Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Jesný

Do basy s nezodpovednými manažérmi

15.03.2010 | Martin Jesny

Štatutári si často nezaslúžia vysoké platy ani za ochotu stáť si za rozhodnutiami

 • Tlačiť
 • 0

V reštaurácii upozorníte čašníka na chybu na účte, ktorá by značne predražila útratu. Po argumentačne chabej výhovorke, s ktorou ho pošlete kadeľahšie, prichádza na scénu prevádzkar. Keďže sa v podniku rád tituluje manažérom, má v úmysle „zašarmovať“ to z titulu svojej funkcie. Hovorí kultivovane, no rovnaké nezmysly ako jeho podriadený, navyše z neho napriek štylizácii ešte viac čpie upotená snaha nevzdať sa „omylu“ na úkor hosťa iba tak. Keď impresia sklame, objaví sa zo zákulisia ešte raz, so vskutku manažérskym riešením, „prirážka“ odpočítaná na účte perom. Z pekného večera s priateľmi ostane pachuť otázky, koľkí v ten „akciový“ deň neboli dosť pozorní a „otravní.“ A ak si dáte námahu a presne spočítate, koľko krát „reprezentant“ podniku priznal chybu a pridal nič neriešiace ale aspoň imidžovo zdvorilé „pardon,“ vyjde vám – nula. Citeľne menej ako jeho úspech z obchodne „vydareného“ dňa, z ktorého ubral iba ten otravný rypák, čo si nevážil akciu.

Blbá skúsenosť? Ale áno, no žiaľ pomaly vlastnosť systému, ak teda hovoríme o prístupe manažérov. Čo ak sa človek, napríklad ekonomický novinár, začne zaujímať, koľko je na Slovensku firiem, ktoré v účtovníctve kamuflujú hroziaci úpadok a cez meškajúce platby privádzajú iné na mizinu? Podľa odborníkov hrozivo veľa. Koľko sprivatizovaných firiem, ba aj bánk skončilo po dotunelovaní v pokútnom konkurze? Je v poriadku keď firma zmení sídlo, aby jej vzápätí „lokálny“ správca so sudcom pomohli odmazať dve tretiny dlhov v reštrukturalizácii potom čo popreli nároky najväčšieho veriteľa? Prečo je neisté zaúčtovanie pohľadávky, pre ktorú podnik s nálepkou strategický vstúpil do konkurzu? Alebo ak minister ešte nevidel dekrét o zrušení ministerstva, no už vie, že nárok platiť nájomné zanikne? Majú niečo spoločné? Minimálne to, že podporujú úvahy o nedostatočnej právnej zodpovednosti firiem a celkovo právnických osôb. Nesprávne.

Zodpovednosť za tým je, no hádzať ju na firmy značí zakrývať skutočný problém. Zodpovednosť naozaj chýba, no konkrétnejšia. Ak firma v účtovníctve zahmlieva výšku záväzkov, je zodpovedný ten, kto posledný podpisuje finančné výkazy. Teda štatutár. Pri väčšine právnych úkonov, minimálne ak sa týkajú existencie, či je to firma v reštrukturalizácii alebo hoci ministerstvo pri rušení, je zodpovednosť stanovená exaktne. Má ju štatutár.

Riaditelia firiem alebo šéfovia vládnych rezortov sa radi nazývajú manažérmi. Majú vysoké platy, podľa štatistiky si aj v kríze dokázali bez problémov nájsť prácu. Ľudia, či už akcionári alebo voliči, im na základe povrchnej známosti zveria správu veľkých, a čo je dôležitejšie, vlastných peňazí. Sú takí výnimoční? Povedzme si úprimne, väčšinou nie sú. Ten dôvod je úplne iný. Ľudia manažérom - štatutárom veria, že dokážu prijať zodpovednosť za správu peňazí, ktoré sú pre niekoho prvok bohatstva, pre iného celoživotné úspory alebo záruka dôchodku. Alebo majú priniesť kvalitné verejné služby.

Ako riešiť situáciu, ak štatutári – manažéri, ministri – konajú nezodpovedne? Konštatovať, že to nejde, situácia tomu nepriala? Nezmysel, v takom prípade by neexistovali úspešné sprivatizované firmy. TREND o jednej písal nedávno v tlačenom vydaní. Nútiť podnikateľov ručiť za úspech firmy nielen investovanými peniazmi ale napríklad aj osobným majetkom? To by bol alibizmus a blok podnikania. Na neúspech v biznise má v kapitalizme právo každý. Aj poctivec. Navyše nezodpovedných štatutárov sa to nemusí týkať. Riešiť zlyhania štatutárov ad hoc zákonmi v rámci právneho optimizmu, robiť z neúspešných kartelistov strategické podniky ? Tak sa to na Slovensku robí, no podnikateľské prostredie, a pomaly aj právny štát, sa vytráca.

Po čase by riešením mohol byť verejný register o diskvalifikácií štatutárnych zástupcov a členov štatutárnych orgánov, na ktorom začalo pracovať Ministerstvo spravodlivosti.  Takýto zákon by mohol stopnúť účasť "výmyselníkov" vo firmách, ba dokonca obmedziť aj ich skrývanie sa za biele kone. Aj to ale bude iba ďalšie pravidlo a o jeho účinnosti rozhodne, či ho ľudia, teda manažéri, budú dodržiavať.

Systémovo pomôže jediné. Súkromní i verejní štatutári musia niesť zodpovednosť za svoje manažérske kroky. Tvorcovia podvodných konkurzov, reštrukturalizácií, ktoré iba odmazávaju záväzky, predražených dohodnutých tendrov, alebo aj “ústupov” od záväzkov pri rušení ministerstiev sú rovnakí. Vychádzajú z toho, že nikoho z ich nezodpovedných predchodcov nik ani len neobvinil. O dohre „„ manažérskych““ počinoch (jedny úvodzovky sa hanblivo krčili) typu slovenského predaja emisií škoda hovoriť.

Čo by dramaticky pomohlo snahe dlžníkov hradiť záväzky, netajiť účtovný úpadok, nešpekulovať v reštrukturalizácii, konkurze či likvidácii, alebo aj strážiť slušné hospodárenie s verejnými financiami? Čakať, že bude dostatočne motivujúca hrozba odvolania akcionármi na valnom zhromaždení alebo nezvolenie vo voľbách, nepomôže. To rieši iba nedostatočnú spokojnosť s výkonom manažéra. Pri podovodoch je odpoveď iná a volá sa - zodpovednosť štatutárov. Profesionálna, právna, hmotná. Aj trestná, vrátane zamrežovanej sankcie.

 

 • Tlačiť
 • 0

Martin Jesný

Martin Jesný
 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 1575
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Martin Jesný

Martin Jesný
 • Počet článkov: 6
 • Priemerná čítanosť: 1575
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...