Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Jaroš

Bombagate: Čo keby letel do Thajska?

07.01.2010 | Martin Jaroš

Minister Kaliňák by mal odstúpiť už len preto, že okamžite neodstúpil

 • Tlačiť
 • 7

Keď som prvý raz začul správu o kauze Bombagate, myslel som si, že sa mi sníva, lebo ju čítali v rádiu, ktoré sa mi práve pustilo ako budík. Ešte aj na druhý deň som pretieral oči. Čo ma ale definitívne inšpirovalo k napísaniu týchto riadkov, bol e-mail od Erika Tomáša, hovorcu slovutného pána ministra vnútra, ktorého podriadení takto za pár dní Slovensko preslávili. Oficiálne stanovisko som ešte len začal čítať a už som z neho chytal ľahký reflux:

Ministerstvo vnútra SR obdržalo správu od Hraničnej a cudzineckej polície SR o tomto prípade, ktorý zobralo na vedomie. Minister vnútra Robert Kaliňák ešte včera telefonoval so svojim írskym partnerom a následne  sa spojil  aj s našim  občanom, aby sa osobne ubezpečil, že už je na slobode a v poriadku, a zároveň  sa mu ospravedlnil.

Aha, takže pohoda. „Dobrý deň, tu je Kaliňák. Pán Gonda, prepáčte, že sme vám do batožiny bez vášho vedomia strčili bombu. Uisťujem vás, že sme už vzali na vedomie oficiálnu správu od pohraničníkov. Takže sorry.“ Tak nejako? Neponúkol mu ani pobyt v Tatrách, ako onehdá zbitej Kazaške? Unúval sa vysvetliť, na základe čoho mali jeho podriadení právo vystaviť občana vlastného štátu riziku stíhania v cudzom štáte a ujme na osobnej povesti? (O priamom ohrození lietadla nechcem morfondírovať, nerozumiem sa do trhavín.)

Je potrebné pripomenúť, že na začiatku bol dobrý úmysel s cieľom zvýšiť bezpečnosť občanov. Podobne aktivizačné tréningy sú bežne aj na iných letiskách vo svete.

Jasné. Nebol tam zlý úmysel, tak je to ok. Kašľať na to, že štátne orgány môžu robiť len to, čo im zákon dovolí. A že je to bežné aj inde vo svete? Takých zdôvodnení počúvame neúrekom. Nech pán Tomáš povie konkrétne príklady a riadne zdokumentuje toto tvrdenie, inak si o ňom budem musieť myslieť, že je luhár.

Celý incident považujeme za individuálne profesionálne zlyhanie policajta, za ktoré bude samozrejme čeliť disciplinárnemu konaniu.

Trt makový! Policajt si nedôsledne splnil úlohu, ale najväčším zlyhaním v celej kauze je predsa samotný rozkaz, ktorý dostal zhora! To hentá banda na ministerstve vnútra naozaj verí tomu, že toto je v poriadku?!

Vyvodzovanie zodpovednosti voči jeho nadriadeným, ktorí sa informáciu dozvedeli neskoro a napokon sa rozhodujúcou mierou podieľali na riešení problému by bolo nespravodlivé a neadekvátne. Zvlášť riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka považujeme za skúseného experta, čo neraz v minulosti dokázal, ako napríklad počas úspešnej prípravy na vstup Slovenska do Schengenského priestoru.

No a čo, že v tomto sme konali úplne nekompetentne, ale ako pekne sme vybavili voľakedy úplne nesúvisiacu vec, že áno...

Chceme tiež pripomenúť, že rovnaký prípad sa stal v roku 2004 vo Francúzku, pričom  podľa dostupných informácii bola zodpovednosť tiež vyvodená voči konkrétnym policajtom.

Takže nielen my sme blbci, aj iní sú blbci, tak je to v poriadku? A čo tak sa pozrieť aj na to, či sa odvtedy vo Francúzsku v takýchto „cvičeniach“ pokračovalo?

Z vyjadrení expertov je zrejmé, že pri týchto situáciách boli zainteresovaní občania po celú dobu v bezpečí.

Nie, neboli. Tu už nejde o to, či plastelína môže vybuchnúť bez rozbušky. Môžeme špekulovať, čo by sa stalo, keby pán Gonda neznámy predmet z batožiny vyhodil do koša. Oveľa väčšie nebezpečenstvo pre spoločnosť predstavuje fakt, že ozbrojené zložky štátu a priamo zodpovedný minister považujú za normálne robiť manévre, pri ktorých hrozí veľmi reálne riziko (vraj to nebolo prvý raz), že z vlastných občanov urobia pašerákov, vystavia ich verejnej hanbe (evakuácia okolia a zadržanie pred očami susedov). Že si vôbec dovolia svoje paprče položiť na cudzí majetok, nie to doň ešte podstrčiť zakázaný materiál. A že to nakoniec dokážu všetko odmávať jedným telefonátom.

Prípad sa nakoniec skončil ako tak dobre. Pána Gondu v Írsku vypočuli a po vysvetlení od slovenského ministerstva si len zaťukali na čelo a prepustili ho. Viete si predstaviť, že by pán Gonda ďalej prestupoval trebárs do Thajska alebo Singapuru? A že by práve vtedy naši mudrlanti cvičili psov na hľadanie drog?

Minister Kaliňák by mal odstúpiť už len preto, že okamžite neodstúpil. Ale toho sa nedočkáme. Z tlačového oddelenia jeho rezortu prišiel aj ďalší e-mail: že sa ruší plánovaná štvrtková tlačová konferencia Kaliňáka a Packu k dopravnej situácii, lebo spracovanie štatistík chvíľu trvá. No iste. Takže nielen gauner, ale aj zbabelec...

 

 • Tlačiť
 • 7

Martin Jaroš

Martin Jaroš
 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 5694
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Martin Jaroš

Martin Jaroš
 • Počet článkov: 46
 • Priemerná čítanosť: 5694
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Kalendár sa načítava...