Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

All you can eat

09.08.2018 | Marian Faktor

Diskusia (21 reakcií)

09.08.2018 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky je participácia pacienta 10%. Ono je to trochu zložitejšie, na začiatku je prahová hodnota, pod ktorou si pacient hradí všetko. Kedysi bola jednotná prvých 300 Frs ročne. Potom sa umožnila diferenciácia: 300, 500, 1000, 1500, 2000, 2500. Poistenci s vyššou prahovou hodnotou platili menej, lebo šetrili viac, než len zdravotné náklady. Ušetrili aj administráciu poisťovniam a finančné bremeno úrokov. Potom sa do toho obuli socialisti, že vraj sú zvýhodnení boháči a tarify boli prepočítané tak, aby nemohla vzniknúť finančná výhoda pri vysokom prahu. Všetci, čo si to prepočítali, si zmenili poistenie na prahovú hodnotu 300 Frs ročne. A sme tam, kde sme boli.

Medzi tou prahovou hodnotou a druhou maximálnou hodnotou poistenec hradí 10%, poisťovňa 90%. Buď faktúru zaplatí poistenec, alebo to lekár posiela priamo poisťovni. A od 7000 už hradí 100% poisťovňa. I tá najmenšia operácia stojí viac. Izba stojí 5-6 stovák denne, izba s intenzívkou 2 tisíc a viac. Pôrod stojí okolo 20 tisíc, podobne aj infarkt. Meniskus v kolene takých 5-10 tisíc.

Až keď pacient narobil poriadne náklady, dostáva sa do situácie "obed zadarmo". Väčšinou sú to babky, ktoré volajú doktora, lebo si nemôžu pokecať s príbuznými a keď si zavolajú doktora, ten naozaj príde. Asi štvrtina až tretina zdravotných nákladov je vyplieskaná na takéto hlúposti. Platia to všetci. Ale nik si nepraje, aby sa tu zakročilo, lebo potom by k rodičom museli sami, alebo si hovoria, že tiež budú starí.

Konkurecia niekoľkých desiatok poisťovní drží náklady dolu. Inak by ich pri takomto nastavení nedržalo nič.

https://blog.etrend...

09.08.2018 | @@@

mňa prekvapuje najmä to ak niektory hovoria o tom ako to niektory zneuživaju to iste naznačuje aj autor članku ludia zneuživaju lebo je to zadarmo .....a tak sa pytam teba aj autora ked to zneuživaju prečo niektory lekari nadavaju že ludia chodia neskoro ????....a často pozde ...nie je to prave tym že prave hovorime ludom že ste pre nas zataž neotravuje nas a mnohi lekari aj poistovne sa tak spravaju ....takto to vyzera že niektory ako autor poistovne aj lekari by chceli poberať peniaze a pacient ani nech neotravuje pokial nezomrie potom stači obhliadka aby sme potvrdili že sme zarobili na nom ....

10.08.2018 | salamoon

"Konkurecia niekoľkých desiatok poisťovní drží náklady dolu"

no veru, az tak drzi naklady dolu, ze Svajciarsko ma vo vyspelom svete po US druhe najdrahsie zdravotnictvo (12% HDP) a o generaciu to bude podla projekcii min. 14%

10.08.2018 | Roman Kanala

Konkurencia zdravotných poisťovní je tou jedinou brzdou. Spotreba zdravotných služieb je taká, že nie je ničím obmedzená a náklady na systém stále narastajú. Švajčiarska medecína nie je dvojrýchlostná ako na Americku. Jedny nemocnice pre chudobných, iné pre bohatých. Každý má prístup ku všetkým liečbam a zariadeniam. Sú ľudia, ktorí sa obmedzia dobrovoľne za nižšie poistné, napríklad systém HMO. Poistenec sa zaviaže, že nepôjde k špecialistovi, ak mu to nepredpíše lekár. A bude chodiť len k jednému, svojmu doktorovi. Alebo že pred každou návštevou lekára zavolá poisťovni. Potom je malá, asi 10% zľava na poistné. Pre Švajčiara sú to obmedzenia, na Zlodejsku je to normálny systém.

10.08.2018 | @@@

ale stale drahe ....na slovensku ide na zdravotnictvo 7% HDP ak by išlo ako vo švajčiarsku 12% o kolko viac by ludia platili ?....toto odporuje tvrdeniu že zdarvotnictvo by bolo lacnejšie ak by sme to nechali čisto na sukromny sektor ....a to nepišem o usa kde to je ako si napisal aj sam k tomu všetkemu ešte aj o bohatych a chudobnych ....tu ide len o pointu že niekto tu chce nahovoriť ludom že to bude lacnejšie a kvalitnejšie pričom už teraz dobre vie že to tak nebude

10.08.2018 | Hedviga Takáčová

Dobrý deň,
vždy niečo zaujímavé píšete. Ďakujem.

09.08.2018 | @@@

a čo chce s tym autor ?....že všetci maju platiť rovnako ?....ano teraz je to o solidarite a ti lepšie zarabajuci platia viac čiže su solidarny s tymi chudobnejšimi ....ale ak nastavime system kde všetci budu platiť rovnako vysledok bude že sa to otoči a chudobny budu doplacať na bohatych alebo napisane inak budu solidarny voči bohatymi ....takže otazka je čo z toho je spravne ....spravodlivosť v tom nikdy nebude lebo chorobu si človek nevybera a ani nechce vyberať lebo každy by chcel byť zdravy

09.08.2018 | lampion

Celé ZLE.

Pán Faktor by si mal trochu naštudovať, že neplatíme zdravotné odvody, ale zdravotné POISTENIE. A inštitúcia, ku ktorej šéfovaniu sa dostal ako slepé kura k zrnu, VšZP, sa volá POISŤOVŇA. A rovnako firma, ktorá ukradla 400 miliónov z verejného zdravotného poistenia a v ktorej teraz pracuje, Dôvera, sa volá tiež POISŤOVŇA.

Pán Faktor, doštudujte si charakteristické znaky poistenia, teda to, čo robí poistenie poistením. Vyberenia poistného od mnohých poistencov za účelom krytia rizika malej skupine poistencov je definícia poistenia. Rovnako ako je nezmysel tvrdiť, že keď vám zhorí dom za 300 000 eur, tak pri ročnom poistnom 200 eur si môžete dovoliť požiar za 1500 rokov. Chápete, aké blbosti hovoríte?

09.08.2018 | Roman Kanala

Poistenie je niečo iné. Poistenie je napríklad poistenie auta, či poistenie bytu. Zdravodné poistenie existuje vo Švajčiarsku alebo v Holandsku. Poistné sa odvíja od poistených úkonov. Všetci platia rovnako, všetci majú rovnaké podmienky v prípade choroby. Ak chcú viac, ako súkromnú izbu, či odvoz helikoptérou, priplatia si.

Na Zlodejsku alebo vo Frúzistane sú zdravotné odvody. Poistná suma sa odvíja od príjmov. Všetci majú zdravotnú starostivosť rovnako mizernú. Ak chcú lepšiu, nemôžu si priplatiť pri poistení, lebo to žiadne poistenie nie je. Štát ich ošklbe, ako len môže. Priplatiť si môžu pri zdravotných úkonoch, ale to sa volá úplatok a je to trestný čin.

10.08.2018 | alf1

cele ZLE
neplatime ziadne zdravotne poistenie, ale zdravotne dane z prijmu. poistenie je vtedy, ak za rovnaky produkt platia vsetci ROVNAKU sumu.
priklad: riaditel firmy aj nocny vartas maju rovnaku fabiu, ziju v jednom regione, su rovnako stari a maju podobnu vodicsku historiu. obaja platia pzp cca 100 € rocne. aj ked riaditel zaraba 10-nasobok platu nocneho vartasa. lebo jeho prijem nema nic spolocne s poistnym produktom.

toto, co nam tu predvadzaju, su zdravotne DANE z prijmu, dokonca pocitane z toho isteho DANOVEHO zakladu, ako samotna dpfo. vyska platby za !produkt", nema vobec nic spolocne s plnenim "poistovne" ci jej kvalitou. konkretny priklad: z platu 50 €, na ktorom sa zamestnam vo svojej s.r.o. na hodinu denne, zaplatim 7 € zp. kolega zaplati z platu 3000 sumu 420 € na zp a obaja skoncime na tej istej spinavej lavicke v cakarni u obvodneho, resp. v tej istej izbe so siestimi postelami v spitali. ja za 7 €, on za 420 €.

sumar: charakteristicke znaky poistenia su: za rovnaky produkt plati KAZDY rovnaku sumu. nie kazdy inu podla vysky prijmu. a solidarita je principom akehokolvek poistenia (domu, auta, nohy, vlasov...), spociva v tom, ze vsetci platia (ROVNAKU SUMU), ale len niektori cerpaju = SOLIDARITA.

toto, co je tu za nu vydavane, je podvod a sproste vypalnictvo, lebo su to zdravotne DANE z prijmu. skutocne dane z prijmu na sk su teda 19% dpfo + 14% zp = 33%.
a to som sa este nedostal k povinnosti povinne platit DANE sukromnym subjektom na tvorbu ich ziskov (ano, tych hnusnych a spinavych - za "zdravie", povedane estebackou terminologiou ich majitelov zaregistrovanych v holandskom danovom raji). pod hrozbou uvaznenia ci exekucie majetku, a ak s tym nesuhlasim. ci statnej KOMERCNEJ akciovej spolocnosti, zalozenej za ucelom tvorby zisku. z dani. chore...
nieco nelogicke, nejaky dotaz?

10.08.2018 | @@@

ver že na slovensku neplati že ten čo zaraba 3tisic mesačne skonči na rovnakej spinavej lavičke v čakarni ako ten čo zaraba 50eur a to iste plati aj o izbach v nemocnici .....

10.08.2018 | alf1

lebo mu to zaplati "poistovna"? bavime a o plneni z "poistenia" od tych vysunutych filialok danovych uradov pod krycim nazvom poistovne, za zdravotne dane. ak skonci v sukromnom sanatoriu v innsbrucku, tak bud za svoje peniaze, alebo to musi byt protekcny cerveny smrad, parazitujuci na ostatnych, ktory ma na vyber zo styroch lietadiel na odvoz. ako ktorykolvek iny poistenec vszp, ze?
zabavne je, ze dane z prijmu tu vyberaju sukromne akciove spolocnosti na svoje pouzitie, vybavene kompetenciami statnych organov. napriklad uvaznit ci ekonomicky zlikvidovat svojho zakaznika, ak s tym nesuhlasi.

10.08.2018 | IvanPe

Pretoze si vsetko plati zo svojho akokeby ani “poisteny” nebol.

10.08.2018 | @@@

no isto :D :D

11.08.2018 | Truhlik999

@@@

Ver tomu, ze clovek, co zarába 3€k skončí v rovnakej špinavej čakárni ako robos.

Pokial nie je politik/zamestnanec štátu.

Ti patria medzi nasich ludi a vedia si veci vybavit

12.08.2018 | @@@

ved o tom pišem že ten štatny zamestnanec vysokospostaveny ludia isto nekončia a nečakaju v čakarni ako to niekto tu prezentuje ......a nebude to tak ani vtedy ked všetci budu platiť rovnako ...jedine čo sa vtedy stane že ti bohatši si povedia že zas sme oj.abali tych ostatnych

09.08.2018 | ataman

Dobry den prajem,

Mne v clanku este chyba porovnanie, kolko pracujuci zamestnanci doplacaju mimo povinnych zdravotnych odvodov do systemu zdravotnictva.

Napriklad nie vsetky lieky su plne hradene poistovnou - niekedy je tam doplatok pacienta.

Zdravotnicke pomocky vs doplatky pacienta.

Doplatky u zubara.

Nakoniec z toho vsetkeho mi vyplyva, ze tych zazracnych 14 percent zo superhrubej mzdy co odvedu spolu zamestnanec a firma nie su konecna platba zdravotnickemu kolosu.

Pekny den.

09.08.2018 | @@@

ved ani nie su .....vychazda to tak že cez poistovne celkovo ide do zdravotnictva okolo 77% zvyšok si ludia doplacaju sami takže nedostavaju zadarmo ako to autor tvrdi ked za mnoeh veci si platia

12.08.2018 | pan ucetni

že je nadspotreba liekov a vyšetrení - v ktorej krajine nie je? tí extrémne drahí pacienti sú väčšinou onkologickí na drahej imunologickej liečbe, transplantovaní, polytraumy a nejaké raritné draho liečené choroby. pri ich počte nemôže byť pre poisťovne problém kontrolovať ich liečbu a náklady priebežne - ak by chceli.
tak sa pozrime na efektivitu poisťovní - výročné správy za rok 2016 - Dôvera - výber poistného 1203 mil, výdavky na zdravotnú starostlivosť 982,6 mil. Union výber 363,5, výdavky na zdravotnú starostlivosť 274,5. roky 2015 a 2016 podobne. Takže zdravotnú starostlivosť sa dostane cca 80% vybranej sumy - to sú čísla ako z USA - kde je ale zdravotné poistenie nepovinné, je silne konkurenčné prostredie, výrazne vyššie výdavky na marketing a lobbing. to je trochu iná žranica.

13.08.2018 | Palo013

Nieco tak obludne a zvratene som uz davno necital.

13.08.2018 | Pavol Čižmárik

mna by zaujimalo, kolki z tych, co maju predpisanych 10 a viac liekov, maju nadmerne vela laboratornych vysetreni a pod. su naozaj chori, kolki su hypochondri a kolki su obete informacnej asymetrie a lobingu farmafiriem...

Marian Faktor

Marian Faktor
  • Počet článkov: 47
  • Priemerná čítanosť: 2882
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Čo s chorobami slovenského zdravotníctva? Ako lekár so skúsenosťami so zdravotníckym manažmentom prinášam viaceré pohľady a hlavne riešenia. Pracujem v zdravotnej poisťovni Dôvera a zdravotníctvom sa zaoberám aj ako expert KDH na zdravotníctvo. Sledujte ma aj na mojom Facebooku a Twitteri alebo na mojom webe.

Moje odkazy