Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Baranovič

Horor: Nový lesný zákon zabije turistický ruch

01.06.2013 | martinoslo

Pokiaľ ide o našu prírodu, mali by sme v prvom rade myslieť na ňu a nie na záujmy turistov

 • Tlačiť
 • 0

Tak toto ma fakt dostalo. Štát ide spoplatniť akcie v lesoch, turisti sa boja.  Hororové články ako mladý štát vedený vládou jednej strany, partaje plnej bývalých komunistov a veľkopodnikateľov, a tak ďalej,  komplikuje vstup do lesov, ma vydesili. Čo to stvárajú, prečo namiesto popularizácie voľnočasových aktivít v prírode, robia pravý opak, strašia ľudí, aby do lesa prestali chodiť. A potom som si prečítal navrhovanú novelu zákona, pozrel som si súčasný lesný zákon a nejako mi nejde do hlavy, prečo je z toho taký horor. Skôr asi pre ťažbu dreva, než pre oznamovanie akcií v lese.

Aby bolo jasné, nie som lesník, ani žiadny právny expert, ale to ani nepotrebujem byť, aby som rozumel, že nadmerná ťažba dreva je vážny problém a že ak táto novela prispeje k ešte väčšej ťažbe, tak sa proti tomu treba postaviť a biť na poplach. V mojom rodnom Bardejove postavili pred pár rokmi tepláreň na biomasu. Hurá, už žiadny drahý plyn na vykurovanie. Do teplárne a elektrárne na biomasu vozia podľa miestnych aktivistov veľké buky z Národného parku Poloniny a Chráneného vtáčieho územia Čergov. 15 - 20 kamiónov denne. Píšu o tom domáci tu, na facebooku.

bardejov

Novela lesného zákona mení zákon smerom k verejnosti tak, že organizovať telovýchovné, športové alebo turistické súťaže a podujatia alebo vykonávať komerčné aktivity na lesných pozemkoch možno len po písomnej dohode s obhospodarovateľom lesa. To je to, čo bolo v domácich médiách ako nejaká strašná vec.

Nejde však o nič neštandardné. Voľnočasové aktivity, športové aktivity ako napríklad beh na lyžiach alebo orientačné behy, ktoré môžu ohroziť a poškodiť prírodu a podobne, sa nesmú konať v lese (voľnej prírode) bez dohody s majiteľom alebo obhospodárovateľom lesa. Takto to ustanovuje nórske právo. Majiteľ má vedieť o tom, kde sa budú voľnočasové aktivity konať, kde bude štart a cieľ športových podujatí.

Toto ustanovenie je v zákone krajiny, ktorá vyslovene prírodou žije a namiesto vysedávania v nákupných centrách, sa tu chodí masovo do lesa. Za každého počasia. Nóri majú silnú tradíciu nedeľných túr do prírody (obchody sú v nedeľu zavreté) a porekadlo Ut på tur, aldri sur. (Von na prechádzku, nebudeš nikdy v zlej nálade.) Aj organizátori najväčšej turistickej súťaže MARKA 24, kde súťažiaci musia v limite 24 hodín navštíviť čo najviac turistických chát a stanovísk v severných lesoch Osla a v najlepšom čase, museli akciu nahlásiť majiteľovi lesov a zrejme aj zaplatiť poplatok. Zákon hovorí o tom, že majiteľ lesa môže od organizátorov žiadať nízky poplatok.

Nórsky zákon o lesoch je krátky a venuje sa skôr právam a povinnostiam vlastníkov lesov. Nórska legislatíva však má aj paragrafové znenie využívania voľného času v prírode. Jeho účelom je okrem iného zabezpečiť všeobecné právo na prístup a pobyt v prírode a podporiť a zachovávať rekreačné aktivity. Zákon vyslovene dáva právo každému pešiemu turistovi vkročiť do lesov kedykoľvek a kdekoľvek. Občan, turista môže v zimnom období, keď je zem pokrytá snehom alebo ľadom,vstúpiť aj na súkromné pozemky a polia, na ktorých súkromný majiteľ môže vyznačiť cestičku pre verejnosť, aby tak zabezpečil všeobecný prístup k prírode, k pôde, k jazerám, k fjordom a podobne.

Keď sa napríklad prechádzate popri Oslofjorde v časti Vækerø, prechádzate po súkromných pozemkoch a cítite sa pritom divne, čakáte, že na vás vyletí nazúrený majiteľ alebo majiteľka. Darmo čakáte. Podľa zákona vám nemôžu  skomplikovať cestu popri fjorde a tak majú vyznačené chodníčky pre verejnosť, čo prechádza po ich pozemku. Rovnako vám nemôžu zakázať sa usadiť a kúpať sa vo fjorde, ktorý hraničí s ich pozemkom. Štát jednoducho garantuje všeobecné právo na fjord a prírodu.

Zákon tiež vyslovene píše, že v lese môžete zbierať byliny, kvety, rastliny, lesné plody a huby. Východoeurópania to však berú viac ako výzvu, než ako právo. A tak keď príde sezóna čučoriedok a brusníc, tak sú lesy plné Poliakov a bulharských cigánov, ktorí ešte v noci (svetlo je vtedy už od tretej ráno), vyzbierajú čo sa dá. Aj na huby treba preto chodiť ďalej od mestských lesov.

Súčasný slovenský zákon o lesoch zakazuje voľne púšťať psov.  Pre porovnanie, voľne púšťať psov v lese je zakázané aj v Nórsku, ale len od polovice apríla do polovice augusta. Je to preto, aby psíky nevyplašili zver, ktorá má v tomto období materské a vyživovacie povinnosti. Potom neskôr, keď vtáctvo odletí a mláďatá lesnej zveri už stoja na vlastných nohách, môžu psi behať po lesoch koľko chcú. Ako napríklad moja basetka Frida.

Frida2

Súčasný slovenský zákon o lesoch zakazuje v lese fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Keby tak ešte zakázali fajčiť aj v nákupných centrách, však?

Zhrniem to:

 1. Novela zákona o lesoch ešte nie je schválená.
 2. To, z čoho médiá robia horor, je celkom štandardná vec. Pokiaľ ide o našu prírodu, mali by sme v prvom rade myslieť na ňu a nie na záujmy turistov a organizátorov podujatí v lesoch.
 3. Tým, že nie sme turistický národ, podobne ako napríklad Nóri, tak ani ten náš zákon akosi nemá to PR, že je to aj o ľuďoch v prírode a že ľudia v prírode nie sú len zlo, ale že tam mnohí chodia za zdravím a za športom.
 4. Poslanci-psíčkari, hlavne takí, čo majú psov, ktorí môžu chodiť do lesa, by sa mohli pokúsiť o zmenu v zákone, aby psíky mohli legálne behať v lesoch v čase, keď už životne neohrozujú lesnú zver, na jeseň a v zime.
 5. Chýba nám všeobecná dôvera jeden voči druhému. Mali by sme viac dôverovať tomu, že zákon myslí na prírodu a jeho účelom nie je len ochrana majiteľov lesov.
 • Tlačiť
 • 0

Martin Baranovič

Martin Baranovič
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 2120
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.

Martin Baranovič

Martin Baranovič
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 2120
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.

Kalendár sa načítava...