Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Absurdita slovenskej rozvojovej pomoci

10.10.2010 | Marián Tupý

Diskusia (6 reakcií)

10.10.2010 | xantipa

veď nejaký akceptovateľný titul sa tomu musí dať, čo majú
rovno povedať,
že rozvojové krajiny dostanú figu borovú a ide to tým správnym,
jedine správnym a najsprávnejším

ZLOČINCOM a PODVODOVNÍKOM, organizovaným globálne v UFO-Mafii?

11.10.2010 | xantipa

domácej "elite" (rozumej ZLODEJOM a PODVODNÍKOM),
za podpory
parlamentných ZBYTOČNÍKOV, resp. NEVEDOMÝCH DVÍHAČOV RÚK,
ktorí tiež niečo stoja.
Nič nie je dnes zadarmo, ani vynaliezavosť verejnosťou akceptovateľných titulov, aj za to sa platí!

Tak kde vziať a nekradnúť, "that is the question"!

11.10.2010 | PaloK

Bolo by vhodne aj pomenovat ciele takejto "pomoci" rozvojovim krajinam. Predaj zbrani, tazba ropy, diamantov, drahych kovov, ilegalne uskladnenie toxickeho odpadu (z EU, sever.Afriky), export farmaceutickych vyrobkov, ktore sa vo "vyspelych" krajinach uz nesmu predavat.

11.10.2010 | grgo

Pointou totiž je, že ani podmieňovanie pomoci nejakými reformami nepomáha. Problémom je ak sa do zaostalých krajín takmner ranofeudálneho typu vyvážajú jednotlivé inštitúty vyspelej západnej spoločnosti. V zaostalých krajinách totiž platia úplne iné pravidlá. To čo sa nám na prvý pohľad môže zdať ako vrchol hnusu (všadeprítomná korupcia, mikroskopický verejný sektor a nulové verejné služby) totiž môže byť lepšie ako alternatíva, akou napríklad môže byť občianska vojna.

Predstavte si, že žijete v krajine kde vláda nemá pod kontrolou ani armádu a ani políciu. Jediné čo drží krajinu pokope je dočasný mier medzi vplyvnými miestnymi vojenskými náčelníkmi, založený na rozdelení si územia a zdrojov. Veci ako právo prvej noci, či verejné bičovanie sú na dennom poriadku. Kľudne si môžete predstaviť že žijete v Európe 8. storočia - alebo v nejakej zo stredoafrických krajín. V takomto režime neexistuje nejaký súkromný alebo štatny sektor. Mazivom režimu je aliancia elít - vojenských, náboženských a ekonomických. Hlavno doktrínou systému je vyhľadávanie renty najlepšie prostredníctvom renty a krvou systému je korupcia. Vláda zákona, ľudské alebo nebodaj nejaké občianské práva sú rozprávkou.

Zavedenie vyspelého systému západného typu, kde štát (je vo svojich hraniciach) kompententý poskytvoať nepersonálne základné služby (armáda, polícia, súdy) - a ktorý následne vie podporovať zložité systémy ako je trhová ekonomika - je utópiou. A alternatívna pomoc, kde by sa zmeny ordinovali postupne a boli by iba výsledkom kompromisu s tyraniami sú zase v demokracii politicky nepriechodné. Obávam sa že sme v slepej uličke.

12.10.2010 | Martin Bruncko

"Ak má Slovensko medzinárodné záväzky takú pomoc poskytnúť (napríklad preto, že je členom príslušných medzinárodných organizácií), slovenské ministerstvo zahraničných vecí by mali znovuprejednať podmienky členstva v týchto inštitúciách alebo by z nich malo vystúpiť."

To nemozete mysliet vazne... To ako si v praxi predstavujete?

03.11.2010 | brusicdmntov

Smiem krátke obhliadnutie sa vzAD
MARIAN-TUPY/2010/10/01/USTRNUTI-
V-KOMUNIZME, priatelia? Takže:

Udalosť .týždňa
alebo

Teória flexibility
Prof. Ing. Ján Košturiak, PhD.
(9.8.2010 – present)
Praktické cvičenia

Dnes: Každý sa môže zmeniť – Dynamické modely správania

Viac na www.( jlesnak.webovastranka?cz)( maybe)

brusicdmntov
vulgo
3. Saktor

[3. Saktor] by QUATTRO XAVVAX

[Životné krédo: Ak nemáš nepriateľa, nemáš ani
tvár, ani mieru. Uskutočňuješ sa iba v boji
s tým, čo Ti kladie odpor. Iba keď kladieš
odpor, poznáš, čo Tebou hýbe. GIOVANNI PAPINI] by QUATTRO X


OFFICIAL IMAGE PARTNER
[ ??? ]
:zmeny robí 3. sektor

f Páči sa mi to. Buďte prví spomedzi priateľov, ktorým sa to páči kritizovať.

Marián Tupý

Marián Tupý
  • Počet článkov: 5
  • Priemerná čítanosť: 1658
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Marián Tupý sa špecializuje na politickú ekonómiu a ekonomický rozvoj. Venuje sa najmä Európe a Subsaharskej Afrike. Publikuje v prestížnych ekonomických tituloch, ako napríklad vo Financial Times či Wall Street Journal. Titul PhD z medzinárodných vzťahov získal na University of St. Andrews (UK). Pracuje v Centre pre globálnu slobodu a prosperitu, ktoré patrí pod liberálny Cato Institute.