Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako zdaniť paláce

20.03.2012 | Martin Filko

Diskusia (83 reakcií)

20.03.2012 | Pavol Čižmárik

Dobry post!
Za najvacsie uskalie vsak povazujem skutocnost, ze dan z nehnutelnosti je miestna dan. Otvara to do buducna otazku dumpingu a konkurencie medzi mestami (lokalitami), no najma si neviem predstavit, ako v nejakej dedine extremne zdani starosta sam seba a svojich dvoch spriaznenych podnikatelov...co predstavuje tri vacsie domy (vily) v obci.
Napad je to dobry, ale to by sa musel prekopat zakon o miestnych daniach od zakladu.

20.03.2012 | Martin Filko

Skus prosim este raz precitat odstavec s nadpisom "Ako to pomôže znížiť deficit, keď je to aj tak príjem samospráv?"

Bud minimalne, zakonom stanovene sadzby, alebo narodna dan. Aky dumping medzi lokalitami?

20.03.2012 | martin33

Najvacsim uskalim je skutocnost, ze takato dan by zasiahla sponzorov politickych stran. Teda je z tohto ohladu nerealizovatelna.
A samozrejme netreba zabudat na dolezitu vec - akemukolvek zvysovaniu dani, alebo zavadzaniu novych dani, musi predchadzat minimalizacia rozkradania verejnych penazi. Aj posledne odhalene pripady (Mokys, Danovy IT system, ..) ukazuju, ze "pravica" kradne rovnako ako "lavica".
Ak chcem co najefektivnejsie naplnit vanu vodou, tak predtym ako zvysim pritok, musim zastuplovat odtok :-)

20.03.2012 | slimak78

Myslite, ze ten co sa milionovo nabali na Mokyse, ci IT systeme ma problem zaplatit 5000 eur? Ved by musel mat nehnutelnost za milion eur(OK aj ju ma) a 5 000 on prepije ,ci prezerie za vecer.

Preto je ovela efektivnejsie a spravodlivejsie aby ho ubytovali v Ilave aj ked na naklady statu. Na zastuplovanie vane potrebujes nejaku desiatku takychto rekreantov.

20.03.2012 | martin33

Problem nema, ale tych poslancov si nekupoval preto, aby mu "vytvarali" dalsie naklady.

20.03.2012 | slimak78

Pre neho su tie dane zdrojom prijmov. ved preto sa zvysuju.

20.03.2012 | grgo

Super debata a súhlasím s tým že zatiaľ by to bola veľmi dobrá alternatíva k dani. Ale budem teraz robiť diablového advokáta a nakoniec poviem aj riešenie. Základom je že každá daň deformuje správanie sa ľudí. V zásade ak niečo zdaníte, tak toho budete mať menej. S touto praktickou vedomosťou sa pozrime na nevýhody

1) Zdaňovanie nehnuteľnosti na základe metráže má podobnú nevýhodu ako zdaňovanie nehnuteľnosti na základe počtu okien, počtu izieb apod - núti ľudí hľadať kľučky. Budete mať ľudí ktorí budú žiť v pivnici (neobytný priestor), ktorí si dom skolaudujú s nízkym malým obytným priestorom a neeskôr ho drobnou prestavbou zväčšia. Ľudia sú vynaliezaví, určite existuje množstvo trikov ktoré ma ani nenapadli a ktoré môžu byť vo výsledku od komických po veľmi náročné.

2) Zdaňovanie nehnuteľnosti na jednej strane city sprawl. Cena každej nehnuteľnosti je daná dvoma vecami - cenou pozemku a cenou stavby. Daň z nehnuteľnosti motivuje ľudí v centre stavať menej ako by chceli a naopak na vidieku stavať viac ako by chceli.

Riešenie: LVT (Land Value Tax). Ideou tejto dane je, že zdaňujete iba pozemok a nie kapitál (npr. dom) ktorý je na pozemku umiestnený. Krásou pozemku je to, že sa nedá vytvoriť a ani zničiť. Zdanením pozemkov nedosiahneme "menej pozemkov" na rozdiel od zdanenia iného kapitálu či práce.

Navyše hodnota pozemku kolíše podľa lukratívnosti okolia. Inak povedané, cena pozemku takmer výhradne výsledkom pozitívnych externalít vypkývajúcich z aktivít iných ľudí. To presne spadá do vašj definície spravodlivého zdaňovaia windfall gains.

LVT demotivuje ľudí robiť špekulácie a naopak motivuje ich k využitiu pozemkov, alebo k ich predaju niekomu kto ich využiť dokáže. Robí presný opak ako zdaňovanie domov - núti majiteľov drahých pozemkov ich dobre využiť.

20.03.2012 | Martin Filko

Ano, mate do velkej miery pravdu, len tam potom mozete dostat problem, aky som videl nedavno v Hanoji - domy s nulovym podorysom a siestimi poschodiami. Kde mate zasa externality voci susedom, fire hazards, a neviem co vsetko ostatne.

20.03.2012 | grgo

Ohľadom ceny to nevnímam ako problém. Otázka ja - prečo má dom "nulový" pôdorys? Je to preto že pozemky sú v danej lokalite drahé? Tak potom super, lebo aj dane budú vysoké.

A ohľadom tých negatívnych externalít - ak sú skutočne také vysoké voči susedom žijúcim na susedných pozemkoch, tak to znamená že sa zníži lukratívnosť lokality a tým aj cena tých okolitých pozemkov, čo práve odstráni jednu z hlavných motivácií takéto budovy stavať. Je to samoregulujúci sa mechanizmus.

20.03.2012 | grgo

PS: iba by som dodal - nemám nič proti separátnej dani z luxusu, obzvlášť u veblenových tovarov. Takéto dane by som si vedel predstaviť kľudne ako dodatočné dane na veľmi drahé nehnuteľnosti, na autá od istého počtu či objemu valcov, apod.

20.03.2012 | maros.

Aj mne sa takýto koncept viac pozdáva. Má to ale rovnaký háčik, ako daň z nehnutelnosti - že nárast hodnoty pozemku/nehnuteľnosti zvyšuje bohatstvo iba virtuálne (alebo účtovne), skutočné bohatstvo ostáva rovnaké. Skúsim vysvetliť na príklade:

Alica a Bob si nezávisle na sebe kúpia podobné byty v Bratislave za 100k eur. Bývajú v nich 3 roky, za ten čas sa hodnoty ich bytov zdvihli na 120k eur. Zdanlivo teda obaja zbohatli a získali vysoký windfall gain. Keď sa ale Alica rozhodne predať svoj byt a presťahovať sa inde, získa síce pri predaji o 20% viac, ale zároveň všetky byty na okolí tiež zdraželi o 20%. Bývať niekde musí, a tak kúpi byt za 120k. V skutočnosti teda nič nezískala, v čistom je na tom dokonca podstatne horšie.

Iné je to pri druhej a ďalšej nehnuteľnosti, ale zvyšovanie hodnoty primárnej nehnuteľnosti môže a nemusí znamenať nárast skutočného bohatstva.

20.03.2012 | grgo

V prvom rade toto nie je náš prípad. LVT sa platí ročne pdoľa toho kde bývate. Ak sa z roka na rok zvýši hodnota pozemku pod vaším bytom/domom, možno preto že mesto blízko zaviedlo novú linku MHD alebo vysadila nový park, alebo nejaká súkromná firma tam postavila kancelárie či obchody - tak je podľa mňa celkom spravodlivé že budete platiť z tohto nečakaného a "nezaslúženého" zisku vyššiu daň. Ak ju nevládzete platiť, môžete nehnuteľnosť (so ziskom) predať a presťahovať sa do lokality kde sú lacnejšie pozemky.

Ale vo všeobecnosti je tento váš argument obdobou toho starého známeho "Bratislavčania nie sú bohatší ako východňáre, lebo z vyššieho platu musia platiť vyššiu hypotéku" (dramatická pauza) No pointou je, že ak Alica bude 40 rokov bývať na v dome na Bôriku a potom ho predá a kúpi si dom v Osadnom, ostane jej zrejme celkom veľmi pekný obnos z ktorého slušne vyžije. Na rozdiel od Boba ktorý býval v osadnom celý svoj život.

Zvyšovanie ceny vašej nehnuteľnosti vždy znamená zvýšenie vašeho bohatstva. Cena je vždy iba informáciou o nákladoch príležitosti. Ak sa rozhodnete bývať na nejakom konkrétnom pozemku alebo v nejakej lokalite napriek tomu že narástla jeho cena (bez ohľadu na to či máme alebo nemáme dane z nehnuteľnosti), tak vlastne "konzumujete" nieč čo by sa dalo nazvať "lokalitné služby" vašej nehnuteľnosti. Možno sa vám to oplatí, lebo máte blízko do práce, či deti bližšie do školy a cena bývania nie je dostatočná aby vás motivovala byt/dom predať a presťahovať sa do presne totožného bytu ale na vzdialenejšom a lacnejšom pozemku.

Ak tieto služby prestanú byť zaujímavé - napríklad si nájdete prácu či deťom školy v inom meste, zrazu sa pre vás tieto "lokalitné služby" ktoré vyplývajú z polohy vašej nehnuteľnosti prestanú oplácať a tak nehnuteľnosť radšej predáte niekomu kto ich ocení, a vy si kúpite inú nehnuteľnost na inom a lacnejšom mieste. Rozdiel v cene, váš "windfall gain" (ak nehnuteľnosť nabrala časom na hondote) potom môžete využiť podľa svojho uváženia.

22.03.2012 | korytsimo

Všetko chladné matematické kalkulácie pokladajúce ľudí za čísla, nijak ich neoddeľujúc od tovarov, služieb a iných statkov. Zabudli ste pri nich na jednu podstatnú vec, väčšina ľudí nemá v sebe potrebu "kočovať" z miesta na miesto. Prečo by sa mal sťahovať len preto, že sa zmenilo okolie. Ten človek tam bol prvý, okolie sa zmenilo až neskôr, čo nemohol nijako očakávať pri kúpe bytu. Prečo by sa mal potom niekam sťahovať len kvôli nejakým daniam. Pripomína mi to prípad pána Dobrovodského, pre ktorého je ponúkané ako najlepšie riešenie odsťahovať sa, keď má problém so susedmi. Čo na tom, že na tom mieste býval veľa rokov.
Prečo vôbec platiť nejaké dane z majetku? Človek si poctivou prácou na niečo zarobí (tých čo nepoctivou, nech riešia príslušné orgány) a štát ho má za to ešte zdierať v podobe výpalného, proti ktorému nič nezmôže, lebo štát ma donucovacie prostriedky?

22.03.2012 | grgo

K tomu kočovaniu - nie, nemusí kočovať. Aj Martin Filko hovorí o možnosti odloženej splátky majetkovej dani.

K tomu druhému odstavcu o "poctivej práci" - to snáď platí pre všetky dane. Predstavte si že by vláda znížila dane z poctivej práce (napríklad zdravotný odvod) a nahradila ich do majektovými daňami, napríklad LVT. Ja tvrdím že takýto systém je spravodlivejší

22.03.2012 | korytsimo

Na tú poctivú prácu som poukázal hlavne z toho dôvodu, že majetkové dane sa prezentujú ako hlavný bič na rôznych papalášov, ktorí nenadobudli majetok celkom čestne. Hlavne by som potreboval objasniť zvrátenú logiku opakovaného každoročného výberu daní za niečo, čo človek raz vlastní. Majetok sám o sebe predsa človeku neprináša každým rokom ďalšie a ďalšie financie. Zrejme na to existujú nejaké pseudoargumenty, ktoré tieto dane legitimizujú, ale nie je to už len krok od platenie dane za to, že dýchame?

22.03.2012 | grgo

Skúste sa na to pozrieť inými očami. Každý štát musí vyberať nejaké dane. Povedzme že Slovenská štát chce vybrať na daniach 10 miliárd EUR od 5 miliónov ľudí, to znamená 2000 EUR na osobu.

Takže teraz sa hráme hru od koho to vyberie. Zdaní iba prácu? Môžeme kričať - "Zdanenie práce to ľudí pracovať". Zdaníme spotrebu? Toto môže ľudí motivovať robiť si veci sami bez dane - napríklad variť si doma namiesto platenia DPHčky z kuchárskych služieb od kuchára v reštaurácii. Zdaníme kapitál? Dostaneme menej kapitálu a tým si znížime rast do budúcnosti.

Z tohot pohľadu je pre ekonóma "najefektívnejšia" takzvaná "lump sum" daň. Teda daň ktorú musíš platiť a ktorá nezníži motiváciu pracovať. Jedným s príkladov je napríklad daň na hlavu. Od každého občana bude štát požadovať 2000 EUR bez ohľadu na to ako sa im darí. "Nespravodlivé"? Áno, ale z ekonomického pohľadu je to najefektívnejšia daň.

Vaša daň zo vzduchu je vlastne obdobou tejto dane na hlavu, možno len by deti a ľudia s menším objemom pľúc platili menej. Daň z pozemku je jednou z tejto formy dane. Existencia gravitácie zaručuje, že ľudia budú určite v najbližšej dobe pozemky potrebovať bez ohľadu na to či sú zdanené alebo nie. Táto daň je efektívna z ekonomického pohľadu a navyše je aj celkom spravodlivá, lebo ju bude platiť ten čo si to vie dovoliť (pozemok vlastní).

20.03.2012 | Oskarka

LVT
takže ľudia na dedine, ktorý budú mať malý domček po rodičoch s veľkou záhradou, na ktorej budú makať po práci, zaplatia väčšiu daň ako živnostník s novou vilou a malým pozemkom na grilovanie.
Koľko je takých ľudí, ktorí sú radi, že v dnešnej neistote majú aspoň poriadnu záhradu, kde si niečo dopestujú - sú to tí najchudobnejší - tak ich poriadne zdaňme! Tak im treba, nemajú sa snažiť - majú robiť tržbu hypermarketom!!

20.03.2012 | grgo

Ak majú malú záhradku na paradajky na stavebnom pozemku na bôriku v hodnote 1000 EUR/m2 tak áno, bohužiaľ budú platiť celkom mastnú daň. V však koniec koncou sú zrejme reálne milionári. Ak majú kúpenú záhradku v záhradkárskej osade v Hurbanove v cene 15 EUR/m2 tak zaplatia daň 70 krát nižšiu.

Neviem čo je na tomto nepochopiteľné ľudia. Štát musí vybrať dane. Pointou je vyberať dane tak aby to bolo pokiaľ možno čo najspravodlivejšie a s najmenšou deformáciou.

20.03.2012 | Braňo

Zabudni na spravodlivu LVT bez DWL, uz dole navrhla zrusit IFP pri ministerstve financii ;)

20.03.2012 | MartinTT

Neviem, na základe čoho tvrdíš, že zásadový libertarián nevie, kde by sa malo škrtať. To mi chceš tvrdiť, že verejná správa musí každý rok vytendrovať tovar a služby za 5 mld.? Nemám to číslo síce overené, ale takýmto číslom sa oháňal v jednej diskusii Stanek. Už len keby 5 percent sa neobstarávalo, tak by sa nič nestalo a ušetrilo by sa 250 mil. V školstve by sa kľudne mohlo zrušiť pár univerzít, nakoľko ich nie je treba. Rovnako tak sa môžme baviť o rôznych príspevkových organizáciách. Napríklad aj v takej SAV by sa kľudne mohli zrušiť nejaké ústavy na čele s ekonomickým.
Načo je napríklad nejaký Inštitút zamestanosti? Na nič. To, čo vyprodukujú, aj tak nikomu nepomôže. Štatistický úrad tiež vykazuje resp. zisťuje veci, ktorú sú úplne zbytočné. Kto alebo prečo potrebuje nejakú údaje o výdavkoch na služobné cesty a pod. A takto by som mohol pokračovať.

Takže fakt nechápem tú poznámku o libertariánoch.

Neviem na základe čoho vychádzaš, ale ako k tomu prídu niektorí ľudia, keď začne v ich blízkosti na tej istej ulici vyrastať nejaká milionárska štvrť? Prečo by mali platiť viac vo forme daní. To sa akože majú odsťahovať potom? A takýchto oblastí vzniká veľa po celom Slovensku.

20.03.2012 | samo1

No vidíš, na tieto otázky ti už odpoveď nedajú vyššie diskutujúci "odborníci". Lebo myslenie Slováka je zamerané smerom ako toho druhého Slováka zodrať z kože a nie ako pracovať tak ,aby aj okolie malo z toho osoh. Preto sa bavíme len o daniach a nie o spôsobe ako neplatiť za zbytočné veci (rozumej "služby" štátu), lebo to je zložitéééé a dlhodobééé, že pán Filko. Jednoduchšie je napariť ďalšie dane a hlavne dobre to premyslieť.
Je ťažké sa zaoberať Mokysom, Minervou a podobnými tunelmi na naše peniaze, že?

20.03.2012 | Martin Filko

Viete, pane, ja som zosekal ceny liekov o stovky milionov eur rocne, takze mam pri debate o setreni na strane vydavkov asi o cosi viac kredibility, nez vy. Podobne som odisiel zo statnej spravy, ked som kvoli zajatiu statu podnikatelmi nemal priestor na normalnu pracu.
Ale vy tomu vazne nerozumiete. Dovolte mi prosim dve otazky:
1) Povedzte mi prosim 3 konkretne opatrenia, ktore v roku 2013 usetria stovky milionov eur. Aby sme sa bavili o relevantnych veciach a zmysluplnych cislach.
2) Kolko percent verejnych financii tvoria podla vas dochodky (z ktorych sa, ako budete suhlasit, v principe nekradne), a kolko tvori verejne obstaravanie (z ktoreho sa, ako budem suhlasit ja, kradne)? Staci zhruba.

20.03.2012 | MartinTT

Nikto ti tu predsa nevyčíta, že zavedením niektorých opatrení v zdravotníctve, ako napríklad referencovanie cien liekov, si neušetril milióny. Nechápem teraz ten nadradený tón.

Mňa by len tak zaujímalo, kde by sa mala zastaviť výška zdaňovania podľa teba? Kam to až má dospieť?

20.03.2012 | Martin Filko

Ja som nevedel, ze sa pozname a si tykame, tak asi preto ten ton.

To zavisi velmi od osobnych politickych preferencii, ale su tam aj matematicke a ekonomicke obmedzenia. Ja by som - osobne - rad videl strukturalne prijmy verejnych financii v horizonte 5 rokov o cca 5% HDP vyssie, nez su dnes. O cca 3% HDP je to podla mna takmer matematicky nevyhnutne.

20.03.2012 | MartinTT

Tak tykanie je v internetovej diskusii úplne normálne. Navyše, keď sme v podobnom veku. Ale pokiaľ Vám to prekáža, tak si môžme aj vykať.

Sám píšete resp. naznačujete, že štát vynakladá v niektorých oblastiach peniaze neefektívne ( v normálnom jazyku niekto kradne tieto peniaze, keď si odmyslím, že aj dane sú v podstate krádež) a napriek tomu chcete, zvýšiť prerozdeľovanie. Takto keby rozmýšľali firmy a podnikatelia tak to by nedopadlo s hospodárstvo najlepšie.

Mimochodom aj poviete niečo konkrétne k tomu zajatiu štátu zo strany podnikateľov? Môžte byť konkrétnejší?

20.03.2012 | Niless

Tu sa denno-denne rataju a vymyslaju rozne dane, pricom akosi sa pozabudlo, ze dan je platbou obcana za protisluzbu statu. Dnes je slovo reforma (podla slovnika ludi) uz iba zvysovanie dani ci inych platieb a zaroven znizovanie kvality a obsahu balika sluzieb statu. Tiez sa pytam, kde je hranica? Pokial vieme ist? Usetrit 1,5 mld. Eur? Problem riesitelny veeelmi jednoducho. Spytajte sa spolocnosti (obcanov), ktore naklady statu nie su ochotny financovat. Hned sa Vam krasne vycisti stol. Kazdopadne nesmu rozhodovat ludia, ktori visia na statnom cecku. System ma byt jednoduchy, prehladny, nech kazdy vidi, ze platbou tejto dane ziskam to a hento. Nech ludia vidia, ze ich dane neidu na vystavbu stadionu sukromneho klubu, ze sa rozkradaju cez zakazky neskutocne peniaze. A hlavne financovat priority, v prvom rade ludia potrebuju zdravotnu a socialnu starostlivost, potom su dialnice...na konci rebricka dolezitosti su rozne institucie nepotrebneho charakteru (rozne nepotrebne VS, SAV, ustavy). A ak zakazky koncia tak ako dnes citame o kauze MOKYS ci software pre DU, tak sme mohli mat cca 1/4 usetrenu. A na zaver v normalnej rodine ak jeden rok som v deficite tak nezvysujem vydavky v buducom roku.

20.03.2012 | Braňo

"Mňa by len tak zaujímalo, kde by sa mala zastaviť výška zdaňovania podľa teba? Kam to až má dospieť?"

Mne by tiez zaujimalo, kde sa ma zastavit pokles zdanovania a kam to az ma dospiet ;-)

20.03.2012 | MartinTT

Znižovanie by sa nemalo zastaviť nikdy. Stále by malo klesať.
A ako u teba :-)

20.03.2012 | libertarian

Nesuhlasím.
Znižovanie zdanenia by sa malo zastaviť pri nulovej dani.

21.03.2012 | MartinTT

No to by si musel v nejakom roku osekať výdavky o 100 percent, čo sa nikdy v tomto systéme nestane. Takže jedine ti zostáva neustále znižovanie.

20.03.2012 | samo1

Za zosekanie cien liekov Vám ďakujeme všetci. Nebudem sa tu teraz s vami prieť o percenta. Mňa irituje to ako ne-funguje tento štát. To, že je v zajatí zloduchov je všetkým jasné. Je to jasné až do takej miery, že to začíname brať ako normálnu vec. Ale to normálne nie je.
Prečo sme sa museli dostať do štádia, že musíme "zohnať" 1,5 mld eur za jediný rok? Je mi jasné, že najrýchlejší spôsob je DAŇ. Rýchlo sa vymyslí, rýchlo sa aplikuje...Logicky niet inej cesty, lebo tomu predbiehalo lúpenie štátnej kasy. Ja nie som odborník na percenta toho či hentoho, len sledujem veci okolo seba a nestačím sa diviť ako iracionálne sa správa štát, ako sme klamaní a okrádaní. A kedˇ v jednom kuse len čítam, ktorú dalšiu daň zaviesť, tak s tým nemôžem prirodzene súhlasiť. Čo bude o pár rokov, keď sa fungovanie štátu nezmení, keď nezefektívni svoje služby a procesy? Akú ďalšiu daň vymyslíme, alebo zvýšime. Daň z vydýchaného vzduchu?
A čo potom, keď už bude miera zdanenia neúnosná vzhľadom na nízke príjmy?
Len toľko z mojej strany. Nemám toľko času, aby som sa tu vypisoval a analyzoval. Živím sa sám a dávam prácu aj iným ľuďom. Vypisovať sem do diskusií považujem len za mrhanie časom. Idem to dohnať v práci.
Do zdanenia!

22.03.2012 | Niless

No lieky su najlacnejsie v EU, ale zas budu tak vysoke doplatky, ze niektore skupiny pacientov (napr. onkologicky) si nebudu moct dovolit tieto lieky.

20.03.2012 | samo1

Ale pomôžem Vám:
Čo myslíte, že sme urobili vo firme, keď sa nám znížil objem zákazok a obrat šiel dole? Toto:
- znížili sme režijne náklady a osekali zbytočné veci, zefektívnili nákupy vstupov
- zefektívnili procesy, znížili chybovosť
- zvýšili obrátky pri práci, ale stále pracujeme len 8-10 hodín
Skrátka zamerali sme sa na vyššiu kvalitu produkcie a práce. A tým sme zachovali ziskovosť, úroveň platov je mierne vyššia ako v "najlepších" rokoch.
A zároveň sme NEprepúšťali (naopak prijali sme ďalšieho človeka) NEznižovali mzdy a odmeny. NEtrestali pracovníkov...
A čuduj sa svete, čísla idú opäť hore. :-)

20.03.2012 | Braňo

A aku odpoved cakate na navrh, ze by sa mal od noveho roka jednoducho zrusit statisticky urad alebo niektore univerzity? :)

Ale tvarme sa na chvilu, ze to je proste realisticky napad. Obstarava sa rocne za 3 miliardy, cize 5% usporou dosiahneme 150 milionov. OK, uz nam chyba len 9x tolko a je to v suchu. Zrusenim celej SAV, statistickeho uradu a polovice univerzit ziskame (60 + 20 + 200) spolu 480 milionov. Dokopy mame 630 milionov. Nuz to je malo.

Co este zrusime? Stredne skoly? Ci ta zvysna suma sa skryva pod polozkou: "A takto by som mohol pokracovat"?

20.03.2012 | maros.

Napríklad RTVS by mohla vysielať len vtedy, keď na nich MartinTT prepne :)

Tiež ma fascinujú ľudia, ktorí si myslia, že sekera na úrovni 1500 eur na pracujúceho sa dá získať "zrušením zbytočných úradov".

20.03.2012 | VLADEnl

Vyhodu dane z nehnutelnosti vidim naozaj najma v tom, ze je problem sa hej vyhnut. Vela bude zalezat od spravneho nastavenia, napriklad ziadne vynimky (cirkev), trhove urcenie cien, vymozitelnost od neplaticov... Ps:stale si myslim ze znizit deficit sa da aj inak: znizenie/zrusenie socialnych davok, vianocnych dochodkov, znizenie vydavkov na statnu spravu - obmedzenie nepotrebnych investicii, zefektivnenie vyberu dani ( obmedzenie fiktivneho navysovania nakladov) atd

20.03.2012 | grgo

Ok super. Všetko ušetrené môže byť použití na zníženie iných daní. Čo takto teraz skutočne znížiť dane pre níckopríjmovú a strednú vrstvu? Napríklad na zrušenie niektorých nesystémových odvodov (zdravotný), na zníženie dane z príjmu pre zamestnancov a živnostníkov apod.

Ak budeme mať štát ktorí bude financovaný iba zo spotrebných daní, z DPHčky a z majetkových daní viem že by veľa ľudí výskalo od radosti.

20.03.2012 | samo1

Krásna debata, ale bohužiaľ veľmi teoretická. Aj pri tomto úžasnom spôsobe zdanenia bude veľa obetí, ktorí nebudú mať kam uhnúť. Tak do toho, aby sme nezaostávali za EU ani v tejto forme zdanenia! Stále mi však uniká resp. nikde som ešte nezaregistroval diskusiu o tom, akým spôsobom sa dopracovať k príjmom na úrovni EU. Ďakujem za odpoveď. :-)

20.03.2012 | mill

Odpoveď nie je až tak zložitá.

Musíme sa dopracovať na úroveň takej zásoby kapitálu ako má priemer EU potom budeme mať príjmy na rovnakej úrovni.

Zásoba kapitálu sa k nám dostáva jednak dovozom, jednak vzniká ako zisk miestnych subjektov. Na druhej strane sa znižuje stratami napr. deficitom hospodárenia vlády.

20.03.2012 | samo1

:-) JUST DO IT!

20.03.2012 | milanll

samo1 - bingo!!!
Chvalapanubohu za tuto odpoved!

Prave som sa chystal napisat presne to iste.
Ja odpoved na tvoju otazku mam.

Bohuzial vsak, vypada to, ze na Slovensku nie je nikto v stave zacat o tomto serioznu diskusiu.

21.03.2012 | samo1

Veď komu už len záleží na prosperite celého národa?

20.03.2012 | slimak78

V jednej praci mesi10(z roku 2009) som si nasiel aspon odhad kolko sa na Slovensku zhruba vyberie na dani z nehnutelnosti. Vraj je to 280 milionov eur.
Vy to navrhujete navysit o 150 milionov, nestaci zvysit sadzby?
Odhaduju, keby to mali robit znalci muselo by sa urobit 2,5 miliona znaleckych posudkov jednorazovo a potom 250 000 rocne. Dnes(vtedy) sa ich robi 50 000. Ak si este pamatam, odhad domu stal "u rodiny" 3000 Sk? Dnes 200 eur?
Tiez tam navrhuju nech sa zdanuju len pozemky.
----------
A teraz k cenovym mapam. Uliciam. Bohaty budu platit tisice? To by jeho dom musel stat 200 000(to je este realne) nasledne nasobky na tie tisice. OK A to na tej ulici budu platit aj ostatni tolko? Aj ked ich dom ma hodnotu 70000? nemali by platit po odpocitani nez.sumy 200 eur? Dnes mimochodom platia do 100 eur.

------
Mne sa ten napad s odkladom danovej povinosti nepozdava. Dame si odklad vsetci. A budete mat nulu.

20.03.2012 | Niless

Jedna mala otazka? Preco sa maju zdanit palace (rozumej domy strednej vrstvy, nakolko prachaci to opat nejako obidu)? Aky je motiv? Znizit deficit statu? Treba znizit vydavky nie hladat kde, ako a co zdanit. Same vykriky dane, nove dane, opat dane...ja kricim za co? preco? komu? naco?
Takyto pristup je len krok od toho, ze sa budu zdanovat aj ludia s dvoma oblickami, nakolko nie su dost solidarny s chorymi resp. tymi, ktori uz darovali.

20.03.2012 | trip

p.Filko, pri vsetkej ucte k Vam a Vasej schopnosti usetrit tazke prachy pri liekovej reforme, toto co ste tu vyprodukoval su paradne dristy.

Vy poznate politikov priamo z prace s nimi a teda Vam musi byt jasne, ze dokazu minut akukolvek sumu vybranu na daniach a vzdy dokazu minut dokonca viac.

Som zvedavy ci o 2-3 roky, ked bude treba opat riesit nejaku 'nepredpokladanu' dieru v rozpocte tu budete svojou skvelou analytickou schopnostou riesit zavedenie alebo navysenie dalsej dane.

Preco radsej svoje nepochybne skvele schopnosti nevyuzijete na to aby ste vo svojom blogu povedal, ako sa da usetrit ? Urcite to nevyprodukuje 1,5mld ale to mi nevadi, pretoze je to ta spravna cesta. Urcite by pomohlo, keby clovek Vasich skusenosti a konktaktov zacal fundovane analyzovat napr. kolko mil EUR vieme usetrit napr. v rezorte obrany a co k tomu treba urobit (o vojakoch priemerny slovak pocuje iba ked su zaplavy, a mna by naozaj zaujala analyza, co vsetko z nasich dani platime a ci to potrebujeme). A potom si zoberte na musku dalsi rezort atd a garantujem Vam ze usetrite ovela viac EUR ako zvysenim majetkovej dane. Moznoze vela statnych uradnikov, ktori su niekde zasiti, platime ich z nasich dani a nic poriadne nerobia, nebude plesat ale Vy sam viete ze je to ta spravna cesta - tak preco sa znizujete k blogom tohto druhu?

20.03.2012 | Martin Filko

Aj na tom sa pracuje a bude pracovat. Ale rozumny clovek sa pozera na vsetky rozumne sposoby riesenia problemu.

20.03.2012 | libertarian

vážený trip :
Píšeš to velmi rozumne. Len zabudaš na jedno : Pan Filko (aspon podla mojich informácii) celý doterajší život pracoval tam, kde išli peniaze z daní a odvodov občanov. Pan Filko nevyprodukoval kilo chleba, vrecko zemiakov, jediný kusok automobilu, ani tonu cementu. Nečakaj, že tento človek bude bojovať za zníženie daní, svojich príjmov.

20.03.2012 | libertarian

nuž, hľa, toto je jeho vlastný životopis :
Exporadca premiérky a ministrov Počiatka, Uhliarika a Jurzycu. Učiteľ na vysokej škole a riaditeľ pre stratégiu v zdravotnej poisťovni Union.
- Takže som bol velmi presný. Tento človek veru nebude znižovať dane.

20.03.2012 | trip

to Vam sluzi ku cti, avsak naozaj nerozumiem co na tomto navrhu zvysenia majetkovej dane povazujete za rozumne?

stat zoberie viac akoze bohatym jednotlivcom (male percento z nich su naozaj bohati), samozrejme vyhodu z prerozdelenia budu mat opat iba jednotlivci napojeni na statne zakazky a predrazene dodavky (Vy sam velmi dobre viete ako to funguje). Nieco malo zo zvysenych dani sa mozno prerozdeli aj na prospesne ucely, ale netrufam si ani tipnut to mizive percento.

Prosim povedzte mi co je na tomto rozumny sposob riesenia problemu?

20.03.2012 | Rastislav

Dobry den p. Filko, chcel by som upozornit na par problemov.
A) problem BA: stare panelaky s "priemernym" byvanim pre stredne vrstvy su premiesane s novostavbami s raz takou cenou a standardom (napr. Ruzinov, Raca) a vilami s násobnou cenou. cize minimalne v BA by musela byt CMN presna az na uroven domu
B) sadzba/vysledna vyska dane: mam byt na okraji BA v panelaku s trhovou cenou okolo 110 000 EUR. zivim manzelku na rodicovskej, splacam hypoteku a zijem z "ruky do huby" a mam male auto. teda by som platil za nehnutelnost 0,5*(110000-30000) = 400 !!! eur rocne dan. a este chcu zdanit aj auta. to je likvidacne, hlavne ked v dnesnej dobe je istota prace minimalna. alternativa?

Ja osobne s vyssou danou za nehnutelnost suhlasim, teraz sa mi zda prinizka, no Slovensko je tak diferencovane, co sa tyka nehnutelnosti, ze sa naozaj musi model dobre nastavit.

20.03.2012 | libertarian

"Ja osobne s vyssou danou za nehnutelnost suhlasim,"
-ty si asi bezdomovec. Alebo si minister financií ???

"= 400 !!! eur rocne dan. a este chcu zdanit aj auta. to je likvidacne,"
- aha !?!? Takže tebe nevadí, ak budu platit iný. To iba ty nie, tebe to je likvidačné !!!

20.03.2012 | libertarian

Aha, takže
" co sa tyka nehnutelnosti, ze sa naozaj musi model dobre nastavit."
- ja si myslím, že model treba nastaviť tak, aby platili dane všetci okrem mňa. Toto by bol ten najspravodlivejší model.

20.03.2012 | Oskarka

Kandidát na zrušenie
Inštitút finančnej politiky - p. Šiškovič sa tu pochválil štúdiou o prospešnosti lepšieho vzdelávania + výpočet, koľko nám lepšie vzdelanie prinesie o 80 rokov. Fakt prevratná štúdia!!!

20.03.2012 | libertarian

"Spravodlivé zdanovanie" - to je teda super tema.
Zaujimave by bolo diskutovať o tom, do akej veľkosti je ešte spravodlivé olúpiť iného človeka, resp. aký velký lup už nie je spravodlivý.
Predpokladam, že lup realizovaný daňovou spravou je spravodlivý až po nekonečnu sumu. Ak ja okradnem (zdaním) štat, tak je to nespravodlivé už pri nulovej sume.
Slovenská vlada dokaže zdanovaním dosiahnuť to, že už nikto nebude podnikať (veď načo aj !) , a všetci sa stretneme na urade prace.

20.03.2012 | TL

Rozumne sposoby su zabezpecit riadny vyber vsetkych dani a najst meter na tych ktori zakony obchadzaju.

20.03.2012 | Oskarka

Súhlas, 100x súhlas - lenže v tomto je náš úradnícky aparát úplne neschopný! Takže miesto toho, aby vykukom a "optimalizátorom" / rozumej podvodníkom/ šliapol na krk a vybral od nich dane - zvýši daň tým ostatným, ktorí platia už dnes. Takže treba nájsť spôsob, ako by sa zdaneniu nevyhol nikto - inak budú stále viac platiť len tí istí. Preto je dobrá aj rovná daň - nie je kam uhnúť...

20.03.2012 | zvedavecpo

Dobry den pan Filko paci sa mi, ze ste zacali tuto debatu. Dufam, ze sa opat stanet poradcom a presadite neake navrhy. Asi pred styrmi rokmi som tu zcal pisat ako sa mi nepacili prudke narasty cien nehnutelnosti bez akeho kolvek dovodu. Myslite si, ze to bude mat vplyv na ceny nehnutelnosti? Ja osobne by som privytal vysoku dan a to skor na pozemky ktore sa drzia spekulativne. Napr. Niekto ma "poctivo zarobene peniaze alebo ma kmosov banke avie sa dostat k peniazom" kupi pozemok ako stavebny a 10 rokov tam len stoji a nic. Ja osobne by som staveby pozemok po roku kazdy rok zdanoval o 1% hore. Tak by sa podporila vytavba nezmyselne vyberanie ornej pody by sa zastavilo.

20.03.2012 | Niless

Co je na tom ak niekto vrazi peniaze do pozemku namiesto DSS? Co sa tyka ochrany ornej pody, lahka pomoc, staci zadefinovat, ze orna poda nad urcitu bonitu by mala statut hospodarskeho vyznamu, okliestit vystavbu v uzemnom plane, ci vysoke poplatky za vynatie a hotovo. Preco nespekulujete s pozemkami VY? Ak niekto pekelne zarobi je to opat skupina ludi napojene na regionalne a narodne politicke spicky...a kruh sa uzatvara. Ostatni skupuju pozemky za ceny za ktore predaju majitelia. Ak chcete byt v obraze, pozrite si najprv program zasadnuti mestskych zastupitelstiev (drviva cast je o predaji, prenajme ci inach manipulaciach). Spekulanti iba vyuzivaju diery a vdaka bohu na ne upozornuju, to len politici a prostrednictvom nich aj MY nic s tym nerobime.

20.03.2012 | zvedavecpo

Mna skor zaujima aky bude dopad dane na cenu nehnutelnosti ci sa zrealnia ceny alebo to dude zase dovod na plane reci o raste nehnutelnosti? A drzanie stavebych pozemkov bez vystavby je podla mna mrhanie nasou podou. Bud chces tavat alebo chod prec. Podla mna by sa podporilo vyuzitie uz existujucich pozemkov a ochran ornej pody. Lebo by si kazdy rozmyslel nezmyselne vynat podu a potom ju nechat ladom 10 rokov. Preto treba dnovo znevyhodnovat tych co nestavaju a maju stavebne pozemky.

20.03.2012 | salamoon

velmi dobra poznamka, myslim si ze sucasny danovy system je jednou z pricin preco ma svk najmensi pocet domov/bytov na 1000oby. v OECD, prepad stavebnictva a preco su nehnutelnosti v pomere k median. mzdam take drahe... v tomto sektore totiz dominuju spekulanti, ktorym okrem ineho nahrava aj sucasny danovy system tym, ze ich prakticky nijako nenuti s danym majetkom/nehnutelnostami/kapitalom aktivne "pracovat", tak ako je to bezne v zap. krajinach

20.03.2012 | slimak78

Ja dufam ze to tak bude. Moze na tom nieco byt. nerobim v realitach.

20.03.2012 | maugli2

No ja neviem, ale zdá sa mi, že nových politických lídrov chytá to isté zúfalstvo, ako tých v tejto vláde. Cieľom nemôže byť naplnenie štátnej kasy za každú cenu, teda aj za cenu nesystémových krokov. Ako inak sa dajú nazvať tieto nezmysly o zdanení bohatých, o odvodoch z dohôd, o zrušení rovnej dane, atď. Takto sa kasa určite nenaplní. Najlepší recept je začať šetriť. A začať položkami, ktoré sú ťažiskové.
Aj včera som niekde písal, že nejde len o zákon ako taký, ale aj ochotu dane platiť. Ak tá ochota nie je, tak sa potom zákon legálne obíde. Väčší výber vidím skôr v prípade, že ľudia budú mať pocit, že platením dane zlepšia fungovanie štátu. Dnes je pravdou opak, takže čo chceme?
Ak sa prijmú tie pre masy ľúbivé opatrenia, viete ako to vidím: ľudia budú bývať v domoch cyperských firiem, voziť sa na autách týchto firiem, budú konateľmi bez prijmu a firmy každý rok vykážu možno aj stratu :-)
Za posledných 10 rokov som tu videl (bohužiaľ) len jeden kľúčový návrh, ktorý zásadným spôsobom zlepšil výber dane: zavedenie rovnej dane. Bolo by dobre neísť tou peknou cestou pre masy (a postavenej na obyčajnej závisti), ale cestou zdravého rozumu a nepokaziť to, čo je dobré.

20.03.2012 | salamoon

"Ako inak sa dajú nazvať tieto nezmysly o zdanení bohatých, o odvodoch z dohôd, o zrušení rovnej dane, atď."

nebolo nahodou kratkozrakym nielen z ekonomickeho (ale aj s politicko-spoloc. hladiska) nezmyslom zavedenie rovnej dane ? kde platia bohati menej ako svk, kde sa neplatia dane z dohod? co je to vlastne "dohoda" v realite? mozem poprosit o meno civiliz. a vyspelejsej krajiny ako svk a jej vlady, ktora doteraz bola alebo bude ochotna aplikovat typ slov. danoveho systemu vo vlastnej krajine ?

"Najlepší recept je začať šetriť. A začať položkami, ktoré sú ťažiskové."

mozem poprosit vymenovat tie 'taziskove' polozky/rezorty jednu po druhej s konkretnymi sumami-skrtmi, podla moznosti s prihliadnutim na politicko-spoloc. realitu

"voziť sa na autách týchto firiem, budú konateľmi bez prijmu a firmy každý rok vykážu možno aj stratu"

a teraz sa to tak nerobi ? a btw, nebola to nahodou sucasna dozivajuca garnitura, ktora kedysi hovorila ze cim viac zivnostnikov a s.r.o, tym lepsie ? len akosi pozabudla aky to bude mat dopad na vyber, a teraz zrazu zistili ze aj tie peniazky chybaju

"Za posledných 10 rokov som tu videl (bohužiaľ) len jeden kľúčový návrh, ktorý zásadným spôsobom zlepšil výber dane: zavedenie rovnej dane"
.
ano, aj druhe najvacsie danove uniky dph v EU ukazuju, ze efektivita vyberu sa zasadne zlepsila.. mozem poprosit o odkaz na studiu ktora explicitne hovori ze na svk to bola zasadne rovna dan co zlepsila prijmy a nie napr. globalna konjunktura alebo len presunutie danovych povinnosti z jedneho subjektu/typu dane na iny ? ..mozem sa opytat ako pomohla rovna dan napr. cestovn. ruchu, polnohospodarstvu, domacej spotrebe.. ? ked napr. svk spustalo 2.dochodkovy pilier v pomere 9/9 vtedy ste sa pytali sam seba ci svk na to bude pri sucasnom modeli danoveho systemu mat a kto to zaplati ?

"Bolo by dobre neísť tou peknou cestou pre masy (a postavenej na obyčajnej závisti), ale cestou zdravého rozumu a nepokaziť to, čo je dobré."

myslim si ze tu uz bolo viackrat odborne zdovodnene (teda nie subjektivnymi dojmami "o zavisti"), ze danovy system aky ma svk nie je dobry, treba sem tie linky/studie ktora system rovnej dane diskvalifikuju kopirovat opat ? myslim ze slovensko by malo ist konecne cestou zdraveho rozumu a reformovat to co bolo ucelovymi experimentami deformovane a co je navyse v sucasnej zlozitej dobe neaktualne

20.03.2012 | slimak78

Rovna dan. Na jedinej skupine, kde by si si vedel otestovat aky vyznam ma rovna dan aspon podla mna je skupina SZCO a ini podnikatelia.
Od roku 2000 ja som videl statistiky. Stale maju hodnotu(vybere dani) okolo 1,5 miliardy korun.
Skontoluj si to
http://www.drsr.sk/...!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzB­fMlFTN0k!

Su tie dane(suma) 10 rokov stabilne a pritom, je to jedina skupina, ktora mala predtym progresiu, potom rovnu 19% a prinos na dani ziadny.

U PO to bolo podobne, tiez sa zrusila vysia dan na 19%,ale tam to odsledovat nevies, lebo v rokoch priklad 2005-2008 bol u nas velky rast zahranicnym investiciam ale aj mozno kvoli odvodom(z mensej casti urcite a to sposobilo nezdanovanie dividend). U zavislej cinnosti je logicke ze sa to nemalo ako prejavit. Ale ja si myslim, ze rovnu dan spravili len pre 10 tisic dobre zarabajucich ludi v state a to vo statnej sfere je dajme tomu polovica.

20.03.2012 | Brano L.

Súhlasím s p.Filkom. Je oveľa lepšie a menej to deformuje daňovú sústavu, ak sa zavedie táto majetková daň. Mám k tomu dve otázky? Nevidím zo strany novej vlády ochotu pohnúť sa týmto smerom :) ?
Po druhé, ešte by bolo dobre odpovedať na otázku, čo s nehnuteľnosťami, ktoré sa používajú na podnikanie? Tam chcete tiež zaviesť túto daň?
Moja otázka vyplýva z toho, že v mnohých mestách a obciach majú podnikateľské subjekty dosť vysoké daňové sadzby dane z nehnuteľností.A to najmä v stredných a menších mestách, kde polohová renta síce prináša určitý výnos, ale po expanzii hangárov (obchodov) tieto budovy v mestách častokrát neprinášajú už nejaký závratný výnos (alebo sú neobsadené)?

20.03.2012 | milanll

Martin Filko:
Vyborny blog, navyse vynikajuco spracovany.

Stale - 2 poznamky k nemu:

1) zdanenie bohatych tymto sposobom je nespravne a nezabezpecuje v plnej miere jeho obdobne dosledky, ake pozname zo Zapadu.
Tym nemam na mysli priamo financnu zataz, ale spolocenske vplyvy tohto druhu zdanenia.

2)Ako spravne poznamenal @Samo1 - preco sa uz, preboha, nikto nezaobera sposobom, ako zvysit uroven prijmov statu na uroven prijmov priemernych zapadoeuropskych krajin???
Z hovna bic neupleties a jedine, co pozorujem poslednych 23 rokov na slovenskej ekonomickej scene - je dalsie a dalsie zdanovanie a prerozdelovanie tej ubohej sumy penazi, ktora sa na Slovensku nachadza.

20.03.2012 | slimak78

Clanok z pravdy.
http://byvanie.prav...

A uryvok pre tych komu sa nechce klikat.
---
„Bude slúžiť pre štatistické účely a tvorbu cenových máp, ktoré sú potrebné hlavne pre rozvoj realitného trhu,“ uvádza úrad. Cieľom je evidovať nielen cenu poľnohospodárskej a lesnej pôdy, ale aj ostatných nehnuteľností.

Ceny nehnuteľností sa podľa úradu budú evidovať až na základe zavedenia nového systému evidencie nehnuteľností, keďže doterajší systém túto evidenciu a hlavne jej aktualizáciu neumožňuje. Zároveň má nový systém umožniť od júla 2013 skrátenie lehoty na zápis práva záznamom zo 60 dní na 30 dní.
---
Bude sluzit pre rozvoj ..a bla bla.
Vidime preco bude sluzit. A preco bude sluzit tato zmena? Na vyrovnavanie deficit?
Martin Filko, ozaj nechcete skusit normalny zivot? Ozaj sa zivit produkovanim, nieco zmysluplneho pre spolocnost mimo statu? Mozno je to zivot ale len na oko nevyspytatelnejsi. Neisty. On je isty ak ponukas a produkujes co ostatni ludia po tebe chcu. Ak si prospesny a nik ti nenadava, ludia sa na seba normalne usmievaju. Su radi ze sa stretnu a si pomozu, ziadne nasilu usmevy.
---
Co ja ocakavam? Od "Filkovej zmeny" a pod Ficovim patronatom a to sa budem krotit oproti mytu. 50% navyse zaplatia vsetci. Aj Filko nieco stoji.
Navyse 300% zaplatia obyvatelia miest vacsich, mozno v Bratislave este viac. Niekto tu reziu a danovy vynos musi zaplatit.

20.03.2012 | vlado44

Ti naozaj bohati casto uz nemaju nehnutelnosti v lukrativnych lokalitach. Napriklad v lesoch nad Nahacom je velka velka rezidencia - podla cenovej mapy bude hodnota lokality nulova. Podobne ten pan, co si postavil nacierno zamocek na pozemku zeleznic niekde pri Senci. Zato stredna vrstva, co denne dochadza do prace a preto potrebuje byt napriklad blizko Bratislavy zrazu zisti, ze podla cenovej mapy je ich ulica na Ciernej Vode o dost lukrativnejsia, nez uvedene lokality.

20.03.2012 | cm1897

Preco mam pocit ze vsetky ekonomicke kapacity sa od 10.3. zacinaju strkat Fikovi do zadnice ??? Vsetko su to inteligentni ludia, ale asi mam smolu ale v mainstream mediach nevidim ziadnu analyzu zalozenu aspon 50:50 na vydavkovej stranke. Len dane, dane, a dane. Samozrejme vyssie. Uz nadpis tohto blogu je prudko ficoidny-novocasovy. "Palace" = byty v BA. Tento blog bude mat ovela vacsiu vypovedaciu schopnost v momente, ked autor vygeneruje jej dvojicku, zalozenu baze vydavkov. Dovtedy je to pre mna len vytah k fikovi.

20.03.2012 | slimak78

To nieje kvoli volbam a ficovi. To je kvoli eurovalu a deficitom. To palace a byty v bratislave si podla mna identifikoval spravne. Vydavky? Oni neprestanu kradnut. To je zjavne.

20.03.2012 | cm1897

Ja len rozmyslam nad motivaciou zverejnovat "zrazu" taketo analyzy ? Je to autorovo legitimne presvedcenie, nejaka forma expertnej davovej psychozy, alebo to co moj paranoiny mozog podhadzuje ako cislo jedna > medialna kampan ? Samozrejme moze ist aj o nejaky obranny mechanizmus ako pises ty, ale kazdopadne davam Martinovi tyzden sancu napisat nieco viac o vydavkoch ako jednu vetu v diskusii SAV+VS=60+20+200. Vopred dakujem.

20.03.2012 | slimak78

Oni neriesia vydavky, riesia prijmy. Aj ked si tu zmenu neviem predstavit ze sa odohra v 2013. Ale oni sa na to pripravuju dlhsie. Vid moj clanok v pravde , kedy ten zakon prijali? ked v novembri vysiel v denniku. Mozno to robia vchvatem ze sa plasia a dopadne to ako s danovym riaditelstvom a aj ich IS. Oni potrebuju nahrabat 1,5 miliardy. Ta dan im da na domacnost tak 150 euro. Este potrebuju dalsich 1350 eur.

20.03.2012 | cm1897

Treba hladat u nich doma.

21.03.2012 | noblesa

Same nove dane, nikdy nevidim navrh, aby sa namiesto traumatizovania obcanov radsej prestalo rabovat.

K zdanovaniu na zaklade nejakej cenovej mapy: OK, ale potom chcem od prevadzkovatela cenovej mapy opciu, ze mu svoju nehnutelnost predam za cenu, ktora vypadne z cenovej mapy. Hned by sa uvidelo, ako by sa cenova mapa zrazu zmenila.
Kazdy vie, ze nejake cenove mapy generovane realitkami alebo NBS ktora je tradicne uplne vedla, su vysoko nadhodnotene nad trhom, nakolko su tvorene len ponukami a nie dopytmi, alebo stredom.

Na zaver - akokolvek to dopadne, vsetko sa da obist, a obide sa aj toto. A kazdym dalsim okradanim ludi Ficova oblubenost pojde do haja.

21.03.2012 | labudik

Zdaňovanie majetkov, palácov podľa ich hodnoty je dobrý nápad. ALE....medzi jednotl. nehnuteľnosťami o rovnakej rozlohe a veku, môžu byť pomerne veľké cenové rozdiely, čo bude mať pomerne veľký vplyv na výšku dane...Nejaká cenová mapa asi neobstojí....To sa budú robiť posudky?-ludia sa aj tak budú donekonečna sporiť!. Kto to zaplatí?... Neviem si to v realite predstaviť.

21.03.2012 | mvp

Dane z majetku ja asi ta najnespravodlivesia a najuchylnesia z nespravodlivych dani. To, ze budeme zdanovat len bohatych je len take lacne PR na to, ze peniaze pojdu hlavne zo zdanenia majetku strednej vrstvy. Slota podla danoveho priznania predsa nema ziaden majetok, len ho uziva.

A preco je uchylna? Zober si, ze mas na ucte 1000 EUR, o rok pri 5% dani 950, 902,857,814, po piatich rokoch 773 EUR, po 10 598 EUR. Len tak, ved si bohaty. To iste sa deje s tvojim bytom.

KEDY to uz konecne pochopte vy socialisti zadubeni, ze majetkove dane je sproste zmykanie strednych vrstiev v case, ked upada ekonomika?

21.03.2012 | labudik

To, že zdanenie pár najbohatších rozpočet nezachráni je jasné, jasné je aj to, že čo do celkovej sumy budú platiť najviac tí najpočetnejší t.j. stredná vrstva....Ale čo je zlé na tom princípe, že ten bohatší bude platiť všeobecne na jednotlivca viac ako ten chudobnejší---ved na to viacej v pohode má a tým pádom by mu to malo menej vadiť, ved niektorým najbohatším je to vcelku jedno, ich rozpočet to vôbec neoplyvní......A čo sa týka Slotu a podobných--nevlastnia nič len to užívajú, lebo svoje majetky prepísali na príbuzných a podobne---ale to je pre štát jedno, kto fyzicky to vlastní--pravdepodobne príbuzný im povie "daj mi peňazí viac na zaplatenie daní z tvojich majetkov čo si na mna prepísal čo ich užívaš".......A čo sa týka znižovania hodnoty tých 1000E- to je ako keby si povedal, že aj doterajšie a vlastne všetky dane sú isto preto úchylné, lebo nám z niečoho našeho znižujú hodnotu, tak ich zrušme--sú sú tvoje subjektívne odvôvodnovacie reči, ale reálne si zrušenie daní nevieš predstaviť!

22.03.2012 | hulo11

Zamysleli ste sa, na koho Vami vymyslená daň dopadne? Na mladé rodiny a študentov. Ono to znie pekne- zdaňme tých, ktorí majú veľké domy, alebo viac bytov. Ale zaplatia to hlavne nájomníci a podnájomníci, ktorí nemajú na vlastné bývanie.

22.03.2012 | libertarian

Najvyšší čas niečo s tými daňami robiť. Chudákom Grekom hrozí, že budú musieť znížiť svoje dôchodky ( v priemere 1600 Eur). Musíme im konečne viacej prispievať, však našinec so svojim dôchodkom (v priemere 350 Eur) vyžije ceľkom ľahko.
Zdaňme sa riadne (poskladajme sa na Grekov), a urobme dobrý skutok, navýšme euroval. Veď sme kresťania.

22.03.2012 | motik

wuaw cumim jak puk...navrat socializmu s takymito expertmi je isty...

Tu tupost nikdy nepochopim....cele roky je jasne, ze kto rychlo zbohatol obchadzanim zakonov, si najde stale nejaku cestu ako sa z novej "pasce" vykrutit...Takze nove dane opet najviac penazi vytiahnu z vrecak strednej vrstvy, (ktora de-facto na SK neexistuje)...uplne rovnake ako na zapade... Ja blbec som platil poctivo dane, kolega s dvojnasobnym platom a velkymi majetkami platil menej ako ja...meno danoveho poradcu mi vsak nikdy nechcel prezradit iba s usmevom skonstatoval, ze je sikovnejsi ;) :)...holt blbci platia a "sikovnejsi" sa uskrnaju...

23.03.2012 | eExcel

Poznamka k tomu, ze mnohi tu dostali byvanie zdarma (za 40 tisic sk, uctovna cena), a ani netusia ako divne a nespravodlive to voci ostatnym je.
ALE. Dalsi, ktori byvanie zdarma nedostali, tahaju dnes celozivotne hypoteky. Zdanit tychto rovnako ako tych co maju byvanie zdarma - je nemoralne.
Dlhodobo, aj pri vypocte danovych zakladov stat zabuda znizovat danovy zaklad o hypoteku, pretoze stat zlyhal aj v najomnom byvani a dopustil, aby tu niektori mali byvanie zdarma a ostatni maju na krku celozivotne dlzoby a platia svetove ceny zo slovnskych platov.
Je to tak logicke a tak sprvne zohladnit tarchu tych, co tu tahaju hypoteky na nehnutelnosti, v ktorych byvaju. Napriek tomu o tom nikto nechce pocut.

23.03.2012 | adkrt

Milý Martinko,
Ty si vždy bol ***** a ******* aj ostaneš. Tu ideš dávať rady ako vyberať dane a na druhej strane ako nejaký šašo si vôbec nevieš spočítať koľko peňazí koštuje "internetovanie". Aby sme znížili sekeru vo verejných financiách najprv treba spatiť dlhy (ktoré narobili takí ľudia ako Ty, takže konečne to splať!!!!) a potom takým somárom ako si Ty dať plat na úrovni minimálnej mzdy. Tvoje nápady majú hodnotu malého baranieho prdu.

25.05.2012 | Mario Dian

A pri tom je to take jednoduche. Stacilo by nekradnut a nerozhadzovat a nebude potrebne zavadzat ziadne nove dane.

Martin Filko

Martin Filko
  • Počet článkov: 16
  • Priemerná čítanosť: 8902
  • Priemerná diskutovanosť: 28
  • RSS blogu

O blogu

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Hra zostáva rovnaká.<br><a href="http://www.linkedin.com/in/filko">Životopis</a><br><a href="https://www.facebook.com/mfilko">FB stránka</a>