Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

Rastúca panika na fyzickom trhu drahých kovov vs. technický pohľad na papierový trh

25.04.2013 | Martin Belobrad

Rozdelenie papierového trhu od fyzického pri drahých kovoch naberá na obrátkach

 • Tlačiť
 • 49

Udalosti posledných dní sú veľmi zaujímavé. Aj keď som v minulosti veľa čítal a počúval o oddelení obchodovania papierového zlata a striebra od fyzického, niečo iné je to zažívať na vlastnej koži a byť priamym účastníkom tohto procesu.

Krátke zhrnutie posledných 13 dní: v piatok 12.4.2013 sa začal prepad cien zlata aj striebra, ktorému predchádzal chaos zo „zdanením“ vkladov na Cypre, rastúcim dopytom po fyzických kovoch a kritický pokles zásob fyzických kovov vo významných centrách obchodovania komodít – v britskej LBMA a v americkom Comex. Kritické zásoby fyzických kovov boli nielen v týchto skladoch, ale aj v bankách ako JPMorgan, Scotia Mocatta či Abn-Amro. Hrozilo, že tieto spoločnosti nebudú schopné ustáť svoje záväzky a doručiť fyzické kovy svojim klientom. Niekoľko dní pred prepadom vydala banka Goldman Sachs odporúčanie svojim klientom, aby shortovali zlato. Cena sa od piatku 12.4. do pondelka 15.4. prepadla pri oboch hlavných drahých kovoch – zlate a striebre. Sprevádzané to bolo prudkým poklesom ropy, medi a ďalších dôležitých komodít.  Vyzeralo to, že celý svet nepotrebuje komodity a že v ďalšom vývoji civilizácie budeme všetci pracovať v banke a vzájomne si predávať dlhy.

Zlato aj striebro sa prepadli cez dôležité support úrovne a prisluhovači centrálneho riadenia sa snažili pokles cien vyložiť ako koniec rastúceho trendu oboch kovov a nepotrebnosťou ich držať. Argumentom bolo, že nehrozí veľká inflácia a ekonomika sa pomaly zbiera z prachu a popola. Keby títo ľudia vyšli do ulíc, pravdepodobne by videli realitu a prestali by blúzniť.

Reakcia ľudí prekvapila

Centrálni plánovači pravdepodobne očakávali, že útok na zlato pomôže udržať ľudí v bankovom systéme a znechutí ľudí od premeny monopolne vydávaných papierových peňazí na drahé kovy.  Pomocou high frequency trading programov a predajom 500 ton papierového zlata dokázali síce stlačiť cenu futures kontraktov, nedokázali však znechutiť záujem o fyzické kovy. Naopak. Záujem vzrástol a ďalej rastie.

Lavína nákupov sa šíri po celom svete a začína byť problém skutočné kovy zohnať. Dochádza k postupnému oddeleniu trhu papierového zlata od trhu s fyzickým. Kým papierových kontraktov na zlato môžete kúpiť (ísť long) alebo predať (ísť short) neobmedzené množstvo, navyše burzové obchodovanie vám to umožní robiť na páku (margin), napríklad v pomere 1:100, pri fyzickom obchodovaní je to iné. Futures kontrakt je v podstate len digitálnym derivátom a nemá reálny podklad. Fyzické drahé kovy musí niekto vyťažiť, recyklovať, zlievareň roztaviť a dať im nejakú podobu. To stojí nemalé náklady, ktoré stále rastú.

Záujem o papierové drahé kovy klesá

Investovať do drahých kovov pomocou papierových kontraktov bolo v minulosti populárne. Keďže pri nich nedochádzalo k reálnemu obchodovaniu s fyzickými drahými kovmi, bolo možné počas niektorých dní predať/kúpiť niekoľkomesačnú produkciu z baní . Bolo a stále je možné ovplyvňovať cenu skutočných kovov. Problém nastal, keď začal rásť záujem o fyzické dodanie futures. Pokiaľ nie je možné premeniť papierový kontrakt na reálnu komoditu, nejde o nič iné, než o podvod.  Obchodovanie papierového zlata a striebra je tým pádom podobné vkladom do banky, ktorá vám nie je schopná vydať vaše prostriedky. Vždy je potrebné dosiahnuť nejakú reálnu úroveň nespokojných klientov, takzvanú kritickú hranicu, kedy sa podvod prevalí. Súdiť sa alebo nejakým spôsobom naťahovať s entitami, ktoré podobný podvod prevádzkujú alebo zastrešujú, je zbytočné. Termín „too big to fail“ sa zmenil na „too big to jail“.

Aká je realita na trhu s fyzickými kovmi?

Keďže priamo pôsobím na trhu s fyzickými kovmi a zároveň obchodujem aj s derivátmi na burze, mám príležitosť urobiť si názor a sledovať divergenciu medzi týmito dvomi odlišnými trhmi.  Vďaka kontaktom s predajcami v zahraničí a sledovaním predaja významných mincovní  je reálne vidieť, čo sa deje na fyzickom trhu. Mnohí skúsenejší a etablovaní predajcovia hovoria, že podobnú situáciu nezažili počas svojej kariéry.  Hovorí sa, že nič nie je také, ako „gold rush“ alias zlatá horúčka. A vraj každá generácia zažije svoju vlastnú zlatú horúčku. Naposledy si pamätám, že šialenstvo a horúčka voči nejakému výrobku alebo predmetu bola počas „céčkovej“ mánie. V tom čase bol hlboký socializmus a ako žiak základnej školy som bol súčasťou šialenstva  a všemožnej snahy kúpiť „céčko“. Kus pokriveného plastu bolo možné vymeniť za oveľa hodnotnejšie hračky, napríklad za lego alebo angličáky.  Tí menej šťastní, ktorým sa „céčka“ nepodarilo kúpiť, boli schopní použiť násilie a krádež na ich získanie.

Podľa informácii od predajcov z Ázie, niečo podobné v súčasnosti prebieha v Číne, Indii, Thajsku, Japonsku a ďalších krajinách. Je čím ďalej ťažšie kúpiť nejakú investičnú tehlu alebo mincu. Podľa prezidenta Hong Kong Gold & Silver Exchange Society, Haywooda Chenga, je dopyt po zlate tak silný, že niečo podobné nezažil za 20 rokov profesionálnej kariéry. Starší kolegovia vraj niečo podobné nezažili počas 50 rokov. Ázijskí predajcovia majú prázdne sklady a rafinérie nestíhajú uspokojiť dopyt po ich výrobkoch.

gold asia

Arabské krajiny zažívajú tiež extrémny dopyt, či už v centre obchodu so zlatom – v Dubaji, alebo napríklad v Jordánsku, kde podľa Rebhy Allana z Jordan Jewellers Association skúpili Jordánci za 10 dní takmer tonu zlata.

Americká mincovňa zažíva jeden z najsilnejších mesiacov v histórii, zatiaľ sa jej podarilo predať viac než 196 tisíc uncí zlata a 3,232 milióna uncí striebra. Avšak ich obľúbené strieborné orly nie sú nikde v dostaniu, momentálne sú vypredané. Uvidíme, aké budú čísla na konci mesiaca.

Mánia sa rozšírila aj do Veľkej Británie. Podľa Shana Bissetta, riaditeľa britskej Royal Mint, vzrástol dopyt po zlatých minciach o 150%. Zatiaľ stíhajú uspokojovať dopyt a zvýšili výrobu.  Dopyt po britských zlatých minciach je trojnásobne väčší, než v apríli 2012.

Kolaps zásob hlási aj rakúska mincovňa, v súčasnosti nie je možné objednať si strieborný Philharmoniker. Švajčiarsky výrobca Valcambi, vyrábajúci obľúbenú zlatú „čokoládku“ Kombibar, pozostávajúci z 50 deliteľných zlatých jednogramových tehličiek, je schopný tovar dodať až koncom mája. Najznámejší švajčiarsky producent drahých kovov Argor Heraeus prešiel na trojsmennú výrobu a vyrába aj cez víkendy, napriek tomu je potrebné čakať na výrobky do polky mája.

gold rafinery

Najväčší záujem o kúpu fyzických kovov v kontinentálnej Európe je vo Švajčiarsku a Nemecku. Švajčiari tradične vlastnili a vlastnia veľa fyzických drahých kovov a pokles cien radi využívajú na rozšírenie si portfólia. V Nemecku rástol v minulých rokoch počet obchodov s mincami a tehličkami, rastúci odpor voči euru a zachraňovaniu ďalších krajín smeruje k popularite antieurópskych strán a zvýšenému záujmu o drahé kovy.

Na Slovensku zatiaľ zlatá mánia ani horúčka nevypukla. Rast záujmu o oba kovy je však citeľný. Za posledné dni vzrástol záujem hlavne o striebro, ale ani zlato nezaostáva. Nedochádza k žiadnym predajom, takže obchodovanie je jednosmerné... kupuje sa, nik nepredáva. Slováci teda rozmýšľajú podobne, ako väčšina sveta a nízke ceny využívajú na premenu papiera na kov.  Podobné je to aj v Čechách, kde však prevažuje záujem o zlato.

Vstup nováčikov na trh

Hlavná zmena záujmu o fyzické drahé kovy je v tom, že na trh vstúpilo množstvo nových investorov. Kým etablovaní a skúsení investori situáciu s poklesom ceny využili na doplnenie si portfólia, noví investori kupujú väčšie množstvá a našponovali dopyt na extrémne úrovne. Pokles ceny je pre nich v podstate niečo ako „dar“, racionálne považujú vzniknutú situáciu za príležitosť a ceny za „výpredaj“.

Treba si reálne uvedomiť, že trh s fyzickým zlatom a striebrom je relatívne malý. Keby len 1% populácie začalo vymieňať časť svojich papierových peňazí za fyzické kovy, dopyt by nebolo možné uspokojiť. Kým pri zlate je výhoda, že sa moc nespotrebováva a takmer všetko vyťažené zlato je stále k dostaniu, pri striebre je to iné. Striebro je priemyselný kov a vyskytuje sa v obrovskom množstve výrobkov, poväčšine v nevýznamných gramážach. Keďže je jeho cena je nízka, neoplatí sa recyklovať a tak sa väčšina striebra nenávratne spotrebováva.  Preto je striebro často považované za výnosnejšiu investíciu, než zlato.

Zlato a jeho návrat na monetárnu scénu

V krízových časoch, keď klesá dôvera voči monopolne vydávanej mene, rastie vždy dopyt po drahých kovoch. Niekto ich označuje ako barbarské relikvie, niekto ako prežitok. Skutočnosť je však taká, že ľudia hľadajú nejakú istotu, bezpečný prístav. Ak mali úspešný život a kariéru, podarilo sa im ušetriť nejaké prostriedky na horšie časy alebo starobu, radi by o ne neprišli. Keďže situácia s bankovými vkladmi je veľmi neprehľadná a plánujú sa bail-in riešenia, kde sa z vkladateľov zrazu stávajú veritelia bánk, ľudia sú nútení hľadať alternatívu. Viem, je tu nejaká formálna záruka, že vklady do výšky 100 tisíc eur sú zo zákona  poistené. Lenže zákony sa môže zmeniť a veľmi rýchlo. Málokto sa chce nechať obrať a niesť zodpovednosť za nezodpovedné správanie pracovníkov bánk, ktorí napožičiavali alebo zle investovali vklady. Hranica 100 tisíc eur môže pôsobiť ako vysoká, sám som nikdy toľko prostriedkov na účte nemal.  Napriek tomu nechcem prísť ani o menšie prostriedky, vlastne nechcem prísť o žiadne.

O opätovnom zavedení zlata ako budúcich peňazí sa bude dlho diskutovať. Pravda je však taká, že istý druh zlatého štandardu už zavedený je. Môžeme ho označiť ako clearingový zlatý štandard a testuje sa momentálne v Spojených Arabských Emirátoch, v centre obchodu – Dubaji. V zlate sa zúčtovávajú obchody medzi Iránom, Tureckom, Indiou, Čínou a ďalšími krajinami. Pri rozširovaní menových vojen a kompetetívnej devalvácie mien za účelom posilniť export týchto krajín je možné, že sa situácia vymkne z pod kontroly a nedôvera voči lokálnym „kupónom“ dosiahne presiahne udržateľnú úroveň. Nahradiť nedôveryhodný potlačený papier iným potlačeným papierom vytlačeným zo vzduchu nemusí stačiť na obnovenie dôvery. V týchto prípadoch prichádzajú drahé kovy a zavedú poriadok, disciplínu a kruto sa vysporiadajú s papierovým podvodom. Aj keď vždy len na nejaký čas. Snaha zlodejov a parazitov ovládnuť finančný systém, kupovať si moc sľubmi a zadlžovaním budúcich generácii je tak silná, že pokusy o opätovnú deformáciu meny a jej nekontrolovateľné  tlačenie môžu opäť zvíťaziť.

O snahe zaviesť novú rezervnú menu sveta sa píše už dlho. Dolár a jeho význam upadá,  čím ďalej viac štátov obchoduje medzi sebou bez tohto prostredníka. A bude sa to len zhoršovať. V globálnom meradle však môže ísť o mesiace a roky, nie o hodiny a dni.  Medzinárodný menový fond má svoje SDR, ale stavil by som sa s pani Lagardovou o 200 hodín v jej obľúbenom solárku, že urobiť zo SDR rezervnú menu sa nepodarí.

Čína a Rusko majú v tejto otázke jasno, zbavujú sa devízových rezerv a každý mesiac kupujú tony zlata. Ako poznamenal John Embury zo Sprott Assets Management, zlato sa presúva tam, kde sa tvorí bohatstvo. Európa a USA teda ťahajú za kratší koniec, tu sa tvoria hlavne sľuby, dlhy, nezmyselné zákony, rastie nezamestnanosť, chudoba a moderný marxizmus.

Čo hovorí papierový trh

Cena fyzických drahých kovov je stále odvodená od ceny papierových kovov, preto sa pri budúcom vývoji ceny treba dívať na grafy. Zlato je v súčasnosti silne „vypredané“, či už podľa indikátorov MACD alebo RSI. Navyše je momentálne cena veľmi vzdialená od 200 dňového plávajúceho priemeru. Na ďalší pokles to v blízkej budúcnosti nevyzerá, aj keď nikdy nevieme, aké príkazy dostanú bullion banky od šéfov z centrálneho plánovania.

Graf ceny zlata:

gold

Podobne je na tom striebro, aj keď tu je situácia nejednoznačnejšia. Napriek „vypredaným“ úrovniam je striebro v určitom stave nerozhodnosti, ktorým smerom sa vybrať.

Graf ceny striebra:

silver

Dolárový index vzbudzuje oprávnenú opatrnosť,  keďže smeruje hore. To nie je priaznivá správa pre drahé kovy a pri posilňovaní dolára by mohlo prísť k ďalším poklesom, alebo k dlhšiemu obchodovaniu do strany, k chopu.

Graf dolárového indexu:

dollar index

Pri komoditách je dôležité sledovať meď, ktorá je dobrým indikátorom budúceho smerovania komodít. Meď zažila podobné vypredanie, ako drahé kovy, ale vyzerá, že sa mohla dostať z najhoršieho a smerovať hore.

Graf ceny medi:

copper

Podobne aj ropa, ak sa jej podarí preraziť cez 200MA, je možné opätovné atakovanie februárových vrcholov.

Graf ropy WTI:

wti

Akcie ťažobných spoločností  majú možno najhoršie za sebou, ich rast však bude záležať od vývoja cien zlata a striebra.

Graf indexu tažiarov zlata:

gdx

Index S&P pôsobí vyčerpane, aj keď trend ide hore. Treba byť opatrný pred blížiacim sa májom. „Sell in May and go away“ je známe porekadlo burzových obchodníkov. Väčšina veľkých investorov sa počas leta vydá na obvyklé letné prázdniny, klesne záujem o trhy, vzrastie záujem o jachty, miešané drinky a zlatokopky. Pred odchodom pravdepodobne uzavrú svoje pozície. Čo sa však reálne stane, nevie nik.

Graf indexu S&P500:

sp500

 

 • Tlačiť
 • 49

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...