Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

Čo vie Čína a čo my nevieme?

22.10.2013 | Martin Belobrad

Čína vie niečo, čo väčšina ľudí netuší. Robí veci, ktoré sú našim občanom neodporúčané a zosmiešňova

 • Tlačiť
 • 57

Situácia na trhu s drahými kovmi bola v poslednom čase nudná. Až tak, že sa mi nechcelo o tom moc písať. Miesto toho vyšlo nemálo článkov o tom, ako zlato končí svoj rast, ako je v downtrende a ako sa končí kríza. V podstate sa mi posledné obdobie pozdávalo. Ako nemálo pravidelných nákupcov drahých kovov som si možno v duchu zašomral, že prečo som občas nepočkal a nekúpil si neskôr viac. Keďže však beriem fyzické drahé kovy skôr ako poistku (ako pravidelnú platbu istého druhu životného poistenia), než investíciu, nakoniec som sa nízkym cenám tešil a za menej sa mi podarilo dokúpiť viac. V podstate som si na nižšie ceny zvykol a automaticky som sa prispôsobil situácii. Miesto nejakých vysokých čísel siahajúcim na rekordy som skôr sústreďoval na dolné úrovne a viacročné supporty, kde by sa cena či už zlata alebo striebra mohla vydať. Psychologická hranica okolo 1000 USD za uncu zlata alebo 15 USD za uncu striebra sa stala istou métou, ktorú som dúfal, že je možné dosiahnuť. Poznáte ten netrpezlivý pocit, že sa niečo blíži a je to na dosah. Možno tie úrovne dosiahnuté budú. Ak áno, viem čo urobím. Horšie je to s tým, že možno nedosiahnuté nebudú. A tým pádom výpredaj za ceny hlboko pod výrobné náklady nepríde.  Uvidíme v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Možno je to netypický pohľad zo strany analytika spoločnosti, ktorá sa zaoberá predajom drahých kovov, ale je potrebné rozumieť tomuto prístupu do hĺbky. Zlato či striebro majú svoju funkciu vo finančnom svete, aj keď sa finančný svet môže tváriť, že nemajú a sú to obskuritné a archaické pozostatky dávnych čias. O tom, že ich cena môže byť ovplyvňovaná, sa popísalo mnoho.  Skorumpovaný svet bankstrov a vlád vytvoril nástroje na kontrolu cien mnohých komodít a zlato a striebro v papierovej forme môžu pomocou predajov nakrátko kontrolovať. Horšie je to s fyzickým zlatom či striebrom, ktoré musí byť reálne vyťažené, alebo získané recykláciou. Tu sa dá tiež manipulovať, napríklad otrockou prácou miestnych obyvateľov za smiešne mzdy. Prípadne nedodržiavaním ekologických štandardov.  V konečnom dôsledku bude ale výsledok tak či tak rovnaký: cena, vyjadrená vo fiat menách pôjde hore. Otázne je, kedy.

Pozrime sa na udalosti z fundamentálnej stránky, ktorá síce hovorí jasnou rečou, že cena zlata a striebra by mala stúpať, to sa však nedeje. Miesto ceny stúpa dopyt. A to najmä  zo strany krajín ako Čína a Rusko. A samozrejme, zo strany obyvateľov, ktorý sa „poisťujú“, že raz tá finančná žumpa, v ktorej je náš svet ponorený, pretečie.

Americká fraška prestáva byť vtipná

Američania predviedli v posledných týždňoch zas jedno trápne a stupídne divadlo, ktorému už hádam verí menej ľudí než tomu, že v Sýrii použila chemické zbrane vláda.  Posledné mesiace sledovania americkej politiky, či už domácej, alebo zahraničnej, hraničia s pocitom sledovania programov komerčných televíznych staníc.  Niekto sa baví, niekomu je na zvracanie, niekto radšej odhlasuje príjem televízneho programu. Minulotýždňové akože dosiahnutie dohody medzi dvomi stranami, ktoré sa označujú ako demokrati či republikáni, pritom ide len o dvojhlavú hydru kleptokracie, prinieslo to, čo čakal snáď každý. Naťahovanie neudržateľného modelu novodobého socializmu, založeného na platení za tovary a suroviny tlačením peňazí, s hrozbou moci a šírenia demokracie ako vedľajší bububu efekt, má pred sebou ďalšie tri mesiace zvyšovania zadlžovania. Trhy na to reagovali najskôr rastom, ktorý však nevykazuje hranice udržania sa, neskôr korigovali a zjavne bol ten výsledok už vopred zarátaný. Však ako inak. Za ropu stále môžu platiť v dolároch.

Hovorí sa, že USA odkopli zas plechovku pred iné dvere. Mne to skôr príde ako pokus o naťahovanie veľakrát použitého prezervatívu.  Graf, ktorý najlepšie dokáže popísať úspechy amerických budovateľov socializmu, je rast monetárnej zásoby podľa zdroja St.Louis Fed.

St.Louis Fed

Prečo Čína kupuje zlato?

Na zamyslenie prikladám do pozornosti nasledujúci graf, ktorý sa týka mesačných dovozov zlata do Číny z Hongkongu. Treba spomenúť, že dovoz z Hongkongu nie je jediná vstupná brána zlata do krajiny. Okrem dovozu zo zahraničia je Čína najväčším producentom zlata na svete, ich bane ročne vyťažia viac než 400 ton tejto vzácnej a drahej komodity. Je len otázka času, kedy bude dolár odstrihnutý ako rezervná mena sveta. Ten, kto dokáže pokryť najviac svojich papierov touto komoditou, určí budúcu rezervnú menu sveta.

Chinese gold net imports

Čo z toho plynie?

Viem, že sám sebe pokladám tieto otázky, v texte možno pôsobia ako rečnícke. Lenže nemám na ne jasnú odpoveď. Že vtedy a vtedy sa stane to a to a treba mať to a to a potom to bude tak a tak. Tak jednoduché to však nie. Neexistuje ľahká, jasná cesta. Neviem, či vôbec existuje nejaké východisko.  Je však dôležité sledovať, čo robia veľkí hráči. Čo chystá Čína, prečo kupuje zlato a nemíňa svoje obchodné prebytky na kúpu dlhopisov? Alebo akcií amerických či európskych firiem? Prečo sa podobne chová aj Rusko a príjmy z predaja ropy a plynu mení na zlato? Aj keď mne príde odpoveď takmer jasná, na zamyslenie stojí fakt, že o týchto veciach sa takmer nikde nepíše.  Možno netreba vyvolávať paniku, veď ovčania sa majú starať o iné veci.

Na domácom fronte smrad a hnus

Nezvyknem sa vyjadrovať k domácej politickej scéne, keď som začal písať blogy, povedal som si, že tejto téme sa budem vyhýbať. Lenže stále mám v hlave číslo, ktoré rezonovalo pred pár týždňami v médiách. Bolo to číslo 7 tisíc Eur. To mal byť dlh každého Slováka. Aj tých, čo sa len teraz narodia. Tí, čo sa narodia o rok, budú dĺžiť možno už 8 tisíc Eur. A kým sa stanú produktívny, v dobe dospelosti, už ich dlh možno dosiahne 100 tisíc Eur. Je normálne takto fungovať?  Ako sme to mohli dopustiť? Toto sú otázky, ktoré mi často chodia hlavou. Viem jedno, že účasťou vo voľbách sa vyriešiť nedajú. Dá sa nejako poistiť, alebo pripraviť na budúcnosť, ktorá ide nastať?

Ako som písal v prvom odseku, považujem drahé kovy skôr za poistku, než za investíciu. Určite nie som sám, postupne spoznávam ďalších a ďalších ľudí, ktorí zmýšľajú podobne, mnohým sa  snažím pomôcť a správne nasmerovať. To, že tak robí Čína a v tak extrémne veľkých objemoch, je možno jedno z tých znamení, ktoré si človek vysvetlí až oveľa, oveľa neskôr.  Ignorovať ho a s posmechom zamietnuť sa však nemusí vyplatiť.

Nedávno som videl zaujímavé video od bývalej zamestnankyne Svetovej banky:

<

Popis situácie a korupcie, v akej sa nachádza tento svet, je desivý. Preto považujem stále zhromažďovanie fyzických drahých kovov za jednu z mála možností, ako sa poistiť pred udalosťami, že sa začne tento domček z kariet (karta je aspoň z hrubého a pevného papiera), či baliaceho papiera, rozpadať.  Pre človeka, ktorý žije v meste, je možnosť zabezpečenia si sebestačnosti na malej rodinnej farmičke ďaleko od ľudí v nedostupných lesoch síce lákavá, ale zároveň naivná.

Bitcoin začína siahať na svoje rekordné úrovne

Virtuálna mena bitcoin opäť rastie. V čase keď píšem tento blog, tak presiahla cenu 200 dolárov za 1 BTC. Posledné rekordné maximá z apríla 2013 boli spojené s experimentom okolo krádeže úspor a vkladov na účtoch klientov niektorých cyperských bánk. Po neudržateľnom exponencionálnom raste došlo ku korekcii, ktorá trvala niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia došlo k viacero významným udalostiam, ako odstavenie niektorých serverov, či zatknutie prevádzkovateľa stránky Silkroad. Avšak nemecké úrady uznali bitcoin za istý druh súkromných peňazí, podobnému zlatu. Došlo k obrovskému nárastu možností, ako s bitcoinom platiť, takže obeh virtuálnej meny sa prudko zvýšil. Najdôležitejšou udalosťou však bolo začatie prijímania platieb v bitcoinoch serverom Baidu, ktorý patrí v Číne medzi najnavštevovanejšie weby. Dopyt po bitcoinoch začal narastať, a to najmä v premene čínskej meny yuan na BTC. Ďalším dôležitým faktorom je ja rast nákladov na ťažbu bitcoinov. Bitcoiny sa dajú ťažiť pomocou zariadenia nazývaného miner. V minulosti bolo možné na ťažbu použiť aj bežný počítač, avšak ťažba pomocou PC alebo notebookov je nerentabilná a neúčinná. Došlo k prudkému nárastu spoločností, ktoré investovali na vývoja nových druhom minerov založených na  asic čipoch a k extrémnemu rastu nákladov na ťažbu. Mnoho minerov od nových spoločností je zastaraných skôr, než vôbec prídu na trh a len málo z nich sa vôbec niekedy zaplatí. Je veľmi nepravdepodobné, že by majitelia minerov predávali vyťažené bitcoiny pod cenu ich ťažby.  V súčasnosti je vyťažených takmer 12 miliónov bitcoinov a odhaduje sa, že bitcoiny vlastní na svete len približne 1 milión ľudí. Pri raste počtu používateľov a neelastickom raste ponuky bitcoinov sa odhaduje, že do roku 2020, ak bitcoin prežije, bude hodnota jedného bitcoinu možno aj milión dolárov. Otázne je, či niekto bude vtedy ochotný meniť bitcoin za doláre. Aspoň jeden bitcoin by mal vlastniť každý prezieravý investor.

 

 • Tlačiť
 • 57

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...