Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo nie som komunista

09.05.2012 | Martin Filko

Diskusia (66 reakcií)

09.05.2012 | grgo

Tá paródia Moral/Banal ma veľmi pobavila. Hlavne fakt, že takáto (mimochodom veľmi efektívna daň s takmer nulovou DWL) je skôr snom pravičiarov, keďže je to vlastne daň na hlavu. Možno okrem toho twistu o dioptriách (ten ma dostal do kolien). Nech si ľudia čo majú na luxusnu laserovú operáciu aj pekne priplatia :)

Inak aj k tej "death tax" je to také zvláštne. Lebo pravica sa väčšinou ztotožňuje s myšlienkou "equal opportunity", čo je dedičastvom značne narušené. Bol to tuším samotný Hayek, ktorý obhajoval 100% daň z dedičstva. Má to svoju logiku - nech pekne každý človek začína od nuly a ukáže čo v ňom skutočne je. Len ako to tak býva, keď sa logika zrazí s osobnýni záujmami (ako sa to evidentne je pre daň z nehnuteľnosti), tak logika ide väčšinou bokom.

09.05.2012 | Michal Lehuta

nemyslím, že sú to najmä osobné záujmy (pri dani z dedicstva), skor problemy praktickej implementacie (da sa jej dobre vyhybat, co neguje tu teoreticku spravodlivost a popiera jej zmysel). ale vlastne neviem aky argument mal Kazimir na to, ze ju stiahol..

09.05.2012 | grgo

Nemyslel som tým nič praktické a skôr som narážal na tú "Death tax". Lebo aj spôsob argumentácie je dôležitý. Napríklad veľmi sa mi páčil tento článok od Karla Smitha na veľmi zaujímavú výmenu o deserving vs undeserving poor: http://modeledbehav...

Gro článku by sa dalo zhrnúť do tejto state:

"It is not that the lazy are underserving but simply that we lack the technology to distinguish them from those faking laziness.

The irony of this, however, is that if we adopted an economic system that was extremely intolerant of laziness, then everyone who still exhibited laziness would be genuinely lazy.

The authentic thing to say to them then would be: I am very sorry that you were born this way. I wish things were different. Unfortunately we lack the technological sophistication to create a better world."

Dá sa s tým súhlasiť alebo aj nie, ale je to aspoň úprimný pokus vysvetiť svoj myšlienkový pochod. Je to dôležité aj z toho hľadiska, že má zmysel napríklad zlepšovať "sociálnu technológiu" aby boli opatrenia spravodlivejšie a efektívnejšie. Proste ide o to mať férovú debatu, nie debatu kde sa nepríjemné ale dôležité otázky utopia v demagógii. Aspoň tak som si vysvetlil tento blog.

09.05.2012 | Michal Lehuta

súhlasím, veď preto som ho aj lajkol :)

10.05.2012 | Timmy_A

'neviem aky argument mal Kazimir na to, ze ju stiahol..'


Ked si Fico precital tie Filkove bludy, ktore tento clovek nataral este v stranickom platku SMERu a predstavil si tych vydesenych volicov SMERu ako si citaju tie nezmysly o bohatych obyvateloch bytoviek, ktori budu spatne doplacat dane po svojich zomretych, co ine ako stiahnut cokolvek co by hoc aj nepriamo evokovalo to co Filko do Pravdy nataral, mohol spravit.


Analytik, u ktoreho absentuje elementarna logika prikazujuca nevytarat tak socialne citlive veci a este do lavicoveho media, iba tazko bude dobrym analytikom. Takuto tragikomicku chybu nespravi ani uplny zelenac.

09.05.2012 | maros.

Aj ak by bola plne účinná, 100% daň z dedičstva je stále ďaleko od úplného equalizer-u (existuje vôbec slovenský preklad?), aspoň čo sa týka USA. Napr.: Charles Murray spáchal libertariánsku herézu a obhajoval minimálnu mzdu - pre stáže. Platí totiž, že bohatí a vplyvný rodičia dokážu vybaviť neplatenú stáž pre svoje deti v bohatých a vplyvných firmách. Stáž je potom pochopiteľne odrazovým mostíkom do dobre platených pozícií. Ťažko sa pritom zakázať rodinkárstvo, keď pošlete vlastné dieťa robiť otroka :)

Deti menej vplyvných rodičov jednak nedostanú ani príležitosť robiť stáž zdarma, jednak musia pracovať skôr (z rôznych dôvodov) a jednak by bez príjmu neutiahli životné náklady spojené s prácou v centre veľkého mesta. Osobne si myslím, že v top 1% sú sociálne kontakty získané vďaka rodičom dôležitejšie ako zdedený majetok.

12.05.2012 | kri

nielen toto je daleko od uplneho equalizeru. uvediem priklad. mate firmu, rodinnu povedzme. ty chces pokracovat v rodinnom biznise, pracujes "u otca" uz dlhe roky a prispievas svojim jednanim a pracou na chod vasej firmy. majitelom je ale tvoj otec. aby si mohol pokracovat v jeho biznise po jeho smrti musel by si zlozit statu na stol 100% hodnoty firmy, ktoru si pomahal budovat. toto moze polozit tvoj biznis...

13.05.2012 | libertarian

No a čo !?? Kapitalistom treba vykrutiť krky. Smer je tu na to, aby to urobil. Ludia volili fica, lebo nenavidia kapitalistov.

09.05.2012 | Ivan L.

Vážený pán Filko,

týmto by som Vám,
Radičovej, Dzurindovi, Miklošovi, Figeľovi, Bugárovi a samozrejme aj Ficovi
chcel veeeeľmi pekne poďakovať za euroválov.

Včuľ sa môžme sa rozlúčiť s našimi zárukami v euroválove a dať im zbohom.

Čítajte:
Naše sliby ohledně šetření už neplatí, oznámila řecká levice EU
http://ekonomika.id...

Francie má nového prezidenta. Hugo Chávez říznutý Che Guevarou
http://frantisekmat...

Ekonóm Roubini: Grécko (a zrejme aj Portugalsko) vystúpi z eurozóny
http://www.aktualit...

09.05.2012 | Trapez John

Tak ja tomu nerozumiem, zacnes tym ze, dane musia byt vyssie (a zaklincujes to prvym argumentom "no sak lebo v EU sme pod priemerom), aby si o par slov dalej napisal, ze ono to vlastne ide, len treba chciet ("Prípadne obmedzeniami niektorých sociálnych transferov"). Priklady z azie v 1997, ci nedavne z pobaltia ukazuju, ze niekedy sa dokonca aj chce.

Grgo, par poznamok.
1. dedicstvo nedostavame pri narodeni (az na par smutnych pripadov), ale az omnoho neskor, ked uz sme kazdy rozbehnuti. Neviem o akej rovnosti sanci sa vtedy hovori.
2. Ked sa ti raz narodi dieta, mozno si vsimnes, ze prislo na svet hole, a ani gastrace nema v ruke. Bez prispenia rodicov by dlho neprezilo. ok, mozeme rodicom pod trestom smrti zakazat cokolvek dat, a miesto toho vyfasuju vsetci statne plienky. Avsak skutocna rovnost sanci by nespocivala v majetku, ale vo vychove a vzdelani. Zoberieme deti rodicom, aby vsetci dostali daku jednotnu vychovu od objektivneho robota, aby boli sance vyrovnane? A co nadpriemerne inteligentne deti, spravis im lobotomiu, aby sa dorovnali tym ostatnym?

09.05.2012 | Michal Lehuta

presne. toto je dobre doplnenie toho mojho horneho komentu.

09.05.2012 | grgo

K tým daniam: tam nevidím rozpor. Aj Martin Filko píše o možnosti znížení výdavkov či transferov. Ale v realite sa tak zrejme nestane v horizonte roku 2013 tak ako je nastavená súčasná konsolidácia. Mimochodom ani minulá vláda sa nevyhla zvyšovaniu daní. Leb to robili skryto: okrem DPHčky poznižovali odpočítateľné položky, plánovali meniť odvody apod. Mikloš napríklad plánoval zvýšiť maximálny vymeriavací základ pre odvody (napríklad zdravotné poistenie).

Takže reálna debata neznie či zvýšiť alebo nezvýšiť dane, ale aké dane používať na financovanie výdavkov o ktorých sa rozhodne v politickom procese. Pravica sa v tomto nechala zahnať do kúta. Vďaka nerealistickým sľubom "žiadne nové dane" (v súvislosti s výdavkami ktoré boli ochotný politicky tolerovať) boli na stole iba veľmi neefektívne alebo nespravodlivé spôsoby zvyšovania daňového zaťaženia.

1) Ak nazvete daň z dedičstva "death tax" tak to naznačuje iný typ argmentov ako ste použili. Ja som sa toho chytil práve preto aby som poukázal na to aké to je v praxi. Republikáni sa báli používať reálne argumenty a radšej sa obalili demagógiou a emóciami. Výsledok v tomto prípade môže byť ten istý (daň sa nezavedie), ale proces ktorým sa k výsledku dospeje je nebezpečný, ak sa bude opakovať pri inej téme.

V súvislosti s Filkom platí to isté. Možno pre niektorých ľudí je daň z nehnuteľnosti veľmi zlá daň. Ale reálne argumenty nepočuť, o to viac počuť ad hominem narážky a zavádzanie.

2) Ok, poďme hrať takúto hru. Predstavte si že máme technológiu na zavedenie efektívnej dane z dedičstva: žiadne veľké možnosti ju obchádzať, nie veľké dopady na motiváciu daňovníkov pracovať a tvoriť hodnoty. Boli by ste za alebo proti? Je to podľa vás "férová" daň alebo nie v porovnaní s inými daňami (dane zo spotreby, ostatné majetkové dane, dane z príjmu, dane na hlavu apod.) Lebo ľudia čo ju ozačujú ako "daň zo smrti", tak s ňou máte zrejme nejaké hlbšie filozofické a morálne problémy.

PS: ohľadom otázok na lobotómie nadaných detí sa opýtaj nejakých pravicových politických mysliteľov. Oni ti budú asi lepšie vedieť odpovedať čo znamená "equal opportunity".

09.05.2012 | miso t

dan z dedicstva je uplna blbost. Nieco ako bojovnici proti krize. Jedine, co taka dan sposobi je prezieranie uspor. Vsetko, co mam treba co najrychlejsie prezrat, prechlastat, prefajcit a prej... lebo ked otrcim kopyta nieze mi to uz na nic nebude, ale nebude to na nic ani mojim detom, lebo to zhrabne stat. Takze ma to dopad na motivaciu pracovat a tvorit hodnoty. Akoby nie? Chvala Bohu taka technologia nikdy existovat nebude.
A ze 100% dan z dedicstva? To uz co musi byt za ... aby nieco take obhajoval? Pochybujem, ze to bol Hayek. Ono to skor pripomina Keynesa "Z dlhodobeho hladiska sme vsetci mrtvi."

09.05.2012 | Strummer

"Takze ma to dopad na motivaciu pracovat a tvorit hodnoty."

Ano, lebo dnesna doba sa vyznacuje "tvorenim hodnot", vsak? A bez co najvacsej slobody sa ziadne hodnoty tvorit nebudu? Zaujimava teoria, akurat ze realita je niekde uplne inde. Hodnoty (infrastruktura, zakladny vedecky vyskum, realne technicke inovacie - nielen zlepsovanie existujuceho, ale skutocne prielomove objavy) takmer vzdy vznikli mimo trhoveho prostredia, a nejake zabezpecenie majetku detom v nich nehralo prakticky ziadnu rolu.

My sa tu dnes radi hrame na to, ze trhove prostredie a sloboda hromadit majetok je najlepsou stimulaciou inovacii a tvorby hodnot, ale pohlad na historiu 20teho storocia, a porovnanie jeho prvej a druhej polovice hovori jasny opak. Vacsina realnych hodnot, z ktorych doteraz zijeme, vznikla v obdobi druhej svetovej vojny, pripadne kratko po nej, a zdokonalene bolo pocas dalsich 20 rokov, obvykle v instituciach finacovanych statom, alebo sice sukromnych, ale nekomercnych (Bell Labs napriklad). Obdobie od 70tych rokov neskor do dnes uz takmer ziadne vyrazne inovacie neprinieslo, len vylepsovanie existujuceho.

10.05.2012 | miso t

o com?
"Vsetko, co mam treba co najrychlejsie prezrat, prechlastat, prefajcit a prej… lebo ked otrcim kopyta nieze mi to uz na nic nebude, ale nebude to na nic ani mojim detom, lebo to zhrabne stat."
Ake tazke je pre niektorych ludi pochopit tuto jednu vetu. A neviem, co to ma spolocne s 20. storocim a s Bell Labs. Asi som malo chlastal.

10.05.2012 | Strummer

A pre teba je asi tazke pochopit, ze "prezrat, prechlastat a pre*****" sa da len malicky zlomok majetku. Ten zvysok sa VZDY pouzije na nejaku investiciu, alebo ked uz na spotrebu, tak aj ta spotreba sposobi "tvorbu hodnot" (v zmysle akom ju chapes ty). Co si myslis, ze miliardari svoje uspory spalia, alebo co? To je uplne absurdny predpoklad. A ten zvysok mojho prispevku bol o tom, ze ziadny "upadok tvorby hodnot" NENASTANE, lebo realne hodnoty sa aj tvorili vzdy niekde uplne inde, nez v "miliardarskom sektore". Ten je schopny (vo velkej vacsine) generovat akurat tak prehnanu spotrebu zbytocnosti.

09.05.2012 | maros.

V jednom z Vašich rozhovorov som si všimol, že ste vraveli o spotrebnej dani na tabak a alkohol ako o degresívnej (súhlas). Z kontextu bola ale zároveň cítiť aj istá konotácia nespravodlivosti. Považujete túto daň za nespravodlivú a ak áno, stačí na spravodlivosť/nespravodlivosť nejakej dane už len fakt, že dopadá na chudobnejších viac ako na bohatých? Schválne sa pýtam na morálnu rovinu spravodlivosti, nie na ekonomickú rovinu efektívnosti. Úprimne povedané, z môjho pohľadu sú tieto dane zdaňovaním nízkeho IQ.

09.05.2012 | milanll

Martin, vyborny blog.
Najma s dvoma poslednymi bodmi skutocne suhlasim a stotoznujem sa s nimi.

Beriem to tak, ze si nam hodil rukavicu - vyzvu na dialog.
Chcel by som ju teda prijat.

Skusal som ta cez tvoj blog oslovit uz minule, ale nevyslo to.
Pokusal som ta oslovit cez FB - ale nevedel som ako.
Poslal som ti (aspon si myslim,som totiz technicky analfabet), friend request, aby som ta mohol oslovit a nedostal som odpoved. Neobvinujem ta vsak, pretoze je celkom mozne, ze pri mojej technickej urovni som ziadny vlastne neposlal.

Vyuzijem preto tuto prilezost.
Suhlasim s tvojou myslienkou zvysovania dani, avsak z toho, co som sa o daniach dozvedel ja, primarnym cielom dani nemusi byt len konkretny vyber co najvacsej sumy penazi, ale zaroven aj formovanie tak podnikatelskeho prostredia, ako aj spolocnosti.

Toto su zalezitosti, ktore by som rad s tebou prebral.
Taktiez, myslim si, ze mam projekt, ktory by dokazal(pokial by sa uspesne spustil), rapidne zvysit prijmy statneho rozpoctu.
Ten projekt je vsak iba velmi zhruba nacrtnuty a na jeho priame dosledky na rozpocet a prijmy statu hladam ekonoma, ktory by dokazal najst nielen optimalne danove zatazenie, ale by zaroven dokazal aj vypocitat financne dosledky tohto projektu.

Nenechaj sa, prosim ta, zviest predsudkami, ktore si o tom projekte myslis, na zaklade internetovych diskusii.
Cielom toho projektu je taktiez, mimo ine, zavedenie nesmierne efektivneho a konkurencneho podnikatelskeho sektoru na Slovensku, po vzore Zapadu, ktory by dokazal vyriesit takmer vsetky akutne problemy Slovenska tak s nezamestnanostou, ako aj s prijmamy obyvatelstva a celkovymi prijmami statneho rozpoctu.

Ty si ekonom, ja som sice natvrdly stavbar, avsak stale mam 10 rocne skusenosti s podnikanim v tom najtvrdsom a najkonkurencnejsom podnikatelskom prostredi, ked ja som sa musel sice ucit od inych, ale na vlastnych chybach - tou tvrdou a tazkou cestou.

Preto ta poprosim, skusme prekonat nase vzajomne predsudky a ignoranciu, tak isto, ako nasu doterajsiu komunikaciu-nekomunikaciu.
Ja som sice pourazal a vysmieval sa na rozlicnych internetovych strankach zrejme aj tebe, aj ostatnym tvojim spolupracovnikov - za to sa Vam vsetkym teraz ospravedlnujem(aj Miroslavovi Beblavemu :yes:).
Ibaze, tie urazky plynuli prave z absencie komunikacie medzi nami.
A samzorejme, z mojej neutesenej urovne drevorubaca(dobra sprava je, ze od zajtra zacinam s lekciami komunikacie).

Mame vsak spolocny ciel a pokial sa nam podari najst cestu k sebe, profitovat by z toho mohli nielen obidve strany, ale najma cele Slovensko.
Pretoze bez jednoty, je cesta rovoja nemozna(toto by som ti rad vysvetlil konkretnejsie).

Nemam tvoj email a vsetky ostatne moje pokusy o tvoje oslovenie a kontakt zlyhali, preto ti tu uvediem email svoj:
milanzitnak@hotmail.com
Ak mozes, ozvi sa mi, prosim ta a akonahle budem mat kontakt na teba, napisem ti viac, co mam konkretne na mysli.

Vdaka
Milan

P.S Vysvetlenie aj rapidneho zvysenia dani, moze byt jednoduchsie a pre spolocnost ovela prijatelnejsie, ako sa na prvy pohlad moze zdat.

10.05.2012 | misojogi

Maximalne s Vami nesuhlasim pan Filko
to co navrhujete je komunizmus najhrubsieho zrna a beha mi z toho mraz po chrbte
to je okradanie ludi .... obycajnych ludi ....

ked uz tak radsej zvyste DPH a nie trestat ludi za to ze sa o nieco snazili
ved to je horor !!!!

10.05.2012 | misojogi

skusim este raz
1 nemusime sa opicit po Europe argument ze robia to vsetci proste neberiem

2 ano pozeram sa na to z objektivneho hladiska mna osobne sa ta dan nedotkne. ale povazujem ju za principialne nespravodlivu
je to nieco ako milionarska dan v roku 1948 ktoru zaviedol Klement Gotwald a znicil tak zivnostnikov

3. co sa tyka rovnej dane to co sa nazyva rovna dan u nas tak v v skutocnosti degresivna lebo odvody na VZP a SP maju strop
ked uz tak by som navrhoval urobit jednotnu rovnu dan
povedzme 25%-30% a z nej potom presuvat peniaze do VZP a SP
cize by neexistovali neplatici do SP a VZP
vsetko by sa vyberalo naraz ako jedna dan zo mzdy alebo z prijmu ale to co by stat odvadzal za jednotlivca do SP by malo strop
cize z hladiska prijmu statu by to bola progresivna dan, ale z hladiska obcana platcu dane by to bola ROVNA dan a nemal by teda motivaciu ju obchadzat stale by to bolo rovnake percento
odhadujem ze by to nemuselo byt 30% mozno by stacilo aj menej prepocet som nerobil

teraz je dan rovna z hladiska prijmu statu ale degresivna z hladiska platcu dane

za hlavny dovod rovnaj dane z hladiska platcu povazuje zjednodusenie dani prehladnost a znizovanie korupcie
proste sa neoplati robit cachre machre a netreba platit drahhych poradcov na dane v ktorych sa nevyzna ani diva svina ...
ale dane su jednoduche a kazdy vie kolko ma zaplatit ...
to by mal byt ideal a nie snazit sa ludi osklbat ....

precitajte si prosim knizku ...
http://bsp40m.czech...
napisal ju sam Bata osone a nema chybu ani teraz po takej dlhej dobe ....

co sa tyka dane z nehnutelnost mi napadla este jedna vec
pravdepodobne ide o okradnutie restituentov
dostali restitucie a teraz co im stat vratil tak sa im zasa snazi zobrat
to je len hypoteza ale asi na nej nieco bude ....

10.05.2012 | FB

Tri návrhy do diskusie

Že vraj „veľkosť verejných financií je dôsledkom napĺňania cieľov konkrétnej politickej filozofie“. Znie to ako z politologickej príručky, no na úvod sa normálne zhodnime, že o slovenskej politike prezrádza najviac nie politológia, a s ňou ani rôzne programové vyhlásenia, ale skôr texty a lá Mitrova správa o činnosti SIS, Gorila či wikileaks. V tom prípade musíme uznať – a to je ten problém -že politická filozofia slovenskej politickej triedy je „konkrétna“ až akosi príliš. A bohužiaľ, nie je to robustnosťou konceptuálnej schémy, ani mierou subtílností rôznych užitočných rozlíšení či podnetnosťou myšlienkových experimentov. Ee, ee. Tento lacný akademický pokus o špás Filkovi u nás neprejde. My sme takí, my čo vieme, že našu (slovenskú) východiskovú mentálnu a inštitucionálnu situáciu nedefinuje ani Rawls, ani Nozick, ani Taylor, ani Bell. Ani ten Marx nie. Ale pekne za radom: Tiso, Husák, Mečiar, Dzurinda, Fico. Jeden farár, jeden železničiar a trojica fiškusov. Alebo inak: jeden vojnový zločinec, dvaja vlastizradci, a dvaja zlodeji. Z toho vychádzajme. To je naša historická situácia, z ktorej vyplýva naša konkrétna „prevádzková pravda.“ Čiže návrh prvý: ak chceme diskusiu na úrovni, tak skúsme začať vypnutím dymostroja na výrobu „intelektuálnej hmly“.
.
Ďalej, reč je o ľavici a pravici. Ako keby niečo také (ako dobre identifikovateľné) ešte niekde v Európe existovalo. Čo je pravicové na Slovensku (Zákonník práce, Mihál, 2010), je ľavicové v Nemecku (Zákonník práce, Schroder, 2002). A dosť výrazne sa to celé mení aj s časom (čo bolo pravicové pred 30 rokmi v Nemecku je tam dnes ľavicové). Atak ďalej. Ale uznávam, môžeme o tom diskutovať, najlepšie do nemoty. Takže návrh druhý: navrhujem ľavicu s pravicou chápať analogicky tomu, ako chápeme UFO. Tajne budeme všetci veriť, že existuje (existujú). Dokonca je dosť veľa ľudí, čo UFO reálne videli. Škoda, že sa nevedia zhodnúť, že čo to vlastne bolo. Zatiaľ. Ale ako hovorím, môžeme diskutovať.

A ak nás nemota prestane baviť – mám ešte tretí návrh: predstavme si číselnú os (kladné a záporné čísla). Postavme sa k nej čelom. Od nuly doľava – to bude ľavica. Od nuly doprava bude pravica. Pointa obrazu chce byť v tom, že ľavica je deficit a pravica je prebytok. To nás privedie k jednej pravde o tomto svete. Pravica prakticky neexistuje.
.
A mimochodom, „lebo som na strane chudobných“ bola odpoveď Karla Čapka na jeho pôvodnú otázku „prečo nie som komunista?“
.
„Vypnite ten dymostroj!“

10.05.2012 | Ratataplán

...tým komunistom sa už ani nemôžete stať, pretože aj ten najvätčší blb spomedzi komunistov vie a pochopil, že keď ekonomika a hospodárstvo nie je v jeho rukách,moci a riadení, neplatia a nemôžu platiť pre túto oblasť žiadne ekonomické pravidlá a vedy.(occupation and economic subjugation of inferior races)
Ale "zväzák" je z Vás dobrý, ste zapálený pre abstrakciu a veci ktoré nemôžete nikdy ovplyvniť alebo zmeniť. Vy si len pekne krochkajte svoju lebedu na ministerstve a a poberajta plat, navrhujte návrhy navrhujúcim navrhovateľom a tí to keď sa opijú a doprajú guráže, nesmelo povedia merrkellovej a hollanddovi a kamerúnový....aby poľavili uzde ....a potom dojde z Brussellu číslo o koľko percent pôjde ecconomika v SR hore...alebo do prd...ele.
Ozaj a prečo ste nechceli byť komančom.....?????

10.05.2012 | Ratataplán

...komanči aspoň rozumeli rastlinnej a živočíšnej výrobe... a Vy...?

10.05.2012 | Pavel Šimon

Bohužiaľ i napriek sem tam krásnemu obsahu ste ma nepresvedčili.
Čo ma dostalo najviac: "Pristavte ma v krčme" - v ktorej? V Bratislave? A tá "krčma" je 4 cenová, alebo 5* klub s vrátnikom. Lebo skôr by som povedal, že je to "ak sa vôbec do môjho klubu dostanete, budem s vami diskutovať".
Ďalší krásny chyták sú tie grafy: prečo Slovensko prirovnávate k EU priemeru? Skúste to napasovať na štát(y) s podobnou situáciou. A ak chcete EU priemer v daniach, prečo nemáme EU priemer v príjmoch?
Ono to krásne vyzerá že sme percentuálne pod EU, ale: Ak má niekto akurát na prežitie (100%) a zdvihne sa mu akýkoľvek výdaj bez zmeny príjmu je v mínuse. Ak má relatívny nadbytok (napr. 120%) tak extra daň 15% ho dostane iba k "vyrovnému" hospodárstvu. A ak žije na úrovni 300% tak ho tých 15% chvíľku rozčúli, ale iba 5 minút po tom čo si to náhodou všimne. Nehovoriac o 1000% a viac percentách.
A teda opäť: vylezte s tej kancelária na MF alebo z tej krčmy a chodte sa popozerať na skutočný život.
A ešte malé odporúčanie: ak prídete do skutočných krčiem: 1. neobliekajte sa moc švihácky. 2. moc o vašich ekonomických teoriách nerozprávajte, skôr počúvajte. Tieto dve zásady by vám to v zdraví pomohli prežiť.
A ešte "napíšte čokoľvek na internet alebo do mailu": ľudia to robia už dosť dlho, len na to vy a vaši nadriadený kašlete.

10.05.2012 | Niless

Presne tak, tu niekto v kancelarii chce riadit zivot milionom ludi bez toho aby poznal ich nazory a potreby, ale vychadza z toho, ze obdobne to riadia aj u susedov akurat problem je v tom, ze u nas toho riadime menej tak to treba zmenit. Dan z dedicstva je CHORAAA! Da sa povedat, ze ide o opatovne zdanenie prijmov v minulosti, na zaklade ktorych bol nadobudnuty majetok a pravnici by to nazvali retroaktivitou ! Potom zrusme dohody o zakaze dvojiteho zdanenia a nech vsetky firmy na Slovensku platia dane a kaslat na to co platia v domovskych statoch. Pan Filko tu tlaci mantru, ze dane sa musia zvysovat aby tento cirkus mohol dalej fungovat. Ale tento cirkus treba prekopat, zmenit a hlavne prestat kradnut a minat na hluposti. Ale to sa nezmeni kym stale Ti isti ludia sa budu tocit v politike a na uradnickych stolickach.

10.05.2012 | slimak79

Mne sa tie grafy pacia.
Strasne by som bol rad, keby pan riaditel nacrtol danovy mix,svoju predstavu, aby dosiahol ten europsky priemer. Mame tam medzeru 13% dnes zamyslane dane ju maju stensit o 1%.

Pan Filko dajte sa do toho. Drzim palce. Vy to dokazete.

10.05.2012 | slimak79

Tak ja som si domacu ulohu urobil.
Slovenski zamestnanci maju v cistom 17 miliard, dochodcovia(SP) 6 miliard, statne davky 1 miliarda. Spolu 24 miliard. Konecna spotreba domacnosti je 39 miliard.

Teda statne prijmy dnes su 23 miliard a keby mali byt "europske priemerne" boli by 31 miliard. To by bolo fajn, hned by sme nemuseli rusit II.pilier ci mali prebytkovy rozpocet. Problem je v tom, ze tenrozdiel 8 miliard by prakticky musela zaplatit ta velka skupina ludi co ma dokopy 24 miliard.
No a teraz som zvedavy na ten danovy mix.

10.05.2012 | Niless

Ako vzdy...zvysovanie dani. Ja som posledne roky nevidel nic vacsie zo strany politikov a uradnikov co by skresalo naklady a nieco sprehladnilo ci zjednodusilo. Motto SVK politikov by malo zniet:...podme to robit komplikovanejsie a za vacsie prachy. Pre mna ako platcu dane by kazdy vydavok na stat mal mat podobu sluzby zo strany statu. Ak niekto povie, ze budem platit cca 3000 Eur dan z majetku, suhlasim, lebo viem ze to ide na odmeny policajtov, ktorych vidim vo dne v noci, na hasicov, na minimalny pocet uradnikov v samosprave, ci prevadzku miestnej skoly ci skolky, ale cakam ze DPH bude najviac par %, minimalne dane z prijmu. Ocakavam ze spotrebna dan z paliv pojde na udrzbu ciest, ci dane z cigariet na zdravotnictvo (aj ked tato dan je podobna ako poplatky za hracie automaty - kde obec profituje na "blbosti" ludi namiesto toho aby obmedzovala moznosti ludom "blbnut"). Krizove dotacie a prerozdelovanie robi najvacsiu paseku, ohyba sa hodnota sluzieb ci statkov a podla toho sa spravaju aj spotrebitelia.

10.05.2012 | noblesa

Nazov clanku mohol zniet:
M.Filko: Preco nie som komunista? Pretoze som socialista. Rad kradnem z cudzieho.

10.05.2012 | Pavel Šimon

Ste aspoň podľa vášho vyjadrenia ekonóm. Ja nie. Snažím sa byť informovaný a rozhľadený a na veci sa dívať sedliackým rozumom.
A teraz tá vec čo by ma zaujímala:
1. Pred rokom 1989 sme boli ako štát veritelia, teraz dlžníci. Keď sme boli veritelia, boli to konkrétne štáty ktoré nám dlhovali (dobytne aj nedobytne). Teraz sme dlžníci. A kto je ten veriteľ = komu vlastne dlhujeme? Lebo sa mi marí, že každý (skoro) západný štát je dlžník. Kto to teda menovite financuje? Kto má teda v rukách tie dlhopisy?
2. ak je v spoločnosti nejaká jednotka (rodina, farma, firma, ...) a tá si "žije nad pomery" = neustále si požičiava a zarába menej ako vyrobí. Ako dlho jej to prejde? Ako dlho nájde "sprostých", ktorý jej požičajú?
3. robil, robí, bude robiť váš ekonomický inštitút detailnú analýzu rozpočtu z toho pohľadu, či ozaj všetky tie výdaje sú potreba a v takej výške?
4. Píšete, že "Nemôžem pritom nič sľúbiť, nie som politik, náš tím pripravuje podklady, nerobíme rozhodnutia." A teda, koľko vašich (vášho inštitútu) podkladov bolo pre rozhodovanie reálne použitých? Tak že sa premenili na reálny politicko-zákonný prvok? Ak ste len poradcovia a nik vás aj tak nepočúva, lepšie je taký inštitút zrušiť bez náhrady, pozrieť na každom ministerstve či tam nie sú podobné inštitúty, tie zrušiť, a myslím, že výdavková stránka rozpočtu si o dosť polepší.

10.05.2012 | Pavol Čižmárik

Na rozdiel od niektorych preddiskuterov sa skusim vratit k obsahu postu, presnejsie tomuto:
"Plošné škrty výdavkov sa vyčerpali v roku 2011, a – potrebné – cielené zmeny v jednotlivých sektoroch (typu referencovania cien liekov, alebo reformy verejného obstarávania) si vyžadujú čas. Nechcem, aby to znelo ako výhovorka, ale do roku 2013 sa sekera v rozpočte ťažko zníži inak než vyššími príjmami."

Poznámka 1:
Ak hra cas tak vyznamnu ulohu, aby sa efekt dostavil co najrychlejsie, inak ako cez DPH ci SD to nepojde. Ci uz upravy pri dani z prijmu alebo nehnutelnosti sa prejavia kedy?

Poznámka 2:
Roky sa moze viest debata o danovom mixe, o "spravodlivejsom" nastaveni atd atd. No ludia nie su slepi a hluchi.
Ak by stat na vsetkych urovniach hospodaril efektívne a transparentne, alebo by aspon uspesne take zdanie vytvaral, bolo by to inak, ako ked z kazdeho rohu trci rozkradanie a ksefty. Za tychto podmienok akekolvek zvysenie dani ludi vytoci.

Konsolidacia vo vydavkoch u nas este ani nezacala, plosne skrty nefunguju.
No kapre svoj rybnik nevypustia, cez volby sa zmeny nedockame...preto vdaka za krizu, vdaka za Grecko, ze aspon trh ako-tak robi zachrannu brzdu bezbrehemu rozkradaniu.

Mentalne cvicenie vo verejnom obstaravani: vyberme nahodne 5 dokumentacii z VO. Nemusi ist o velke veci, cokolvek, nakup papiera, IT, stavebne prace (aj drobne), opravy. A predstavte si, ze ich robite pre seba (na svojom dome) za svoje zdanene peniaze. Robili by ste to verejne obstaravanie tak isto a prijali by ste ponuku, co zvytazila?

Rezerva vo VO je obrovska. Nielen v predrazeni (a dodatkovani), aj v tom, ze sa masovo kupuju veci len preto, aby niekto predal, veci, ktore netreba vobec alebo este netreba. Inscenovana konkurencia, klucky na dvere za sialene ceny.
Chce to skor mikropohlad.

10.05.2012 | buben2

Pan Filko zacinate vazne nudit. Stale tie iste priblble argumenty. Co pre boha za argument je to, ze treba zvysit dane lebo vysoke su aj v Zapadnej Europe. To nevidite, ze kvoli takto vysokym danam sa tato cast Europy stala najmenej perspektivnym regionom a straca svoje postavenie vo vacsine rebrickov? To ked uvidite svojho suseda (inak uznavaneho vysokoskolsky vzdelaneho cloveka) ze na dvore obcuje so svojou dcerou, tak zacnete aj vy obcovat so svojou dcerou? Ved preco nie? Ved aj ten uznavany clovek to robi, tak sa musim po nom opicit aj ja. Zvysok ma uz ani nebavilo docitat

10.05.2012 | eExcel

Autorovi stale chyba onen zakladny rozmer - schopnost vnimat adekvatnost slovenskych dani, alebo uplne technicky - pomer cena/vykon statu.
Na zaklade zmienky autora v zmysle, ze "toto je nasa krajina", ktoru sa pravdepodobne svojim sposobom snazi zachranit usudzujem, ze autor trpi hejpatriotizmom. To je nieco take, ze miluje svoju krajinu, lebo sa v nej .... prepytujem ... narodil, a to na lasku k vlasti staci. Ze tato krajine nielen ze zivot ludom nezlepsuje ale rpave naopak, to uz pre neho nie je relevantne.
To dava cast vysvetleni pre fachidiotizmus autora (zvysme dane, ktore este nie su dost vysoke) (zasadne nedoverujem tej tabulke - byvaju pravidelne zanipulovane "zabudnutim" okolnosti ktore menia vysledok).

Problem je styl rieseni - "dane sa musia zvysit a hotovo, a ked neverite, tak povedal to aj Miklos".
Miklos presluhuje roky a uz davno nie je relevantne co tento zvysovac dani a konzervator nefunkcnosti statu povie.
Mam ine riesenie. Dane sa nesmu zvysit, musia sa znizit v prvom rade naklady na chod statu napr. o 50% a uvidume, co to urobi.
No, moc sa nezmeni, pretoze policia, sudy, stat funguje uplne mizerne.

Ako by sme chceli aby vyzeral stat, keby sme nevedeli, ci budeme chudobni alebo bohati? Rozhodne nie tak ako ten terajsi, ktory vykradne viac ako 60% prijmu obcanovi, a z nich dava niekomu nejake male davky, ktore nie su k nicomu.

Cela tato diskusia vzdy zakryva podstaty. Pozrite sa, na faktury statnych uradov a najdete tam to, preco sa musia zvysit dane - stat chce pokracovat v mrhani cudzimi peniazmi na udrziavanie rekreacnych zariadeni, uradov na odkladanie spriaznenych firiem, na zivobytie cez provizie z obstaravani. Pod celym tymto nanosom udajne ekonomickej nutnosti ja podstata - rozhodnutie aj nadalej parazitovat a tunelovat verejne peniaze, a ignorovat zmysel existencie statu - ktory tu ma byt pre plnenie potrieb obyvatelstva, nie naopak.

10.05.2012 | libertarian

" zmysel existencie statu – ktory tu ma byt pre plnenie potrieb obyvatelstva"
- pekna sci-fi predstava . Štat je hlavne pre politikov a ich posluhovačov ako Filko.

10.05.2012 | motik

pekna reakcia :)

10.05.2012 | Niless

Plne sa podpisujem pod tuto reakciu. Staci pozriet mapu "Vesmír verejných výdavkov 2011" - vid http://cenastatu.sm...
a clovek si urobi obraz.

10.05.2012 | libertarian

Ešte pred par rokmi by ma Filkov text naštval, a argumentoval by som jeho nelogičnosť. Dnes však - vdaka blížiacej sa skoro celosvetovej kríze - k tomu poviem iba toto :
Velké dane obhajuju hlavne politici, ktorí na tom zarobia, a tiež tí občania (drobní voliči), ktorí to nakoniec aj tak odeserú najviac. Tí bohatí sa ako-tak ochrania, ale plebs to odtrpí. Takže len tak dalej - len zvyšujte dane, a urýchlite pád systému.

10.05.2012 | motik

Skusim:
-OK, treba rychle riesenia. V tom sa zhodneme, aj na stranke vydajov aj na strane prijmov. Sice nechapem, preco sa vydavky nedaju rychlo a plosne opet osekat, zostihlit statnu spravu, zmrazit pripadne znizit vyplaty atd ale OK berme to tak, treba to riesit

-argumentovat Miklosom mi pride iba "kusok" alibisticke, bud mate pan Filko vlastny rozum a viete argumentovat a nepotrebujete citovat Miklosov a inych "expertov" alebo si podobnymi barlickami budete pomahat stale co znaci...

-ano, treba vyhodny danovy mix, a hlavne take dane, ktore sa nedaju ocurat, ktore su lahko upravitelne, ale preco treba zavadzat nove? Vyssie bol pekne spomenuty priklad o zjednoteni dani s odvodmi, pre mna za mna nastavte si super spravodlivy progresivny system, ale nezavadzajte dalsie a nove dane. Neviem ci ste si vsimli ale kazda nova dan sa stava nastrojom nezodpovednych ludi aby s nou nakladali nezodpovednym sposobom. Na Vasom mieste by som sa pozrel preco mame mizivu efektivitu vyberu dani. Cez ake diery unikaju prijmy statu atd atd.

- Aka dilema? ste lavicovy ekonom, hlasite sa k tomu, nemate problem byt sefom IFP pocas lavicovej vlady , tak prosim zoberte svoj diel zodpovednosti. Nikto vas nenutil zobrat tento post za ministrovania Kazimira. Takze alibizmus o volbach si strcte za klobuk. Ste tam kde ste chceli byt pod vladou aka Vam vyhovuje a basta. Chcete rozsirovat pozitivne slobody tak na tom makajte. Zvysite dane, tak sme zvedavi, aku sluzbu za to od statu dostaneme...ci bude lepsie vymahatelne pravo, ci dostanem adekvatnu zdravotnu starostlivost bez korupcneho spravania, ci bude funkncne skolstvo a absolventi sa budu vediet a mat kde uplatnit, ci bude funkcna infrastruktura atd atd.

-pisete, citujem: " Lebo neustála maximalizácia okamžitého egoistického prospechu nemusí byť najlepším pravidlom ani v osobnom živote, nehovoriac o verejnej politike." -plne suhlasim. Preto sa opytam, kto minal na dlh a prehlboval deficit statneho rozpoctu v casoch ako tak priaznivych? Lavica ci pravica? Nebola okamzita konzumacia v rokoch 2006-2010 na ukor zadlzenia buducich generacii tak "kusok" prikladom ako pest na oko do Vasho citatu? Ak suhlasite s danou z dedicstva neprotirecite si? Ved rodicia , ktory si odtrhnu od ust a teda minimalizuju svoju okamzitu egoisticku konzumaciu, to robia pre svoje deti, aby tie hodnoty mohli prejest ich deti alebo ju ich deti posunu na dalsiu generaciu (odklad na horsie casy). Danou z dedicstva tento cyklus rozbijete a demotivujete ludi odkladat konzumaciu a prechovavat hodnoty na dalsie generacie!

Nie je to nahodou tak, ze svoju egoisticku karieru staviate nad spolocensky zaujem prave VY? Tym, ze prijmete rychle a kratkodobo udrzatelne riesenia (zvysene dane, nove dane atd, image jak svina, financie zachranene) a po Vas pride potopa (rast nezamestnanosti, nasledne deflacne tlaky atd)? (to je len taka recnicka vsuvka, neberte to vazne).

-polohova renta spravodliva nie je a nikdy nebude. Mate chybnu definiciu slova spravodlivy. Opakujem, nevidim nic spravodlive na tom, ze sa niekto snazi , maka, studuje, posuva dopredu seba aj spolocnost cez vytvarane hodnoty , a tie hodnoty si nemoze ani uzit. Prave naopak, je uplne perverzna. A ak Vam ide iba o to vytiahnut za jeden byt 100 eur, tak to krasne poriesite progresivnym zdanenim a nepotrebujete vytvarat cenove mapy, a nespravodlivo zdanovat ludi podla ich bydliska a zriadovat novu dan a vyber novej dane. Vsetko to vyzera ako dalsi sposob ako zo statu vycucnut cez nejaky tender dalsie prachy....

-preco nas stale porovnavate s EU? musime byt v rovnakych srajdach ako EU? nemozeme ist vlastnou cestou? nie ste tam od toho aby ste nieco nove vymysleli, vytvorili, alebo len budete brat plat a kopirovat veci zo zapadnej EU, lebo tam maju zivotnu uroven vyssiu? Napadlo Vas preco u nas sa z majetku odvadza nepomerne menej ako v EU? Podotazka aby Vam zaplo, viete kto je najvacsim majitelom nehnutelnosti na SK? Zeby cirkev a stat? Co takto zdanit cirkev a ich prijmy ?

-BTW: pisete ze IFP nie je banda politickych udernikov, ale karieristov-analytikov, co nastavuju zrkadlo (pekny vyraz, casto pouzivany v komancovskych starych filmoch a uvodnikoch celkom pobavilo, vy nie ste komunista vy len pouzivate ich slovnik :-) ), pripomeniem, ze kariera a socializmus, a socialnost ci solidarita spolu vobec nejdu. Oxymoron jak delo. Sa rozhodnite, ci chcete makat pre spolocnost, byt socialny a solidarny a socialisticky, alebo chcete byt analytik-karierista. Mozno ste schizofrenik, v tom pripade sa Vam ospravedlnujem.

Zacnite konecne makat, nevypisujte blogy, robte realne kroky, nech pocitime vsetci Vase dobre myslienky, napady a Vas socialny a solidarny charakter s dobrym umyslom. Makajte a nepiste blogy o blbostiach , kde sa este sam viac ponizujete a zosmiesnujete. Vase myslenie nie je konzistentne, utriedene, preto ten vysmech a preto odporucam pisat menej.

Zaverom: Nalepky komunista ste sa tymto blogom urcite nezbavili, snad nas cinmi presvedcite o opaku...obavam sa vsak, ze Vase ciny iba potvrdia Vase blogy a Vase "citenie"...ale nepredbiehajme...:)

10.05.2012 | samo1

Filko, Filko, už zasa? Playstation je tiež hra, ale pri jej hraní nenaseriete toľko ľudí. Takže?

10.05.2012 | termi

velebnosti jdu blejt, niekedy mi je navracanie aki ludia pracuju vo veducich poziciach tohoto statu. to fakt sa tu na lepsie nezmozeme, priklanam sa k tej playstation ako diskutujuci hore

10.05.2012 | MartinTT

"kariérni ekonomickí analytici" - to sú nejaké nové funkcie vo verejnej správe?

10.05.2012 | Timmy_A

Autor pise, ze nie je politik, ale ako politik sa vykrutil z toho podstatneho a napisal tu iba mnozstvo balastu.

To podstatne boli jeho vyroky o 'bohacoch' z panelakov ci vstkutku unikatny navrh, aby ludia s hypotekou, ak nebudu mat na zaplatenie Filkovej dane byt predali (dnes za daleko nizsiu sumu) a isli do mensieho. Takisto to okradnutie dedicov, ktori by mali zaplatit spatne dan ak povodny majitel (stary clovek) nemal na jej zaplatenie bola ozaj na zamyslenie - pre odbornikov z uplne inej oblasti.


Z tohto cloveka srsi argoancia a namyslenost ('žiadny slovenský thinktank vo väčšine ohľadov nesiaha po členky'). Lenze autor by nemal zabudat, ze pyche predchadza pad a takych analytikov ako je on dokaze robit kazdy priemerne vzdelany clovek so znalostou elementarnych zakladov matematiky, logiky a ekonomie. Ziaden genius to nie je, iba 'karierny ekonomicky analytik' s nulovymi skusenostami, zato mimoriadnym talentom pochlebovat vsetkym mocnym, nech su uz z lavice, alebo pravice.


S takymito 'ekonomickymi analytikmi' necudo, ze krajina vyzera, tak ako vyzera.

10.05.2012 | Braňo

Tiez sa cudujete, ze Timmy zrazu citi az prilis socialne?
-
"Ja som vsetky uspory vrazil do nehnutelnosti."
mínus Reagovať | 181 TimmyA | Poslať správu
10.05.2012 0:18 | Oznám správcovi | Odkaz
http://www.sme.sk/d...

13.05.2012 | FB

dobry postreh, ale znamenať to môže všeličo

10.05.2012 | jaro00

Pan Filko, poradte svojim rovesnikom, ako sa stat takym uspesnym ako ste vy. Ako sa dostat do vsetkych tych pozicii, ktore ste dosiahli a to za viacerych vlad. Teraz ste hlavnym ekonomom MF. Celkom rad by som si precital nejake odborne knihy/publikacie z ekonomie co ste napisali. Tak pripadne zaveste svoju publikacnu cinnost na web, zatial som sa k nicomu vacsiemu nedopatral.

10.05.2012 | Niless

Tak toto je ternoooooo ! ! !

10.05.2012 | Braňo

Zmente vysoku skolu, ked uz vam ani nevysvetlili ako sa orientovat v publikacnych databazach:
http://i46.tinypic....

11.05.2012 | Pavel Šimon

Tri publikácie, no perfektne.
Braňo, ak máš vedomosti z tohto kúsku internetu, neznamená to, že si svetový borec. Ja sa vyznám v iných veciach a toto som nevedel a ani sa to nehodlám učiť.
Takže ten príspevok bol primitívne popichovačný.

10.05.2012 | samo1

Kto vie, ten to robí. Kto nevie ten to učí. Kto nevie ani učiť, ten to riadi. Ale čo robí Filko, to netuší nik.

10.05.2012 | moriak7

Nazbieralo sa nam plno diskuterov, ktori veria, ze dialnice, armada, policia a bankovy dozor mozno prevadzat zadarmo. Dalsi diskuteri si myslia, ze vyseuvedene funkcie statu by dokazali sukromnici urobit lepsie a lacnejsie ba dokonca, ze o to maju zaujem.
Dnesny stav je vysledkom dlhodobeho vyvoja a napriek mnohym nedostatkom nic lepsie sa zatial v demokraciach nevynaslo. Nastastie snivat o nemoznostiach nie je v demokracii zakazane. Riadenie spolocnosti sa vsak musi zakladat na racionalnych zakladoch.

10.05.2012 | samo1

Sem s tými racionálnymi základmi. Zatiaľ výrazne vnímame len korupciu a rozkrádanie, preto tá neochota platiť vyššie dane. Predveďte nám rácio pane plííís.

10.05.2012 | martin33

Aj zaciatkom 20. storocia, ked bolo danove zatazenie na urovni jednotiek percent HDP, existovali demokracie. A fungovala v nich aj policia, aj armada, aj sudy (dokonca mozno efektivnejsie ako dnes). Dialnice vtedy neboli, ale zeleznicna siet bola v priebehu 19. storocia vybudovana sukromnymi investormi a az neskor bola zostatnena. Velke projekty ako Suezsky prieplav (rozsahom vzhladom k vtedajsej urovni techniky porovnatelny s projektom Apollo v 20. storoci) boli tiez vybudovane sukromnymi investormi. Bankovy dozor neexistoval, banky obcas skrachovali ale aspon "vdaka" dlhodobo zanedbavanym problemom nenarastli na "too big to fail", ked ich pad ohrozuje zaklady celej ekonomiky.

11.05.2012 | slimak79

To si trafil do cierneho.
Filko sa pokusa reformovat danovy system s partajou, ktora jednu dan z reformovala tak, ze vynos je taky isty ako predtym, len naklady na vyber dane vynos dvojnasobne prevysili. Cestne myto.
Pan Filko dajte si aj na to pozor.

10.05.2012 | Brano L.

Škoda že už minule ste mi neodpovedali na otázku, čo s tým, že niekto je zdanený za prenájom podnikateľských priestorov dosť vysokou daňou z nehnuteľností (v mnohých mestách sú tieto dane na nehnuteľnosti dosť vysoké, omnoho vyššie ako pre byty a domy na bývanie) a teraz chcete (podľa doterajších vašich názorov) takého človeka zdaniť ešte ďalšou daňou k tomu?

11.05.2012 | xantipa

Čítam celú diskusiu a nemám ani záujem sa do nej zapojiť,
iba
poznamenať, že som si všimla, že tu diskutujú samí muži
a.....
musím konštatovať
že.....
vy muži ste akosi nesmierne hlúpi, hm....
a
myslím si, že svet sa nestane lepším, pokiaľ ho nezačnú riadiť ženy !!!

11.05.2012 | samo1

TVOJA REAKCIA JE PLNE V SÚLADE S TVOJÍM NICKOM...

11.05.2012 | miso t

ak to mala byt basnicka, tak to veru nie je ziadna slava. Snad by to stacilo na nejaky tretotriedny (teda slovensky) rap.
Myslis, ze svet na tom bude lepsie, ked ho bude riadit niekto, kto sa o jeho problemy nezaujima ani natolko, aby o nich diskutoval?

11.05.2012 | Roman Janciga

Odporcom dane bude stacit, ak sa do toho obuju trochu novinari:

"Pan premier, co hovorite na nazor sefa IFP, ze slovenski dochodcovia su milionari, pripadne ze maju predat svoje byty a ist byvat do garzoniek"

"Pan premier, ako hodnotite vyjadrenia sefa IFP s ohladom na Vase vlastne vyjadrenie, ze protikrizove opatrenia sa nedotknu dochodcov a strednej ci nizsej vrstvy"

Uvidime...podla mna to v podobe(aktualne asi na IFP riesenej), v ktorej budu dochodcovia nuteni predat svoj byt, neprejde. Staci jedna reportaz na Markize s dochodcom zo Stareho Mesta a je to vybavene.

11.05.2012 | MartinTT

No o tej miere prerozdeľovania to už niečo bolo aj napísané
http://blog.etrend....

Čísla, ktorými Filko argumentuje sú dosť skreslené. Či už metodikou vykazovania alebo už samotným faktom HDP ako ukazovateľa.

Filko si ide v stopách najväčšieho demágoga pod heslom "stokrát opakovaná lož.......".

Mňa by zaujímalo, ako by Filko označil nejakých chlapcov, ktorí by rozmýšľali, ako dostať nejaké peniaze od ľudí, aj keď oni nechcú od nich žiadne služby. Predpokladám, že by ich nenazýval kariérnymi ekonomickými analytikmi.

Inak som zvedavý, či začne aj Filko tu debatovať.

11.05.2012 | hikr

Dan z nehnutelnosti je majetkova dan. Ak ma byt spravodliva, po prve, nemoze rast progresivne s hodnotou nehnutelnosti. Preco by vlastnik piatich bytov kazdeho v hodnote napr. 99 tisic eur mal platit menej ako vlastnik jednej nehnutelnosti za 495 tisic eur? Do tohto je Ficovo socialne citenie tazke zakomponovat. Po druhe, treba potom zdanit aj ostatny hmotny majetok. Ak ma niekto milionove sperky, umelecke diela, majetok v akciach a inych financnych produktoch (ano, aj v bankovych vkladoch), mal by byt potom zdaneny tiez. O co luxusnejsie je vlastnit haciendu oproti vlastnictvu desiatich originalov od Benku alebo Mednyanszkeho? Len preto, ze ju vidiet a je neodskriepitelne zapisana v katastri? Napr. vo Svajciarsku toto vsetko musite priznat a vyrubia vam z toho dan.

13.05.2012 | maglajz

Ejhla! Kolko lavicovych intelektualov sa tu zislo. Ako huby po dazdi. Normalne tomu prestavam verit, kolko kecov ohladom socialnej spravodlivosti este zazriem hockde na nete v poslednej dobe.

Boze moj... ved sme to uz skusali a pozrite ako to dopadlo - komunizmus. Vzdy ked ideme totalne proti ludskej prirodzenosti (tuzba po bohatstve a moci... a peknych zenach), tak trpime viac, nez ked sa nou budeme riadit.

Neznasam korupciu, klientelizmus, korporatizmus, ale uvedomujem si, ze radsej budem zit pod taktovkou 10tich velkych korporacii, ktore skutocne ponukaju produkty, ako v udavacskej a zavistnej spolocnosti pod taktovkou socanskych papalasov plnymi duskami uzivajucich si vydobytky moci, zatial co nic spolocnosti neprinasaju.

Ale ved do toho.. uskutocnite si svoje sny a za 40 rokov je zas po svete vsade kapitalizmus.

Kapitalizmus (greed) VS Socializmus (envy) - 9999 : 0

14.05.2012 | pinpo

hned na zaciatku clanku ako hlavny argument o tom, ze mame platit vacsie dane, lebo vsade okolo platia viac?
akoze, ked vsetci maju doma nasmradene, tak je to standard a musime to mat tiez?
dalej citat uz netreba
a pocet prispevkov len dokazuje, ze autor sa v tom nejako zamotal

30.07.2012 | sevenseas

Maloco na mna zaposobilo podobne demoralizujuco, ako plany tohto vraj ekonoma. Vazeny pan Filko, nezabudajte, ze aj medzi statmi existuje ponuka a dopyt a spotrebitel - danovy poplatnik ma moznost volby. Dan je totiz len cena za sluzbu poskytovanu statom. Ak je cena vysoka, nohami zahlasujem pre inu krajinu tak ako zmenim dodavatela rozkov, ked ich dodava neskoro a tvrde. Nic nie je lahke najma pre pre pravnicke osoby bez akychkolvek sentimentalnych vazieb k vlasti. Presuniem sa asi aj ako osoba, netuzim nadalej zit s podobnymi cynickymi hovadami.

Martin Filko

Martin Filko
  • Počet článkov: 16
  • Priemerná čítanosť: 8902
  • Priemerná diskutovanosť: 28
  • RSS blogu

O blogu

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Hra zostáva rovnaká.<br><a href="http://www.linkedin.com/in/filko">Životopis</a><br><a href="https://www.facebook.com/mfilko">FB stránka</a>