Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Richard Sulik a kríza eura

15.12.2010 | Marián Tupý

Diskusia (0 reakcií)

15.12.2010 | El gato con botas

Keby ste realne sedeli za grafmi, tak by ste vetu o tom, ze politik hlupym vyrokom nemoze pohnut trhom, nikdy nenapisali. V realnom case velmi dobre vidno, ako sa tesne po nejakej dolezitej sprave trhy hybu. Sulik je sice politik nizsieho stupna, ktoreho reci nemaju zasadny vplyv na pohyb eura voci ostatnym hlavnym menam, v kombinacii s inymi hlupakmi a po zveliceni novinarmi je ale aj ich vplyv na trhu badatelny. A nasledne este dojde k dalsim kolisaniam, pretoze obvykle sa k vyrokom hlupakov musia vyjadrit aj ludia, ktori uz kurzom eura silno hybu.

Takze nemozete bagatelizovat vplyvy politikov na trhy, nech su akokolvek nevyznamni z hladiska celku. Veta "Finanční analytici nie sú platení za počúvanie politických vyhlásení." je vysmechom reality na trhoch. Plateni za to sice nie su, ale pocuvaju ich a trh viac pripomina stado panikarov, nez chladnokrvne prmyslajucich profikov.

15.12.2010 | grgo

"Naozaj chcú, aby druhý najdôležitejší človek v krajine ignoroval očividný fakt, že euro je v smrteľnom nebezpečenstve pre nezodpovednosť rozhadzovačných európskych vlád?"

Prečo sa táto lož dokola opakuje? Írsko malo ešte v roku 2006 rozpočtový prebytok, pred krízou malo výšku verejného dlhu v okolí 30% HDP. Španielsko podobne. V tomto kontexte je zaujímavé že Nemecko s verejným dlhom vo výške takmer 80% sa považuje za príkladnú krajinu.

Rozdiel je v inom - ohrozenie dlhovej služby v Írsku a Španielsku je spôsobené pádom realitnej bubliny - s ktorou mali viac spoločné nezodpovedné banky ako vlády.

15.12.2010 | aplo

Mate pravdu ze cela diskusia k tejto teme je mimo misu, preto po precitani vasho profilu som si myslel, ze to uz niekto konecne napise. Nenapisal.

Tiez si myslim, ze nie je problem ak sa krajina pripravi na plan B. Ale v civilizovanych krajinach sa takyto plan najprv rozpracuje, zanalyzuje, pripravi, vsetko s nalepkou "doverne" a az potom pripadne sa moze tarat o nejakom plane B v mediach.

To co vidime na SVK len zapada do mozaiky ako cela krajina zije v jednej velkej bubline, kde jedinym podstatnym je PR.
Teda kto sa ako prezentuje, co sa o kom pise a aky obraz kto o sebe vytvara...no a obsah - ten neexistuje.

15.12.2010 | najmensiezlo

euro je politicky projekt. Euro vytvorili politici a iba politici mozu aj rozbit projekt spolocnej eu meny.

16.12.2010 | jbrezany

... bohuzial vase vyjadrenie sa mi ako kompetentne nezda. Reakcie vyssie su vystizne - ja len doplnim, jadro problemu predsa nie je v tom, co pisete, ale v tom, ze druhy clovek nasej politickej reprezentacie by mal zvazovat svoje vyjadrenia vo vztahu k dosledkom, kt. sposobia resp. mozu sposobit.

16.12.2010 | LubošB

Som daňový poplatník a ak pán Sulík pre mňa spravil službu, patrilo by sa mu za ňu zaplatiť. Len nech mi neposiela pán Sulík prosím Vás pán Tupý, faktúru v korunách. Ešte mi nenabehli.
Len tak medzi nami. To má pán Sulík šťastie, že tú korunu ešte nemáme, lebo tá by tak zdevalvovala pri takýchto Sulíkovských vyjadreniach, že by sa mu neoplatilo tú faktúru ani posielať.

17.12.2010 | tiborm

pripájam sa prevažnej väčšine predchádzajúcich názorov. V porovnaní s údajmi, ktoré uvádzate v profile ste prezentoval nadmieru nekompetentný názor. Je mimo debatu že každá zodpovedná reprezentácia sa musí zaoberať "plánom B". Problémom v tomto prípade je, že tento scenár nemá prezentovať ani iniciovať predseda parlamentu. A najmä nie v takomto štádiu hry zvanej "Záchrana eura". Pán Sulík je ale amatér z neodbytnou túžbou prezentovať svoje "múdro" práve vtedy keď on uzná za vhodné a tak ako sa to vyrojí v jeho "geniálnej hlave". A druhý argument v ktorom ste vedľa je kalkulácia "...Finanční analytici sú platení za chránenie záujmov investorov. Počítajú a analyzujú dáta a hľadajú odpoveď na otázku, či budú alebo nebudú Gréci a Íri vedieť platiť svoje záväzky. Ak nebudú čísla sedieť, euro padne. Ak budú, euro prežije...." Ako tu bolo už skonštatované euro je projekt politický a "medze fungovania" alebo rozpadu neurčujú investori ale politici. Váš názor ma len utvrdzuje v dávnejšie nadobudnutom presvedčení že finanční analytici sú zamotaní vo svojich "nedoštudovaných teóriach" na míle vzdialení od reality a praxe. Prognózy a závery im prevažne nevychádzajú ale vysvetlení majú vždy dostatok.

Marián Tupý

Marián Tupý
  • Počet článkov: 5
  • Priemerná čítanosť: 1658
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Marián Tupý sa špecializuje na politickú ekonómiu a ekonomický rozvoj. Venuje sa najmä Európe a Subsaharskej Afrike. Publikuje v prestížnych ekonomických tituloch, ako napríklad vo Financial Times či Wall Street Journal. Titul PhD z medzinárodných vzťahov získal na University of St. Andrews (UK). Pracuje v Centre pre globálnu slobodu a prosperitu, ktoré patrí pod liberálny Cato Institute.