Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vzácna zhoda

18.07.2018 | Marian Faktor

Diskusia (5 reakcií)

18.07.2018 | Roman Kanala

Takže nižšia obsadenosť (obložnosť) prepočítaná na lôžkovú kapacitu, a vyššia hospitalizácia prepočítaná na populáciu. Tým pádom zlé ekonomické parametre. No fajn.

Ak vychádzame len zo štatistík bez kontextu, tak nám vyjde absurdita, že na zvýšenie ekonomiky treba ešte zvýšiť hospitalizácie, aby sa zlepšila ekonomika. Prečo to je absurdita? Lebo na Zlodejsku pacient nie je zdrojom zisku, ale nákladová položka a horúci zemiak, Čierny Peter, ktorého si pokiaľ možno všetci len prehadzujú.

Ak sme niekde počuli o zákone veľkých čísel, tak vieme, že štatistika začína fungovať spoľahlivo až na veľkých vzorkách. Ktorá nemocnica má aspoň tisíc lôžok na každom oddelení? Ak ich má menej, alebo omnoho menej, tak zákon veľkých čísel nefunguje a štatistika tiež nie. Kapacita môže byť 100% naplnená alebo môže byť len na 20%. Nemocnice musia byť dimenzované tak, aby zvládli nápor epidémie alebo hromadnej zrážky jedenástich vlakov či prírodnú katastrofu, spadnutie priehradného múru, alebo nové volebné víťazstvo Fico.

Ak by topológia bola taká, že republika je kruh s priemerom 250 km s terénom plochým ako futbalové ihrisko a populáciou homogénne rozdelenou, tak by stačilo vybudovať jednu nemocnicu v centre a šesť kúsok od obvodu. Potom by bola vzdialenosť do každej nemocnice menej, ako 120 km. Topológia taká nie je. Preto treba budovať nemocnice tak, aby bola všade dostupná do hodiny jazdy. A tam, kde je veľa ľudí, aby bola veľká nemocnica. To je matematický príklad bez kradnutia a smeráckych nehospodárnych zlodejín.

Skutočnosť je zložitejšia, ale stále sa dá prepočítať optimum. Hustota obyvateľstva sa mení pomaly. Cestná sieť ešte pomalšie. Otázka je, koľko obyvateľov sme ochotní obetovať a obmedziť im prístup k zdravotnej starostlivosti. V Ženeve ak sa nakazíte infarktom, o hodinu neskôr sa zobúdzate na resuscitácii. Ak to je v Alpách, tak helikoptéra, alebo smrť.

18.07.2018 | PeterVisolajsky

Takže pekné reči "experta Dôvery"... a tu je realita ako sa tá istá Dôvera správa k pôrodnici, ktorá nemá dostatok pôrodov /ani jeden pôrod za deň/ na to aby bola bezpečná https://visolajsky.... . Akú má táto pôrodnica obložnosť - vyťaženosť lôžok ??? A predsa je zisková !!!!! V spomínanej štúdii sa hovorí, že pôrodnica, ktorá má menej ako 500 pôrodov za rok je nebezpečná a treba ju zavrieť, ale Dôvera neváha financovať pôrodnicu Svetu zdravia vo Svidníku, ktorá má niečo cez 300pôrodov za rok a ktorá k tomu má len JEDINÉHO atestovaného lekára. SVET ZDRAVIA zatvára túto pôrodnicu nie preto, že má tak málo pôrodov, ale preto, že posledný atestovaný lekár odchádza..... tu je prax experta Dôvery - versus akožeodborneekonomické reči ..... Pán Faktor, poradca Dôvery, začnite prosím od seba a pozatvárajte - nezazmluvnite zbytočné mininemocničky ako napr. Galanta, či Topoľčany, kde nie je dostatok personálu a kde tieto nemocničky majú normálne fungujúce nemocnice za kopcom. Mimochodom zdravotná poisťovňa má povinnosť neuzatvoriť zmluvu s oddelením, ktoré nemá splnený minimálny personálny normatív.... A Boston consulting group to robila pre poisťovne, nie pre MZSR: "Na koncepcii zlepšenia kvality a dostupnosti spojenej s lepším manažmentom pacienta spolupracovali odborníci z Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR (IZP), Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) ako aj samotné zdravotné poisťovne. Okrem analýz IZP bola jedným z podkladov aj štúdia, ktorú pre AZP vypracovala medzinárodná konzultačná spoločnosť Boston Consulting Group. " http://www.health.g...

20.07.2018 | Marian Faktor

Dobrý deň pán Visolajský,
ďakujem za Vašu reakciu. Dovoľte krátke vysvetlenie.
Nechcem hovoriť za Svet zdravia, len pripomeniem fakty, ktoré sú verejne známe, no uvádzate ich nepresne. V roku 2017 bol počet pôrodov v nemocnici vo Svidníku 352 a rok predtým o 24 viac, čiže medzi ročne išlo o klesajúci trend. Spomínaná štúdia uvádza minimálny počet pôrodov v slovenských podmienkach 360 (500 je číslo pre Nemecko). Som presvedčený, že vo Svete zdravia prijali zodpovedné rozhodnutie s ohľadom na bezpečnosť rodičiek, ktoré tu však prioritne súvisí s nedostatkom personálu (odporúčanú normu počtu pôrodov nedosiahli len tesne).
Ešte doplním, že ak by sme dnes normu 360 pôrodov ročne mali paušálne uplatniť voči všetkým poskytovateľom, museli by sme zo dňa na deň odzmluvniť asi 10 % všetkých pôrodníc na Slovensku.
Verte či nie, záleží nám na zvyšovaní kvality v zdravotníctve, k nej sa však môžeme dostať len postupným, zodpovednými krokmi na základe jasne vízie. Cesta bezhlavým rušením oddelením určite nevedie.
S pozdravom
Marian Faktor

19.07.2018 | ataman

Opat sa tu pretriasaju temy bez riesenia. Roky rokuce tie iste clanky a analyzy bez realnej implementacie do praxe.

19.07.2018 | šumný parobok

Jeden priklad je lepsi ako tisic slov...
Takze akymi parametrami pri lieceni sa moze pochvalit Svet zdravia vo svojich nemocniciach na vychodnom Slovensku?

Marian Faktor

Marian Faktor
  • Počet článkov: 47
  • Priemerná čítanosť: 2883
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Čo s chorobami slovenského zdravotníctva? Ako lekár so skúsenosťami so zdravotníckym manažmentom prinášam viaceré pohľady a hlavne riešenia. Pracujem v zdravotnej poisťovni Dôvera a zdravotníctvom sa zaoberám aj ako expert KDH na zdravotníctvo. Sledujte ma aj na mojom Facebooku a Twitteri alebo na mojom webe.

Moje odkazy