Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Baranovič

Zbohom, Jens. Nórsko teraz povedie Erna

10.09.2013 | martinoslo

Historický úspech strany Høyre, do vlády zasadnú aj populisti a do parlamentu prvýkrát aj zelení

 • Tlačiť
 • 4

Vyše dvestotisíc ľudí čakajúcich mesiace na odborné vyšetrenia alebo operácie a príliš veľa tínedžerov, ktorí nedokončia stredoškolské vzdelanie. Zrejme to sú hlavné dôvody, ktoré nedovolia úradujúcemu premiérovi Jensovi Stoltenbergovi zostaviť v poradí tretí kabinet po sebe. Osem rokov vlády Strany práce, roľníckej Strany stredu a strany Socialistická ľavica sa 18. októbra skončí a krajinu povedie koalícia pravdepodobne štyroch nesocialistických, občianskych strán pod vedením šéfky strany Pravica (Høyre) Erny Solberg. Tá sľúbila voličom zásadnú reformu zdravotníctva, ktorá má platiť od roku 2016 a má za cieľ výrazne skrátiť čakacie doby na špecializované zákroky a onkologické vyšetrenia. Nóri by si tak mohli vybrať ošetrenie v štátnom alebo súkromnom zdravotníckom zariadení za „štátne“ peniaze. Za návštevu u lekára sa v Nórsku platí do istej hodnoty a po jej prekročení v priebehu jedného kalendárneho roka má paciet zdravotnú starostlivosť plne hradenú štátom.

Tisícky mladých ľudí nedokončia stredoškolské vzdelanie, lebo sa o svojej budúcej profesii musia rozhodnúť príliš skoro. A nedostatočné výsledky v medzinárodných porovnaniach, kde Fínsko a Švédsko sú pre Nórov vzorom.  Slabé investície do výskumu a školstva všeobecne a napokon vysoké percento nekvalifikovaných učiteľov v základných a stredných školách. Osem rokov patrila oblasť školstva Socialistickej ľavici, ktorá vo voľbách prepadla a len tesne prekročila hranicu potrebnú na zvolenie do parlamentu – t.j. štyri percentá. Získala len 4,1% hlasov a sedem mandátov. Všetky opozičné strany kritizovali vládu za kvalitu školstva a túto oblasť chcú po voľbách reformovať.

Výsledky volieb:

Strana práce (Ap), Pravica (H), Strana pokroku (FrP), Kresťanské hnutie (KrF), Strana stredu (Sp), Ľavica (V), Socialistická ľavica (SV), Strana zelených (MDG), Červení (R), Kresťania (Krist), Strana dôchodcov (PP), Pirátska strana (Pirat).

VALG 2013

Pravica bude mať po prvýkrát v čele vlády ženu a premiérsku stoličku obsadí prvýkrát po vyše tridsiatich rokoch. Súčasťou novej nórskej vlády sa stane aj populistická, konzervatívna Strana pokroku (FrP) líderky Siv Jensen. Strana má výhrady voči cudzincom a je silno pro-biznis. Siv Jensen zabodovala kvalitnou komunikáciou vo volebnej kampani, keď hovorila ostro, jasne, ale vždy pomerne pokojne. Vo volebnú noc prišla pred svojich spolustraníkov oblečená v menej konzervatívnych šatách a v dobrej nálade. Televízie jej vystúpenie vysielali naživo. Experti na komunikáciu jej prejav označili za veľmi energický, až takmer nekontrolovateľný.

<

Medzi stranami Høyre a FrP, ktoré spolu získali 77 hlasov a budú tvoriť silnú väčšinu budúcej koalície s 96 poslancami, sa čakajú ťažké vyjednávania o programe.

Budúcu vládu budú tvoriť zrejme aj obe menšie občianske strany – KrF (Kresťanské hnutie), ktoré si za cieľ dáva boj s chudobou vo svete a podporu rodinných hodnôt v krajine a Venstre (Ľavica), ktorá sa profiluje ako stredo-ľavá/liberálna strana so silnými zelenými témami. Do parlamentu sa dostal aj jeden zástupca MDG (Strany zelených). Ide o historický úspech tejto strany, ktorá ešte nikdy nemala svojho poslanca.

Volebný deň a volebná noc – zopár inšpirácií pre Slovensko

Vo volebný deň je v Nórsku zákaz predaja alkoholu. Hoci v bare si alkohol dať môžete. Večer.

Voľby trvali do 21,00 hod. a televízie vysielali volebné štúdiá už od siedmej-pol ôsmej večer.

Vysielaniu dominovalo živé reportovanie s centrál politických strán a veľkých miest s vyjadreniami politikov, hoci ešte volebné miestnosti neboli uzavreté.

Jednu hodinu pred uzatvorením volebných miestností boli hosťami v televíznom štúdiu verejnoprávnej NRK premiér Stoltenberg a líderka opozičnej Høyre Erna Solberg. Hovorili o kampani a ešte vyzvali voličov, aby šli voliť. Rovnako tak prezradili svoj program na najbližšie hodiny.

Televízia mala prenajatú helikoptéru a sledovala dianie v hlavnom meste zhora, rovnako ako sledovala limuzínu, ktorá odvážala oboch politických lídrov do centrál svojich strán. Bolo to veľmi efektné a pokrylo to televízne vysielanie a informovanie pohľadom na mesto, čo je isto viac atraktívne ako všeobecné zábery z parlamentných schôdzí.

Televízia NRK mala univerzitných profesorov a vlastných expertov na voľby, nevyužívala think-tanky. To je jedna zo slovenských novinárskych slabín, že médiá (väčšinou) nemajú vlastných žurnalistov-expertov.  Nechala si spraviť odhad volebných výsledkov a ten sa takmer úplne zhodoval s výsledkom volieb.

Okrem živých vstupov redaktorov mali televízie priame prenosy vystúpení lídrov strán neskoro večer, keď už bolo sčítaných dostatok hlasov, aby bolo jasné, ako voľby dopadli.

Ako reportér spravodajskej televízie som pokrýval dianie v strane Slobodné fórum v roku 2006 a vôbec v tú noc, keď vyhral Smer, mali novinári nesmierne ťažkú robotu – lídri strán neboli  k dispozícii, neboli žiadne vyjadrenia, prakticky bolo nemožné robiť štandardné volebné spravodajstvo. To oproti tomu v Nórsku mali žurnalisti prehľad, kedy a kde zastihnú lídrov strán a celé reportovanie sa tu dialo s úsmevom a v úplnej pohode. V Osle sa pokazili sčítavacie zariadenia, a tak Oslo odosielalo priebežné výsledky veľmi veľmi pomaly, ale nikto z toho nerobil paniku, ani škandál.

Otvorenosť a vysoká politická morálka boli pre mňa celkom niečím novým pri sledovaní týchto parlamentných volieb. Budúca premiérka Erna Solberg vopred oznámila, že svoj príhovor bude mať až po tom, ako ho bude mať súčasný premiér Jens Stoltenberg a zverejnila aj svoj pracovný kalendár na najbližšie týždne. Z neho vyplynulo, že jej vláda začne úradovať 18. októbra.

Erna Solberg

Erna Solberg, budúca nórska premiérka (Foto: NRK.no)

 

 • Tlačiť
 • 4

Martin Baranovič

Martin Baranovič
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 2119
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.

Martin Baranovič

Martin Baranovič
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 2119
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.

Kalendár sa načítava...