Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pacient v Nitre na poslednom mieste

05.11.2013 | Kollár SLK

Diskusia (18 reakcií)

05.11.2013 | Roman Kanala

Som rád, že Marian Kollár zaujal takýto postoj a že napísal tento blog. Doteraz zastával pozície poškodzujúce pacientov a poškodzujúce verejný záujem v prospech privilégií lekárskej chamrade. Teraz sa záujem šikanovanej lekárky zhoduje so záujmom širokej verejnosti. Obrátenie Mariána Kollára je oportunistické a do budúcnosti je ťažko odhadnúť, ako sa zachová, ak sa záujmy lekárskej chamrade a verejnosti opäť dostanú do konfliktu.
 
Myslím si, že škandálov je dosť, aby boli odvolaní všetci protagonisti príbehu: prednostka detskej kliniky, riaditeľ nemocnice, pani ministerka Ove i Fico.

05.11.2013 | hulo11

Je pekné, že MUDr. Kollár vyjadril podporu doktorke Pechočiakovej a stretol sa s ňou. Škoda, že sa tak nestalo v júni, keď kauza vyšla na povrch, ale až po tom, čo sa rozhýbala dokonca už aj pani ministerka. NESKORO a zdá sa že vyslovene účelovo.

„Vyhlásenie Slovenskej lekárskej komory adresované občanom SR“ je grc, ktorým sa snažíte posilniť pozíciu komory a nastoliť "samoreguláciu" ktorá panuje v justícii a všetci vidíme, že nefunguje. Tvrdíte, že "hospodárske výsledky", teda peniaze nie sú na prvom mieste, ale neštítili ste sa ohroziť pacientov v boji o vyššie platy. A následne ste ste zmarili snahu o navýšenie platov sestier, ktoré navyše zvolili oveľa miernejšiu a pre pacientov prijateľnejšiu cestu.

Dôvera pacientov sa nezískava vyhláseniami. Dôveru si treba zaslúžiť každodennou svedomitou prácou a ľudským prístupom. Buduje sa dlho a ťažko, stráca sa rýchlo a ľahko. Nielen v zdravotníctve.

05.11.2013 | grgo

Keď čítam tie predošlé vyjadrenia o tom ako sú odbory málo pápežské, tak sa snažím loviť v pamäti kedy naposledy som videl nejaké morálne vyjadrenia iných stavovských organizácií.

A že ich nie je málo - len z tých všeobecne podnikateľských to je napríklad: Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov, Združenie podnikateľov Slovenska, Podnikateľská aliancia Slovenska či Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej Republiky

No a to ani nehovorím o špecifických podorganizáciáh - napríklad: Zruženie zdravotných poisťovní, Asociácia nemocníc Slovenska a mnohé ďalšie mlčiace vši pod chrastou.

05.11.2013 | Roman Kanala

No skvele. Stará mama sa nevedela korčuľovať a preto sú doktori štramáci, šviháci a správňaci. Ani vrabce v kŕdli nepíšu vyjadrenia na internet.

05.11.2013 | obcan001

2Roman Kanala: Dlho a trpezlivo som vysvetľoval pacientom ako to so zdravotníctvom je. Prečo boli výpovede lekárov, prečo nie sú peniaze a prečo sú frustrovaní vyhorení zdravotníci. Asi preto, že Fraška z Košic, chlapci z Pentokruhu, sudcovia alebo hoci aj papaláši z hradného vrchu ( je úplne jedno či sú modrí alebo červení) chodia vysmiati. Ale všetko má svoje hranice.
CHAMRAĎ SI TY ! Lekári by sa mali zbaliť a vykašlať sa CHAMRAĎ ako si ty !!! Čo čakáš, že ti sem prídu do týchto zničených nedofinancovaných špitálov robiť nemci ?!? Dúfam že jedného dňa skapeš ako chromá ťava na púšti, ty inteleguán !!!

05.11.2013 | Roman Kanala

Bozkávam, kázali počkať. Mali by ste sa vyspať a dať si sprchu. Ja si mojich doktorov platím podľa platných tarifov na Švajčiarsku po švajčiarsky. Keď prídem, podajú mi ruku, usadia, a počúvajú. Keď som pacient, som predovšetkým platiaci zákazník. Nik ma nepošle do kelu, keď sa priveľa pýtam, lebo ide o moje zdravie a moje telo. Žiadne naduté nabubrelé vizity pána veľkomožného a okolo jeho akolyti a koryfeji, čo len preletia. Lekár je povinný mi všetko vysvetliť, ako a prečo došiel k diagóze a nechať ma rozhodnúť o alternatívach terapie. Na Zlodejsku niečo neslýchané. Doktori aj tu pracujú a veľa. To však nebráni, aby sa správali k zákazníkovi s úctou.

05.11.2013 | obcan001

Bol som v Rakúsku, bol som v Nemecku. Lekári sú slušní, zaujímajú sa o pacienta. Jednotné čisté uniformy, robia svoju prácu v perfektných podmienkach - krásne štátne nemocnice, vybavené ambulancie, vybavenie, materiál, platy 5x také ako u nás. Toto si píš vo vo Švajci...

06.11.2013 | Roman Kanala

No vidíte, aký ste šikovný. Čo všetko ste už videli. Teraz už len pochopiť. Začať treba od kvalitnej práce. Napríklad nebieliť zdravotné záznamy pri pochybení. Neposlať domov pacienta, ktorý na druhý deň zomrie, lebo nebol poriadne vyšetrený. Nebrať úplatky. Nezatvárať oči pri kolegovom pochybení, ale ho potopiť a vyliať von, špinu. Nemlčať pri odhalení rozkrádania. Nevoliť čečvu, nevoliť Fico. Nebáť sa a nekradnúť. Ostatné príde samo. Rešpekt, platy, brebendy, i pečené holuby. Možno to bude trvať aj generáciu, ale príde. Ak vydržíte.

06.11.2013 | obcan001

áno áno, to poznám. Pravda zvíťazí, len my sa toho nemusíme dožiť...
Ja som to už pochopil tak teraz aby ste správne pochopili Vy mňa. Robím svoju robotu poctivo. 35 rokov. A čím ďalej tým je tá robota ťažšia a horšia. Čím ďalej tým viac počúvam aká chamraď sú lekári. Nikoho neserie nevymožiteľnosť práva a 13 a 14 platy u sudcov. Nikoho doteraz nesrali výsluhové dôchodky vojakov, ktorí čakajú na vojnu a na upratovanie kasární si najímajú súkromné firmy namiesto toho aby vojakom rozdali metly. Viete aká je to slasť nadránom o pol štvrtej sa naťahovať s agresívnymi pozvracanými opilcami?! A netvrďte mi prosím že je to moje poslanie. Ubezpečujem Vás že keby mali slovenskí lekári podmienky ako vo Švajci tak by aj tak robili a aj tak sa správali. Koniec koncov lekári, ktorí vonku robia sú vysoko hodnotení.
No vidíte, ako sme si krásne pokecali...

06.11.2013 | Roman Kanala

Viete čo, môj doktor zarobí tisícku denne, z toho platí nájomné na ordináciu, údržbu RTG, EKG, EEG, hemotestér a pod., plus platy dvom asistentkám, čo sa striedajú na smeny, a on pracuje od 8 do 18 hodiny, niekedy aj dlhšie a na konci mesiaca mu ostane tak 6-7 tisíc pre neho samého. Priemerný plat je nejakých 5 tisíc. Toľko zarobí kvalifikovaný remeselník. On je všeobecný lekár. Síce má špecializáciu ORL a skúšky, ale stále robí všeobecňáka, lebo ho to baví. Ak by to nebral ako poslanie, asi by robil niečo iné. Robí svoju robotu 35 rokov a nepindá na internete, aký je len chudák. Je to šťastný človek, žije svojou prácou a rodinou.
 
Špecialisti majú vyššie tarify a zarobia viac. Ale až majitelia súkromných kliník zarábajú nad 20 tisíc. Niektorí aj niekoľkonásobne viac. To znamená obrovskú hypotéku na krku a 10 mladých doktorov a 20 sestričiek a asistentiek, aby to zvládli. Už robia len managerov a k medecíne sa ani nedostanú.
 
Na Zlodejsku po zlodejsky sú lekári korporatistická chamraď bez stavovskej cti, ktorá len baží po peniazoch. V Nitre sa dejú hrozné veci, ktoré tam vyšli na verejnosť (kóma mladého chlapca, retušovanie pochybení, absencia disciplinárnych sankcií, nepotizmus). To je však všeobecný stav zdravotníctva a deje sa všade. Po sedemdesiatke sú pacienti odpisovaní. Eutanázie mrazom, aby sa privodil zápal pľúc. Sedatíva a zatváranie do klietok, aby pacienti nechodili v noci na záchod. Zanedbané chronické choroby, lebo liečba je drahá. A lekári, čo len pozerajú na západných kolegov, namiesto aby pozreli štatistiky HDP a či na to krajina má. Namiesto aby začali pracovať súkromne a brať na seba riziká neúspechu.

06.11.2013 | OliWer

Pan dochtor obcan001, dajte vypoved a chodte pracovat do Rakuska, Nemecka, Svajciarska ci Velkej Britanie. Neplacte, ze mate malo. Ini maju este menej a neplacu. Preco sa neporovnavate so zapadnymi statmi EU aj v inej ako platovej oblasti? Koho robota nebavi a je hulvat, ten svoj postoj nezmeni ani po strojnasobeni platu. Vidiet to na slovenskych lekaroch, ktorym uz platy vzrastli, ale spravanie sa nezmenilo. Cest vynimkam.

07.11.2013 | Roman Kanala

To by ten človek musel ovládať jazyk, zložiť lekárske skúšky a pracovať ako Švajčiar. Keby sa správal k platiacemu zákazníkovi pohŕdavo, stratil by klientelu. Keby robil to, čo v Nitre, tak by prišiel o licenciu a mal na krku trestňákov za ublíženie na zdraví. Tu sú k sebe navzájom lekári prísni. Žiaden smrádeček teplíčko, ale konkurencia.

06.11.2013 | obcan001

Pan OliWer, zbaľte sa chodťe sa dať liečiť do Švajčiarska Vy keď Vám nevyhovujú slovenskí lekári. Pochybujem, totiž že Švajčiari, Nemci alebo Rakúšania prídu sem liečiť Vás..
Mám tu záväzky preto som neodišiel, ale dúfam že mladí lekári sa vám vykašlú na hlavu...

06.11.2013 | OliWer

Vam sa nepaci mzda, Vy chodte. Aj s mladymi lekarmi. Zrusme tu Vasu fasisticku lekarsku komoru a lekari sem z Ukrajiny, rumunska, bulharska ci odinakial pridu. S vasim pristupom by som vas nezamestnal ani hnoj v zahrade kydat. Mozno ste dobry lekar, ale povysenecky komancsky pristup z Vas priam sala.

07.11.2013 | prehltac salok

mali by si v nitre zobrat priklad z "flexibilneho" postoja pana kollara u ktoreho je pacient podla potreby niekedy na prvom mieste a inokedy obratom ruky zas na poslednom mieste a nie dogmaticky trvat na tom ze pacient ma byt na poslednom mieste vzdy a za akychkolvek okolnosti

09.11.2013 | Daniel Jankech

Skoro by som uveril.:)
Aká to neskutočná premena a toľko krásnych ideálov od súdruha Kollára, to sa len tak nevidí vo všeobecnosti od lekárov.
Najskôr pošliapal úplne všetky humanistické princípy a "vybojoval" v mene rovnostárskych vysokých platov socialistické zdravotníctvo a teraz ich dôsledky kritizuje.Asi si moc neuvedomuje že práve on je autorom situácie v Nitre. Človek žasne...

Sebareflexiu by som asi od takýchto ľudí žiadal márne.

Nádej však umiera posledná.
Možno ak chce súdruh Kollár predsa len tú profesionálnu čistotu v tej Nitrianskej nemocnici, možno by si mal tak trochu pozrieť na "zaujímavú " minulosť súdruha Mlynčeka, kamoša od fachu...
Potom možno jeho zázračnej premene uverím...

12.11.2013 | Roman Kanala

Prasce hrozia štrajkom:
http://spravy.pravd...

12.11.2013 | Roman Kanala

Nitrianski vrahovia v akcii
http://nitra.sme.sk...

Marian Kollár

Marian Kollár
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 2698
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

Lekár, prezident Slovenskej lekárskej komory. V roku 1984 ukončil štúdium na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Ako lekár v odbore gynekológia pôsobí 28 rokov. Do roku 2007 na I. Gynekologicko-pôrodnickej klinike FN v Bratislave, od roku 2008 v neštátnej gynekologickej ambulancii.