Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Menej angličtiny = zatvoriť dvere k úspechu budúcich generácií

09.10.2013 | martinoslo

Diskusia (8 reakcií)

10.10.2013 | Aeneas

Absolútne súhlasím... Doplnil by som, že aj ruština ako voliteľný jazyk á veľkú budúcnosť, aj napriek mnohým odporcom. Nespochybniteľným faktom je, že angličtina musí byť absolútny základ bez diskusie. Nepodceňujem znalosť ostatných jazykov, ale faktom je, že s angličtinou sa dohovoríte naozaj na celom svete. Minister by mal skôr uvažovať o tom ako najvhodnejšie pridávať druhý jazyk a nie nad rušením prvého....Poznámka na margo Univerzít vo Fínsku: Vo Fínsku sú všetky Vysoké školy štátne a dosahujú vynikajúce výsledky. Pravdou však ostáva: "Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté"

10.10.2013 | ari.ari

Ak píšete o plate učiteľov, že je niekde na úrovni 30 až 40 OOO, mali by ste uviesť, že ide o NÓRSKE koruny, čo je v prepočte cca 4400 - 5200 eur. V opačnom prípade môže táto táto informácia vyznieť dosť zavádzajúco.

Rovnako potrebujem za potrebné upresniť zmienku o tom, že pedagogické vzdelanie nie je magisterské. To je opäť trošku dezinformácia, pre správne pochopenie v našich reáliách by bolo potrebné dodať, že majú bakalárske vzdelanie.

11.10.2013 | Dr Hujer

dobrý technik so slabou, alebo nijakou angličtinou je úspešnejší, než slabší technik s výbornou angličtinou. A veľmi dobrým technikom tie jazyky moc nejdú :-)

13.10.2013 | Aeneas

Čo takto dobrý technik s dobrou angličtinou, ktorú sa naučil v mladom veku, nenásilnou formou resp. skoro prirodzene? :)

13.10.2013 | tt

http://www.tyzden.sk...

podla vyskumov spominanych v tomto clanku je takmer jedno kedy sa deti zacnu ucit po anglicky, ci od 1. triedy alebo od piatej. Presne preto, ze ako spominate, prve roky sa naucia akurat tak cisla, farby a par basniciek. Deti, ktore zacnu neskor, tieto veci dobehnu za par tyzdnov ci mesiacov. Jediny efekt je menej casu na ine predmety.

Ten nazor ze cim skor tym lepsie berie do uvahy deti v bilingualnom prostredi, nie deti co maju anglictinu 3x 45 minut za tyzden.

14.10.2013 | zoltan p

No a nenaučili by sa tých iných predmetov, keby nemali angličtinu, tiež menej? Možno by pomohlo to skombinovať a niektoré predmety učiť výhradne v cudzom jazyku. Počas strednej školy bol pre mňa práve toto ten kopanec, kedy som sa poriadne naučil angličtinu. Akurát kde na to nabrať učiteľov.

21.10.2013 | cheri

Chcela som len poskytnut par drobnosti k clanku.

Ked uz autor spominal, kde vsetci norski studenti studuju v zahranici, tak po spravnosti by mal udat aj za co.

Vacsina norskych studentov si vybera vysoke studentske pozicky, za ktore studuje niekedy aj desat rokov, ked sa im do studia nechce a neponahlaju sa do jeho ukoncenia, lebo peniaze na zivot im na konto stale chodia...s myslienkami typu, ved raz to zo svojho vysokeho platu zaplatim. Samozrejme v zahranici, si za tu istu sumu mozu viacej dovolit, tak preco by ostavali studovat v Norsku, ked mozu ist trebars do Australia a este aj usetrit. Lenze tymito pozickami sa casto zadlzuju na dlhe roky, niektori to splacaju aj cely zivot. Takze mnohym to maximalne stazuj akekolvek moznosti zit a pracovat inde ako v Norsku. Jedine este tak v krajinach s porovnatelnymi platmi, ktorych nie je vela.

A je uplne jedno kde sa v rebricku nachadzaju norske skoly.

Ale vzdelanost slovenskych deti s norskymi je neporovnatelna, minimalne to mozem porovnat v matematike, ekonomii a inych predmetoch, ktore sa vyucuju na ekonomickych vysokych skolach.
Slovensko vedie, len keby si nahodou niekto myslel opak.


Tolko postreh zo zivota.

24.12.2016 | Ivo Bielik

Súhlasím, angličtina je fajn jazyk a je fajn vedieť ju. Kto by sa chcel zlepšiť, nech mrkne na tento kurz www.anglictina-... mne pomohol :)

Martin Baranovič

Martin Baranovič
  • Počet článkov: 17
  • Priemerná čítanosť: 2118
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.