Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Belobrad

BITCOIN – investícia roka 2013

12.12.2013 | Martin Belobrad

Bitcoin a jeho vývoj do budúcnosti

 • Tlačiť
 • 78

O bitcoine sa veľa píše a rozpráva, napriek tomu, že ho takmer nik nevlastní. Prečo je to tak? K bitcoinu sa vyjadruje takmer každý finančný analytik, investičný guru či bankár. Keby sme mali urobiť štatistiku pozitívnych komentárov vs. negatívnych komentárov, pravdepodobne by to bolo cca 30% vs. 70%. Napriek tomu dokázal bitcoin v roku 2013 poraziť všetky akciové indexy, komodity či ďalšie investičné nástroje. Veľmi často je rast virtuálnej meny prirovnávaný k tulipánovej mánii, ktorá sa na veky zapísala do učebníc a kníh o investovaní. Je však bitcoin príkladom podobnej mánie? Pri pohľade na graf rastu to tak môže pôsobiť, je tu však viacero „ale“.  Aby sme mohli bližšie pochopiť rozdiel medzi typickými bublinami, ktoré pár vyvoleným dokázali zarobiť obrovský majetok, kým ďalších o majetok pripravili, je potrebné pochopiť, čo vlastne bitcoin je.

Bitcoin ako virtuálna mena

Bitcoin sa často označuje ako mena, ktorá nemá centrálnu autoritu, hranice ani žiaden kontrolný orgán, ktorý by na ňu dozeral. Keďže stále pribúdajú možnosti, kde sa dá bitcoinom platiť, dá sa za menu považovať. Aj keď učebnice ekonómie s podobným variantom asi nerátali, bitcoin sa menou už stal a je veľmi nepravdepodobné, že by možnosti na platenie bitcoinom začali klesať. Práve naopak, možnosti platiť bitcoinom budú ďalej rásť. Štatistiky, koľko spoločností začína prijímať túto menu za svoje tovary alebo služby, sú k dispozícii po pár klikoch vo vyhľadávači. Nepovažujem za potrebné tu ohurovať číslami, že koľko firiem prijíma platby v bitcoinoch a ako rastie obrat platieb v tejto mene. Pre objektivitu je treba zdôrazniť, že väčšina firiem prijíma bitcoin len ako prepočet za fiat menu. Pri prijímaní bitcoinu ako spôsobu platby šetria za nemalé transakčné náklady, ktorým firmy čelia, keď im niekto platí za tovar či službu kreditnou kartou alebo niektorým z rozšírených platobných systémov. Platba v bitcoinoch má veľmi nízke náklady a odbúrava potrebu dať zarobiť prostredníkom.  Preto obchodník, ktorého platby prichádzajú v bitcoinoch, šetrí náklady. Keď prijíma platbu prostredníctvom platobnej karty online, príde zvyčajne o 2 až 7% sumy. Pri bitcoine je tento poplatok okolo 1%. Pre porovnanie, pri ročnom súčte online platieb v sume 100 tisíc eur, ho sprostredkovateľ obere o 2 tisíc až 7 tisíc euro. Ak by prijal platbu len v bitcoinoch, príde tak len o sumu 1 tisíc eur. Rozdiel je teda 1 tisíc až 6 tisíc euro, ktoré ostanú obchodníkovi. Za túto sumu môže napríklad prijať nového zamestnanca, brigádnika alebo investovať do rozvoja firmy. Preto je prijímanie platieb v bitcoinoch stále populárnejšie a bude ďalej rásť.

Bitcoin ako platobná technológia

Na bitcoin sa dá pozerať aj ako na technológiu, ktorá umožňuje veľmi rýchlo presunúť nemalé čiastky po svete. Ak ste niekedy platili do zahraničia, pravdepodobne ste zažili situáciu, že platba išla na miesto určenia niekoľko dní, v extrémnych prípadoch aj týždne. Čítal som aj o extrémnych prípadoch, že sa platba presúvala mesiace. Ak napríklad podnikáte v EU a obchodujete s americkou firmou, musíte zaplatiť faktúru v dolároch. Banka vám musí urobiť prepočet, kde stratíte nejaké to percento len pri prevode z eura na dolár a potom vám ešte stiahne z účtu poplatok za zrealizovanie platby. Poplatok nezaplatíte len vy, ale aj protistrana, ktorá platbu prijala. Ak si dá váš partner do podmienok, že transakčné náklady sú na vaše triko, musíte zaplatiť často sumu prevyšujúcu 50€. Samozrejme, k tomu poplatok za prevod meny v nevýhodnom kurze. Pri platbe v bitcoine je suma prevedená na druhú stranu Atlantického oceánu za niekoľko minút a s veľmi symbolickým poplatkom, napr. 0.005 BTC. Ušetríte nielen na poplatkoch, ale významnú úlohu hrá čas. A čas sú peniaze. Vás partner môže byť spokojný tiež, nemusí na platbu čakať dlhé dni, či týždne.  Navyše je platba v bitcoinoch jednoduchšia, nemusíte sa prihlasovať do internet bankingu a vypĺňať množstvo údajov ako iban, bic/swift, sumu, adresu odosielateľa, adresu banky. Bitcoin významne šetrí čas spojený aj so samotnou realizáciou platby. Výhodné aj platenie bitcoinom pomocou smartfónu, často stačí do aplikácie zosnímať QR kód, kliknúť na odkaz a platba prebehla.

Bitcoin ako investícia

Bitcoin je aj investíciou, lebo jeho hodnota významne  rastie voči fiat menám. Hlavnú úlohu tu zohráva jeho deflačný charakter. Počet bitcoinov v obehu rastie pomalšie, ako počet užívateľov a to má za následok, že rastie jeho cena. Pri investovaní však hrá značný faktor aj špekulácia, preto je bitcoin veľmi volatilný a jeho kurz rastie alebo klesá  aj o 20-30% denne. Je teda veľmi volatilný a pri investovaní do neho sa treba pripraviť na infarktové situácie, kedy môže jeho cena klesnúť v priebehu pár minút aj o desiatky či stovky dolárov. Ale podobne je to aj s rastom, môžete mať šťastie, kúpiť bitcoin a na druhý deň môže jeho cena vybehnúť o desiatky či stovky dolárov. Je preto nevyhnutné pri investovaní do bitcoinu investovať len toľko, koľko môžete stratiť a koľko psychologicky dokážete uniesť. Momentálne sa cena bitcoinu pohybuje cca 30% pod svojim vrcholom. Korekcia a poklesy cien sú teda bežné.  Keď si však pozriete graf, tak aprílová korekcia, o ktorej sa mnoho písalo a keď sa mnoho finančných analytikov investorom do bitcoinu posmievalo, vyzerá už len ako nepatrný výkyv ceny. Podobne sa o rok budeme možno pozerať na súčasnú korekciu a na grafe to bude len nenápadná vlnka.

Názory finančných analytikov

Bitcoin nedá spávať ani finančným analytikom. Občas to pripomína situáciu, že kto ešte nenapísal blog o Kotlebovi, nie je bloger. Internet je plný článkov, názorov, rozhovorov či blogov.  Pozitívne články vo veľkých médiách sú veľmi zriedkavé, čo je pochopiteľné s ohľadom na majiteľov týchto médií. O niečo pozitívnejšie je to v menších a nezávislých médiách. Bitcoin má však už aj svoje vlastné médiá, kde sa píše o bitcoine a ďalších virtuálnych menách, často sa jedná o vysoko odborné články s vysokou objektivitou a kritickosťou. Pri finančných analytikoch a správcoch majetku prevládajú kritické názory, čo je pochopiteľné, ak ich spoločnosti do bitcoinu neinvestovali a pre svojich klientoch nezabezpečili výnos z tejto investície.  Pritom je pri ich názoroch jasné, že poväčšine nemali čas si o bitcoine nič naštudovať, nikdy s bitcoinom nepracovali a nerozumejú mu. Je to možno podobná úroveň, ako keby som začal písať článok o vplyve jadrových reaktorov na život mravcov.

Regulácie a snahy finančného sektora

Bitcoin by radi regulovali centrálne banky, daňové úrady a snažili sa niekde „vopchať“, aby si mohli z neho niečo zobrať a v podstate na ňom parazitovať. To však nie je také jednoduché a sami to dobre vedia. Zakázať bitcoin je asi tiež nemožné, lebo zákaz bitcoinu by pravdepodobne viedol len k jeho širšej popularizácii a presunu do šedej ekonomiky a následného bitcoin boomu, ktorý by mohol vyvolať pád súčasného prehnitého finančného sektora. Je však otázne, že či môže bitcoin fungovať paralelne so súčasným finančným systémom a poplatkami, ktoré som popísal vyššie. Fiat meny a operácie s nimi v porovnaní s bitcoinom ťahajú za kratší koniec. A to bitcoin ešte ani poriadne nezačal prerážať do sveta a nie je vytvorená kompletná infraštruktúra okolo bitcoin ekonomiky. V prípade, že by sa im podarilo bitcoin nejakým spôsobom zastaviť a zničiť, k dispozícii sú tu ďalšie virtuálne meny, ktorí bitcoin nahradia.

Kde sa nachádzame?

Často sa stretávam s názormi, že bitcoin už dosiahol svoje a už ďalej nebude rásť, že už je neskoro sa do toho pustiť.  Nemyslím si, že sme dosiahli vrchol a že bitcoin už nebude ďalej rásť. Osobne som možno naivný a prílišný optimista, ale myslím si, že bitcoin uvidíme ocenený vo fiat menách aj vo výške 10 tisíc dolárov a možno aj 100 tisíc dolárov. Neexistuje tu strop, na ktorý sa dá ukotviť. Veď napadlo by niekoho pred rokom, že bitcoin bude raz stáť cez 1200 dolárov? Podľa mňa sme stále len na začiatku, stále neexistuje veľa možností, kde sa dá bitcoinom platiť, je to obrovský priestor pre spoločnosti, ako by mohli bitcoin využívať a ako by sa mohli vyvíjať nové služby. Sú tu stále obrovské medzery v bezpečnosti... bitcoin je stále len v podstate start-up a má pred sebou obrovskú budúcnosť. 

 • Tlačiť
 • 78

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Martin Belobrad

Martin Belobrad
 • Počet článkov: 14
 • Priemerná čítanosť: 3212
 • Priemerná diskutovanosť: 59
 • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako analytik/trader v spoločnosti GoldSilver.sk. Špecializujem sa na agresívne obchodovanie pákových ETF na komodity, investovanie a analyzovanie do banských spoločností, bitcoin a ropu. 

Kalendár sa načítava...