Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Filko

Poznáte ich po ovocí

01.07.2011 | Martin Filko

Krátka história minulosti a budúcnosti spotreby liekov na Slovensku

 • Tlačiť
 • 3

V Ligúrii má človek iné myšlienky, a nemal by mať vlastne žiadne starosti. Napriek tomu, tento graf (z údajov zdravotníckej spravodajske firmy IMS Health) vyvoláva zaujímavé otázky:

lieky1(Nie je jednoznačné určiť, za ktoré obdobie je zodpovedný ktorý minister. Za začiatok som zvolil o čosi viac než štvrťrok po prevzatí funkcie. Umožňuje to ovplyvnenie spotreby exekutívnymi (samotné rozhodnutia o kategorizácii liekov) a personálnymi rozhodnutiami (obsadenie kategorizačnej komisie a rady, a predstavenstiev štátnych zdravotných poisťovní). Legislatívne zmeny zvyknú trvať dlhšie.)

Za Valentoviča očividne zúrila veľká žúrka (v rokoch 2007 aj 2008 rástol trh v eurovom vyjadrení poriadne cez 20 percent, každý mesiac priemerne o 1,15 milióna eúr). Za Rašiho dostali farmafirmy trochu po prstoch, a spotreba klesala. Kvôli medzinárodnému referencovaniu, ktorému ale v polovici roka 2010 začal dochádzať dych.

Medializované úsporné plány súčasnej vlády sa zatiaľ neprejavili. Nečudo, sprísnenie referencovania a niektoré menšie opatrenia začnú - po niekoľkých odkladoch - optimisticko-realisticky platiť na jar 2012. Prečo ale od jari 2010 spotreba opäť rastie? Pričom iný zdroj údajov (štátne NCZI) ukazuje len miernejší nárast až stagnáciu?

Spotreba NCZINapadli mi 3 dôvody rozdielov:

 • Kvôli rozdielom v metodike medzi dvoma zdrojmi údajov. Údaje NCZI neobsahujú voľnopredajné (rastú, lebo odoznieva kríza) ani nemocničné lieky (rastú, lebo kríza v nemocniciach pokračuje). Navyše sú v konečných cenách, nie cenách výrobcov, zahŕňajú preto aj marže distribútorov a lekární.
 • Kvôli rastúcemu paralelnému vývozu (čo je opäť rozdiel v metodike, lieky vyvezené zo Slovenska v údajoch NCZI nevidno). Distribučné firmy môžu zarábať na rozdieloch medzi nízkymi cenami liekov u nás a ich vysokými cenami inde. Z Top 10 liekov podľa spotreby narástol za prvých 5 mesiacov roku 2011 oproti rovnakému obdobiu 2010 Glivec (leukémia) o 41 percent, Clexane (proti zrážanlivosti krvi) o 40 percent a Humira (autoimúnne poruchy) o 38 percent. Všetko sú to dlhodobo dostupné lieky, takže buď sa ich predajcom podarilo v ostatnom čase úspešne indukovať dopyt, alebo nám vzniká nový typ podnikateľa – medzinárodný liekový arbitrážer.
  Samotný reexport dnes okrem výrobcov liekov neškodí prakticky nikomu  (im sťažuje cenovú diskrimináciu medzi krajinami EÚ), no v budúcnosti si najmä pri ďalšom znížení cien môže vynútiť nejakú formu policy reakcie (povinná registrácia vývozov liekov, tak ako je tomu už dnes pri ich dovoze, by bola tá najmiernejšia forma).
 • Kvôli agresívnejšej doplatkovej politike ministerstva. Doplatky za prvý kvartál 2011 oproti rovnakému štvrťroku 2010 narástli dvaapolkrát rýchlejšie (o 8,5 percenta vs. 3,3 percenta) než úhrady zdravotných poisťovní. Úhrady takmer stagnujú, no celková spotreba nie.

---

Tvrdé dáta o spotrebe liekov budú v najbližších mesiacoch lepším spôsobom urobenia si názoru, než propaganda rôznych obchodných a politických záujmov. Ako nakoniec kedykoľvek, a aj v akejkoľvek inej oblasti.

<p style="margin-bottom: 0in"

Disclaimer: v rokoch 2008-2011 som ovplyvňoval minulý a možno aj budúci (ak parlament schváli niektoré časti nových liekových zákonov) tvar toho grafu aj ja.

 

 • Tlačiť
 • 3

Martin Filko

Martin Filko
 • Počet článkov: 16
 • Priemerná čítanosť: 8901
 • Priemerná diskutovanosť: 28
 • RSS blogu

O blogu

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Hra zostáva rovnaká.<br><a href="http://www.linkedin.com/in/filko">Životopis</a><br><a href="https://www.facebook.com/mfilko">FB stránka</a>

Martin Filko

Martin Filko
 • Počet článkov: 16
 • Priemerná čítanosť: 8901
 • Priemerná diskutovanosť: 28
 • RSS blogu

O blogu

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Hra zostáva rovnaká.<br><a href="http://www.linkedin.com/in/filko">Životopis</a><br><a href="https://www.facebook.com/mfilko">FB stránka</a>

Kalendár sa načítava...