Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hra s liekovými číslami

28.09.2011 | Martin Filko

Diskusia (37 reakcií)

28.09.2011 | Ondrej Sukeľ

V súčasnosti sa ceny liekov v kategorizácii znižujú aj vďaka súťaži medzi jednotlivými výrobcami liekov, ktoré sa snažia získať čo najnižší doplatok. Benevolentný pomer rozdelenia zľavy motiváciu súťažiť veľmi zníži, keďže farmafirmy budú môcť prípadný vysoký doplatok korigovať individuálnou dohodou s lekárňami. Menej výrazne, vo zvýšení spotreby liekov. Lekárne a ich reťazce budú môcť stanoviť doplatky za lieky v súlade so svojimi obchodnými prioritami, no bez ohľadu na regulátorom sledované ciele.

Ale účel zrejme svätí prostriedky, dostatočne boli na toto riziko upozornení vopred... http://blog.etrend....

28.09.2011 | aifel007

"Ruku do ohňa by som sa odvážil dať za prísnejšie referencovanie (65 miliónov eúr ročne) a generickú preskripciu (20 – 25 miliónov?). Spolu s ťažšie kvantifikovateľnými zmenami, a aj pri negatívnom vplyve zrušenia fixného doplatku (- 25 miliónov?), ročné úspory pravdepodobne prekročia 100 miliónov eúr"

65mil + 20-25mil -25mil = 60-65mil Na čo som zabudol?

28.09.2011 | Martin Filko

To su tie tazko kvantifikovatelne zmeny (najma povinna farmakoekonomia a konflikty zaujmov v regulacii aj v terene). Tie mozu usetrit percento tu,percento tam. Preto som trochu vagny v celkovej uspore, kedze tieto veci su nieco medzi "known unknown" a "unknown unknown". Vieme ich znamienko aj radovy vplyv,ale presne cislo zalezi aj na sposobe realizacie a reakcii terenu.

28.09.2011 | alfonzk

krasne irecite slovenske slovo
nieco ako : pekancovanie kureniec

28.09.2011 | labudik

Generická preskripcia možno ušetrí niekomu peniaze na papieri. Prax bude nepochybne taká, že zavedie hlavne u starých ľudí, ktorí užívajú najviac druhov balení, obrovský chaos. .... Každý mesiac napr. od lekárnika, dostanú iné/ práve jeho najlacnejšie / generikum. Napr. babke bude dochádzať Cynt/ bude mať ešte zbytkové tablety, ktoré bude samozrejme chcieť doužívať/, samozrejme si nebude pamätať, že nový liek namiesto neho je Moxonidin, bude ich užívať naraz. Ked užíva povedzme 7 druhov liekov, zle vídi a nič si nepamäťa dôsledky budú KATASTROFáLNE, na úrovni eutanázie..Ked príde do nemocnice sanitkou s hypotenziou, a lekárovi nebude vedieť ani povedať čo užíva, o to ťažšie sa bude reagovať, zachranovať a nastavovať na novú liečbu. Budú početnešie hospitalizácie, náklady, nervozita, x-ludí bude mať sto chutí niekoho zaškrtiť!!!!
Je jasné, že túto reformu robili ľudia odtrhnutí od reality.
Vidia len peniaze. Tých, čo sa to naviac týka, a najviac tomu rozumejú/ lekárov čo vykonávajú prax/ sa zásadne nepýtajú.
Výsledkom bude aj to, že ešte viac korupcie a biznisu/ aký liek bude v lekárni vydaný/ sa presunie do lekární. A o to lekárnikovi-uhliarikovi najviac ide.

28.09.2011 | alex.botev

dochodcovia a ini menej pozorni dostanu aj nadalej od lekara napisany aj liek, nielen ucinnu latku. lekarnik tiez nema chut sa dotahovat 20 minut s pacientom o tom, ake lieky uziva a ake maju davkovanie.

28.09.2011 | labudik

Lenže lekár to bude musieť zakaždým na recepte zdôvodniť, a zdôvodnenie že pac. bude asi nepozorná nebude stačiť+ pri veľkom počte receptov, kto má čas zakaždým niečo zdôvodnovať...

29.09.2011 | Martin Filko

Ono vlastne nikto nevie, ako bude vyzerat genericka preskripcia v terene. Ale uznam, na implementacne pasaze sa v zakone velky doraz nekladol...

Mimochodom, ak by sa aj biznis presunul do lekarni (co sa aspon scasti presunie), tak jedna vyhoda je, ze lekarnik na rozdiel od lekara nedokaze sam vygenerovat zbytocny Rx, ani keby sa rozkrajal.

29.09.2011 | Ondrej Sukeľ

dokáže...

29.09.2011 | Martin Filko

No dajte priklad.

29.09.2011 | Ondrej Sukeľ

Sú lekárne, ktoré majú opečiatkované bianko recepty od lekárov.

29.09.2011 | Martin Filko

:) pekne.

Ale az takym tupym podvodom ho vyrobim aj ja.

29.09.2011 | Ondrej Sukeľ

ale nie je to taký kšeft ako keď ho má lekáreň ;-)

29.09.2011 | Ondrej Sukeľ

raz Vám ukážem čarovné uznesenie istej inštitúcie, ktorá tieto kšefty s lekárskymi predpismi riešila, v ktorom sa píše, že sa nič nestalo, lebo cit.: "v zákone nie je explicitne uvedené, že recept má dostať pacient do ruky"

:-)

29.09.2011 | cpa

Pri tej generickej preskripcii podla mna opominate jeden vyznamny efekt - dnes ide znacna suma do marketingu orientovaneho na lekarov, ci uz legalneho alebo ineho. Teraz schopnost lekara "odvdacit sa" predpisom konkretneho lieku nepochybne klesne, co spolu s tvrdsim zakazom darov, kongresov apod. okrese aj peniaze davane na takyto marketing. Potom bude otazkou, ci vsetky takto usetrene peniaze zhltnu lekarne, alebo nebodaj vznikne vacsi priestor na stlacenie cien liekov v konkurencnom boji, kedze doteraz ten marketing bol tiez rozpusteny v cene lieku...

29.09.2011 | Martin Filko

Nie, vsak to prave pisem, len vzhladom na zrusenie fixneho doplatku bude ten cenovy efekt nizsi.

Co zanedbavame (ministerstvo aj ja) je potencialny pozitivny vplyv na mnozstvo predpisanych liekov. Odhad uspory by ale bol naozaj cucanim z prsta.

29.09.2011 | labudik

"Ono vlastne nikto nevie, ako bude vyzerat genericka preskripcia v terene. Ale uznam, na implementacne pasaze sa v zakone velky doraz nekladol…"- toto je príklad ako sa u nás robia zmeny. Zavedenie veľkého chaosu je v poriadku, ved to vlastne nikto nevie..........Ale to "vaše" nevedenie si odnesú lekári na robote a pacienti na svojom zdraví, hlavne že "vy" ste sa realizovali!

"Mimochodom, ak by sa aj biznis presunul do lekarni (co sa aspon scasti presunie), tak jedna vyhoda je, ze lekarnik na rozdiel od lekara nedokaze sam vygenerovat zbytocny Rx, ani keby sa rozkrajal."- napr. v malých zdrav. strediskách existujú tandemy lekár-lekárnik, oni sa už dohodnú čo sa bude predpisovať a lekárnik si tie svoje vybrané generiká nachystá, resp. sa nedohodnú a lekárnik si nachystá tie svoje aj tak.....Ale myslím si že recepty, zbytočné, nadbytočné- medicínsky neodvôvodnené má kontrolovať zdrav. poisťovna, tak doteraz ako aj potom.

Otázka:: ako je ošetrené kontrolovanie, či má lekárnik na sklade najlacnejšie generikum a že ho musí vydávať...Nevidíte, tu možnosť novej veľkej korupcie...Kto bude konrolovať lekárnika- uhliarika ako sa správa po tejto stránke, a či náhodov za ním počas pracovných hodín nechodia ľaudia z farmabiznisu- tam to bude vporiadku, že?!!

29.09.2011 | Martin Filko

Vase otazky musite adresovat na ministerstvo zdravotnictva.

Ten priklad miniretazca lekar-lekarnik je fajn, ale nie je nijak v rozpore s tym, ze lekarnik sam Rx nevyprodukuje - potrebuje na to lekara :)

29.09.2011 | labudik

Vám stále ide o nejaký nadbytočný, nezmyselný recept- akú usporu si od tohto detailu slubujete, máte vôbec nejakú predstavu? To si mnyslíte, že veľké množstvo lekárov, predpisovalo nadbytočné recepty pac. , nevysvetlili im, že prečo ich musia užívať, a nechali ich zbytočne za ne platiť?
Inak predpokladané úspory z incý opatrení vyčísliť viete, ale ostatné vícenáklady nie.

29.09.2011 | Martin Filko

Len aby sme si vyjasnili, ja som sice pisal casti tych zakonov, ale musel som odist, lebo sa mi nepacilo presadzovanie zaujmov, ktore boli za inymi pasazami. Vy sa do mna navazate, ako keby som bol minister, alebo tvorca celeho toho balika.

Vycislit viem presne uspory z referencovania. Ostatne veci su komplikovanejsie, hoci aspon na uroven 10m eur rocne sa niektore odhadnut daju.

A nadbytocne, nezmyselne recepty existuju. Aby som uviedol trivialny, ale velmi rozsireny priklad - su to vsetky antibiotika predpisane vseobecnymi lekarmi na zapalene hrdlo, bez toho, aby si predtym otestovali, ci tam nejaka bakteria je.

29.09.2011 | labudik

Ja neviem, či ste tvorca celého balíka, alebo ktorej časti, ale ste na tej spoluzodpovednej strane, tak som rád, že sa zodpovednosti nevyhýbate....Budťe charakter a ozrejmite tu prítomným "presadzovanie zaujmov, ktore boli za inymi pasazami"- lebo lekárske korupčné správanie sa prepieralo milionkrát, a možná úspora z neho. Iste veľa ludí by chcelo počuť, aké a pre koho budú finančné straty " z presadzovania zaujmov, ktore boli za inymi pasazami" a ich vyčíslenie, ked sa teraz aktuále hráme s číslami a životmi pacientov.....
A teraz ten "trivialny, ale velmi rozsireny priklad" čo ste uviedol, dokazuje že ste od praxe vedle jak tá jedle! Je to laický pohľad. Toto, čo ste uviedol, nie je problém korupčný, ale čisto medicínsky...lekári by radi otestovali či tam tá baktéria je, ale napr. prístroje na rýchlovyšetrenie CRP a ich vyšetrenia, ktoré by k tomu pomohli, poisťovne nechcú preplácať, a podobne..Je to o zodpovednosti lekára, radšej aj ked naslepo dá ATB, akoby malo dôjsť k poškodeniu zdravia. Bližšie vám to vysvetlí hocijaký praktik/ ale vy sa praktikov zásadne nepýtate- ako som už uviedol/, ale teraz sa tu siahodlho nebudem rozpisovať. Diskutujem ostro, ale sú to dôležité témy.
Ale aj tak oceňujem, že viete férovo diskutovať.

29.09.2011 | Martin Filko

1) napr. tu si precitajte:
http://www.tyzden.s...
Podotykam, ze to uz je skoro rok stare, a maloco by som na tom zmenil.
2) netvrdil som ze korupcny, reagoval som na vas "nejaký nadbytočný, nezmyselný recept". A mimochodom, ak neviete, aka a ci vobec to je bakteria, tak je lepsie nedat nic, ako dat antibiotikum. Zil som skoro 5 rokov v Holandsku, a tam je protokol:
- tri dni PN a aspirin
- ak neprejde, rychla kultivacia a specificky ucinne antibiotikum
A verte tomu, dost som sa hadal s doktorom prvykrat, ze preco ma nechce liecit. A pritom mal pravdu, setril mi zdravie aj peniaze...

29.09.2011 | labudik

Tažko ma budete poučovať o tejto téme, všetko závisí aj od lokálneho nálezu, ja túto problematiku denne riešim na pomerne vysokej úrovni medicínskeho rebríčka. Ked má niekto "škaredé" hrdlo, tak za tri dni PN môže byť aj septický.. Ak po troch dnoch začnete niečo kultivovať, tak to je dosť neskoro....Skutočne takéto paušalizovanie neobstojí.... To že vám to raz vyšlo, nič nedokazuje.. Lekár takto nemôže rozmýšľať, tomu to raz nevyjde, a môže byť stíhaný......
Na vaše www. aktuálne nemám čas, ale rád si ich neskôr pozriem.

29.09.2011 | labudik

Oprava s tým to že vám to raz vyšlo / ponáhlam sa/- asi lekár podľa lok a celkového nálezu sa rozhodol, že Vá stav nebol na ATB, ale to je bežné aj u nás, nie každé začervenalé, bolestivé hrdlo dostáva ATB.

29.09.2011 | Martin Filko

V zivote by som sa vas neodvazil poucovat, ale fakt je ten, ze od malicka som na Slovensku VZDY OKAMZITE dostal na bolave hrdlo (som nan nachylny) antibiotika. Tu je guideline z Kanady:

http://www.bcguidel...

Konkretne:

Antibiotics should not be prescribed until the culture result confirms strep throat or another treatable bacterial pathogen. Immediate administration of antibiotics should be considered only when patients are very ill, culture results will be delayed more than 72 hours, or patient follow-up will be difficult. Antibiotics should be discontinued if the culture result is negative.

Takze prosim nehadajme sa o hlupostiach, ani ak nemusite na mna nevyuzivajte svoju auru velmi-doleziteho-doktora, len sa zhodnime, ze velka vacsina antibiotik, ktore sa u nas predpisuju na bolave hrdlo, sa predpisuju zbytocne.

29.09.2011 | Martin Filko

mozno este toto, ked vas teda zuajima tak velmi moj nazor:

http://blog.etrend....

29.09.2011 | aifel007

Žiaľ nový zákon o lieku uľahčuje "biznis" špekulantom. Menšie lekárne sú v rámci generickej preskripcie nezaujímavé,siete s tisíckami balení môžu vyjednávať s výrobcami a nikto ma nepresvedčí, že ak nakúpia liek bez doplatku lacnejšie tak ho predajú poisťovni za nižšiu ako maximálnu cenu( ministerskou rétorikou - podelia sa o zisk s poisťovňou). Možnosť dávať zľavy otvorí dvierka aj originálnym výrobcom - "rabatovaním" znížiť doplatok a urobiť z nepredajného lieku lídra na trhu.(Krásny príklad clopidogrel - po skončení patentovej ochrany sa cena za 28tbl znížila 16x!) A otvorili sa ďaľšie dvierka aj lekárom - výrobca sa dohodne s lekárom a lekárňou a nastane posun od preskripcie generík smerom k preskripcii originálov(myslím liekov, ktoré sú patentovo chránené a nedajú sa zameniť v rámci gen.substitúcie).

30.09.2011 | labudik

Je to na siahodlhú diskusiu a to by sme museli rozoberať konkrétne prípady pacientov, aby sme sa pochopili. Skutočne nechcem urážať, ale ja na vašom mieste by som sa nedokázal k takejto téme zodpovedne postaviť , ked s tými pac. nerobím , a teda neviem prevziať zodpovednosť, čo je váš prípad.
To je to isté ako keby nás navštívil posudkový lekár, ktorý nemá na to.
Píšete.
„Tri dni PN a aspyrin“- čo to je- niekedy pac. má chvílu teploty a je hned u lekára, niekedy sa doma 4 dni trápy v horúčkach. Pac. by mal byť správne riešený, a nie tri dni čakať na nejaký výter- s praktického hladiska je tento výterový postup už obsolentný píše sa rok 2011, nie 2003.......
Samozrejme že na hrdlo, ktoré nevykazuje známky bakteriálneho zápalu sa ATB nedávajú. Ale všetko treba posúdiť ako celok.. Takýto chudobný guideline nemôže ani zdaleka obsiahnúť celú problematiku, lebo potom by ste mohli pacientov vybavovať aj vy. Viete si to predstaviť?
Čo môžem uznať, je len to, že povedzme starší lekári na obvode podľahnú tlaku pacientov "aby boli dobre liečení", alebo pri nedostatočnej istote, alibizmu predpíšu ATB. Ale to sa deje aj pri iných diagnózach. Ale lekári v teréne to majú sťažené, často sa musia rozhodnúť hned, bez laborat. parametrov....Stále mám pocit, že hoci ste bol poradcom už všelikoho, nelekár / ekonóm, alebo hocikto iný/ nemôže obsiahnút celú medicínsku problematiku, ked ju samozrejme nerealizuje. Vy máte za cieľ ušetriť na liekoch, napadlo vás aký je ekonomický dopad, ked pacient dostáva ATB neskoro a preto je dlhšie PN? Tých rozmerov v medicíne je veľa. Napr zruší sa niekde oddelenie a akože sa ušetrí- kto zráta ekon. stratu pacientov, ked musia dalej cestovať/ aj príbuzní/, viacej času zabijú cestovaním, búdu viacej váhať ísť- veď je to daleko, budú dlhšie PN. Častejšie prevozy sanitkou, lebo v danej nemocnici potrebné oddelenie už nie je...
Tvrdíte, že VäčšINA ATB na hrdlo bola predpísané zle
Od toho sú poisťovne, aby kontorlovali lekárom nálezy, a pri neodvovod. postupoch sankcionovali. Ale zároven aj musia, pri týchto postupoch aj preberať zodpovednosť. Čo v tomto smere urobila vaša poisťovňa?
Ale sme úplne odbehli od problému terajších zákonných zmien Tento problém vám garantujem, bude aj pri zavedenej gener. preskripcii.....

30.09.2011 | Martin Filko

Tazko sa diskutuje, ked ju namiesto strukturovania kosatite, otvarate obrovske mnozstvo odbociek, a neustale to tlacite do ad hominem roviny.

Napisali ste, ze som posadnuty "nejakými nadbytočnými, nezmyselnými receptami". Nie som, problemy liekovej politiky su aj vselikde inde. Aj tak som vam uviedol konkretny priklad zo slovenskej praxe, kde je podla mna velka cast predpisov medicinsky zbytocnych. A za nim si stojim.

30.09.2011 | labudik

Budete sa držať tej svojej pravdy, ale na ostatné medicínske problémy ,ktoré som k tejto jednej konkrétnej problematike uviedol, ste neragoval. Lebo to o ATB a hrdle sa melie dookola aj 20 rokov.
Dal som vám otázku. "Čo v tomto smere urobila vaša poisťovňa?"
A dal som vám garanciu, že tento problém bude aj pri zavedenej gener. preskripcii….....

30.09.2011 | Martin Filko

Pan doktor, chceli ste priklad, dostali ste ho. Bohuzial, nemam cas venovat sa diskusii o desiatkach inych tem, ktore ste otvorili. Ako spravne pisete, k mnohym by som zmysluplne prispiet ani nevedel. Pekny vikend.

30.09.2011 | aifel007

Táto debata mi pripadá,ako keď sa v búrke potápa loď,námorníci sa hádajú,čím prikryť palubu a pritom dno lode je deravé.Aj generická preskripcia,aj zľavy sú len marketingový ťah na oblbnutie národa.Stačí si porovnať, koľko investuje generická firma do marketingu a koľko originálny výrobca. Baviť sa o ATB by malo význam, keby ich viac hradila poisťovňa a lekári by písali len tie najdrahšie. Pán Filko, skúste si vybrať pár Rx liekov (cenovo tak medzi 40-100 eurami) a porovnať počty uhradených s počtom predaných distribučkami do lekární. Alebo cielene skontrolovať majetkové prepojenie lekára a lekárne v ktorej sa realizuje väčšina jeho receptov. Takéto diery treba zaplátať http://spravy.pravd...
Pre porovnanie je to cena, ktorú by uhradila poisťovňa za cca 165tis. balení penicilínu.

30.09.2011 | Martin Filko

A napriklad v tomto s vami uplne suhlasim, zamerat sa na velke problemy a jednoduche riesenia. Jedno take bolo referencovanie cien, ale jeho vplyv je v principe vycerpany.

01.10.2011 | labudik

Nerozumieme sa, tak skúsim inak.
Tie "desiatky" iných tém boli len o tom jednom. O tom, aby som vám ukázal, že úzke ekon. zadanie ako čo najviac ušetriť na ATB / na liekoch alebo iných medicínsky úkonoch všeobecne/ nemusí byť ekonomicky správne, lebo sa prerobí inde, aktuálne sa táto záťaž s oblubou prenesie na pacienta.
A teda čo sa týka vašeho príkladu bolestivého hrdla. Aby ste dospel k správnemu ekon. výsledku, tak si musíte dať do pomeru čo stojí balenie ATB, čo stojí výter, čo stojí laborat. vyšetrenie na odlíšenie bakteriálneho a vírusového zápalu, a čo ekon. stojí zbytočné predlžovanie pacientovej PN a podobne. A možno prídete na to, že /teraz to preženiem / ked štyrom dáte ATB, a z toho trom zbytočne, ale bez ostatných finančne zaťažujúcich vyšetrení, ktoré by zbytočné odložili ATB liečbu aj u toho indikovaného, tak ste celkovo boli ekonomicky najefektívnejší../ Aj u tých neidikovaných ATB môžu zabrániť vzniku superinfekcíí a pod., ale dalších kopec vecí tu teraz nebudem vypisovať/...Takto ja chápem ten váš príklad zbytočných liekov, ktorý som chcel aj som ho dostal...A teda rozpráva sa/melie sa/ o tom už 20 rokov, a nič konkrétne s tým poisťovne nevedia spraviť. Prečo asi?

04.10.2011 | waldi.Jr

Nedávno mi jeden můj kamarád podnikatel řekl, že investoři teď už jen čekají, až státy začnou krachovat, aby jim pak velkoryse nabídli své služby a současně si na dlouhá léta uložili své peníze do bezpečí. „Například koupí od státu věznice,“ řekl mi. „To je dobrý byznys.“

A hle, před týdnem jsem četl ve Financial Times, že americké státy jako Florida nebo Arizona ve velkém privatizují věznice, které už nedokáží samy financovat. Florida jich chce prodat 29, což by znamenalo, že třetina věznic v tomto státě přejde do soukromých rukou. Prý jde o největší privatizační program věznic v celých dějinách USA, kde má tento druh byznysu dlouholetou tradici.

Americký vězeň si asi nemůže vybrat, kam půjde sedět, ale kritici privatizace tvrdí, že firmy si do svých soukromých věznic vybírají kriminálníky, kteří nepotřebují přísnou ostrahu a proto jsou levní, čímž zase zatěžují stát, který musí ty nejhorší strážit sám za podstatně vyšší náklady.

Připomíná mi to debatu o privatizaci zdravotnictví a obavy, že soukromé pojišťovny a nemocnice si budou ponechávat jen "levné" pacienty a ty chronicky nemocné, chudé a staré hodí státu na krk.

Na Slovensku už jeden takový pokus o privatizaci zdravotnictví proběhl, ale nebyl dokončen. Teď se o to pokouší vláda Ivety Radičové, která má v plánu převést nemocnice na akciové společnosti. Proti tomu se vzbouřilo 2500 lékařů (asi třetina z celkového počtu), kteří minulý týden podali hromadně výpověď – poučili se od svých českých kolegů. Jednou z jejich podmínek je, aby se zastavila privatizace nemocnic, jinak prý své výpovědi nestáhnou a do dvou měsíců tak slovenské zdravotnictví zkolabuje.

Je veřejným tajemstvím, že slovenské zdravotnictví je ovládáno několika finančními klany, z nichž hlavní slovo má skupina Penta, kterou i americká ambasáda – soudě podle depeší z Wikileaks – podezírala z toho, že podplácela poslance, aby hlasovali za privatizaci zdravotnictví.

Chápu investiční skupiny, že v této krizi hledají kdejakou příležitost, jak si ve strukturách státu bezpečně a na dlouhou dobu uložit a rozmnožovat peníze. Chápu také státy, že zoufale hledají způsoby, jak vylepšit své rozpočty a prodat co se dá. Ale říkám si, že bych možná pro ně neměl mít až tak hluboké pochopení. Protože jednou budu mít možná dilema, co je lepší: zda být americkým vězněm nebo slovenským pacientem.

04.10.2011 | labudik

Ako to časom bude?
Hovorkyňa Zollerová dala prísľub, že počas TEJTO VLÁDY sa predávať nemocnice súkromníkom nebudú.....tým pripustila, že touto transformáciou to už bude možné/ doteraz to nebolo/.....ktorý rozumný hospodár, rozumej Mikloš a biely golier lekárnik Uhliarik, nebude chcieť predať to/zbaviť sa toho/, čo je stratové?= najlepšie prihrať niekomu, veď stratové za pomerne malý peniaz na daľší biznis a zisk.
A teda, kúpiť veľkú nemocnicu môže len ten, kto má veľa peňazí, a aby bola investícia rozumná tak stratovosť porieši tak, že: 1.stlačí počet zamestnancov a platy na minimum/= daľšie rušenie oddelení, lôžok, prepúštanie...opäť menej zdravotnej starostlivosti sa dostane občanom/.
2. platby poisťovní potom už budú stačiť, resp. už zrazu ODVôVODNENE sa aj zlepšia, pretože súkromník UŽ nie je povinný robiť pod cenu a občan cez odvody a priame platby si to bude musieť zaplatiť, veď súkromník chce aj zisk- čím väčší.
Kto na to má, a má dosah na štát a poisťovne a ich výšku platieb/ napr. Penta/. Veď veľká koncová nemocnica, je výborný nástroj na podnikanie- zákazník je istý, nie je žiadna konkurencia + v prípade jej zavretia je tu evidentná možnosť vydierania, čo navyšuje jej cenu pre nenahraditeľnosť= Penta si maximálny zisk určite uplatní!!!!!!!!!!!
Čiže predávať niečo, čo je ešte väčší monopol ako plynárne/ už zrazu plyn sa dá doviesť pri dobrých zákonoch aj od iných dodávateľov/ a zároveň to funguje v NETRHOVOM PROSTREDí, JE obrovská drzosť našich dvoch bielych golierov.

04.10.2011 | labudik

Pokračovanie:
A zas sa povie občanom, že tie vyššie platby sú opodstatnené, veď to bolo stratové- a pekne potichu a netransparentne sa veľký zisk ocitne v rukách "ľudomilného" súkromníka.....

Inak podobná výnimka, ktorá potrvdzuje pravidlo. Poslanec Kalist dal návrh ako vyriešiť podobné dva problémy a to so Vš. zdrav. poisťovou- a to tak ako naše nemocnice-predať ju. Najprv som si myslel, že je to taký j....tý / prepáčte za výraz, ale je plne namieste/ mladý ekonóm, ktorý o zdravotníctve nemá páru a ťažko ho chce riadiť....Ale keď som zistil, že je riaditeľom zdrav. zadiadenia, ktoré patrí PENTE/ PENTA má už poisťovňu Dôveru/, tak už len ťažký hlupák by nerozumel...

Martin Filko

Martin Filko
  • Počet článkov: 16
  • Priemerná čítanosť: 8902
  • Priemerná diskutovanosť: 28
  • RSS blogu

O blogu

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Hra zostáva rovnaká.<br><a href="http://www.linkedin.com/in/filko">Životopis</a><br><a href="https://www.facebook.com/mfilko">FB stránka</a>