Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

Frakčné rezervné bitcoiníctvo

26.02.2014 | Martin Belobrad

Mt.Gox nie je bitcoin a bitcoin nie je Mt.Gox

 • Tlačiť
 • 161

Včerajší deň bol plný bombastických článkov, poväčšine poprekladaných zo zahraničných zdrojov. Informačne pokryli problémy japonskej burzy Mt.Gox, ktorá ukončila obchodovanie, avšak okrem týchto informácii sme boli zahltení množstvom dezinformácii a nezmyslov, nad ktorými som len neveriacky krútil hlavou. K tomu som si prečítal aj nejaké komentáre od čitateľov... nemal som veľké očakávania, keďže diskusie a komentovanie článkov našimi spoluobčanmi odhaľuje desivú pravdu, ktorá sa najlepšie odráža na výsledkoch volieb.

Rozhodol som sa teda aj ja niečo napísať, skôr z pohľadu osobnej skúsenosti, takže sa vyhnem odborným témam a nebudem sa snažiť byť objektívny:

Mt.Gox je najstaršia burza, na ktorej sa bitcoiny obchodujú, často si neznalci pridali rovnítko Mt.Gox  rovná sa bitcoin. Ešte možno pred rokom tvoril objem obchodov na tejto burze viac než 50% všetkých obchodov, ale postupne ich trhový podiel začal klesať a predbehli ich iné burzy. Prečo sa tak stalo?

Odpoveď je jednoduchá. Mt.Gox bol odpad. Keď som sa tam registroval približne pred rokom, prvý dojem bol: strašné, shit, humus. Dizajn na mňa pôsobil týmto dojmom. Keď som neskôr potreboval riešiť nejaké otázky so supportom tejto burzy, čakal som na odpoveď asi tri týždne. Takže hneď som vedel, že toto nie je biznis, ktorý by vo mne vzbudil dôveru a tam som sa rozhodol, že si u nich bitcoiny nenakúpim a hľadal som alternatívu.

K Mt.Gox som sa často vracal v minulom roku pri špekulovaní o cenovej arbitráži. Kurz bitcoinu bol totiž vyšší, než kurz bitcoinu na iných burzách, takže som nejaký čas špekuloval, že kúpim na jednej burze a hneď predám na Mt.Gox a tak dokola, budem vedieť niečo zarobiť.  Spread medzi cenou sa pohyboval aj okolo 10%, takže pri špekulovaní s 1000 eurami mi to vychádzalo, že by sa dalo týždenne zarobiť len na pár prevodoch okolo 100 euro. Keďže som však opatrný, začal som si zisťovať veci, čítať fóra a sledoval som skúsenosti iných userov. Najčastejší problém bol v dlhom čakaní na výplatu hotovosti. Takže môj plán, že za týždeň dokážem tých 1000 euro otočiť, dostával trhliny. Dočítal som sa o hrôzostrašných lehotách okolo 3 mesiacov čakania na výplatu, obmedzenia výšky atď. Logicky som teda usúdil, že vyššia cena za bitcoin na Mt.Gox súvisí s týmito problémami a tak som tento plán zavrhol a cenovú arbitráž som ani raz neskúsil. Ako sa hovorí, blbý sa učí na vlastných chybách a múdry na cudzích :D. Toto rozhodnutie som nikdy neoľutoval, ale aj tak som sledoval, čo sa bude diať. Ako bonus k týmto negatívnym skúsenostiam sa v minulom roku objavila informácia, že americké úrady zabavili Mt.Gox sumu približne vo výške 5 miliónov dolárov. Varovný signál v mojej hlave zasvietil opäť a hneď som vedel, že môže ísť do tuhého. Vtedy sa cena bitcoinu pohybovala okolo 100 dolárov, takže to bola vcelku veľká strata. Aj keď sa dala dobehnúť vďaka poplatkom za obchodovanie, tušil som, že Mt.Gox sa rúti do problémov a  pri takejto pokute nemôže fungovať so 100% rezervami a že pravdepodobne siahne na bitcoiny alebo fiat menu svojich userov. Opäť som sa nemýlil.

Frakčné rezervy.

Mt.Gox teda začal fungovať na frakčných rezervách, začal sa teda podobať na klasickú banku. Ani banka nemá vklady svojich klientov okamžite k dispozícii, lebo ich buď požičiava, alebo o ne môže prísť pri špekulovaní na trhoch. Nemyslím si, že je to nejaké tajomstvo a že banky fungujú ako ponzi schéma, je dúfam jasné väčšine čitateľov. Problém, ale zároveň aj šťastie, je ten, že pri bitcoine neexistuje Bitcoinová centrálna banka, ktorá by dokázala bitcoiny do Mt.Gox naliať. Takže Mt.Gox bol odkázaný na to, že svoje straty vyrovná na poplatkoch, čo sa možno nejaký čas darilo. Nepoznám súvahu ani hospodárske výsledky spoločnosti Mt.Gox, takže netuším, ako dlho je potrebné, aby dokázala zarobiť späť milióny dolárov zhabané americkými úradmi. K tomu sa však pridal ďalší problém a to so samotným systémom burzy Mt.Gox. Bitcoin každú transakciu, keď dôjde k presunu bitcoinu na inú bitcoin adresu zaznamenáva, avšak je tu istá možnosť počas trvania transakcie zmeniť jej číslo. Zjednodušene by som to popísal ako problém s variabilným symbolom. Pošlem platbu, kým však dôjde tam, kde má, zmením jej variabilný symbol a začnem tvrdiť, že v systéme nie je nič s tým variabilným symbolom a tak požiadam o opakovanú platbu. Tento problém nie je žiadna novinka, vie sa o ňom už viac než 3 roky a preto sa pri kontrolovaní platby netreba dívať len na číslo transakcie, ale aj na samotný prevod. Toto však pravdepodobne Mt.Gox nerobil a prišli tak o ďalšie bitcoiny. Koľko ich bolo, je však neznáme.

Problém narastá

Mt.Gox teda utrpel stratu vo fiat mene a vďaka zlému systému aj pri samotnom bitcoine. Iné burzy sa s týmto problémom dokázali vysporiadať, Mt.Gox nie. Takže ich problém s frakčným rezervným bitcoiníctvom narastal, až to celé padlo. O týchto problémoch sa vedelo a písalo minimálne od septembra 2013. Nie je to teda žiadna novinka a 95% ľudí, čo poznám, preto stiahli z Mt.Gox svoje bitcoiny. Ostalo však nemálo takých, čo na Mt.Gox ostali a obchodovali ďalej. Prečo to robili, je ich vec, nik sa nemôže vyhovoriť, že nemal informácie, všetky tieto fakty boli na fórach, blogoch, v článkoch... opatrnosti nie je nikdy dosť a keď do niečoho investujem, tak si zistím a overím informácie z viacerých zdrojov. Kto tam neurobil, teraz trpí a nadáva.

Poučenie

Frakčné rezervné bitcoiníctvo a frakčné rezervné bankovníctvo majú veľa spoločného. Kým bitcoiníctvo nemá nad sebou záchranu v podobnej centrálnej banky, bankovníctvo má vďaka fiat peniazom možnosť tieto prostriedky dotlačiť a naliať do banky. Takže milí diskutujúci, ktorí sa pretekáte v nadávaní na bitcoin... vaše fiat peniaze sú v podobnom systéme, aký kritizujete a keď raz náhodou padne vaša banka a centrálna sa rozhodne ju nezachrániť, nevyhovárajte sa, že ste to nevedeli. Pre bitcoin je krach Mt.Gox jednou z najlepších správ za poslednú dobu a varovaním pre ostatné burzy, že tadeto cesta nevedie. Reakciou na tento krach je spoločné vyhlásenie ďalších búrz, slovinská burza Bitstamp dokonca vyhlásila, že je ochotná podstúpiť audit, ktorý preukáže, že funguje so 100% rezervami.  Mt.Gox NIE JE bitcoin. Bitcoin funguje ďalej, skrachoval len jeden zo subjektov trhu. Vyjadrenia, že bitcoin končí sú podobne primitívne, ako keby niekto vyhlasoval, že krachom Skyeurope skončilo letectvo.

 • Tlačiť
 • 161

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...