Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je možné si referendum o Brexite zopakovať?

28.06.2016 | Martin Klus

Diskusia (46 reakcií)

28.06.2016 | Roman Kanala

Zopakovať referendum, lebo sa nám výsledok nepáči, a opakovať ho dovtedy, kým sa nedosiahne priaznivý, a potom ho rýchlo prestať opakovať? S Írmi si takto EÚ zacvičila dvakrát, ale Briti majú radi pravidlá a majú aj svoju hrdosť a nikdy by sa k tak primitívnemu podvádzaniu neznížili.

Že im v kampani klamali? Ale to nebol obchodný kontrakt, to bola politická kampaň. V ktorej politickej kampani sa nezjednodušuje, nepreháňa, neklame? Ktorý politik neklame? Veď by sa vôbec nemohol stať politikom a v politike by neprežil ani jedno volebné obdobie.

Všetci, čo argumentujú ako "žvanec a Coca Cola" zabúdajú, že sú aj vyššie hodnoty, ako žvanec. Viem, na Zlodejsku nie sú. Ale inde vo svete sú aj ľudia, ktorí sú viac, než požierači žvancov a tlieskači všetkým, čo im žvanec pohodia. Británia má svoju históriu, svoj parlament, svoju demokraciu. Naposledy ju obsadili Vikingovia pred 800 rokmi. Odvtedy k nim nevkročil žiaden dobyvateľ.

Až EÚ. Hrubo a necitlivo pošliapali domácich farmárov, zničili stáda kráv a oviec kvótami na mlieko, obmedzili rybolov. To sú všetko vidiecke pracovné miesta pre ľudí, ktorí sa inak nedokážu živiť. A potom prečo vidiek hlasoval za brexit. Podobne skúste vo Švajčiarsku v krčme povedať, že by mali vstúpiť do EÚ. Všetci okolo rýchlo dopijú pivo a odídu. Je jedno, čo to stojí. Sloboda má svoju cenu. Ale lepšie je zaplatiť a mať od nich pokoj. A hrať i naďalej čestne podľa pravidiel, ktoré sa v EÚ neuznávajú.

28.06.2016 | skorodochodca

On to asi nekonzultoval so svojím šéfom ... a dal na web ... a možno chodí na MNV každý deň opakovať sobáš ...
Ono, o liberáloch som čítal asi pred dvadsiatimi rokmi - asi od konzervatívneho politika - že sa s nimi nedá diskutovať a ani dohodnúť, lebo si limity hodnot posúvajú podľa svojej ľubovole .... niečo - ako každý deň referendum ....
Osobne som presvedčený, že tá "zlá" opozícia neklamala,

28.06.2016 | @@@

nemyslim si že ide o mlieko skôr ide o obrovske množstvo cudzincov ....domaci briti sa citia byť utlačani cudzincom kedžy tu nerieka len ako su cudzinci (všetci aj slovaci a poliaci ) utlačani ale nikoho netrapi a čo domaci briti ?....je jasne že im sa to nepači ked su vytlačani z vlastnych domovou ....ked kvoli cudzincom narastli ceny bytov v londyne priemerny dom stoji vyše 500tisic libier pracovny trh obsadili cudzinci ktori vytlačaju domacich a pracuju za nižšie mzdy ....ono pokial by to možno bola len malačast cudzincov ale v britanii je dnes okolo 9 milionov cudzincov je je pre nich už neunosne ale je jasne že politikov to netrapi ved oni nemaju podpriemerny plat a tak ako na slovensku ich nezaujima ako žiju ludia z podpriemernym platom a všetko to sa nakoniec dostavi aj na vysledkoch z ktorych su potom ti nahore čiže velmi dobre zarabajuci ludia prekvapeni ale to už tak byva demokracia je vlada väčšiny a pokial väčšina je stale chudobny tak nemože demokraticky za nich rozhodovať len bohaty ako si to niektore naivky predstavuju :P

03.07.2016 | Antikapitalista

Nie, naposledy to bol Viliam I. Dobyvateľ, ktorý ju dobyl od „uchvatiteľa “ Harolda II. Godwinsona, lebo ju mal „sľúbenú“ od Eduarda Vyznavača, hoci na svoju výpravu mal aj súhlas od pápeža, takže si vlastne len nárokoval, čo bolo jeho... ale vzhľadom na rozsah svojich neskorších činností to rozhodne možno považovať za dobytie. Ale to bolo pred 950 rokmi.

Samozrejme, bolo viacero vikingských vpádov, ale tie boli ešte pred ním.

Po ňom by ešte stál za zmienku vpád princa Ľudovíta (ktorý sa neskôr stal kráľom Ľudovítom VIII. Levom), ktorý si titul kráľa Anglicka nárokoval, a aj keď nebol úradne ustanovený za kráľa, mnohí šľachtici mu vzdali hold za svoje anglické léna. (Neskôr však bol vyplatený a svojho nároku sa spätne vzdal.)
O tomto sa dá povedať, že bolo pred 800 rokmi. Ale to určite neboli Vikingovia, ale Francúzi [zdôvodnenie: už Filip II. August sa totiž označoval spravidla za francúzskeho kráľa (už nie franského), hoci toto označenie sa objavovalo už za Ľudovíta VII. Mladšieho], z rodu Capetovcov.


Ale okrem tejto jednej výhrady s tebou úplne súhlasím.

28.06.2016 | Rastislav Gajdosik

Druhe referendum nehrozi pretoze by sa to dost cudne vysvetlovalo keby malo byt zakazdym nove referendum ak niekto nesuhlasi s vysledkom.

Samozrejme ze brexit je pre britov katastrofou a jediny dovod preco nebol aktivovany clanok 50 je ze boli neformalne informovany ze na volny obchod mozu zabudnut. Teraz sa snazia robit vsetko preto aby presvedcili EU o svojej uzitocnosti mimo eu zony co je odsudene na neuspech.

28.06.2016 | PaloK

Ďalší nariekač.

VB sa s EÚ dohodne na pravidlách obchodovania, pretože ekonomické záujmy sú v tomto svete silnejšie ako nejaké ideály!

Briti nie sú žiadna marxistická lúza, aby neboli schopní si veci zrovnať a dať na poriadok. Inak by neovládali svetové oceány do začiatku 20. storočia. Situácia sa začne zlepšovať.
Všetci postupne pochopia, že VB nepotrebuje k životu EÚ a VB bude ďalším príkladom, že EÚ je zbytočná. Jeden z hlavných sponzorov založenia EÚ George Soros, ktorý ju teraz potápa už dávno tvrdí, že EÚ je skrachovaný projekt ... Tak sa zobuďte.

EÚ tzn. Nemecko a Francúzsko by sa mali čím skôr uvedomiť a začať urovnávať vzťahy z obslužnými krajinami z juhu a stredu Európy, aby umlčali ďalšie buričské hlasy. A súčasne by mali urovnať vzťahy aj s Ruskom a prestať podporovať štátny terorizmus na Blízkom Východe. Súčasná situácia najviac vyhovuje opäť a zas a znovu USA.

Namiesto blúznenia o veľkých ideáloch by EÚ mala konečene začať pracovať so severnou a strednou Afrikou, pomáhať budovať infraštruktúru a znížiť množstvo ľudí, ktorí odtiaľ migrujú na sever.

03.07.2016 | Antikapitalista

Haha...!

Francúzsko sa už spojilo s Talianskom a Španielskom a tieto 3 románske krajiny už pochopili, že to pre ne znamená veľkú príležitosť ovládnuť EÚ. S Nemeckom sa dokážu zhodnúť len na snahách o ešte tesnejší zväz (úniu).
Teraz ide len o to, komu bude najskôr pritesný...

EÚ je v područí Spojených štátov agresívnych, ktoré dokážu len niečo fungujúce zničiť, rozvracať a znásilňovať, nie vybudovať. Či už ide o severnú Afriku, Blízky východ, Balkán, Kaukaz alebo Ukrajinu.

28.06.2016 | Ľubica Navrátilová

Pridávam sa k názoru, že druhé referendum nebude a že Briti vymyslia niečo "britské". Ako napríklad odkladanie rokovaní o vystúpení na čo najneskôr a potom sa objaví strana, ktorá bude mať vo volebnom programe zotrvanie UK v EÚ a bude získa mandát na skončenie výstupových rokovaní. To ale chce, aby sa EÚ zreformovala.

28.06.2016 | OliWer1

To by bolo skôr také slovenské nas*ať si do huby a ísť ďalej.

28.06.2016 | @@@

aky to paradox ked taki velky demokrati nechu prijať demokraciu ....podľa mnohych politikov je demokracia to čo rozhodnu oni a ked ludia rozhodnu inak je potrebne to opakovať pokial aj ludia neprijmu nazor politika .....povedane inak poltiici si tak seru do huby pri tom brexite že sa na nich len dobre zabavam :D :P ....aspoň ste ukazali aka je vaša prava tvar a že demokracia je len skrevene slovičko ktorym sa ohaňate na manipulaciu ludi :P

28.06.2016 | @@@

inak bytočne je to plakanie ako tu predvadzaju od politikov až po navinarov ....mali ste predtym ponať inak ...stale je to o tom ako konam predtym a nie sa spoliehať na zazraky presne ako na slovensku pri voľbach ....či novinari alebo politici ktory nechcu inych vo vlade a po voľbach nariekaju a huba sa im nezastavi ako matovičovi ale čo urobil pred nimi čo ponukol luďom aby ho hlasovali to iste plati o SaS čo ste ponukli ludom ?....NIČ !!!!!!!!! doslova nič ...ten vaš odvodvy bonus na ktorom zarobia opať len tí najlešpie zarabajuci je prinosom pre všetkych alebo omrvinky chudobnym a čo najviac bohatym ....a potom naivne vo voľbach čakať ludia budu voliť nas ....to je omyl ked si niekto mysli že ľudia su altruisti v skutočnosti su všetci sebci a tak budu aj konať a ked im nie je nič ponuknute žiadna alternativa potom ked do parlamentu sa dostavaju strany ako kotleba je zbytočne plakať chyba je niekde inde ako v nom chyba je v mediach a politkoch ....v mediach v tom že nepoukazuju nato čo chcu ludia a v politikoch v tom že nekonaju v prospech väčšiny ludi čiže demokraticky :P

28.06.2016 | Martin Klus

Ďakujem za všetky komentáre. Len doplním, že pri písaní môjho blogu som vychádzal z troch základných otázok, ktoré si skúste zodpovedať sami: Boli mnohí voliči v UK oklamaní (napr. keď im tvrdili, že ušetria či znovuzískajú nezávislosť, pritom opak je pravda ak sa pripoja k vnútornému trhu EÚ)? Zmenili sa podmienky v Dánsku a Írsku pri druhom referende a zmenia sa aj Britom pri vystupovaní? Mali by mať občania v duchu nových zistení a skúseností možnosť korigovať svoje rozhodnutie a nebol by práve to prejav demokracie? Apropo princíp pravidelne sa opakujúcich volieb je postavený práve na tej tretej otázke... A k tej výčitke "trojzavináča". Akiste ste len nedopatrením nepostrehli napr. našu iniciatívu: https://www.faceboo....

28.06.2016 | od A do Z

Neviem si predstaviť aby bolo druhé referendum o zotrvaní v EU . V Škótsku tiež po referende mohli žiadať nacionalisti Alexa Salmodisa nové referendum. Salmodis prehru uznal vzdal sa svojho postu a Škótsko ostalo vo zväzku s Britániou. Cameron mal sa tiež vzdať postu ,lebo referendum vyvolal , a je to jeho politická prehra. Zahlásiť že on sa vzdá až v októbri a článok 50 bude jeho nástupca aktivovať sa nedá veľmi chápať. Nechce odstúpiť hneď tak nech ten článok aktivuje už keď to dovŕŕŕzal.

28.06.2016 | @@@

a ked druhe referendu skonči že za zotrvanie bude 52% a za odchod bude 48% bude aj tretie kolo ?....prečo chce niekto špekulovať ?

28.06.2016 | PaloK

Korigovať svoje rozhodnutie?

Čo to meliete? Takže nabudúce budete žiadať, aby sa aj parlamentné voľby opakovali po 2 mesiacoch vzniku nového parlamentu, lebo chudáci hlupučkí voliči až potom zistili, koho si to ozvolili? A bude sa to opakovať dokedy? Uvedomujete si vôbec, čo tu tu prezentujete?

Takže SaS, ktorá bola vždy za stranu osobných (sebeckých) slobôd a zodpovednosti sa mení na stranu nezodpovednosti, pretože nie ste ochotní niesť zodpovednosť za (ne)dosiahnutý výsledok. Tak to s liberálmi vždy bývalo. Žiadajú samé "slobody", ale keď treba niesť zodpovednosť, nedajbože byť solidárny, tak ich nikto nezaujíma a hľadia len svojho.

28.06.2016 | OliWer1

Pokiaľ by sa mali opakovať všetky politické procesy, pri ktorých boli hlasujúci občania podvedení/zavádzaní, u nás by sme ešte stále opakovali voľby z roku 1992.

03.07.2016 | Antikapitalista


1. Boli mnohí voliči v Spojenom kráľovstve oklamaní (napríklad keď ich zástancovia zotrvania v EÚ strašili novou vojnou v Európe a keď zástancovia zotrvania horlili proti nezávislosti Spojeného kráľovstva na pozadí z obrazov z rozbombardovaného Anglicka)?

2. Haha, „zmenili sa podmienky, takže ďalšie referendum“ – ako sa zmenili podmienky??! Podmienky sa predsa ešte nezmenili! Najprv by bolo treba vyrokovať odchod – a poznať podmienky – a áno, potom môžete mať ďalšie referendum s novými podmienkami o pristúpení k EÚ.

3. Ibaže tie opakované voľby sa neopakujú týždeň po voľbách a pred zostavením vlády len preto, lebo do ulíc vyjde hlučný dav majdanistov, ktorým sa posledné výsledky nepáčia. To nie je „prejav demokracie“, to je skôr pokus o vyvolanie občianskej vojny (ako sa vám ju podarilo rozpútať na Ukrajine). Keď tých pomýlených zástancov EÚ bude aspoň tých 17 miliónov, potom sa o tom môžeme baviť, dobre?

Od kedysi rozumného politológa, ktorý sa neskôr „preslávil“ plagiátorstvom a prekrúcaním a klamaním v priamom prenose v rozvide (napríklad o Kryme). by som však ani iné nečakal...
Najmä to zavádzajúce používanie číslovky „mnoho“ a prídavného mena a prívlastku „mnohí“. (To je ako: „našli 1 predavačku, ktorá im bola ochotná odrapotať, čo eurohujeri chceli počuť.“)

A uprostred všetkých tých vašich táranín o „lžiach o 350 miliónoch“ vám celkom „uniklo“, že Spojené kráľovstvo bolo stále čistým prispievateľom do spoločného rozpočtu EÚ. Pritom nikto nehovoril, že „tých 350 miliónov“ by išlo na zdravotníctvo, to ste len vy prekrútili a podsúvate to ako ich údajnú lož.

A vedz, že rokovania sa ešte ani len nezačali. Spojené kráľovstvo je „iná váha“ než nejaká malá škandinávska dŕžava, ktorú si EÚ môže dovoliť šikanovať. Ono napríklad so sebou stiahlo aj Írsko, ktoré si chcelo zachovať spoločnú oblasť cestovania so Severným írskom (a teda aj zvyškom Spojeného kráľovstva) a odmietlo vstup do Schengenského priestoru.

Je teda zbytočné oháňať sa jej príkladom a tvrdiť, že „opak je pravdou“. Podstatnou otázkou bolo prisťahovalectvo, nie vašich „350 miliónov“. (Tie mohli zavážiť u „viac podplatiteľných“ prívržencov zotrvania.)

Takže do úvahy prichádza len vyrokovanie si podobných zmlúv, ako má EÚ so Švajčiarskom. Vrátane obmedzenia toho slobodného pohybu pracovných síl a prisťahovalectva, ktoré už niekde pripomínalo sťahovanie národov.

Inak to nebude „Norway“, ale „No way“. :-D

A pokiaľ im teta Merkelová, ujo Juncker, strýko Schulz a krstný otec Tusk hovorili a budú stále hovoriť, že si nemôžu vyberať len hrozienka z toho, čo im stále predkladali ako hrozienkový koláč – v ktorom bolo napokon viac kamienkov než hrozienok – a v mene „spolupatričnosti (solidarity)“ im ho budú naďalej tlačiť do pažeráka ako zúbkozobcom, tak jedinou možnou odpoveďou je odchod Britov z EÚ.

Je jasné, kto drží v rukách lepšie karty. Na jednej strane sú obmedzenia Svetovej obchodnej organizácie, na druhej právo Britov prisťahovalcov vyhostiť.

Je to zlý deň pre Európu, ale dobrý deň pre Európanov. (Okrem euroobčianskych homošov z dúhových pochodov a kadejakých požívačov výhod.) Druhé obdobie sťahovania národov sa skončilo.

(A tak mi napadá, že ten Roman Kanala, hoci sa mýlil s tými Vikingami pred 800 rokmi, mal v jadre istú pravdu – totiž, za obdobie konca sťahovania národov sa považuje až koniec vikingských nájazdov.)

28.06.2016 | Martin Klus

Tak ako je možné urobiť predčasné voľby, tak musí byť možné nechať hlasovať občanov v referende na základe zmenených skutočností. A tie sa jasne ukazujú. Pre tento účel odporúčam prečítať si ten blog ešte raz a podľa možnosti s porozumením... Ak sa Vám to podarí, tak akiste prídete aj na to, že SaS a ani ja toto riešenie nenavrhujem. Len sa zamýšľam, či je vôbec možné.

28.06.2016 | OliWer1

Samozrejme možné je všetko. Aj nechať hlasovať ľudí v referendách dovtedy, kým nepadne ten správny výsledok. Štatisticky to určite raz vyjde.

28.06.2016 | @@@

to su len vyhovorky ....ludia s tym že politici klamu už počitaju takže nie je dôvod aby sa referendum opakovalo ....skôr tu je určita čast nespokojnych čiže tych 48% neskokojnych ktory nedokažu rešpektovať volbu 52% ale položme si otazku opačne prečo by kvoli tym 48% mali byť voľby opakovane prečo by sa malo pozerať na zaujmy menšiny na ukor väčšiny ?....ja som si isty že keby to skončilo že za zotrvanie v unii by bolo 50% plus jeden hlas niko by tu neširil propagandu opakovania referenda :P ...zrazu by nikho nezaujimalo to čo chcu ti ostatni :D

28.06.2016 | OliWer

Fuu, človeče, robte niečo s tou biľakovskou slovenčinou! Keď čítam Vaše príspevky, mráz mi behá po chrbte.

03.07.2016 | Antikapitalista

Lebo tak vyzerá „demokracia“ v podaní EÚ – riadi sa vždy len záujmami menšín.

03.07.2016 | Antikapitalista

Si sa s rušňom zrazil, Klus?!

Akéže „zmenené skutočnosti“??! Tie sa predsa skutočne zmenia až po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ!

A áno, potom im môžete ponúknuť ďalšie všeľudové hlasovanie (referendum). Na základe naozaj _zmenených skutočností_ (teda vrátane povinnosti prijať € atď.).

28.06.2016 | Hedviga Takáčová

Máte rozsiahle vedomosti, to oceňujem. Ak Briti v tom majú zmätky, čo tak poslať článok resp. uverejniť ho aj napr. tu : http://www.telegrap....

03.07.2016 | Antikapitalista

Haha.
Klus môže siahať nanajvýš tak na nejaký plátok ako Independent, kde takéto bludy ešte stále frčia.

Telegraph je ešte denník, kde si ešte vážia aj ľudí, aj svoju povesť, – odtiaľ by ho hnali!

28.06.2016 | Tibor Kovacs

Pán Klus, ja osobne oceňujem, že v rámci SaS môžete prezentovať postoje, ktoré asi nie sú v úplne v súlade s postojmi Vášho predsedu. V tomto prípade v tom nevidím nijaké negatívum. Tým však nechcem povedať, že s Vami vo všetkom súhlasím. Áno, Briti majú nárok aj na druhé, tretie a aj štvrté referendum, ak sa na ňom dohodnú (myslím tým aj v súlade s ich legislatívou). Je to ich výsostné právo, nech už si o tom myslia odborníci v SR čokoľvek. Určite to ale nie je preto, že vy, alebo ktokoľvek iný si myslí, že sa rozhodli zle. To neviete ani vy a dokonca ani tá skupina občanov VB, ktorá opakovanie referenda v súlade s právom incializuje. To čo odznelo je to, že je tu podozrenie, že v referendovej kampani odzneli aj nepravdivé informácie a tie mohli ovplyvniť výsledok. Ak si niekto myslí, že presne a neomylne vie, aké je pre Britov to správne riešenie, je to elitár a nič iné. Podľa mňa tu chýba pochopenie základného princípu slobody občanov rozhodovania o svojom živote v demokratickom systéme. Tak ako som sa snažil písať tesne po referende aj na Vašej fb stránke, proces rozhodovania vo VB ešte nie je ukončený. Ak niekto klamal, len sa zas ukazuje, že v referendovom systéme má klamstvo oveľa kratšie nohy ako v rozhodovaní parlametov. Nijako to však nepredpovedá, že ak bude ďalšie referendum, ako skončí. Dajme čas Britom, aby mohli ukočiť proces svojho rozhodovania a učme sa. Sústreďme sa však pri tom hlavne na to, že ak sa naozaj tak úspešná krajina rozhodla pochybovať o správnosti členstva v EÚ, môže byť zásadný problém aj niekde v EÚ. Nie sme súčasťou VB, ale EÚ a preto sa hlavne zamerajme na to spoločenstvo v ktorom zotrvávame. Pán Klus vy iste viete, že deficit demokracie v systéme rozhodovania v rámci EÚ je obrovský a ak s tým nič neurobíme, EÚ istotne skončí s VB aj bez nej, lebo oprávnene stráca podporu občanov. My čo si pamätáme socializmus, vidíme veľmi jasnú podobnosť v tom, ako sa v centrálnych orgánoch riadi EÚ, a ako sa riadila socialistická krajina. Možnosti občanov priamo a záväzne ovplyvniť rozhodovanie a legislatívu EÚ sú nulové, nemyslím tým neúčinný "poradný" vplyv občanov. Na tento účel neexistujú nijaké mechanizmy, nehovoriac o možnosti ovplyvňovať personálne účinné obsadzovanie orgánov EÚ a vyvodzovanie osobnej zodpovednosti. Nie je problém aj v tom, že špičky EÚ nenachádzajú žiaden tlak na sebareflexiu a prijatie svojej miery zodpovednosti aj v tomto prípade? Systém snáď predpokladá, že to spravia dobrovoľne, že zmenia svoje osobnosti v priebehu jednej noci? O tom či a ako je možné reformovať systém EÚ je potrebné v tejto dobe hovoriť najviac. Nevidíme nebezpečenstvo aj v tom, že predstavitelia EK vyvíjajú nezmyselný politický tlak na VB ,aby urýchlene iniciovali proces exitu ignorujúc pritom fakt, že výsledky referenda nie sú záväzné a do života ich môže uviesť až parlament? Aj toto vo mne mne vyvoláva minimálne pochybnosti o úmysloch špičiek EK.

Čítal som tu naozaj veľmi podnetné diskusné príspevky, snažiace sa neimplikovať argumenty a udalosti, ktoré v skutočnosti nemajú alebo nemusia mať súvislosť a neselektovať argumenty tak, aby vyhovovali dopredu zadanému zámeru. Ďakujem za ne, lebo ak nepochopíme s nadhľadom skutočnú podstatu vecí sme odsúdení na neúspech.

28.06.2016 | Tibor

Vďaka za tento článok. Teraz už na 100% viem, že SaS NIE, v žiadnom prípade.

28.06.2016 | salamoon

druhe referendum 50 na 50 bude...no uz len o potvrdeni vyrokovanych podmienok, teda aku formu ma mat partnerstvo UK s EU, ci norsky sposob alebo aky...druhe referendum 60 na 40 bude aj v Skotsku, vieme o com... avsak opakovane celonarodne referendum s rovnakymi otazkami uz nebude...tak sa vyjadril aj Cameron vcera v parlamente

28.06.2016 | Moral Revival

Ja ako správny eurohujer a vypatlaný slniečkár som za opakovanie referenda až dovtedy, kým nepadne EU. :-)

07.07.2016 | libertarian

správne...

Eurokomisia považuje Britov za hnisavý vred , a preto ich chce udržať v Únii. Len tak dalej. Dobrá metóda na rozbitie EU.

28.06.2016 | Janko Marjenka

Dobrý deň,
vo Vašom článku je jedna veľmi dôležitá medzera. Spomínané referendá, Dánsko či Írsko, MUSELI referendá opakovať, inak by sa spomenuté zmluvy nemohli prijať, zatiaľ čo referendum britské dokonca nie je záväzné, ale len poradné. Prečo by som mal teda opakovať niečo, na čo v reále vôbec nemusím prihliadať? Takže nesúhlasím, že by nešlo o precedens, práve naopak..nenapadá ma referendum, ktoré má poradnú funkciu a je opakované len preto, aby sa zmenila mienka voličov.

29.06.2016 | bozsky

Na jednej strane smutne, ked ani Briti nerozumeju heslam ako "Let's spend" a media ich menia na "Let's guarantee". Na druhej strane smutne, ze je to v podstate jedine, coho sa vedia media chytit a lapaju to hned druhy den po volbe.
Co urobia media v pripade, ze o pol roka naozaj zacnu liat omnoho viac volnych penazi do NHS?

Imigracia je v Anglicku velky problem. Niektore casti Londynu, niektore mensie mestecka uz uplne vyludnili povodni obyvatelia a clovek ma pocit, ze sa nachadza niekde v Saudskej Arabii, alebo podobne. Zavadza sa saria a z tychto casti sa stavaju liahne bojovnikov Islamskeho Statu. Toto je clanok spred 5 rokov...
http://www.dailymai...

Toto presne koresponduje s vedeckou pracou vykonanou Uni Muenster na 3 generaciach tureckych imigrantov v Nemecku (3. generacia nema nic spolocne s Tureckom, lebo aj ich rodicia sa uz narodili v Nemecku) a az 47% z tychto povodom Turkov povazuje prikazania svojej viery (v drvivej vacsine islamu) za nadradene zakonom statu, ktory obyvaju.
http://www.uni-muen...
Mame sa na co tesit...

Ale spat k BREXITU. Kazda politicka strana klame pred volbami. Hocijakymi. Aj SaS klamala pred volbami 2010. Zahodili velmi vela slubov, len aby sa vedeli spojit s KDH a spol. Ale to teraz nie je podstatne. Podstatny je iny fakt. Krajiny mimo EU v ramci Europy ziskali silneho spojenca. Velka Britania moze kompletne prekopat moznosti, ake maju krajiny ako Norsko, Svajciarsko, Island a ostatne. Moze si povedat, ze bude leadrom tychto krajin a spolocne si vybojuju vacsiu nezavislost, menej prispievania do rozpoctu, obmedzenie imigracie, ... Staci len silny leader a mat gule. Na toto vsetci "analytici" zabudaju.

A co sa tyka strat na finacnych trhoch? Su to bubliny, peniaze z nicoho. Jeden pad nic neznamena. Okrem toho, staci si pozriet dlhodoby vyvoj a clovek zisti, ze sa len zrealnuju hodnoty. A zrealnovat sa budu ovela viac po tom, ako USA prizna, ze ma problem so studentskymi pozickami, s frackingovymi spolocnostami, s vladnym dlhom, a tak dalej...

29.06.2016 | Parhel

Citujem:

"Ale, že sa práve Briti s ich rozvážnosťou, závideniahodnou politickou kultúrou a bohatou históriou stanú národom, ktorý sa tak ľahko dá oklamať, to som zostal prekvapený. Priznávam."

Toto je neuveritelne...hlupi anglicania...ako sa predsa mohli nechat takto oklamat. Len Martin Klus je najmudrejsi.

Ja by som to povedal trochu inak - anglicania sa oklamat nenechali, prave naopak. Drzost Junckera, Schulza, byrokracia, absolutna absencia sebareflexie komisarov a vacsiny europoslancov, neschopnost chranit hranice, socialisticke prerozdelovanie silnejuce aj v case zadlzenia narodnych statov, ktore su zadlzene akoby prave skoncila vojna, nedodrziavanie pravidiel, neustale rokovania medzi Francuzskom a Nemeckom bez ucasti slabsich statov, vydieranie.

Anglicania jednoducho neverili, ze Unia sa dokaze zreformovat...ani sa im necudujem. Ked som cital rozne rozhovory s komisarmi na tuto temu, pripadne videl dnesne spravanie Junckera, ani ja neverim.

Predtavit si, ze ako Anglican by som mal volit za zotrvanie v EU pod vedenim Schulza a Junckera, je to podobne, akoby som mal volit Fica s Kotlebom a KDH naraz. Proste odporna predstava.

29.06.2016 | Hi Ma

angličania ani nevedeli že su v EU. celá kampań v UK bola vedená na nevávisti k utečencom z východnej europy. tie ostatné dôvody boli nepodstatné argumenty. ale ináč nedá sa nespomenúť slová precedu SaS, ktorý povedal, že nevidí žiadne dôvody prečo by UK mala zotrvávať v EU. no priznám sa, že už vlastne ani ja. EU je ten najlepší projekt, ktorý tu existoval, existuje a bude existovať. a slováci, ktorý zarábajú priemerne (okrem bratislavy a priĺahlých oblastí) 400€ by mali každý deń ráno ďakovať bohu, že v tej EU môžu fungovať. ináč by túto guberniu už dávno pripojili k rusku kde vládne sulíkov kamoš putin.

29.06.2016 | Roman Kanala

EU ten najlepší projekt? A MS-DOS je najlepší operačný systém, lebo iný ste nikdy nevideli, všakáno.

Najlepší politický systém je švajčiarsky. Funguje od 1291 a je to najstaršia fungujúca demokracia na svete. Bez prestávky na revolúcie, vojny, či okupáciu cudzími vojskami. Od 1848 je pomalý prechod od konfederácie k federácii, ktorý trvá dodnes, ale deje sa pomaly, dobrovoľne a nenásilne. Nie za pár rokov. Nie vynútene zhora.

Preto sem píšem. Ak sa zaujímate o fungujúci systém, zaujímajte sa o Švajčiarsko. 26 kantónov, 4 národné jazyky, viacero vyznaní, hory i nížina, high-tech aj kravičky, ozajstní konzervatívci aj socialisti. Žijú vedľa seba bez toho, aby mali nutkanie ostatných vymlátiť a zahnať do kúta. Právny štát, zmluvy platia, dlhy sa platia, vlaky jazdia načas, plánuje sa opatrne a všetkého je dosť. Ak by EÚ bola organizovaná ako Švajčiarsko, nebola by v kríze.

http://blog.etrend....

29.06.2016 | @@@

len či to je až take dokonale so švajčiarskom ako pišeš :P....nedavno bol tvoj članok na inom portali a nie všetci čo aj žili vo švajčiarsku zdielali tvoj euforiu zo švajčiarska ako to tu ty vypisuješ :P

29.06.2016 | Roman Kanala

Kedy? Ktorý článok? Na ktorom portáli? Jedna Pani Povedala?

29.06.2016 | @@@

asi 2 tyžnde dozadu na aktualitach ......takže žiadne JPP :P

29.06.2016 | Roman Kanala

Stále len JPP - kde je ten link? Čo tak si raz urobiť domácu úlohu sám?

Ten link je tu: http://www.aktualit...

Je to rozhovor s jedným Švajčiarom, ktorý vie aj po slovensky. V diskusii sú nejakí Slováci, čo možno vedia po Švajčiarsky, možno nie, ale sú to Slováci aj zmýšľaním, aj rozhľadom, aj príjmom. Takí väčšinou robia s koňmi alebo niekde v reštike. Alebo niekde kachličkujú. Takí budú pindať vždy a všade. Veď prečo nie. Je ich väčšina. Na svete sú, aby pindali.

30.06.2016 | @@@

a čo by si chcel ?...ved všade na svete je najviac ludi čo maju pdopriemerny prijem ....prečo by podla teba na nazor ako je vo švajčiarksu mal odpovedať za všetkych len boahty švajčiar ?.....toto je chori kapitlizmus ked dava priestor len boahatmi ludom aby hovorili ako sa žije v danej krajine je jasne že boahti bude tvrdiť niečo ine ako ten chudobny ktorych je ovela viac ako bohatych........ a to plati aj o švajčiarsku aj o usa a o ktorejkoľvek inej krajine .....takže už prestaň s tou tvojou hlupou propagandou :P

02.07.2016 | Martin Klus

K emóciám, ktoré vzbudil tento blog snáď ešte jeden zaujímavý odkaz. "Žijeme v „post-factual democracy“, teda v ére, kde sa fakty oproti mýtom stavajú bezvýznamnými ako vypálené guľky odrážajúce sa od tiel mimozemšťanov v románe HG Wellsa".
Prečítajte si viac tu: https://dennikn.sk/... a viacerým prispievajúcim odporúčam v pokoji víkendu zamyslieť sa nad vlastným spôsobom uvažovania, kým nie je neskoro ;)

03.07.2016 | @@@

a chceš povedať že ostatni nezavadzaju ?...aj dzurinda sluboval 2nasobne platy a nakoniec z toho nič nebolo ale hlavne že ho ludia volili :D :P ....len važne naivny človek by veril politikovi všetko čo povie otazka je aj to či je aj SaS taka sväta a ktorvie čo zakryva za odvodvy bonus ? :D :D :P

03.07.2016 | @@@

a ešte niečo zamyslieť sa nad diskusiou by si sa mal ty a nie ostatni lebo jediny kto tu je poslanec si ty a nie ti ostatni ..... lebo ti ostatni nemaju komu hovoriť že oni myslia na ludi tak ako to robia politici pričom často robia opak ....potom su prekvapeni aj z brexitu aj z kotlebu a aj z rakusky prezidenskych volieb :P

07.07.2016 | libertarian

Milý poslanec Klus :
Ked tak čítam vaše názory, tak nechápem, prečo trpíte toho Sulíka vo "vašej" strane. Však on hlása presne opačné názory.

07.07.2016 | libertarian

Tibor :
"Vďaka za tento článok. Teraz už na 100% viem, že SaS NIE, v žiadnom prípade."

- Presne si vystihol môj názor. Mal som presne rovnaký problém s SaS kvôli tomuto jej mysliteľovi. Ja šokujuce, že ich šéf Sulík hovorí presný opak - a im to nevadí. Nakoniec ma žena dohnala k voľbám.

08.07.2016 | Martin Klus

To mi odľahlo, že ste opäť späť s Vašimi hejterskými príspevkami milý libertarian. Už som sa zľakol, že by ste pod tento blog niečo "zmysluplné" zabudli napísať. Síce máte týždeň meškanie ale predsa :). Prajem Vám pekný víkend.

Martin Klus

Martin Klus
  • Počet článkov: 83
  • Priemerná čítanosť: 7722
  • Priemerná diskutovanosť: 24
  • RSS blogu

O blogu

Poslanec NR SR a MsZ Banská Bystrica, tímlíder strany SaS pre zahraničnú politiku a politický systém, politológ, vysokoškolský pedagóg, občiansky aktivista a od roku 2007 aktívny bloger.