Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Bruncko

Privedie Slovensko svet do katastrofy?

19.08.2011 | bruncko

Príliš vážne napísaný blog. Ale aj téma je príliš vážna. Tu už totiž naozaj končia všetky srandičky.

 • Tlačiť
 • 14

Kroky, na ktorých sa dohodli predsedovia vlád členských štátov EÚ na summite 21. júla 2011 a ktoré teraz musia potvrdiť národné parlamenty už zďaleka nie sú o zachraňovaní Grécka, alebo iných krajín na periféfii EÚ. Žiaľ, dnes sú to už kroky, ktoré sú navyhnutné na záchranu európskej a svetovej hospodárskej stability. Sú to kroky, ktoré sú tým pádom nevyhnutné aj na udržanie súčasného systému politicky a ekonomicky zjednotenej Európy, ktorý je výsledkom pol storočia európskej integrácie.

Ekonomická situácia vo svete je dnes extréme vážna. Vývoj na finančných trhoch za posledný mesiac jednozačne potvrdzuje, že Európa a svet sa znova nachádza len krok od ďalšej celosvetovej finančnej a hospodárskej krízy.

Kľúčovým dôvodom tohto stavu je vnímanie na finančných trhoch, že Európa  dnes nemá nástroje a mechanizmy na zabezpečenie finančnej stability v prípade krízových situácií. Situácia okolo Grécka je vnímaná ako test, či Európa dokáže riešiť svoje finančné a hospodárske problémy.  Ak si eurozóna, resp. EÚ nedokáže poradiť s takýmto relatívne malým problémom, tak potom si celkom určite nedokáže poradiť s podstatne väčšími problémami, ktoré by mohli nastať vo väčších krajinách EÚ a tým ohroziť stabilitu globálneho finančného systému. Neschopnosť EÚ spoločne vyriešiť "Grécky problém" by vyvolala reťazovú reakciu, ktorá by viedla ku krachu veľkých krajín s potenciálnymi problémami, ako sú Taliansko alebo Španielsko a to by viedlo k rozpadu bankového a finančného systému vo Francúzsku a ďalších krajinách. Keď si spomenieme, aký negatívny dopad na Slovensko (napr. prepad hospodárskeho rastu, obrovský nárast nezamestnanosti) mal pád jednej systémovo dôležitej americkej banky v roku 2008, čo by sa potom stalo, keby kvôli neschopnosti európskych krajín vyriešiť problémy v eurozóne padlo Taliansko, čo je jeden z najväčších svetových dlžníkov? Reálne by to s najväčšou pravdepodbnosťou viedlo k najväčšej svetovej hospodárskej kríze v novodobej histórii.

Doterajšie skúsenosti ukazujú, že euroval v jeho pôvodnej podobe, v akej bol prijatý vlani, nie je postačujúcim hasiacim prístrojom na vážne finančné problémy.  Preto je dnes nevyhnutné zvýšiť jeho flexibilitu, ako aj zabezpečiť jeho celkové disponibilné zdroje na taký objem, aké pôvodne zamýšľali a dohodli sa na nich premiéri členských štátov eurozóny vlani na jar,  t.j. sumu 440 mld. EUR. Áno, euroval nie je ideálne riešenie, ale žiadne lepšie žial dnes nemáme ani len na papieri.

Je extréme nezodpovedné, ak dnes niekto v tejto situácii na Slovensku tvrdí, že Slovensko sa môže vyhnúť zodpovednosti a nepodporiť nevyhnutné stabilizačné kroky, na ktorých sa dohodli premiéri všetkých členských štátov eurozóny. Euro nie je cudzia mena. Euro je naša mena, ktorá nám prináša veľké výhody a my musíme urobiť všetko preto, aby sme ju chránili. Ak by slovenský parlament neodsúhlasil dohodnuté stabilizačné kroky v podobe silnejšieho eurovalu, zmaril by tým celoeurópsku dohodu s cieľom zachrániť našu menu a celú globálnu ekonomiku pred katastrofou. Tým by postavil našu krajinu do najhoršej možnej pozície, lebo by sme tým zapríčinili rozpad eura v podobe, v akej ho dnes poznáme a zároveň definitívne spustili ďalšiu globálnu hospodársku krízu. Potvrdili by sme tým hlasy tých, ktorí pred troma rokmi argumentovali proti prijatiu Slovenska do eurozóny s tým, že na to nie sme ekononicky ani politicky dostačne pripravení a vyzretí. Toto nie je strašenie, toto je realita.

Sme malá krajina s otvorenou ekonomikou v srdci Európy. Preto je našim bytostným záujmom robiť všetko preto, aby sme chránili európsku finančnú a ekonomickú stabilitu a vlastnou nezodpovednosťou a hlúposťou nevypadli z kruhu krajín, ktoré tvoria zdravé hospodárske jadro zjednotenej Európy.

 

 • Tlačiť
 • 14

Martin Bruncko

Martin Bruncko
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 5947
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Finanančný ekonóm zameraný na emerging markets a transfer technológií. Vyštudoval modernú filozofiu a medzinárodné vzťahy na Stanforde a finančnú ekonómiu na Harvarde. Bývalý hlavný ekonomický poradca vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša, spolutvorca viacerých ekonomických reforiem a hlavný autor projektu Minerva.

Martin Bruncko

Martin Bruncko
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 5947
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Finanančný ekonóm zameraný na emerging markets a transfer technológií. Vyštudoval modernú filozofiu a medzinárodné vzťahy na Stanforde a finančnú ekonómiu na Harvarde. Bývalý hlavný ekonomický poradca vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša, spolutvorca viacerých ekonomických reforiem a hlavný autor projektu Minerva.

Kalendár sa načítava...