Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Povinná vojenská služba pre ženy

10.04.2013 | martinoslo

Diskusia (9 reakcií)

10.04.2013 | martin33

Klasicky feministicke. Pokial ide o prava tak maju feministky plnu hubu reci, pokial ide o povinnosti, tak samozrejme protestuju. Tak, ako sa o nich vyjadrila bohuzial nedavno zosnula M. Thatcherova:
"Feministky sú ženy, ktoré by chceli niečo dostať, pričom by pre to nemuseli nič urobiť."

11.04.2013 | Oskarka

Čo konkrétne v tomto prípade chcú feministky dosiahnuť? O ich postuju nie je v článku ani zmienka!

U žien je bežné, že majú nížšiu mzdu ako muži, je to na každom kroku. Páčilo by sa p. Thatcherovej, ak by jej plat premierky bol nižší ako plat ostatných premierov?

11.04.2013 | martin33

Neexistuje ziadny zakon (ani u nas ani v Norsku), ktory by urcoval zenam nizsie mzdy. Na rozdiel od zakona (v Norsku aj teraz, u nas len podmienecne v pripade ohrozenia statu) ktory muzom nariaduje vojensku sluzbu. Teda z tohto pohladu su jednoznacne diskriminovani muzi.
Ak su v trhovom prostredi mzdy zien nizsie, tak je to sposobene tym, ze trhovo vnimana hodnota prace zien je jednoducho pre zamestnavatelov nizsia ako trhovo vnimana hodnota prace muza. Hlavne z toho dovodu, ze naklady na zamestnanie zeny su z dlhodobeho hladiska vyssie, ako naklady na zamestnanie muza (povinnost prijat zenu po materskej dovolenke, zena moze kedykolvek odist na matersku a tak sa stratia napriklad investicie do jej vzdelavania zamestnavatelom, nemoznost prepustit tehotnu zenu ani v skusobnej dobe...)

11.04.2013 | Oskarka

Čo konkrétne si v tomto prípade feministky chcú presadiť??

11.04.2013 | Oskarka

Vidím, že zamestnávanie žien je pre zamestnávateľov nevýhodné. Prečo to vôbec zamestnávatelia robia?

11.04.2013 | martin33

Pretoze (zatial) mozu kompenzovat nevyhodu zamestnavania zien ich nizsim platom. Ak to EUSSR zakaze, tak sanca zamestnat sa pre zeny este viac poklesne. Trh sa socialnym inzinierstvom oklamat neda.

11.04.2013 | Oskarka

Alebo preto, že muži by sa také peniaze nerobili...

15.04.2013 | ten druhy

aj som chcel nieco napisat, ale uz dopredu som bol autorom oznaceny za konzrervativneho bociana, ci ako to tam napisal nieco o konzervativcoch na SK.

Ale ja by som taky zakon schvalil aj u nas (keby bola povinna VS). Potom by rapidne ubudlo feministiek :-).

Este jedna myslienka: vyvynuta technika dnes dovoli ist do armadxy aj zenam. Neviem si predstavit, ze by isli do armady zeny pred 300 rokmi (hromadne, lebo samozrejme vyniky boli). A kedze techicky vyvoj sme zapricinili zas z vacsej casti my muzi, tak si za to mozme samy.
Nie je dovodom nizsich platov u zien prirodzena historicka skusenost, ze muzi vo vseobecnbosti (zas mozu totiz existovat vynimky: Maria Sklodovska,...) mozu za posun vpred vo vacsine disciplin (veda, kultura, ...).
Oskarka, nepis mi tu prosim, ze sme zeny k tym vynalezom nepustili. Keby sme ich totiz pustili, tak je zemegula vymreta, pretoze by nikto nerodil deti = a sme pri tych bocianoch, co spominal autor! Mozno ze by zeny vymysleli bociana a oni by mohli karierovat :-). Nooo, nova myslienka, ktorej sa mozu feministky drzat.
p.s. mam rad zeny a ctim si ich, ale som si vedomy, ze maju prirodzene dane, co je ich ulohou. A aj za to si ich velmi cenim!

15.04.2013 | GeneralTokot

U zien je problem, ze im obcas z pomedzi stehienok vylezie skriekajuci baculiacik, ktory disabluje ich pracovnu cinnost na dlhsie obdobie. Problem sa prehlbi ked je baculiacikov viac po sebe alebo dokonca naraz. V dnesnej dobe nie je na take veci cas. Dolezitejsie je zvysovat produktivitu firiem, aby sme vsetci spolocne hrdy a triezvy zachranovali ekonomiku :)

Martin Baranovič

Martin Baranovič
  • Počet článkov: 17
  • Priemerná čítanosť: 2120
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.