Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0

18.08.2013 | Martin Belobrad

Dá sa na kríza zbohatnúť? Ako investovať v čase krízy? Zlato na úrovni 10000 USD?

 • Tlačiť
 • 15

Keď sa v decembri 2011 uskutočnila prvá konferencia  Future of Money 1.0, myslel som si, že je to začiatok a podobné udalosti sa stanú bežnejšími a nebude mi treba na podobné eventy cestovať do zahraničia.  Rečníci ako napr. James Turk, Detlev Schlichter či Mojmír Hampl dokázali zaujať svojimi vystúpeniami a spätne sa dá zhodnotiť, či mali pravdu, alebo nie.  Konferencie dokázala pritiahnuť dostatočný počet divákov a sála bola zaplnená do posledného miesta.

Prišli takmer dva roky a je tu opäť príležitosť vidieť na Slovensku zaujímavých hostí, ktorí budú rozoberať zaujímavé témy. Hlavným ťahúňom je James G.Rickards, autor bestselleru Menové vojny, ktorý vyšiel ešte na jeseň v roku 2011.

Túto fascinujúcu knihu, ktorá opisuje menovú vojnu nielen ako ekonomickú alebo monetárnu zbraň, ale aj ako záležitosť národnej bezpečnosti, som zhltol v priebehu pár dní. Fascinujúca kniha, ktorá popisuje laboratórny experiment riadený tajnými službami, kde dôjde k zavedeniu krytia čínskej meny zlatom, opisujúca monetárnu históriu, rôzne druhy zlatého štandardu a súčasný problém s nekrytými papierikmi, ktoré centrálne banky pumpujú do skrachovaného bankového sektoru, stála skutočne za to. Keďže od jej vydania ubehli takmer dva roky, je tu možnosť zhodnotiť, v čom mal Rickard pravdu a v čom nie. V každom prípade sa trafil v opise deštrukcie, kedy sa krajiny snažia devalvovať fiat menu pod dojmom, že tým naštartujú export a pomôžu ekonomike v raste. Detailne popísal chorobu „šialených bankstrov“, snažiacich sa udržať súčasné status quo v emisii peňazí. Popísal metódy falšovania ekonomických údajov s cieľom udržať na uzde sociálne napätie v krajinách, kde sa reálna inflácia, s ktorou bežní obyvatelia prichádzajú do styku, značne líši od štatistických údajov. Značná časť knihy je venovaná zlatému štandardu, jeho histórii a vývoju tohto fenoménu. Dozviete sa v nej veci, ktoré ste predtým asi nepočuli a detailne rozpitváva a porovnáva druhy zlatého štandardu. Hlavne po Prvej svetovej vojne, keď tento štandard deformovali centrálne banky spolu so skorumpovanými bábkami dosadzovanými do politických funkcií. Veľmi zaujímavá je aj časť o udalostiach po Druhej svetovej vojne, kedy je zlatý štandard zmutovaný na dolárový zlatý štandard a aj napriek tomu je ho nútený prezident Nixon v roku 1971 úplne zrušiť. História nastavuje kruté zrkadlo súčasnému monetárnemu systému, ktorá je založený na princípoch ponzi schémy, kupovania si hlasov voličov pomocou štátnych deficitov, defraudácie a neustáleho okrádania sporiteľov o kúpnu silu svojich úspor.  Na konci knihy dáva na posúdenie Rickards niekoľko variantov, čo sa pravdepodobne udejú v budúcnosti. To sa však pravdepodobne dozviete priamo od neho na konferencii a nebudem tu robiť recenziu tejto knihe.

James G.Rickards nie je spisovateľ, ani novinár. Je vyštudovaným právnikom, ekonómom a investičným bankárom s viac než 35 ročnou praxou. V roku 1998 bol ako právnik a vyjednávač aktívne zapojený do riešenia krachu a následnej záchrany hedgeového fondu Long-Term Capital Management zo strany FED. Ak ste o tomto krachu nepočuli, LTCM bol vedený držiteľmi Nobelovej ceny za ekonómiu a počas štyroch mesiacov roku 1998 dokázal stratiť viac než 4 miliardy dolárov. Keďže šlo o príliš veľkú stratu, nik nebol odsúdený a manažéri tohto fondu neskôr pod menom JWM Partners opätovne skrachovali v roku 2009 a pripravili investorov o ďalšie stovky miliónov dolárov. V súčasnosti Rickards pôsobí ako Senior Managing Director v Tangent Capital a v konzultačnej firme Omnis Inc. Je poradcom riaditeľa Úradu pre národnú bezpečnosť USA a pre ministra obrany USA. Detailne pozná súčasný finančný systém a okolnosti, ktorej sa tento systém zrodil a zotrval v nej. Ako hlavný rečník na udalosti Future Of Money 2.0 určite predstaví nové myšlienky a dozvieme sa informácie, ktoré nie sú dostupné pre bežnú verejnosť.

Ďalšími rečníkmi budú:

Steen Jakobsen – hlavný stratég SAXO Bank, má viac než 25 ročnú prax v alternatívnom investovaní a obchodovaní. Pôsobil vo významných bankových domoch ako Citibank, Chase Manhattan či UBS.

Svetlana Dankovičová - riaditeľka pobočky SR a ČR, Banque Privée Edmond de Rothschild Europe P.Dankovičová žial nebude môcť vystúpiť, organizátori zháňajú náhradu

Ronald Ižip – spoluzakladateľ a hlavný analytik spoločnosti TRIM Broker. Je spoluautorom knihy Pravda a mýty o forexe a často komentuje udalosti či už z domova, alebo zo sveta.

Philipp Bagus – profesor ekonómie na Universidad Rey Juan Carlos v Madride. Jeho práce a výskum sú zamerané na problematiku peňazí a teórií hospodárskeho cyklu. Jeho kniha The Tragedy of the Euro bola preložená do trinástich jazykov.

Peter Šurda – venuje sa problematike virtuálnej meny bitcoin, ktorá je často považovaná za spôsob, ako oddeliť emisiu peňazí od štátu a vďaka svojim vlastnostiam je považovaná za elektronickú variantu zlata. Bitcoin je zároveň aj technológia, ako rýchlo a bezplatne platiť celosvetovo bez použitia bankových sprostredkovateľov týchto služieb, ktoré sú pomalá a drahé.

Johny Mellgren – manažér spoločnosti Goldsilver.com pre Švédsko, Nórsko a Dánsko.

___________________________________________________________________________

Dátum: 26.9.2013

Miesto: Bratislava – Hotel Falkensteiner

Viac informácii na stránke:

www.buducnostpenazi.sk

Facebook udalosť:

https://www.facebook.com/events/172469499583158/

Organizátor: Nadácia F.A.Hayeka

PS: Tento môj príspevok je možno trošku PR, než klasický blog. Napriek tomu dúfam, že nebude zrušený, lebo to beriem aj ako príležitosť pozvať a spoznať ľudí, ktorí myslia inak, ako väčšinové obyvateľstvo, ktorí si uvedomujú, že niečo nie je v poriadku a nesúhlasia so súčasným „mainstream“ druhom ekonómie, založenom na „keynesiánstve“, tlačení meny a zadlžovaní budúcich generácií abnormálnym rastom dlhu. Niektorí volajú súčasný stav kríza... ja si však myslím, že sme v stave kolapsu, ktorý tu už niekoľko rokov prebieha. Keďže ide o globálny kolaps menového systému, môže trvať ešte ďalšie roky, nie je to jednodňová záležitosť. Príznaky kolapsu sú všade okolo nás: napr. nezamestnanosť, rastúce ceny potravín, klesajúca kúpna sila fiat peňazí a ich znehodnotenie. O politickej situácii sa radšej nebudem moc vyjadrovať, keďže politické strany, súťažiace o priazeň voličov, sú len zväčša predĺženou rukou svojich sponzorov. Či už sa strany skrývajú za lavicu, pravicu, strednicu či náboženstvo, sú medzi nimi len malé rozdiely, asi len personálne. Poväčšine ide len o nechutný a nestráviteľný guláš zmiešaný z klamstiev, kradnutia, zneužívania moci, korupcie a neodbornosti.

Nový menový systém, ktorý nebude založený na hegemónii dolára a ďalších fiat mien, sa už tvorí. Je možné, že moc vyrábať nekryté peniaze zo vzduchu čoskoro skončí. Alebo skončí ich vymeniteľnosť za reálne tovary a suroviny zo strany štátov, ktoré tieto tovary a suroviny produkujú. Ste na to pripravení? Je lepšie mať informácie  skôr a pripraviť sa, než pasívne čakať, že nejako bude a niekto sa postará.

 

 • Tlačiť
 • 15

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3213
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3213
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...