz viacmenej sebestacne a nepotrebovali sa s EU navzajom, to by sa zmenilo po pripadnom Brexite, ktory by posmelili aj finsky Fixit (dobre heslo: Let's Fixit :-D ), pripadne aj rakuskuy Austrit (heslo: Austrit aus der EU :-D ). V tom momente by mali krajiny mimo EU uz slusnu silu a mohli by si dohodnut lepsie podmienky, nez maju dnes Nori a Svajciari. Island do EU uz nevstupi, tento, alebo minuly sa rozhodli stiahnut prihlasku.

Skotsko sa btw neotrhlo len kvoli vydieraniu bankarov. Ti totiz oznamili, ze v momente odtrhnutia Skotska od Anglicka, presunu RBS a dalsie banky svoje ustredia do Londyna, cim by ohrozili asi 30tis zamestnancov = 30tis rodin, resp. okolo 100tis ludi. Po takomto natlaku sa uz nedalo referendum za vystupenie nazvat demokratickym a slobodnym. To iste sa zacina diat aj v Britanii, ked zacinaju hlasit, kolko ludi v bankovom sektore je ohrozenych a podobne. Este par tyzdnov a uvidime.

PS: Zo zdrojov z EU presakuje Grexit ako uzavreta vec. Grekov okradli cez banky a financne trhy o vsetko. Uz nemaju nic, co by im mohli este sprivatizovat a malo aspon aku taku hodnotu. Navyse nevedia ubranit ani hranice a takto vraj chcu zabit 2 muchy 1 ranou. Kto vie, co je na tom pravdy. Dozvieme sa uz coskoro :-)

03.06.2016 | Michal Formánek

Píšete zaujímavé a dobré články, pokračujte v tom.

Martin Klus

Martin Klus
  • Počet článkov: 83
  • Priemerná čítanosť: 7722
  • Priemerná diskutovanosť: 24
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NR SR a MsZ Banská Bystrica, tímlíder strany SaS pre zahraničnú politiku a politický systém, politológ, vysokoškolský pedagóg, občiansky aktivista a od roku 2007 aktívny bloger.