Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

Bitcoin a drogy

19.08.2013 | Martin Belobrad

Bitcoin je virtuálna mena, ktorej význam a dosah stále rastie. Často je však spájaná s drogami.

 • Tlačiť
 • 18

Bitcoin je virtuálna mena, ktorá v poslednom období nedá spávať mnohým ľuďom. Na jednej strane sú to nadšenci, ktorí možno pred pár mesiacmi alebo rokmi vydolovali množstvo bitcoinov na svojich počítačoch, či grafických kartách. Pri parabolickom raste ceny bitcoinu (ďalej budem používať ticker BTC) až na úroveň presahujúci 260 dolárov za BTC  mohli prísť k rozprávkovému bohatstvu, ak mali motiváciu vymeniť svoje BTC za niektorú z fiat mien. Ďalšia skupina ľudí, ktorá nadšenie z bitcoinu moc nezdieľa, sú ľudia poberajúci výhody zo súčasného finančného sektora. Aj keď netvrdím, že neexistuje žiaden wall street whale, ktorý by nemal účet na niektorej bitcoin burze a nerobil s tým úspešné špekulácie, predsa len bitcoin a jeho podstata robí bankstrom vrásky na čele. Hrozí totiž, že by prišli o nemalú časť poplatkov, ktoré získavajú za svoje služby, napr. poplatky za prevod, poplatky za platby, poplatky za príjem platieb atď. Sú samozrejme aj ďalšie skupiny ľudí, napríklad najpočetnejšia je tá, ktorá o BTC nikdy nepočula. Potom sú to tí, ktorým je to jedno, hlavne je že je večer na pivo. A môžeme pokračovať ďalej. Bitcoin má ďalšie vlastnosti a s tým súvisiace nástrahy, ale o tom niekedy inokedy.

Aj keď bitcoin nie je úplne bez poplatkov, lebo niektoré peňaženky (wallety) či služby si poplatky účtujú, jedná sa poväčšine o maličké poplatky vo veľkosti napríklad 0.0005 BTC. Menšia jednotka ako bitcoin sa volá satoši. Takže si tieto služby účtujú nejaký malý poplatok, lebo do vývoja aplikácii bolo vložených nemálo prostriedkov, či času. Tieto poplatky sú však tak maličké, že je ich zbytočné riešiť. Pre predstavu, ak používate nejaký wallet a za prevod BTC inde vám bude strhnutých 0.0005 BTC, vyjadrené v eurách je to pri kurze 1BTC = 85€ čiastka rovnajúca sa približne 4 centom. 4 centy sú tie pliešky, ktoré nosíte v peňaženke a ktoré vďaka inflácii pravdepodobne majú nižšiu kúpnu silu, než sú náklady na ich výrobu. Onedlho budú z trhu pravdepodobne stiahnuté, lebo sa špekulantom bude oplácať zbierať pliešky, taviť ich a snažiť sa získať kovy, z ktorých sú zložené.

Dôvodom, prečo som sa rozhodol napísať tento článok je ten, že ma začína iritovať istá obmedzenosť niektorých novinárov, médií či tlačových agentúr. Dokola stále musia spomínať jednu vec a tou je to, že sa za bitcoin kupujú drogy. Čo je síce pravda, lebo za bitcoin si drogy kúpiť môžete. Lenže drogy si môžete kúpiť aj za eurá, doláre, libry či české koruny. Stavím sa s hociktorým novinárom, že v Petržalke kúpim drogy skôr za eurá, než za bitcoin. Predstava, že vo vchode nejakého petržalského paneláku riešim platbu cez smartfón a snímam QR kód nejakého dílera je síce zaujímavá, ale pravdepodobne nereálna. Skôr, než by sa mi podarilo zaplatiť dílerovi pomocou bitcoinu, pravdepodobne by som bol pár krát inzultovaný a skôr by som skončil v nemocnici, než v nirváne.

Minulý týždeň bol v Nemecku významný tým, že bol bitcoin uznaný Spolkovým ministerstvom financií  za „súkromné peniaze“. Tým pádom sa právne a daňovo stal v Nemecku bitcoin uznaným ako istým druhom meny. Detailne nepoznám verdikt ministerstva a nenašiel som autentický preklad tejto klasifikácie, takže si musím ešte počkať. Čo ma však prinútilo nakopnúť sa a napísať niečo bol fakt, že takmer každá správa publikovaná na Slovensku spája bitcoin s drogami, alebo praním špinavých peňazí.

Poprosil by som teda novinárov, aby pri každej správe týkajúcej sa eura, dolára, jenu alebo libry boli tak objektívni, že spomenú vždy dole fakt, že euro, dolár, jen či libra sa používajú aj na obchodovanie s drogami, podplácanie a tiež sa zvyknú prepierať.  Očierňovať  bitcoin len preto, že sa zaň dajú kúpiť drogy, je neuveriteľne trápne, hlúpe a neodborné. Treba sa zmieriť s faktom, že je tu nová technológia, ktorá umožňuje platiť v priebehu pár sekúnd hocikde na svete, len na základe bitcoin adresy. A za žiaden, alebo maličký poplatok.  Okrem toho má bitcoin viacero ďalších vlastností a predností, ktorá ho robia zaujímavým nielen z technologického hľadiska, ale aj investičného. Okolo bitcoinu rastie neuveriteľne silná ekonomika.

btc

Keďže plánujem do budúcnosti o bitcoine písať viac, záverom by som chcel pripomenúť istú vtipnú historku, keď sa Paul Krugman vyjadroval na adresu internetu v roku 1998 v tom zmysle, že dopad internet na spoločnosť nebude väčší, než dopad faxovacieho prístroja. Originálne znenie tohto veľkého omylu je tu:

„The growth of the Internet will slow drastically, as the flaw in "Metcalfe's law"--which states that the number of potential connections in a network is proportional to the square of the number of participants--becomes apparent: most people have nothing to say to each other! By 2005 or so, it will become clear that the Internet's impact on the economy has been no greater than the fax machine's.

As the rate of technological change in computing slows, the number of jobs for IT specialists will decelerate, then actually turn down; ten years from now, the phrase information economy will sound silly.“

O desať rokov neskôr bola pánovi Krugmanovi udelená Nobelova cena... možno práve tento výrok zohral významnú úlohu?

 

 • Tlačiť
 • 18

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3213
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3213
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...