Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

Ukrajina a dedolarizácia finančného systému

10.06.2014 | Martin Belobrad

Je Ukrajina naozaj o Ukrajine, alebo ide len o ďalšie kolo v menovej vojne?

 • Tlačiť
 • 213

O Ukrajine a jej politických a ekonomických problémoch sa popísali tisíce článkov a jej vnútorné problémy a vonkajšie zasahovanie mocností spôsobuje polarizáciu spoločnosti na proamerických a proruských fanatikov. Pravda však zvykne byť vždy niekde uprostred. Pridávať olej do ohňa a menovať historické hriechy či už americkej, alebo ruskej strany, by bolo asi kontraproduktívne. Preto by som sa radšej vyhol menovaniu vojenských konfliktov,prevratov a obetí, ktoré v minulosti spôsobila niektorá strana… krv je bezpochyby na rukách či už ruského, ale aj amerického režimu. Európska Únia, politicky a korupčne závislá na americkom režime, je však ekonomicky závislá na ruskom nerastnom bohatstve. 

Začal to Snowden?

 O tom, že dôjde k vyostreniu vzťahov medzi USA a Ruskom, bolo už jasné po udelení azylu pre Edwarda Snowdena, ktorý vyniesol na svetlo to, o čom mnohí ľudia tušili a rozprávali… nelegálne globálne sledovanie všetkej komunikácie a všetkých, v rozpore nielen s domácim, ale aj medzinárodným právom. Obamov režim, ktorý pred voľbami v 2008 tvrdil:

“Often the best source of information about waste, fraud, and abuse in government is an existing government employee committed to public integrity and willing to speak out. Such acts of courage and patriotism, which can sometimes save lives and often save taxpayer dollars, should be encouraged rather than stifled. We need to empower federal employees as watchdogs of wrongdoing and partners in performance. Barack Obama will strengthen whistleblower laws to protect federal workers who expose waste, fraud, and abuse of authority in government. Obama will ensure that federal agencies expedite the process for reviewing whistleblower claims and whistleblowers have full access to courts and due process.”

sa typicky politicky neskôr zriekol svojich sľubov, na základe ktorých dostal k moci a jeho prezidentovanie je sprevádzané viacerými verejnými klamstvami, z ktorých jedna bezprecedentná lož sa týkala napr. neznámeho referenda v Kosove:

Možno ak túto lož zopakuje aspoň 100 krát, tak sa stane neskôr pravdou a naši potomkovia sa raz budú v učebniciach učiť o referende, ktoré sa nekonalo. V každom prípade rešpekt a dôvera mysliacich občanov s nejakým tým IQ voči amerického režimu sa dostáva na bod mrazu.

Rusko, ktoré si väčšina ľudí u nás spája s obsadením Československa v roku 1968 a zločineckým komunistickým režimom, organizovalo začiatkom tohto roku olympíjske hry v Soči. Už pred týmito hrami sa rozbehla ťažká antiruská zosmiešňovacia kampaň o nepripravenosti dejiska hier, o záchodov namontovaných vysoko alebo nízko, o nikam nevedúcich kohútikoch atď. Snaha zdiskreditovať tieto hry bola tak silná, že každý organizačný prešlap sa hneď dostal prednú stranu mainstream médií. Už počas týchto hier sa začala silná odpútavacia kampaň na Ukrajine, kde sa vyhrocovala situácia okolo Majdanu, ktorá neskôr prerástla do krvavých potýčiek medzi bezpečnostnými zložkami a neonacistickým Pravým Sektorom. Zverejnené nahrávky hovorov amerických a európskych predstaviteľoch naznačovali priame zapojenie amerických tajných služieb do financovania Pravého sektora, až po “fuck the EU” od americkej diplomatky Victoria Nuland, ktorá kritizovala nedostatočné európske zaangažovanie:

 

Zasahovanie Obamovho režimu do vnútorných záležitostí Ukrajiny viedlo k niečomu, čo je veľmi ťažké nazvať revolúciou, keďže pri revolúcii by malo minimálne dôjsť k zmene režimu, či politickému usporiadaniu. Trefnejšie slovo je prevrat, keďže Ukrajina si v nedávnych voľbách opätovne zvolila oligarchu do čela štátu a status quo banánovej krajiny, kde sa pri moci striedajú plynoví, komoditní alebo iní oligarchovia, bolo zachované. Americký a EU režim uvalil vďaka referendu, ktoré vraj prebiehalo pod hlavňami samopalov zelených mužíčkov, neskôr sankcie na Rusko. Nepodarilo sa mi žiaľ nájsť žiadne videá o zelených mužíčkov, ktorí by dohliadali so samopalmi na referendum a nútili by miestnych obyvateľov hlasovať za… dôkazy ako články zo sme.sk a ďalších denníkov nepovažujem za dôveryhodné, lebo len prepisujú tlačové správy od svojich sponzorov a nezaregistroval som žiaden relevantný dôkaz podporujúci tieto tvrdenia… ale možno jeden z najmilitantnejších “slovenských” politikov, František Šebej nejaké má. 

Dedolarizácia

Ako priamy následok politiky Obamovho režimu sa dá považovať následná dedolarizácia medzinárodných platobných vzťahov, kedy sa zrýchlilo vyraďovanie amerického dolára ako zúčtovacej jednotky pri medzinárodnom obchodovaní. Dolár, ktorý je zatiaľ stále rezervnou menou sveta, sa postupne vytráca z obchodov a mnoho štátov a firiem postupne prechádza na priame obchodovanie vo svojich domácich menách. V minulosti to fungovalo približne tak, že ak chcela krajina X kúpiť napr. ropu alebo plyn z krajiny A, musela najskôr svoju menu vymeniť za doláre a následne za komoditu zaplatiť krajine A v dolároch. Tento archaický, a značne logike odporujúci systém, fungoval približne od roku 1971. Profitovali z neho najväčšou mierou práve USA, ktorým systém umožnil nebývalý rast životnej úrovne, aj keď nebola podporená rastúcou produktivitou. V podstate najúspešnejším exportom USA sa tak stali ich “bucksy” a demokracia. Pod “bucks” môžme rozumieť doláre, ktorým sa tak ľudovo hovorí aj napríklad v Rusku. Keď som bol približne pred 12 rokmi v Bielorusku a na Ukrajine, tak sa tam všetko zúčtovávalo v dolároch. Miestna mena slúžila skôr ako doplnok na komunikovanie/obchodovanie so štátom. Doláre, ktoré získala krajina A za svoju ropu a plyn, sa vo veľkom zvykli vrátiť späť do USA vo forme kúpy amerického dlhu. Ako to vyzerá v realite, si môžete pozrieť na oficiálnych stránkach amerického ministerstva financií:

www.treasury.gov/ticdata/Publish/mfh.txt

Američania najviac dlžia Číne a Japonsku, prekvapivo na treťom mieste je Belgicko. Rusko od marca 2013 do marca 2014 znížilo držbu amerického dlhu o viac než 50 miliárd dolárov.  Belgicko zvýšilo v tom istom období držbu amerického dlhu o takmer 200 miliárd dolárov. O tom, kto je tajomný kupec označený ako “Belgicko”, sa už dlhšie špekuluje. Nárast o 200 miliárd totiž zodpovedá takmer polovičke belgického HDP a je veľmi nepravdepodobné, že by krajina, ktorej dlh sa blíži k 100% HDP, dokázala skúpiť také množstvá amerických junk dlhopisov. Špekuluje sa, že za kúpou stojí Euroclear, ktorý sídli v Bruseli a že týmto spôsobom ECB pomáha americkej ekonomike zvládnuť dedolarizáciu. Tiež sa špekuluje o tom, či posledné, bezprecedentné rozhodnutie o negatívnych úrokových sadzbách nesúvisí s obranou dolára a oslabenie eura by mohlo pomôcť udržať rezervnú menu aspoň nejaký čas nad vodou. V každom prípade tu ide už o vyššiu politiku a ľudia, ktorí o nej rozhodujú, neboli do svojich funkcií zvolení, ale dosadení a preto sa verejnosti nezodpovedajú.

Len plyn a ropa?

Povrchný pohľad na nerastné bohatstvo, ktoré Rusko dodáva do EU, hovorí o plyne a rope. Prečítal som si pre pobavenie nemálo článkov o surovinách a energiách či už na weboch takzvaných kontrolovaných médií (môžeme to volať aj mainstream, alebo mienkotvorné médiá), ale aj na stránkach nezávislých médií (menšie internetové média, teda konšpirátori). Oba tieto druhy médií sa navzájom nenávidia, kontrolované média poväčšine preberajú názory amerického režimu, kým tie nezávislé poväčšine názory ruského režimu. V oboch druhoch však rezonujú hlavne plyn a energie, ktoré dodáva Rusko do EU a kým kontrolované média žiadajú sankcie, prípadne volajú po vojenskej intervencii na Ukrajine (rukovať do armády sa však pisálkovia nechystajú), tak nezávislé hovoria o ekonomickej samovražde, ak by sankcie mali pokračovať ďalej.

Plyn a ropa však zďaleka nie je všetko, čo sa z Ruska dodáva do EU. Samozrejme, sú to strategické suroviny a bez nich by pravdepodobne EU skolabovala. Existuje tu možnosť, že by ich EU v obmedzenom množstve dokázala získať na voľnom trhu ako stlačený plyn (LNG), avšak za vyššiu cenu, ako ich kupuje od Ruska. Kontrolované a nezávislé média však ani raz nespomenuli napr. paládium. Paládium je drahý kov, ktorý sa v priemysle využíva v katalyzátoroch, spolu s ešte drahšou a vzácnejšou platinou. Rusko je spolu s Juhoafrickou republikou najväčším svetovým ťažiarom paládia a platiny na svete a ak by sa sankcie presunuli aj do tohto segmentu, znamenalo by to koniec automobilového priemyslu v EU, ktorý zamestnáva milióny ľudí. Nič nemá lepšiu výpovednú hodnotu než graf:

Aj keby nedošlo na sankcie a dodávky týchto dvoch kovov do EU by neboli ohrozené, treba si uvedomiť, že Rusko v dnešnej dobe ťaží viac než 40% svetových zásob paládia a nové kolo studenej vojny utužilo vzťahy medzi Ruskom a Čínou, ktorá je schopná skúpiť celosvetovú produkciu paládia a platiny len za zlomok svojich devízových rezerv. V prípade, že sa rozhodne pritvrdiť enviromentálne normy pre automobilový priemysel a začať konečne konať v otázke znečistenia ovzdušia vo svojich veľkých mestách, je len málo pravdepodobné, že ostane dostatok týchto vzácnych surovín pre EU. Nie je žiadnym tajomstvom, že v súčasnosti v Ázii nie je povinnosť používat katalyzátor ani v nových autách a je len otázkou času, kedy k tomuto kroku príde. Ako pri všetkých nerastných surovinách, tak aj pri platine a paládiu existuje len limitovaná ponuka týchto kovov a uviesť nové náleziská do ťažby trvá okolo 10 rokov, pritom väčšina ľahko dostupných nálezísk je už vyťažená a nové projekty vyžadujú obrovské investície nielen do baní, ale hlavne do infraštruktúry. A netreba zabúdať ani na štrajky a násilné protesty v Afrike, keď tisíce afrických banikov požaduje vyššie mzdy za veľmi ťažkú prácu v podzemných baniach v otrasných podmienkach.  Podpísanie dohody medzi Čínou a Ruskom o dodávkach plynu a stavbe nových plynovodov medzi Čínou a Ruskom sú varovným gestom, že Európa sa dostáva vo vzťahoch s Ruskom na druhú koľaj a trápne flirtovanie so sankciami môže byť ďalší klinec do rakvy projektu EU.

O uráne a iných surovinách je asi zbytočné písať, pýtať sa treba vojnových štváčov, kde chcú tieto suroviny získať. 

Postoj Nemecka?

Pri ďalšom vývoji obchodných vzťahov medzi EU a Ruskom treba pozorne sledovať postoj Nemecka. Sankcie, ktoré by reálne ohrozili nemeckú ekonomiku, sú málo pravdepodobné. Ak si chce Nemecko udržať svoju ekonomickú silu, bude sa musieť rozhodnúť, či bude ďalej vazalom amerického režimu, alebo sa pripojí k novým ekonomickým veľmociam. Pravdepodobne tak obetuje svoje zlato, ktoré im má americký FED po malých častiach vrátiť a ktoré bolo pravdepodobne zdefraudované americkým režimom na niektoré z vojenským dobrodružstiev alebo nejaký prevrat. Prípadne bolo požičané na lízing niektorej veľke banke na manipulácie na trhu s drahými kovmi a je nenávratne stratené (roztavené a predané niektorému ázijskému štátu, pravdepodobne Číne). Postoj Nemecka v otázke Ukrajiny bude kľúčový a ak sa Nemecko ekonomicky pripojí k Rusku a Číne, môže vzniknúť veľmi silný ekonomický trojblok, ktorý bude mať reálnu šancu odstaviť americký dolár ako rezervnú menu sveta. Pokles dopytu po dolároch by mohol významne devalvovať dolár a uvrhnúť USA do hlbokej ekonomickej a sociálnej krízy. Nespokojnosť s americkým režimom, porušovaním americkej ústavy a volania po impeachmente prezidenta Obamu, rastie aj v USA (ignorované kontrolovanými médiami). 

Zóna voľného obchodu medzi EU a USA

USA prežíva momentálne energetický boom, keď sa vďaka frakčnému drillovaniu podarilo zvýšiť ťažbu či už zemného plynu, tak aj ropy. Problémom je však štruktúra americkej ekonomiky, ktorá výrobu outsourcovala do lacných ázijských krajín a tak chýba dopyt po tejto energii na americkom trhu. Sťahovanie výroby späť do USA prináša riziko, že by výrobky neboli cenovo konkurencie schopné, predsa len platy v USA a Pakistane alebo Bangladéši sú značne rozdielne. Ak by však medzi EU a USA bola zóna voľného obchodu, tak by americké firmy mali trh pre svoje výrobky a trenice medzi EU, Ruskom, Čínou by narušili vzájomné obchodné vzťahy, ktoré by s radosťou využili americké firmy. USA zúfalo potrebujú európsky trh ako odbytisko pre svoje výrobky. Lenivá a socialistická Európa je ideálne cieľové miesto na obchodnú expanziu a ak budú narušené obchodné vzťahy medzi EU a Ruskom, tak sa to dotkne aj dovozov lacných výrobkov z Číny. Sledovanie peňazí (follow the money) zvykne byť zaujímavejšie, než sledovanie kontrolovaných a nezávislých médií. A splaškov, ktoré zverejňujú.

Mier???

Rozdelenie spoločnosti na proamerických a proruských mi príde choré. Chýba tu volanie po mieri a po mierovom a diplomatickom riešení. Kontrolované média poskytujú priestor hlavne štvavej vojnovej propagande a potom rôznym analytikom z podivných mimovládnych organizácií, so zaujímavým financovaním, kde takmer vždy ide o americké fondy a nadácie. Kto stojí za týmito inštitúciami? Pravdepodobne vojenská loby, ktorá s radosťou dodá zbrane a strelivo, viď. konferencia Globsec, zorganizovaná vojenskou loby nedávno na Slovensku, kde novozvolený prezident Slovenska niečo splietal o vojenskej intervencii na Ukrajine. Nech sa páči pán Kiska narukovať do ukrajinskej gardy, ak si chcete zastrielať. Nás bežných ľudí, prosím do vašej vojenskej demagógie nezaťahujte.

Na záver si dovolím jeden citát od slávneho režiséra Stanleyho Kubricka:

"The great nations have always acted like gangsters, and the small nations like prostitutes"

 • Tlačiť
 • 213

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3217
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3217
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...