Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

Pohľad na rok 2013 – drahé kovy, banské spoločnosti, bitcoin, FED, NSA

28.12.2013 | Martin Belobrad

Rok 2013, rok hada, priniesol veľa zaujímavých udalostí, ostatne ako každý iný rok.

 • Tlačiť
 • 3

Do konca roku nám ostáva už len niekoľko dní, ale keďže ich neplánujem stráviť pri počítači, pripravil som krátky súhrn toho, čo sa udialo v oblastiach, o ktoré sa zaujímam.

Zlato

Hlavnou oblasťou sú drahé kovy, hlavne zlato a striebro. Rok 2013 bol prvým rokom, kedy cena zlata nevzrástla, ale dostali sme sa do korekcie. Zlato rástlo posledných 12 rokov, čo je nezvyčajne dlhý trend. Z technického hľadiska si vyžadovalo korekciu, typicky veľká korekcia je okolo 50% od začiatku rastu trendu po jeho vrchol. Pre zjednodušenie a pri použití zaokrúhlených čísel môžeme za začiatok trendu považovať rok 2000, hodnotu okolo 200 dolárov ako štartovaciu métu. Vrchol súčasnej trendovej línie bola hodnota niečo cez 1900 dolárov. Takže jednoduchou matematikou by sme mali prísť k sume 1050 dolárov (1900 – 200 = 1700, 1700 : 2 = 850, 1900 – 850 = 1050), ako cieľ korekcie, pri zachovaní trendových čiar z pohľadu technickej analýzy.  Korekcia, ktorá v súčasnosti prebieha, dosiahla zatiaľ intradenné minimum 1179 dolárov, takže je tu stále priestor pre korigovanie smerom dole. Technická analýza nie je svätý grál, preto k tomuto poklesu prísť nemusí, na druhej strane môže byť pokles aj väčší, napríklad po 1000 dolárov ako výsledok úplnej kapitulácie a odovzdania papierového zlata tým, ktorí oň majú záujem. Pre grafické priblíženie je tu trojročný graf, kde vidno stále neistotu a pravdepodobne tvorenie dna v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Striebro

Striebro a jeho obchodovanie sa vyvíja podobne, ako zlato, aspoň čo sa týka smerovania. Čo sa však týka % zhodnotenia/znehodnotenia, dá sa zjednodušiť tak, že pri raste striebro približne trojnásobne prekonáva zlato, na druhú stranu pri poklesoch striebro stráca približne trojnásobok svojej hodnoty voči referenčným fiat menám. Striebro začalo rásť približne pri hodnote 4 doláre za trojskú uncu a vrchol dosiahlo pri cca 50 dolároch. Jednoduchou matematikou dostaneme veľkosť 50% korekcie na sume (50 – 4 = 46, 46 : 2 = 23, 50, 50 – 23,50 = 26,50). Vidno, že korekcia striebra je o niečo hlbšia, ako korekcia zlata.  Na trojročnom grafe striebra vidno formovanie sa dvojitého dna. Avšak, nemusí to byť stále koniec a striebro môže klesnúť na technické úrovne okolo 16 až 18 dolárov.

Papierové drahé kovy

Aj keď už bolo o určovaní ceny drahých kovov napísaných veľa článkov, nedá mi však nenapísať aspoň v krátkosti pár postrehov. Mainstream média, či skôr mainstream pr/brainwash agentúry, často opisujú trh so zlatom a striebrom ako klesajúci trh. Môže sa to tak javiť, ak vidíte klesajúcu cenu a čítate predpovede Goldman Sachs. Čo je však paradoxné, trh s fyzickým zlatom a striebrom je stále silný. Vidieť to na číslach z významných mincovní a vidieť to na číslach dopytu z Číny. Silný dopyt po fyzických kovoch je samozrejme aj na Slovensku, každý pokles ceny papiera býva „skúpený“ fyzickými kovmi. Odhaduje sa, že Čína tento rok kúpila 80% produkcie zlata zo všetkých baní. Takže máme tu nekonzistentnú situáciu, kedy pri silnom dopyte po fyzických kovoch dochádza k paradoxnému klesaniu cien kovov na burze. Keď o týchto udalostiach pred pár rokmi písala GATA, boli označovaní za konšpirátorov. Je to však pre bežných ľudí vcelku nezrozumiteľná téma, kde sa rozoberá manipulácia zo strany veľkých bánk a centrálnych bánk, prípadne zo strany centrálnej banky centrálnych bánk – BIS. O BIS som v minulosti už jeden článok písal, ich úloha pri ovplyvňovaní cien drahých kovov je oficiálne schválená v jej stanovách. Drahé kovy sú nepopierateľnou hrozbou pre systém fiat mien a dovolím si napísať, cena drahých kovov je umelo stláčaná dole. Dôvodom je hlavne obrana dolára a ďalších inflačných fiat mien, nezabudnúť nesmieme ani na tragický bankový sektor, ktorý kope nožičkami z posledného a snaží sa oddialiť run na banky. Drahé kovy sú preto často diskreditované a výmena štátnych fiat kupónov za zlato či striebro je zosmiešňovaná. Ak sa niekto zaujíma hlbšie o trading futures a opcií, tak pri zlate by mohlo kludne dôjsť k premenovaniu tickerov Gold a Silver napríklad na SCAM1 a SCAM2. Nič by sa tým nezmenilo.

Banské spoločnosti

Banské a ťažobné spoločnosti patria medzi sektory, ktoré ma istým spôsobom už dlhé roky fascinujú. Ťažbu surovín a kovov považujem spolu s poľnohospodárstvom za kľúčové sektory zdravého a udržateľného status quo v spoločnosti. Nikdy som neinklinoval k investíciám do spoločností ako sú napr. Twitter alebo Facebook. Aby ste ma pochopili, nepovažujem za normálne, aby napríklad spoločnosť Twitter mala trhovú hodnotu /market cap/  viac než 35 miliárd dolárov a P/E ratio -407. Ja viem, že je v tejto dobe dôležité, aby si ľudia mohli na net vyprdnúť, či sa dobre vykadili, či je ich moč žltý, fialový alebo zelený. Mňa však zaujíma aj to, akým spôsobom je vôbec možné, aby to mohli urobiť, z čoho sa skladá tablet, smartfón, či notebook, ktorý im umožní sa takto realizovať. A tiež to, akým spôsobom je možné, že sú vôbec pripojený k elektrickej sieti a odkiaľ sa tá elektrika zobrala. Preto považujem sektor banských a tažobných spoločností za veľmi dôležitý a jeho vývoj za indikátor, kde sa nachádzame. Jedná sa o časovo a finančne veľmi náročný sektor, preto jeho problémy indikujú, čoho bude v budúcnosti nedostatok a kde sa bude lámať chlieb o 5-10 rokov. Preto považujem napr. sektor spoločností tažiacich zlato za obrovskú príležitosť, lebo nie je možné, aby pri súčasných SCAM cenách kovov tento sektor rástol a prosperoval. Graf indexu GDX hovorí sám za seba. Pri súčasných cenách komodít nedochádza k hľadaniu nových nálezísk drahých kovov, nestavajú sa nové projekty. Naopak, množstvo baní redukuje výrobu, vyhadzuje zamestnancov a pripravuje sa na zlé časy. Z pohľadu investora je toto ideálna doba na hľadanie zaujímavých príležitostí. A verte tomu, že je ich mnoho, dokonca za ceny, o ktorých sa mi kedysi ani nesnívalo.

Bitcoin

Rok 2013 môžeme považovať za rok stvorenia novej hrozby pre centrálnych plánovačov. Aj keď bitcoin vznikol v roku 2009, až v tomto roku poriadne prerazil do mainstream PR/brainwash agentúr a zaznamenal výrazný rast v ocenení voči fiat menám. Ľudia sú jednoducho vynaliezaví a našli spôsob, ako vyrobiť kleptokracii ďalšie vrásky na čele. V novembri cena bitcoinu vyletela cez 1200 dolárov, aby nasledovali slovné intervencie zo strany centrálnych bánk a regulátorov, ktoré schladili parabolický rast bitcoinu „to the moon“. Bitcoin ekonomika však stále rastie, počet obchodov, ktoré prijímajú bitcoin narastá každým dňom, takisto rastie množstvo transakcií. Bitcoin teda prichádza „z dola“, nie je implementovaný zo strany štátu, či nejakej centrálnej autority. Bitcoin je cenovo nestabilný, jeho volatilita je však podľa môjho názoru pre bitcoin veľmi dobrým PR. Rast a pokles bitcoinu priťahuje špekulantov, likviditu a samozrejme aj podnikavých ľudí, ktorí hľadajú príležitosti. Bitcoinistov však čaká boj s kleptokraciou, ktorý určite nebude čestný a budú padať údery pod pás.

100 rokov FED

Tesne pred Vianocami, 23.12.2013, sme „oslávili“ storočnicu založenia FED. Oslávili v úvodzovkách, keďže snáď nik reálne neoslavoval vznik tejto pofidérnej a nebezpečnej inštitúcie. FED vznikol za veľmi podivných okolností, založený bol veľmi podivnými entitami, zákon o jeho založení bol prijatý vo veľmi podivnom čase. Následky činnosti tejto inštitúcie sú pre ľudstvo katastrofálne, čím ďalej viac rastú hlasy volajúce po jeho zrušení a opustení archaického systému centrálneho plánovania a frakčného rezervného bankovníctva. Isté je, že režim sa nechystá odísť dobrovoľne, režim ozbrojuje policajné a vojenské zložky, pripravuje detenčné a koncentračné tábory pre odporcov režimu, bezpilotné lietadlá sa testujú vraždením civilistov zatiaľ v zahraničí, aby mohla byť opozícia zdronovaná doma. K tomu nám tu whistleblower Snowden prezradil, čo sme už dlhšie tušili, že nás režim sleduje a dopočúva na každom kroku, že štátne agentúry nezákonne monitorujú a zhromažďujú našu hlasovú a elektronickú komunikáciu. Smutné je, že s väčšinou ľudí to nič neurobilo, dokonca sa našli takí, ktorí tieto kriminálne aktivity obhajujú, že nie je čo skrývať. Ja teda neviem, ale súhlas k tomu, aby ma šmíroval nejaký kleptokrat v NSA som nikomu nedal a ani ho dať nehodlám. A je jedno, či si cez telefón objednávam pizzu alebo lístok na vlak, nikoho to zaujímať nemusí.

Predikcia 2014

Koniec roku a začiatok toho nového je ideálny čas na spísanie pár predikcií a zaradenie sa do stáda analytikov, čo im nikdy predpovede nevyšli. Rok 2014 bude isto veľmi zaujímavý, krachujúce štáty topiace sa v dlhoch a korupcii budú hľadať nepriateľov a snažiť sa okradnúť svojich občanov či už viditeľne, prostredníctvom daní, alebo neviditeľne, prostredníctvom nízkych úrokových sadzieb a inflácie. Pravdepodobne príde k jednorázovej majetkovej dani, ktorú nedávno navrhoval MMF. Je možné, že v nejaký piatok sa zavrú banky a v pondelok si nájdeme na účte o 10% menej. Alebo o 20% menej. Alebo o 30% menej. Alebo tam nebude nič. Aby ste sa náhodou na to nemohli pripraviť a ochrániť si svoj majetok, tak pamätajte, že zlato je zlé, bitcoin je zlý. Aspoň tak to kleptokracia prezentuje a nie že sa niekto odváži s ňou nesúhlasiť.  

 • Tlačiť
 • 3

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...