Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Filko

Skutočné zárobky lekárov

23.09.2011 | Martin Filko

Všetky platy, všetkých doktorov*. Zo sociálnej poisťovne.

 • Tlačiť
 • 99

V neskorších dňoch mojej služby súčasnej vláde som dostal nápad. Minister Jurzyca chcel zistiť a zverejniť platy absolventov vysokých škôl a ich odborov. Mal na to dobré dôvody. Nielen ako servisnú informáciu pre uchádzačov o štúdium. Ale najmä ako nástroj na zlepšenie výsledkov škôl na pracovnom trhu (je za tým Akerlofova teória "šuniek", v zmysle zlých ojazdených áut).

Pôvodná myšlienka bola zaplatiť si prieskum medzi absolventmi, ako to urobili v Čechách. Aj to je cesta, ale drahá, jej výsledky by boli k dispozícii neskoro, a vznikli by problémy so skreslenou vzorkou tých, čo sa vôbec unúvajú odpovedať. Môj vnútorný Veľký brat mal iný návrh - v databázach sociálnej poisťovne sú predsa všetky oficiálne príjmy všetkých Slovákov. Ak by sme ju cez jedinečný identifikátor dokázali prepojiť s údajmi ministerstva školstva o absolventoch, dostaneme sa k ich príjmom. Všetkých absolventov, všetkých odborov, na všetkých vysokých školách. Vrátane všetkých odmien a príplatkov. Teda, ku všetkým legálne priznaným príjmom, ktoré sú zodvodnené.

Nakoniec to nebolo také jednoduché - vyžiadalo si to mnohé rokovania a dokonca aj malú zmenu zákona. Namiesto skutočného prepojenia databáz sa ukázalo jednoduchšie, lacnejšie a bezpečnejšie nechať sociálnu poisťovňu vygenerovať podľa zoznamov absolventov len súhrnné štatistiky. Výsledky dnes Eugen odprezentuje oficiálne. Veľmi vám potom odporúčam pohrať sa s touto webovou aplikáciou (interaktívnou tabuľkou aj grafmi, odheslovaná by mala byť poobede).

Zaujímavé bude aj získané dáta analyzovať, a riešiť nimi problémy života a vesmíru. Ako návnadu sa pokúsim vrhnúť svetlo na nedávnu kontroverziu ohľadom platov lekárov:

platy_dr

Nie je pravda, že mladí doktori živoria z 500 eur mesačne. Priemerne zarábajú 850-900 eúr, o desatinu viac, než priemerný absolvent VŠ. Na druhej strane, ich kamaráti ekonómovia majú rok po skončení školy príjmy takmer o 10 percent, a kolegovia farmaceuti až o 40 percent vyššie*. A v tomto veku ešte určite nedostávajú čierne peniaze ani od pacientov, ani od farmafiriem. Samozrejme, okrem tých, ktorí vo farmapriemysle - namiesto v nemocniciach - pracujú už od skončenia vysokej školy.

Keďže čerství lekári prakticky žijú v nemocnici, rozdiely v hodinových mzdách budú výraznejšie v ich neprospech. V uplynulých týždňoch som poprosil o názor na to, koľko mladí doktori priemerne pracujú, dve skupiny zdravotníkov. Kamarátov-lekárov (v mojom veku) a zopár manažérov nemocníc. Nič vedecké, no konsenzus bol 250-300 hodín mesačne (dlhé hodiny sú pre nich pravidlom aj inde na svete). Bolo by to tak o 30 až 40 percent viac, než môže byť priemer bežných absolventov. V takom prípade by za hodinu práce zarábali o pätinu menej, než ostatní vysokoškoláci, a aj menej než dve tretiny hodinových platov ekonómov a farmaceutov.

Zaujímavý je aj - na prvý pohľad - zlý výsledok košickej medicíny. No skôr než jej podpriemernú kvalitu môže odrážať to, že na Slovensku možno fungujú dva čiastočne oddelené trhy lekárov s odlišnými mzdami, (severo-)západný a (juho-)východný.

---

* Vybral som len údaje o absolventoch druhého stupňa (Mgr., Ing., MUDr.) denného štúdia, ktorí asi najlepšie zodpovedajú ľudovému porozumeniu slova absolvent (mladý, zelený, s obmedzenou pracovnou skúsenosťou). Sociálna poisťovňa mala v roku 2010 zamestnanecké údaje o 84-89 percentách takýchto absolventov medicíny, 88 percentách absolventov farmácie a 71 percentách absolventov EUBA. Celkovo je so zamestnaneckým príjmom evidovaných 60 percent všetkých čerstvých absolventov druhého stupňa denného štúdia vysokých škôl.

<

 • Tlačiť
 • 99

Martin Filko

Martin Filko
 • Počet článkov: 16
 • Priemerná čítanosť: 8901
 • Priemerná diskutovanosť: 28
 • RSS blogu

O blogu

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Hra zostáva rovnaká.<br><a href="http://www.linkedin.com/in/filko">Životopis</a><br><a href="https://www.facebook.com/mfilko">FB stránka</a>

Martin Filko

Martin Filko
 • Počet článkov: 16
 • Priemerná čítanosť: 8901
 • Priemerná diskutovanosť: 28
 • RSS blogu

O blogu

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Hra zostáva rovnaká.<br><a href="http://www.linkedin.com/in/filko">Životopis</a><br><a href="https://www.facebook.com/mfilko">FB stránka</a>

Kalendár sa načítava...