Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský lekár medzi dvomi mlynskými kameňmi

03.04.2013 | Kollár SLK

Diskusia (31 reakcií)

03.04.2013 | Tralala2

chudak p.kollar
"účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy"

a prave preto p.dochtori predpisu liek z doplatkom pacienta 14.50 eur miesto takeho isteho generika za 0 eur

udajne vadi kukuricny skrob v obale- je skodlivy, aj ked sa to neda dokazat (alebo prave preto je skodlivy)...?

03.04.2013 | al0

Instrukcie zo Sumracnej tusim neboli dost zrozumitelne.
Kollar, ako (byvaly?) sef odborarov, je kamarat Sumracnej, nanho nemate kydat.

03.04.2013 | Roman Kanala

Toto je skutočne zavrhnutiahodný text, rovnako ako jeho autor. Lekár nie je sekretárka. Má zodpovednosť za zdravie a životy. Nemožno mu predpísať zoznam úkonov administratívne, ktoré si on potom len odškrtá. Bol som zvedavý, na čo tento výkuk reaguje, asi to bude táto udalosť:
http://www.topky.sk...
Nuž ak lekárka dvakrát pošle dieťa domov a potom sa ešte obhajuje tým, že sa "upokojil" tak by jej mali vziať diplom. Vraj mala k dispozícii roentgen, no nebrala ho do úvahy. Čo mu predpísala, kodeín? Okamžitá injekcia antibiotík by ho možno zachránila.
 
Zas korporatistický reflex. Zas len pôžitky a brebendy zo stavovského postavenia, ale bez zodpovednosti. Tento človek sa snáď ani nedokáže hanbiť.

03.04.2013 | grgo

Toto je skutočne náročná téma. V tomto konkrétnom prípade je tlak zodpovednosti skutočne najmä na dotyčnej lekárke. Napríklad nevyšetrila rontgenovú snímku napriek tomu že ju mala k dispozícii, takže tu väčšina téz pána Kollára neplatí - lebo "úkon" v zmysle vykonania rontgenovej snímky už bol vykonaný. Diskutabilnejšia je výčitka že nevyšetrila dieťa na zápalové markery. Fakt netuším ako nákladný úkon to je, alebo či vyšetrenia na zápalové markery v slovenskom kocúrkovskom zdravotníckom tiež nie sú súčasťou nejakej špinavej hry.

A tu sa dostávame k jadru problému, ktorý tak jednoznačný nie je. Lekárka (podľa mňa spravodlivo) dostane 2,5 roka najmä na základe toho že komisia povedala, že mala urobiť viac. Podľa rovnakej logiky by asi všetci doterajší ministri zdravotníctva mali asi hneď dostať najvyšší trest. A tu zrazu spravodlivosť už neplatí. Lebo títo páni sú spoluzodpovedný za vytvorenie monštrózneho systému ktorý je nevyhnutne nastavený na to aby sa podobné tragédie odohrávali. Vari oni nemohli urobiť viac aby pacienti ako malý Miško nemuseli takto tragicky skončiť? Títo generáli zdravotníctva majú Miškovu smrť na pleciach úplne rovnako, ak nie viac ako tá lekárka vo frontovej línii.

03.04.2013 | Roman Kanala

Lekára nemožno zredukovať na sekretárku, čo robí veľké množstvo rutinných administratívnych úkonov celý deň. Nie všetci lekári sú vrtáci ako Dr. House, nemajú na to ani IQ, ani vzdelanie, ani vybavenie, ani čas. Ale lekár by mal mať vedecký prístup a mal by diagnózu považovať za hypotézu, ktorú treba aj overiť. Tá slepica jasne odpinkala dieťa v kritickom stave, aby neotravovalo. To je tak jasný prípad zlyhania, že aj na Zlodejsku so silným korporatistickým zázemím bola odsúdená.
 
V slobodnom svete by bola odsúdená omnoho prísnejšie a doživotne by stratila licenciu. Lekársky diplom by jej bol dobrý ako novinárke či obchodnej zástupkyni nejakej farmako firmy. Na Zlodejsku bola odsúdená len symbolicky. Lekárska komora, ktorá by takúto špinu mala samovoľne čistiť, naopak takúto špinu podporuje. Celá profesia je špinavá a ako vidíme, zvnútra nereformovateľná.

03.04.2013 | sona08

vas pristup plati vo svete, kde overovanie hypotezy nie je financne obmedzene.

Co myslite, co by sa stalo, keby financovanie vysetrenia bolo plne na pleciach matky? Len tak hypoteticky, postavme ju na prijmovy median.

Aj vedec musi racionalizovat a robit rozhodnutia vo svetle financnych obmedzeni. Preto nie kazda hypoteza je overovana, ale len tie, ktore su financne dostupne cez tych, co to financuju.

03.04.2013 | Roman Kanala

Existuje vatová tyčinka na výter slín, čo sa vloží do trubičky a tá sa pri prítomnosti streptokoka zafarbí. Majú to všade na pohotovostiach, kde sú lekári 2. kategórie: Rusi, Rumuni, Vietnamci, Arabi. Ak to nepoužijú a náhodou pacient utrpí ujmu, lebo mu bacil nebol zistený zavčasu, tak majú lekári na krku trestné stíhanie. Určite to viete, lebo ste boli v Ženeve.
 
V našom prípade z novinových článkov vyplýva, že tá slepica mala roentgen, ale ani naň nepozrela. Čo stojí peniaze: snímka, alebo lekárov čas a opotrebovanie oka, kým skúma snímku?
 
Podobne prázdne rozumkovanie je argumentácia financovania vyšetrenia. Ako viete, že lekárka nemala čas? Ako viete, že tam na pohotovosti mala plno? Možno mala, možno nemala, možno sa len nudila a pozerala Dr. House, alebo Emergencies, či Urgences, alebo Private practice či ako sa všetky tie seriály volajú. Alebo Nemocnicu na kraji mesta s doktorom Sovom. Fakt je, že slepica ani len nestanovila diagnózu. A že Kollár ju s vážnou tvárou obhajuje. Fuj.
 
Ja neviem, keby som nečítal noviny na internete, aj by som zabudol, aké to musí byť strašne žiť na Zlodejsku. To je niečo neprestaviteľné. Ako na inej planéte.

03.04.2013 | grgo

Vynikajúco, takže vo Švajčiarsku zrejme majú základný postup - každý pacient čo má kašeľ musí dostať výter s tyčinkou povedzme za 5 eur, inak si doktor nesplnil povinnosť. To predpokladám ide ruka v ruke s tým, že poisťovňa potom nemôže prísť s tým že počas chrípkovej epidémie sa míňa akosi veľa tyčiniek a lekári si po prvom týždni mesiaca minú svoj prídel a dostanú nejakú penalizíciu ak minú viac.

Taktiež je možné, že lekár na pohotovosti bol arogatný mamľas a úkony neurobil lebo je lenivý. Alebo možno práve lekár zaspal po 24hodinovej šichte (pardón "pohotovosti") v kresle a keď ho zobudili bol mrzutý a dezorientovaný. A možno to bolo obidve naraz, a jeden faktor umocňoval ten druhý tak že prešiel cez únosnú mieru.

Takže ak nám ide o to nájsť viníka kto môže za smrť chlapca, ukážte na doktora, hoďte na neho vinu a je to vybavené. Presne tak ako každý policajt môže pri každej nehode ukázať na vodiča čo má rozbitý predný nárazník a unznať ho vinným že "neprispôsobil jazdu stavu vozovky a svojim schopnostiam". Takýmto jednoduchým zaklínadlom sa zo zodpovednosti vyviní ten čo dozerá na stav vozovky, dopravné značenia apod.

Ale ak nebodaj chcete aj dosiahnuť nielen ukázať prstom na jedného lotra - vinníka, ale aj to aby sa už tragédie ako v rodine mŕtveho chlapca neopakovali, aby bol menší počet tragických nehôd apod. - tak v istom momente stojí za to sa pozrieť aj na tie zvyšné prvky systému.

04.04.2013 | Roman Kanala

Tyčinky na streptokoky som videl len na pohotovosti, kde majú lekárov 2. kategórie. Môj obvoďák to ani raz nevytiahol a diagnózu vždy stanovil správne. Ak je doktor polovzdelaný neschopák, tak mu treba predpísať protokol a bude si zaškrtávať okienká ako sekretárka.
 
Áno, na Zlodejsku po zlodejsky je to tak, že darebáci majú reflex najprv chrániť systém. Ako prvé sa vyskúša celý problém odpinkať do stratena a stopiť papiere. Ak to už nejde, tak sa obetuje jedna figúrka. Pamätáte sa na autobus na nechránenom prechode v Polomke? Vodič mal 1.5 sekundy na reakciu, no bol uznaný za jediného vinníka nehody, lebo tak rozhodol poľný tribunál v zložení JUDr Fico, JUDr Kaliňák ešte v ten istý deň, keď sa hlupáci pretŕčali pred kamerami. Pamätáte na Hedvigu? Ale Počátek dostal len "žltú kartu", Jahnátek, Tomanová a Čaplovič žiadnu.
 
Nuž a tento Kollár je ešte stále v tej prvej fáze, pokúša sa prípad banalizovať, lebo ide o nebezpečný precedens. Privilégiá nedotknuteľnej lekárskej chamrade erodujú.

04.04.2013 | sona08

"Ak je doktor polovzdelaný neschopák, tak mu treba predpísať protokol a bude si zaškrtávať okienká ako sekretárka."

S tym sa da len suhlasit. Ale tym v podstate davate zapravdu grgo-vi a v podstate aj Kollarovi v tom, ze to nie je len zlyhanie lekara ako takeho, ale problem je hlbsi. Castokrat lekar nemusi byt ani nedovzdelany, moze byt len unaveni.

'Hon na carodejnice' systemove problemy neodstrani, skor system zakonzervuje a presunie pozornost len na dosledky jeho zleho fungovania. To je to, co sa vam snazime vysvetlit. Nik lekarku neobhajuje, ale zmeskat prilezitost pozriet sa na problem hlbsie je prejavom zatemnenej mysle. A stou sa problemy riesit nedaju.

04.04.2013 | Roman Kanala

Vy hovoríte spolu s Kollárom, že lekári majú zaškrtávať okienka a že systém. Ja hovorím, že lekári majú byť skutoční, vzdelaní odborníci s vedeckým myslením, ktorí kým nestanovia diagnózu, tak hoci nebudú spať a nikdy, NIKDY neodpinkajú pacienta, lebo otravuje.
 
Ten malý zomrel, lebo nemal diagnózu. Tá slepica sa obhajovala, že veď sa upokojil. Ak tu je niečo systémové, tak je to systémová inkompetencia polomozgov, čo vyliezajú z lekárskych fakúlt.

04.04.2013 | sona08

vy ziadate bezchybnost rozhodovania, a ta neexistuje.Chyba mohla byt urobena dokonca aj v pripade, ze by existoval protokol na postup. Chyby sa daju len obmedzit.
...
A ako som pisala vyssie, aj vase vedecke postupy, ktore aplikujete su obmedzene moznostami financovania a dokonca aj vasim momentalnym stavom, ktory je ovplyvnovany aj tym, v akom systeme pracujete. Vycelnit ludi zo systemu a nesnazit sa identifikovat vsetky vplyvy, ktore tvoria konecny vysledok je nevedecke. A pri posudzovani daneho pripadu sam pracujete v rozpore s vami navrhovanym postupom.

04.04.2013 | Roman Kanala

My nemáme žiadnu šancu sa na niečom zhodnúť. Viete prečo? Lebo ja vidím riešenie v slobde jednotlivca, v individuálej zodpovednosti a v menšom štáte, kým Vy neustále voláte po systéme a štáte, čo to ustráži a ureguluje. Bezchybnosť rozhodovania neexistuje, ale na Zlodejsku ide o zločinnú nedbalosť krytú systémom. Preto sa teším prvému rozsudku a dúfam, že to otvorí dvere ďalším.

03.04.2013 | grgo

Alebo to poviem aj inak, vo Švajčiarsku to je predpokladám rovnako ako v Rakúsku - že v každej nemocnici máte oddelenie na sťažnosti. Pacient tam môže prísť a podať sťažnosť na lekársky personál. Tak a teraz si viem prestaviť že sa náhodou niečo také stane v Rakúsku - lekár z skutočne z nedbanlivosti spôsobí úmrtie dieťaťa. A náhodou pri vyšetrovaní výjde na javo, že sa na lekára sťažovalo množstvo pacientov a riadieľ s tým nič neurobil. Alebo by sa tam nebodal stala taká drzosť, že riaditeľ znefunkčnil systém sťažností a pacienti k nemu nemajú prístup.

Áno, išiel by zrejme sedieť lekár. Ale poctivý úrad pre dohľad či novinár by sa zaujímal o všetky okolnosti a možno by bol z nedbanlivosti obvinený aj nadriadený. Toto je preboha bežná prax aj inde, napríklad aj vo výrobnom podniku. Stane sa nehoda či tragédia - ako sa jej dalo zabrániť? Skutočne boli uplatnené všetky rozumne realizovateľné postupy - alebo to bol iba skrat jednotlivca? A tento rozmer tu zjavne absentuje. Celý systém dohľadu nie je nastavený na hľadanie systémovej príčiny a jej riešenia, ale na to nájsť vinníka ktorý sa predhodí davu na zlynčovanie. Áno - niekedy to môže byť oprávnené, niekedy inokedy to môže byť diskutabilné a inokedy zas neoprávnené. Možno by bolo lepšie sa pre zmenu zamerať viac ako takým veciam predchádzať.

03.04.2013 | Slanec

Toto je už vela,čo si myslíte o sebe.Ano.Zatvárat vás treba všetkých,čo zlyháte v robote a pobrat licencie,aby ste sa konečne prebrali.Myslíte si,že ludia nevedia o tom ako kšeftujete s dodávatelmi liekov a kradnete z poistovne ked vám na to revízny lekár nepríde?Málo dostala.Sčernet mala a zobrat tiul na desat rokov.

03.04.2013 | grgo

Nepochopili ste článok. Skúsim to povedať inou anekdotou. Jeden známy mi hovoril o praktike v jednom sklade. Ak ste tam pracovali ako vodič vysokozdvižného vozíka, tak ste boli medzi mlynskými kameňmi. Na jednej strane ste mali normu koľko paliet tovaru treba za šichtu preniesť inak môžete prísť o prácu. Na druhej strane ste mali normu že nemôžete porušiť maximálnu rýchlosť vozíka.

A teraz sa stane nehoda a vodič niekoho zrazí. Jasne, vodič vozíka je na vine, nemal porušiť maximálku. A možno sa ešte aj zistí že bral lieky proti bolesti pod ktorých v žiadnom prípade nemal šoférovať. Paráda, prípad uzavretý - vinník je podľa spravodlivosti v base, ideme ďalej. Toto je najlepší výsledok pre zamestnávateľa.

Ale je to aj najlepší výsledok pre zamestnancov v sklade? Či už ste vodičom vozíka, ktorý je naďalej pod tlakom - alebo ste aj iný zamestnanec ktorý môže nabudúce pod kolesami - cítite že jedna závažná časť problému nielenže nebola vyriešená, ale sa takpovediac legitimizovala.

03.04.2013 | vojtechzachar

Treba zatlačiť na osekávanie zákonov. Menej textu a nech je jednoduchšie dodržateľný. Z tejto mizérie inak vyjdú ako čistí vždy len politici a poisťovne.

Politici prijali zákon, pri ktorého dodržaní mal predsa pacient jednoznačne prežiť. Poisťovne samozrejme dodržujú zákon a aj vždy preplatia všetky PREUKÁZATEĽNE nevyhnutné kroky na vyšetrenie a prípadne aj liečenie pacienta.

Jednej aj druhej strane je jasné, že práve strana tretia - lekár v prípade PROBLÉMOV lieta ako handra vo vetre. V prípade, že pacient PREŽIJE si to prinajhoršom odnesie iba lekárova peňaženka. Pri NEISTOTE v diagnóze sa totiž evidentne najslabší článok (lekár) v reťazci poskytovania zdravotnej starostlivosti bude najviac snažiť pacientovi pomôcť a teda radšej spraví nejaký ten úkon navyše, aby si bol istý, že pacienta a teda ani seba do problémov nedostane. Je to presne tak, ako píše pán Kollár.

Pacient je štvrťoradý. Aspoň tak to v súčasnosti vnímam.

Typické na tom je, že lekári si za tento legislatívny status quo môžu sami. Netlačia dostatočne svoje odbory do toho, aby zákony upravovali v ich prospech.

Som si vedomý, že je to silné tvrdenie, ale nie je to pravda?!

Mimochodom, monopol na zdravotnú starostlivosť na Slovensku má tento rok ktorá firma?

03.04.2013 | drislak

Takže cítite tlak.Poistovne tiež pocitovali tlak,ked zavádzali limit na lieki a úkon alebo výkon,lebo lekár vykazoval toho tolko za mesiac,že by na to potreboval tri mesiace.Prišli na to,že sa tu nazvime to kradne.Ak dostane kartotéku lekár v nemocnici,pýta sa na chorobu,ktorú ste ani nemali,len si ju vymyslel obvodák a inkasoval.Je bordel a tam sa najlepšie kradne.Ak bude poistovna oznamovat fiktívne výkony polícii a nie dávat za podvod smiešne pokuty,bude veselo...

03.04.2013 | grgo

Ja tlak necítim, nie som lekár a ani v mojej práci našťastie takéto dilemy riešiť nemusím. Ospravedlňujem sa ak niekto pochopil môj príspevok tak že som vlastne pán Kollár

A úplne súhlasím aj s vami, že poisťovne sa môžu legitímne dožadovať zníženia nákladov. Nemám na to jednoduchú odpoveď, ale viem že hádzanie zodpovednosti za všetky zlyhania iba na lekárov nie je dobrá cesta.

04.04.2013 | drislak

Pozrite si You Tube - Pološero Byznys v bílých pláštích šokující pravda vyplouvá na povrch...

03.04.2013 | Niless

Cele zdravotnictvo je jedna velka komedia. Tot nedavno som si bol v zdravotnej poistovni kvoli nejakej administrative. A velmi mi nukali moznost sa registrovat na ich stranke kde si mozem pozerat ci su uhradene odvody + moznost si pozriet historiu uhrad z poistovne za zdravotnu starostlivost.
Problem c.1 - nekonala sa ziadna masova kampan za zverejnenie ze tato sluzba je pristupna a tym zvacsit dozor nad uhradami zo strany klientov.
Problem c.2 - DAl som hned otazku: Na koho sa mozem obratit ak za posledne roky najdem v uhradach nieco co by tam nemalo byt. Odpoved: No platby su uhradene, u nas s tym uz nic nespravime, takze je to mozne napadnut na Urade pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou.

Takze som nadobudol pocit ze pani bud nepozna problematiku alebo poistovna si nechrani svoje vydavky na plnenia. Tej druhej moznosti by som sa tak velmi necudoval...

03.04.2013 | jozefbalaz

a dala Vám Vaša ZP aj možnosť skontrolovať tie výkony, ktoré ona neuznala, hoci boli vykonané? o tom už taktne mlčí. je iks výkonov stanovených vo vestníku MZ SR a aj odobrených UDZS, ktoré poisťovne jednoducho škrtajú. Lebo tak, ako má ošetrujúci lekár limit na ošetrenie pacientov, tak má zrejme aj revízny lekár stanovený limit, koľko musí mesačne škrtnúť. o financiách v zdravotníctve je škoda sa baviť.

04.04.2013 | drislak

Jednoducho treba zaviest výpis z účtu poistenca ako to robí každá banka.Aby sa ušetrilo,nie mesačne,ale v polročnej dekáde.Ak sa stane,že na území,kde žije vala romov a tlak poskytovatelov na fiktívne výkony nebude ustupovat,nech pomožu pri odhalení podvodu poverené osoby v osade.Bude aj na tyčinki...

05.04.2013 | jozefbalaz

Súhlas, ale potom by pacientom/poistencom mala byť dávaná okrem prepúšťacej správy aj správa o nákladoch na liečbu napr. takéhoto znenia: "Vážený pán Drišľak, hospitalizácia za účelom liečby Vášho ochorenia stála celkovo 1500 € (lieky x €, práca personálu y €, ostatné služby z €), pričom Vaša ZP za hospitalizáciu uhradila čiastku 700€. S pozdravom, MUDr. Dosadený, riaditeľ nemocnice"

04.04.2013 | eskulap

Dobre, ja osobne pána prezidenta SLK Kollára moc nemusím.
O prípade dotycnej lekárky viem iba z médií
Ale vsetkým diskutujúcim:
Nejaké fakty by neboli? (myslím tým fakty, nie domienky typu moj doktor má také tycinky...)
Podla pána Kanalu je medicíny jednoduchá: Stacia tycinky, zálalové markery a RTG a vsetko je hned jasné.
Nuz nestacia. Naozaj nie a outsideri by sa k tomu vobec nemali vyjadrovat.
P.S.:
1. Nezastávym si lekárky, ak dieta naozaj zanedbala.
2. Precítajte si este raz clánok p.Kollára. A predstavte si, ze vy neexistovali dopravné predpisy a vás by po dopravenj nehode potrestali. Tiez by ste vraveli, ze vodic nie je sekretárka a ze nepotrebuje dopravné predpisy?

05.04.2013 | Roman Kanala

To je fajn, že pána Kollára pisateľ veľmi nemusí. Veľmi ho nemusí skoro celá krajina okrem tých pár odbojných lapiduchov, ktorým prihrial polievočku.
 
Ale inak to je všetko mimo misy. Nejaké fakty by boli. Tie, ktoré som do diskusie doniesol ja. Streptokokové tyčinky na pohotovosti s lekármi 2. kategórie nie sú domnienky, ale fakt. Keď som tam bol, tak doktora viac než diagnóza zaujímala moja solventnosť, tak som buchol dve stovky na pult a až potom ma vyšetril tyčinkou. Doktor 2. kategórie. Vietnamec či Číňan či niečo také.
 
Na Švajčiarsku po švajčiarsky sú pohotovosti (permanence médicale) súkromné a často zamestnávajú doktorov 2. kategórie, lebo sú lacnejší. Na Zlodejsku po zlodejsky spadajú takmer všetci lekári do 2. kategórie. Tá slepica bola z 3. či 4. kategórie. Niektorí majú problém s pochopením písaného textu. Ako tento tu. Fakty si môže zohnať sám s rovnakým úsilím, ako ja - stačí google.

05.04.2013 | eskulap

Pán Kanala, trocha ste ma nepochopili. Ja viem, ze streptokokové tycinky existujú, iba som chcel povedat nieco, co niektorí outsideri nechápu: medicína nie je taká jednoduchá ako si myslíte : Str. tyciny + zápalové markery + RTG = diagnóza -> liecba -> zdravý pacient. Moze to tak fungovat u relatívne velkého poctu pacientov, ale koli tým ostatným musia mat lekári speciále vzdelanie. Inak by stacilo kúpit si tycinky, nechat si urobit markery a vygooglit si výsledok. Tak to ale naozaj nefumnguje.
Co sa týka konkrétneho prípadu: mám iba informácie zo slovenských médií a viem nakolko sú "spolahlivé", ked písu o zdravotníctve a ani ako lekár s dlhorocnou praxou si netrúfam vyvodzovat jednoznacné závery bez poznania faktov.
Pán Kollár by potreboval imagemakera aby ho naucil kultivovanejsiemu vystupovaniu. Inak má skoro vo vsetkom pravdu - katalóg výkonov neexistuje, co vsak súdom ani novinárom nebráni odsúdit lekárku za jeho nedodrzanie.
A co sa týka Vás: Napriek tomu, ze neviete s akým i alebo Y sa píse Hippokrates, smahom ruky prehlasujete VSETKYCH slovenských lekárov za prasatá, druhú kategóriu atd. Na to je tiez diagnóza, mozete si ju vygooglit, alebo sa obrátte rovno na svojho first class lekára vo Svajciarsku. Dá sa to liecit. Budete spokojnejsí.

05.04.2013 | Roman Kanala

Ako hovorím, niektorí majú problém s pochopením písaného textu. Nie ja volám po tom, aby z lekárov boli úradníci, čo si budú zaškrtávať kolónky a tým sa zbavia zodpovednosti za zlé či nedbalé rozhodnutia. To robia lekári 2. kategórie. Ja hovorím, že lekár má byť profík a tak sa aj správať. Na Zlodejsku sa antibiotiká predpisujú od buka do buka, tu sa stal opačný prípad. Teším sa tomu odsúdeniu. Viem o množstve prípadov, ktoré by mali skončiť rovnako. Veľa psychopatov a zločincov "lieči" ďalej.
 
A áno, švajčiarski lekári sú na veľmi vysokej úrovni. Už medzi študentmi je veľká súťaživosť až nevraživosť, lebo do 1. ročníka vezmú každého, ale miest do 2. ročníka je obmedzený počet a tak sú prváci vlastne podrobení ročným prijímačkám. Pritom lekárov je nedostatok a na voľné miesta sú potom prijímaní lekári 2. kategórie aj z krajín, ktorí si špecializáciu (na Zlodejsku sa tomu hovorí atestácia) odsedeli a nie zaslúžili. Áno, existujú krajiny, kde sa atestácia udeľuje po odslúžení pár rokov na špecializovanom pracovisku akože špecialista. Takí musia mať streptokokové tyčinky, lebo inak by nevedeli stanoviť diagnózu. Preto je švajčiarsky pacient náročný a vyberá si, ku komu pôjde. Je to nelogické, stačí trochu uvoľniť kohútiky na švajčiarskych školách a sprísniť nostrifikáciu prišelcom. Ale je to tak.

07.04.2013 | kostur

No, s chápaním písaného textu majú Slováci vždy problém, to dokázali aj nejaké tie eurotesty, ale ako vidím ani pobyt v zahraničí na tom nič nemení. Zoznam či katalóg výkonov totiž nie je o žiadnom nalinajkovaní a zaškrtávaní ... či čo to tu píšete. Ide o legislatívne podchytenie výkonov, ktoré bude musieť poisťovňa pri konkrétnej dg. aj ZAPLATIŤ. Nie je problém, že lekár nevie, čo urobiť. Problém bol a je v tom, že po úspešnom vyliečení Vám poisťovne povie, že výkon XY ona v takom či onakom režime nehradí ... Každý kto faktúruje poisťovni používa "limitovanú" paletu kódov výkonov, ktoré "prejdú" bez problémov a nebudú vyhodené. Aj poisťovňa si už na Vaše "výkony" zvykla, neoplatí sa experimentovať. Na oboch frontoch pokoj - len neporušiť STATUS QUO. Potom sa urobí kontrola, a ukážu sa milióny bodov "neoprávnene" vykázaných. Nikto nejde do lochu, lebo ich počet je určite nižší ako počet bodov "uznaných ale nevyplatených". To len novinári a pacienti majú o čom snívať a rozprávať ... Ale karavána ide ďalej ...

15.04.2013 | hulo11

Nie je to choré? Nebolo by pre všetkých lepšie, keby poisťovňa uznávala všetky ale len skutočné výkony? Namiesto uznávania len niektorých z balíka skutočných a fiktívnych výkonov, ktoré lekár nahlási.

Prečo doteraz neexistuje ten katalóg výkonov? Nechcú ho lekári, poisťovne, ministerstvo? Komu STATUS QUO vyhovuje?

15.04.2013 | eskulap

Vyhovuje to
1. poistovniam (mozu neplatit kolko chcu)
2. vlade (moze tzvrdit, ze vsetkoje OK,iba doktori sú leniví)
3. mediám (majunevycerpatelnú tému)

Marian Kollár

Marian Kollár
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 2698
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Lekár, prezident Slovenskej lekárskej komory. V roku 1984 ukončil štúdium na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Ako lekár v odbore gynekológia pôsobí 28 rokov. Do roku 2007 na I. Gynekologicko-pôrodnickej klinike FN v Bratislave, od roku 2008 v neštátnej gynekologickej ambulancii.