Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

The domain name has been seized

29.05.2013 | Martin Belobrad

Kampaň na udržanie krachujúceho a nemorálneho finančného systému narastá.

 • Tlačiť
 • 49

Tento nápis sa nachádza na stránke spoločnosti Liberty Reserves, ktorú americké úrady v spolupráci s policajnými zložkami Kostariky nedávno obvinili z prania špinavých peňazí. Jej majiteľ, Arthur Budowsky tak po druhý krát prišiel do konfliktu s americkými úradmi. V roku 2006 bol prvý krát zatknutý a neskôr dostal podmienku za prevádzku spoločnosti Gold Age.  Kým v minulosti bol obvinený, že prevádzkuje spoločnosť bez licencie, tentoraz je obvinený z toho, že Liberty Reserve pomáhala prať špinavé peniaze hackerov, stránkam o detskej pornografii a drogovým dílerom.

Spoločnosť počas svojej existencie urobila viac než 55 miliónov transakcií v celkovej hodnote dosahujúcej výšku približne 6 miliárd dolárov.  Spoločnosť mala viac než milión užívateľov, z toho bola pätina z USA. Úrady a im poplatné média  už začali očierňujúcu kampaň, kde hádžu do jedného vreca každého užívateľa ako hackera, pedofila či drogového dílera. A samozrejme každú transakciu nálepkujú ako pranie špinavých peňazí. Navyše zabavila aj doménu, lebo Liberty Reserves operovali pod koncovkou .com. A na tú si robí USA nárok. (Ak podnikáte alebo vlastníte stránku s koncovkou .com, môžu ju americké úrady zabaviť a vykonávať tak „spravodlivosť“ aj mimo svojho územia.)

O tom, kto pral a v akej výške peniaze cez firmu sme sa samozrejme nedozvedeli.  V podstate som prekvapený, že Arthura Budowskeho nezabilo bezpilotné lietadlo. Alebo nebol vybuchnutý, prípadne sotený pod autobus, ako je to bežnou praxou, keď americké tajné služby vykonávajú svoju prácu. Asi ho potrebovali živého.

V širšom kontexte však ide len o ďalší útok. Nie však na pedofilov, drogových dílerov alebo hackerov. Liberty Reserves bola od začiatku ústretová voči virtuálnej mene bitcoin. Takže užívateľom umožňovala vymeniť si fiat menu za bitcoiny.Ak je kúpa bitcoinu alebo jej alternatívnych reťazcov pranie špinavých peňazí, ako potom nazveme tlačenie peňazí, ktoré FED, ECB, BOJ, BOE predvádzajú? To majú byť čisté peniaze? Skôr je to výroba špinavých peňazí, lebo riedia kvalitu a kúpnu silu peňazí tých, ktorí ich zarobili prácou.

Keďže neverím moc na náhody, pozrime si chronologicky, čo sa za poslednú dobu udialo vo svete alternatív voči peniazom, ktoré vydávajú centrálne banky:

-          koniec roku 2012 a Q1/2013 útok na zlato, diskreditačná kampaň stále pokračuje

-          Q1/2013 množiace sa útoky na bitcoin a spoločnosti, ktoré umožňovali  bitcoin zamieňať. Diskreditačná kampaň naberá obrátky, zúfalstvo tlačiarov, bankstrov a kleptokratov ovládajúci finančný svet rastie.

Po parabolickom raste bitcoinu, kedy jeho cena v polke apríla presiahla hodnotu 250 dolárov, nasledoval hackerský útok na MtGox, najväčšiu bitcoin burzu na svete sídliacu v Japonsku. Po ustálení ceny a jej opätovnom rastúcom trende prišiel v polovici mája ďalší útok na MtGox. Americké úrady zabavili jej prostriedky u poskytovateľa finančných služieb Dwolla.  Najnovšie prestal spolupracovať s bitcoin burzami aj OKPAY. Tlak a snaha očierniť alternatívy voči štátnym kupónom teda rastie. Či je to zlato, striebro alebo bitcoin. Fyzické kovy aj bitcoin sú limitované, voľným trhom a slobodnými ľuďmi vybraté ako platidlo. Kým drahé kovy majú niekoľko tisícročnú históriu, bitcoin je tu len niekoľko rokov, napriek tomu ekonomika okolo bitcoinu nezadržateľne rastie Oba sú však založené na podobnom princípe a tým je hlavne ich obmedzený počet.  Ich existencia a používanie sú hrozbou pre zločinecký systém, ktorý sa schováva za inštitút centrálneho bankovníctva.

libertyreserves

 

 • Tlačiť
 • 49

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3213
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3213
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...