Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Martin Baranovič

Čakanie na dokonalý prezidentský rozhovor

13.08.2013 | martinoslo

Rozhovory by mali pomôcť spoznať budúceho prezidenta/prezidentku a jeho/jej tím

 • Tlačiť
 • 6

V Nórsku budú parlamentné voľby a rozhovory s lídrami strán sú v plnom prúde. A teda poviem vám, to je iné kafe. Vecnosť, dožadovanie sa odpovedí a skoro žiadne hádky, ale argumenty. Niekedy človek žasne, ako dobre sú pripravení. Aj novinári, aj kandidáti.

Voľby ma zaujímajú, je to skoro ako moje hobby. Vo volebnú noc sledujem priebežné sčítavanie hlasov, považujem to za celkom napínavé. Páči sa mi aj grafické spracovanie výsledkov a analýzy výsledkov. Oceňujem prácu Inšitútu pre verejné otázky na početných publikáciách hodnotiacich rôzne voľby, ktoré sa na Slovensku konali. A pri prezidentských voľbách ma zaujímajú rozhovory s prezidentskými kandidátmi.

Televízne debaty, zdá sa, majú istý vplyv na rozhodovanie voličov. V roku 1999 rozhodli v neprospech M. Vášáryovej, v roku 2004 hádky medzi R. Schusterom a E. Kukanom napomohli miernemu, nevyjadrujúcemu sa I. Gašparovičovi, v roku 2009 poškodila Ivetu Radičovú TV Markíza ohľadne autonómie pre maďarskú menšinu. Dá sa očakávať, že aj v roku 2014 bude televízna debata prezidentských kandidátov čiastočne rozhodujúca pre volebné správanie sa voličov.

Čo sa pýtať budúceho prezidenta?

Na televízne debaty prezidentských kandidátok a kandidátov je ešte dosť času, ale rozhovory si už teraz môžeme čítať v printoch a onlinoch. Otázky jak cez „kopirák“. To isté dokola. Čarnogurského sa zasa pýtajú na jeho rusofilstvo, Fica už všetci pasujú za víťaza, rovnako ako za víťaza vyhlasovali Kukana, Procházku sa pýtajú na vek a ak by kandidatúra nevyšla, či potom založí stranu, alebo či bude spolupracovať s Lipšicom.  A všetkých sa pýtajú na to, či by podpísali zákon o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia, alebo či by súhlasili s legalizáciou marihuany. Čo sú toto za otázky? Čo chceme týmito otázkami dosiahnuť? Mobilizovať ľudí, čo majú radi Rusko k Čarnogurskému? Alebo odradiť Procházku od kandidatúry, lebo by mal založiť radšej politickú stranu?  Nemal by byť cieľom rozhovoru „dokonalý“ profil kandidáta?

Ale ako to spraviť?

Novinári by mali zmeniť taktiku z akéhosi predvídania budúcnosti a špekulácií a prijať fakt, že toto sú kandidáti za prezidenta. Toto je rozhodujúce a rozhovor by sa mal vecne týkať kandidatúry a prezidentúry.

A potom – dokázať získať odpovede na otázky týkajúce sa pozadia kandidatúry. A kritizovať kandidátov za netransparentnosť, za to, že taja dôležité informácie, ktoré môžu mať rozhodujúci vplyv na ich výkon v prezidentskom úrade.

Financovanie

Prezidentské diskusie sa musia týkať aj financovania kandidatúry. Výroba komunikačných materiálov, rezervácie plôch a času v elektronických médiách, cestovanie, tímy ľudí okolo – to všetko stojí peniaze. Odkiaľ ich kandidáti majú? Prečo to nechcú prezradiť? Je to podľa nich normálne, že nechcú zverejniť, kto ich financuje? Tajnosti s financovaním kampane musia kandidáta diskvalifikovať. Alebo sa potom nemôžeme čudovať, kto tu zasa bude prezidentom. Ktorá akciovka.

Poradcovia

Mimoriadne dôležitá a celkom prehliadaná oblasť prezidentskej kandidatúry je tím budúceho prezidenta. To nie je len o jednej osobe, prezidentský úrad formujú aj poradcovia, ľudia, čo sú blízko hlavy štátu a ktorí majú na rozhodovanie úradu prezidenta nemalý vplyv. Toto by mala verejnosť tiež vedieť. Koho si do paláca vezme ten-ktorý kandidát a prečo? Čo sú tí ľudia zač? A čím si zaslúžili dôveru kandidáta tak, že s nimi uvažuje v úrade? Kandidát nevie, s kým chce spolupracovať v úrade? No tak to je celkom faux-pas, povedal by som.

Medzinárodné otázky. Zahraničná orientácia.

Eticko-morálne otázky sú ako-také, podľa mňa, nezaujímavé. Čo už nového môže povedať expredseda KDH? Čo nového môže povedať prípadný kandidát Fico? Veď sa jasne vyjadrili znovu a znovu v rôznych rozhovoroch. Napríklad k registrovaným partnerstvám. Ale prečo sa nepýtať na názor, čo sa deje v iných krajinách.  V Rusku, ktoré hostí olympijské hry, sviatok športu a humanity, platia tvrdé zákony proti homosexuálom. Čo na to povie ten-ktorý kandidát, možný budúci prezident? Alebo sa odpovedi vyhne, lebo nechce zasahovať do diania v iných štátoch?

Aký je vzťah možného budúceho prezidenta k dodržiavaniu ľudských práv u nás i vo svete? Veď prezident je prvý muž štátu, môže sa stretnúť s lídrami iných krajín a byť čiastočne tvorcom medzinárodnej politiky. Veď aj jemu budú prezidenti iných štátov klásť otázky, ako na ne odpovie? Myslím, že by na mnohé mohol mať aspoň rámec odpovede už dnes, tak, aby o nich vedeli aj občania.

Ústavný chod štátu

Prezident vymenúva časť sudcov Ústavného súdu. Akú predstavu o kandidátoch má kandidát za prezidenta? A čo si myslí o rôznych kauzách, v ktorých väčšiu či menšiu rolu hrá ÚS SR?

Zdravie

Veľké tabu slovenskej politiky je zdravie najvyšších ústavných činiteľov. Budeme znovu svedkami nejakej drámy á la Innsbruck?

Rodina

Ďalší okruh je rodina. Asi sa dá pochopiť, že nikto nechce vystavovať svoju rodinu verejnosti, ale verím tiež, že rozhodnutie kandidovať za prezidenta je otázka, ktorú isto ten-ktorý kandidát preberie aj so svojimi najbližšími. Kto bude prvá dáma? Bude to sivá myš, či aktívna „prezidentka“? A čo ostatní členovia rodiny?

Reprezentácia

A ešte tu  máme reprezentáciu krajiny. Jazykové znalosti. Prezidentská rezidencia a náklady na „dochádzanie“ do úradu z vlastného domova. A najvyšší plat spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Čo na to budúci prezident? A vôbec – kandiduje bohatý človek? Ako veľmi?

Podľa mňa takéto otázky dajú lepší prehľad o kandidátoch, priblížia ich tak, aby sme si lepšie spravili predstavu o tom, kto tam bude nasledujúcich päť rokov sedieť. Ťažko sa to dá predstaviť, ale  prezident, ktorý vzíde z volieb 2014 bude v úrade až do roku 2019! Čo všetko sa môže dovtedy udiať.  Bude vymenovávať nové vlády a najvyšších predstaviteľov dôležitých ústavných inštitúcií. Potrebujeme o niekom už dnes vedieť, ako sa bude správať o rok, o dva, o päť.  A je jedno, či je mladý, alebo starý, alebo či je nestraník, alebo či je lídrom politickej strany.

Je dôležité, aby médiá mali ambíciu urobiť dokonalý prezidentský rozhovor, aby nepredikovali výsledky, aby kládli dôležité, nie povrchné, alebo stranícke otázky a aby sa dožadovali odpovedí. Aby sa sústredili na obsah, nie na formu (Vášáryová, 1999), aby  nemali vopred rozhodnuté (Kukan, 2004), aby neodpoveď na otázku, alebo vyhýbanie sa odpovedi nehrala v prospech kandidáta (Gašparovič, 2004, 2009).

Niekedy si hovorím, že až budem veľký, splním si sen, budem robiť vážne  volebné rozhovory pre televíziu.

 

 • Tlačiť
 • 6

Martin Baranovič

Martin Baranovič
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 2120
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.

Martin Baranovič

Martin Baranovič
 • Počet článkov: 17
 • Priemerná čítanosť: 2120
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý novinár (Rock FM rádio, Markíza, TA3) a PR (Eset), od 2010 žije v Nórsku; začinajúci podnikateľ, ktorý má chuť písať a podeliť sa o radosti i starosti zo života mimo domova, z azda najkrajšej a najdrahšej krajiny na svete. Prvé dva texty vyšli na eTRENDE v blogu <a href="https://blog.etrend.sk/vyrobene-na-slovensku/">Vyrobené na Slovensku</a>.

Kalendár sa načítava...