Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súdny dvor nám dal za pravdu

13.02.2018 | Marian Faktor

Diskusia (4 reakcie)

13.02.2018 | Renata Blahova

Vazeny pan Faktor,

Ako byvaly dlhorocny poistenec ZP Dovera som si rozsudok tiez precitala a nemyslim si, ze "vam" dal sud za pravdu. Povedal len, ze zdravotne poistenie moze byt ekonomickou cinnostou. Nakolko je v tomto odvetvi silny verejny zaujem, v odseku 64 sud zaroven zdoraznil, ze "zisk podlieha striktnejsej regulacii ako v normalnom komercnom sektore". Mechanizmus, akym si akcionari poistovne, ktoru obhajujete v priebehu niekolkych rokov vyplatili takmer 400 miliónov eur (vid blog nizsie) nie je ani normalny a s riadnou hospodarskou sutazou nema nic spolocne. Naopak, vdaka tomuto mechanizmu, ZP Dovera dostala ovela vacsiu statnu pomoc nez VZP, ktoru za to kritizujete. Staznost lekarov na EK ohladne tejto statnej pomoci poskytnutej ZP Dovera prostrednictvom mechanizmu este presetrena nie je. Navyse, kedze je teraz zrejme, ze zdravotne poistnie je ekonomicka cinnost, pre protimonopolny urad by to malo znamenat skumat monopolne postavenie celej financnej skupiny, ktora vas plati, napriec celym odvetvim zdravotnictva.

https://blog.etrend...

13.02.2018 | Roman Kanala

Výborný komentár. Penta robí vertikálnu integráciu krížom cez zdravotnícke branže (nemocnice, lekárne, poisťovňa) a práve tu realizuje najväčšie zisky. Ich cieľom je dominancia trhu a monopol.

Na druhej strane Penta má pozitívny prínos v tom, že ukazuje, ako riadiť zariadenia bez rozkrádania na všetkých úrovniach a ako by mohli fungovať aj štátne nemocnice, keby sa tam toľko nepaškovalo. To z nich však nerobí súkromných podnikateľov, lebo sú sami napojení na štátne infúzie.

13.02.2018 | IvanPe

++

13.02.2018 | šumný parobok

++
Inak ak v USA dokazali pred 110 rokmi rozbit Rockeffeler-ovu giganticku firmu a podobne monopoly, tak by sa to malo dat aj nas s Pentou v zdravotnictve. To nie je normalne, aby nejaka firma mala isty prijem a ovladala cele odvetvie.

Marian Faktor

Marian Faktor
  • Počet článkov: 47
  • Priemerná čítanosť: 2876
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Čo s chorobami slovenského zdravotníctva? Ako lekár so skúsenosťami so zdravotníckym manažmentom prinášam viaceré pohľady a hlavne riešenia. Pracujem v zdravotnej poisťovni Dôvera a zdravotníctvom sa zaoberám aj ako expert KDH na zdravotníctvo. Sledujte ma aj na mojom Facebooku a Twitteri alebo na mojom webe.

Moje odkazy