Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od eHealthu k umelej inteligencii

15.02.2017 | Marian Faktor

Diskusia (2 reakcie)

16.02.2017 | ČoJaNaTo

"Miazgou umelej inteligencie sú dáta, ich rýchly tok a samozrejme kvalita. Okamžitý prenos informácií medzi lekárom, pacientom, lekárnikom a zdravotnou poisťovňou je základným pilierom tzv. elektronického zdravotníctva, predvoja umelej inteligencie."
Ako sa s týmto vysporiadajú starší lekári/a nie je ich málo/, ktorí vo svojich ambulanciách ešte stále používajú zastaralé písacie stroje, na ktorých jedným prstom vyklepkávajú lekársku správu? O počítači nechcú ani počuť, zjavne sú už za horizontom, presluhujú a nemá ich kto nahradiť. Starostovia obcí sú radi, že ich tam majú, lebo sú aj také obce, ktoré núkajú lekárom ubytovanie aj ambulanciu zadarmo, ale lekára tam nedokážu pritiahnuť.
Ako chce štát zabezpečiť "rýchly tok dát" o pacientovi, keď mu nevie zabezpečiť ani základnú zdravotnú starostlivosť?

16.02.2017 | LPB

"ambíciou umelej inteligencie nie je nahradiť človeka" Keby nebolo, nikto by sa jej predsa nebál.

Treba rozlišovať univerzálnu AI a špeciálnu. Špeciálnou je dnes v podstate jednoduchá vytrénovaná sieť simulovaná počítačom. "Stačí" mať napríklad veľmi veľa fotiek kožných znamienok a veľmi výkonný počítač. Ostatné je v tomto prípade už viac-menej rutina. Neviem, či už funguje webová služba na odhad pravdepodobnosti vzniku kožnej rakoviny. Asi to bude spoplatnené, ale kto by sa neuistil za pár (desiatok?) eur z pohodlia domova?

S tou univerzálnou, pred ktorou nás varuje nejeden "geniálny mozog", je to neporovnateľne zložitejšie. Aj chlapci z GoodAI sú zrejme s nápadmi v koncoch, keď sa rozhodli vyhlásiť súťaž...

Pán Schvartz, jedna z uznávaných autorít, sa po dlhej diskusii zástancov a odporcov možnosti stvoriť AI, vyjadril, že zrejme bude ešte treba 100 nobeloviek v tejto oblasti. Odvtedy ubehlo cca 30 rokov a osbne som si nevšimol udelenie nobelovky v príbuznej oblasti.

Áno, v posledných rokoch sa vývoj posunul. Najznámejší je asi objav konvolučných sietí, ktoré ohromne zredukovali počet parametrov sietí, typicky váh, ktoré treba hľadať/trénovať. Bol to obrovský skok, pretože ten tréning, typicky spätnou propagáciou, je neskutočne výpočtovo náročný. Navyše, stále nemáme teóriu o tom ako to funguje a sme odkázaní na metódu pokus-omyl. Konfigurácií sietí (metaparametrov) je prakticky nekonečne veľa a my iba intuitívne hádame, čo by mohlo fungovať. Potom už len čakáme a čakáme. Ak miliardový Alphabet čaká i mesiace na to, či sa trafil, akú šancu dnes majú chudobnejšie firmy?

Nielenže nemáme teóriu, my napríklad ani nevieme, ako funguje neurón vo vnútri. A do toho prídu vedci a zistia, že nám v simulácii chýba biela hmota, že vôbec nie je pasívna. Alebo že neuróny si dokážu preprogramovať vlastné DNA. Alebo že ich ovplyvňujú parazitické mikroorganizmy v žalúdku. Áno, práce pribúda:-)

Materiály z lekárskych vyšetrení by ohromne poslúžili aj BEZ osobných dát. Obávam sa však, že SK je príliž malilinké... A keď vidíme, ako chcú na vedeckých databázach zarobiť pofidérni súkromníci, som dosť skeptický. Príde to zhora (Alphabet, IBM, MS, Apple...) a vyvolení budú ešte bohatší/mocnejší.

Marian Faktor

Marian Faktor
  • Počet článkov: 47
  • Priemerná čítanosť: 2876
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Čo s chorobami slovenského zdravotníctva? Ako lekár so skúsenosťami so zdravotníckym manažmentom prinášam viaceré pohľady a hlavne riešenia. Pracujem v zdravotnej poisťovni Dôvera a zdravotníctvom sa zaoberám aj ako expert KDH na zdravotníctvo. Sledujte ma aj na mojom Facebooku a Twitteri alebo na mojom webe.

Moje odkazy