Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Jesný

Určite gratulácia mafii

29.04.2010 | Martin Jesny

Konkurzná legislatíva naďalej nie je najlepšia, no mohla byť férovejšia

 • Tlačiť
 • 0

Keby bol TREND iba o niečo málo bulvárnejšie médium, asi by boli na mieste fotografie polovice poslancov slovenského parlamentu a k tomu otázka „Ktorej mafii slúžia?“. Dostatočne angažovaný plátok by si mohol vybrať ktoréhokoľvek zo 75 zástupcov slovenského ľudu, samozrejme podľa tej angažovanosti, a obviniť ho, že práve kvôli nemu budú môcť nepoctivci neplatiť a druhotnou platobnou neschopnosťou gniaviť slovenské firmy. Ako inak sa vysporiadať s výsledkom opätovného neúspešného hlasovania Národnej rady SR o prezidentom vetovanom návrhu novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii?

Za prijatie hlasovalo 75 poslancov, teda chýbal j e d e n hlas za. Napriek logistickým manévrom v rámci hlasovania o vlasteneckých zákonoch, bolo v sále prítomných ešte deväť poslancov, hlasovali napríklad o trestnej zodpovednosti firiem. Bez ohľadu  na stranícku príslušnosť tak mohol ktorýkoľvek z nich, zrejme netušiac, prispieť k schváleniu jednej z minima biznisu prospešných právnych noriem tohto volebného obdobia. Keby to bolo na poslednej schôdzi, bolo by to ironické, takto je to – príznačné. Za toto volebné obdobie sa pre podnikateľov, ak teda neberieme do úvahy s vládou spriatelených kšeftárov, neurobilo takmer nič.

Ako sme s kolegom Paľom Kubíkom už niekoľkokrát písali, naposledy keď ju prezident po prvom schváleni parlementom odmietol podpísať, novela nebola zásadný prelom v kvalite konkurznej legislatívy. V podstate mala jediný väčší prínos, mohla vyrovnať šance veriteľov voči dlžníkom v podávaní návrhov na konkurz. O parametroch aj účtovných dosahoch sme obsiahlo písali v minulotýždňovom tlačenom TRENDE . V rámci, ako je na Slovensku obvyklé, hlboko oneskorenej diskusie o potenciálnych dosahoch účinnosti novely sa objavili argumenty o prínose pre takzvané „konkurzné mafie.“ Lenže tú majú riešiť policajní vyšetrovatelia a súdy, nie zákon. Preň sú závažnejšie špekulatívne meškajúce platby, ktorými aj popri postkrízových ťažkostiach vedome neplatiace firmy ohrozujú finančné zdravie obchodných partnerov. Keď ich Paľo pejoratívne nazval „dlžníckou mafiou,“ v podstate v tom nebolo nič prehnané, nepochybne ubližuje viacerým firmám, než o aké sa podľa rečí mala zaujímať tá konkurzná.

Neprijatie novely, ktorá by konkurzno-reštrukturalizačný zákon iba mierne zlepšila, znovu zmrazilo zlepšovanie bankrotovej legislatívy. Už na potenciálne odblokovanie veriteľských konkurzov sa bude čakať minimálne – optimisticky – do štartu legislatívnej činnosti budúceho parlamentu. Kedy a či prídu, nevedno, meniť treba mnohé.

Od zákona, ktorý by nevydarený biznis, ktorý kapitalistické podnikanie pripúšťa, umožnil napraviť reštrukturalizáciou alebo citlivo ukončiť konkurzom, má ten slovenský stále pomerne ďaleko. Spomedzi plejády profesionálnych výhrad, na ktoré fundovano-ironickou bloganalýzou rezerv novely – na právnika neuveriteľne zrozumiteľne, ba až vtipne – upozornil konkurzný právnik Juraj Alexander, jedna výrazne vyčnieva. Je výhradou ku konkurznému zákonu ako takému. „Zákon celkovo stojí na komunikačných technológiách a koncepciách minulého storočia,“ glosuje J. Alexander. Už na základe jeho praxe v českom konkurznom práve je „nepochopiteľné, prečo slovenský zákonodarca nezaviedol verejnosť insolvenčných spisov.“ Túto verbálnu ranu do desiatky možno doplniť už len jedným, pre podnikanie na Slovensku neradostným konštatovaním, že  legislatíva opäť raz bráni tomu, čoho jediného sa bojí konkurzná, dlžnícka, ale najmä justičná korupčná mafia – transparentnosti.

 

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Martin Jesný

Martin Jesný
 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 1575
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Martin Jesný

Martin Jesný
 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 1575
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...