Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Jaroš

Napísal mi Harabin (update 1, 2)

12.06.2009 | Martin Jaroš

Podpísal som petíciu. Dali mi vedieť, že vedia, kde bývam.

 • Tlačiť
 • 45

V tomto sa nemienim hrať na nezávislého novinára a poviem naplno: Štefan Harabin ma desí. Bojím sa ho, pretože si myslím, že je veľkou hrozbou pre jeden zo základných pilierov štátu, ktorý už začal úspešne demontovať. Teraz mi napísal mail...

Keď mi kolega Tomáš Czwitkovics poslal link na on-line petíciu Aliancie Fair-play proti kandidatúre toho človeka na post šéfa Najvyššieho súdu SR, nezaváhal som. Do formulára som naťukal meno, adresu a e-mail a nechal som sa zaradiť do databázy signatárov.

Aké bolo moje prekvapenie, keď mi následne v mailovej schránke pristál odkaz z adresy istej Lucie Hatasovej, v ktorom stálo:

Ďakujem za Váš hlas.
Štefan Harabin
minister spravodlivosti SR

Myslel som si, že je to recesia ľudí z fair-play, kým ma Tomáš neupozornil, že dostal to isté a doména odosielateľa je justice.sk. Šup šup do googla a ľaľa ho. Lucia Hatasova pracuje v kancelárii štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti.

Zavolal som jej, aby som sa opýtal, čo to má znamenať. Bola naozaj veľmi milá a zdvorilá. Vysvetlila mi, že od organizátorov petície dostávajú zoznam kontakty na signatárov - zjavne aj s mailovými adresami - a tak sa chceli každému jednému poďakovať.

Za iných okolností, by som to bral možno v pohode. Nechcem byť paranoidný. Ale vediac, pre aké monštrum táto priateľská dáma pracuje, nemôžem odohnať podozrenie, že ten stručný odkaz nebol o poďakovaní za kritiku, ktorá inšpiruje k skvalitňovaniu práce. Medzi tými troma riadkami stálo veľkými písmenami: VIEME O VÁS.

 

Update 11.10 CET:

Ozval sa mi Peter Kunder z Aliancie Fair-play a vysvetlil mi, ako to funguje: Keď sa človek zaregistruje ako signatár petície, text výzvy sa s jeho mailovou adresou odošle členom súdnej rady, ktorí majú o novom kingovi justície rozhodovať. Takže otázka už len je, prečo Harabin necháva podriadených spracúvať korešpondenciu, ktorá bola určená niekomu inému. (I keď jeho štátny tajomník je jeden z členov súdnej rady.)

 

Update 15.10 CET:

Harabinov hovorca Michal Jurči rozoslal mail, že ľudia sa sťažujú, že niekto vyplnil petíciu za nich a že tie maily posielal automat, ktorý zdvorilo odpovedá na príchodzie maily. Cez telefón mi potom vysvetlil, že aliancia urobila chybu, keď komunikáciu smerovala na ministerský mail štátneho tajomníka a nie na jeho mail ako člena súdnej rady. To malo rezort oprávniť vstúpiť do celej veci. Napísali skript, ktorý písal odpoveď na všetky maily s týmto obsahom a aj vďaka tomu sa im podarilo zistiť, že niektoré mailové adresy boli vymyslené a iné patrili ľuďom, ktorí popreli, že by petíciu podpísali sami.

Jurči má pravdu v tom, že petíciu možno vypísať aj v mene niekoho iného. Ako každú petíciu. Alebo ako Slotovu prezenčku. Ale iná vec je podstatná. Ministerstvo využíva personál a techniku a tým míňa peniaze daňovníkov na agendu, ktorá sa ho netýka. Týka sa korešpondencie člena súdnej rady, ktorý zhodou okolností pracuje aj pre rezort. Dôvodenie, že pošta od aliancie prichádza na mail ministerstva a nie súdnej rady, je podľa mňa len výhovorka na ospravedlnenie týchto čudných móresov.

Tu je ten list:

Vec: Aliancia Fair-play nehrá fér

Ministerstvo spravodlivosti SR má dôkazy, že v politickej kampani Aliancie Fair-play voči ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi sa zneužívajú občania, ktorí s názorom tohto zoskupenia nesúhlasia a  ich údaje sú zneužívané.

Rezort dostal na ministerský e-mail niekoľko stoviek mailov od občanov, ktorí sa údajne pripájajú k  politickej výzve o zoskupenia. Na každý mail, list a žiadosť je slušné odpovedať. Išlo o poďakovanie, ktoré odosiela automat.

Zarážajúce však je, že občania píšu späť s tým, že sa nikdy nevyjadrili proti kandidatúre Štefana Harabina na post predsedu najvyššieho súdu. Tvrdia, že ich údaje boli zneužité. Mnohé schránky podľa odpovedí sú tzv. mŕtve a neexistujú.

Takéto zneužívanie občanov umožňuje zlé technické riešenie kampane Aliancie Fair-play, ktorá je založená na vyplnení jednoduchého formulára s povinnými údajmi ako je meno, priezvisko, adresa, PSČ, mesto a e-mail, ktoré však nie sú už potom verifikované. Tento formulár umožňuje komukoľvek za kohokoľvek vyplniť podporu petícii. Jedna osoba môže bez kontroly vypísať formulár za stovky ďalších, stačí im na to napríklad telefónny zoznam.

Neexistuje u Aliancie Fair-play mechanizmus, ktorý by autorizoval podpisovateľa petície a jeho podpis sa tak stal relevantným (napríklad mailová autentifikácia). To spôsobuje, že medzi podpísanými sa nachádza množstvo ľudí, ktorí petíciu nepodporili, dokonca občania úplne opačného názoru, pretože podporu petície za nich niekto cudzí vypísal. V petícii sa tak nachádzajú aj tzv. „mŕtve duše", čiže osoby, ktoré si vymysleli povinné polia vrátane e-mailu a uvádzané e-maily, teda ani neexistujú.

Ak by Aliancia Fair-play pristupovala ku svojím kampaniam čestne, mala by mať autorizačný systém, aby výsledky ich kampaní boli fér a relevantné. Takáto kampaň nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu, lebo je neobjektívna, klamlivá a neférová. Alianciu z neférovosti usvedčujú samotní občania. 

 

 

 vybrali.sme.sk

 

 • Tlačiť
 • 45

Martin Jaroš

Martin Jaroš
 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 5694
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Martin Jaroš

Martin Jaroš
 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 5694
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Kalendár sa načítava...