Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Mária Bejdová

Ako správne písať maily

22.06.2018 | Maria Bejdova

Na základe toho, ako napíšete mail, si o vás ľudia robia mienku. A nielen vtedy, ak ide o prvý kontakt.

 • Tlačiť
 • 0

Posielať maily je bežné, no málokto sa pri ich písaní zamýšľa nad tým, že aj táto komunikácia vytvára o človeku dojem. Pri čítaní mailu nemáme možnosť vidieť výraz človeka a často si len domýšľame, aký tón zvolil. Podľa mňa je teda dosť dôležité, aby sme písaniu mailov venovali náležitú pozornosť. Vysielame tak signál nielen o sebe, ale aj našom vzťahu k človeku, ktorému píšeme. Používanie týchto pár základných rád pre mnohých stále nie je samozrejmosťou.

Obsah

 1. Objavte tajomstvo skrytej kópie. Pokiaľ píšete viacerým prijímateľom, ktorí sa navzájom nepoznajú a predmetom mailu nie je zoznámiť ich, dajte maily do skrytej kópie. Nie každému je príjemné, keď jeho mail pozná 30 neznámych ľudí.
 2. Zamyslite sa, čo napísať do predmetu správy. Adresátovi pomáha identifikovať, o čom mail bude. Navyše neskôr ho môže napríklad jednoduchšie zatriediť alebo vyhľadať, ak sa potrebuje k niečomu vrátiť a mailov od vás je mnoho.
 3. Prihovárajte sa menom, prípadne priezviskom, nie len neosobným Dobrý deň. Ak píšete predstaviteľom firiem, štátnych inštitúcií, politikom alebo profesorom, oslovte ich podľa funkcie.
 4. Nepoužívajte často otvorené otázky typu Kedy sa stretneme? Rovno navrhnite niekoľko dátumov, vyhnete sa tak preposielaniu nadbytočných mailov.
 5. Pokiaľ vám robí problém byť stručný, radšej zavolajte. Až na určité výnimky, ktoré majú niečo zosumarizovať, by mali byť maily stručné.
 6. Odpovedzte. (Samozrejme, nemusíte odpovedať na nevyžiadané firemné ponuky.) Ak k vám niekto prehovorí, slušnosťou je odpovedať. Bodka.

Forma

 1. Diakritika nie je povinná, no niektorí ju majú radšej. Kedysi sa nepoužívala, pretože hrozilo, že sa mail nezobrazí správne, dnes to už nie je otázka dňa. Mail s diakritikou často pôsobí lepším dojmom a je zrozumiteľnejší. Pokiaľ však píšeme len kratučkú odpoveď v mobile, zaobíde sa aj bez diakritiky. Je to na vás.
 2. Za pozdravom a oslovením vždy nasleduje čiarka a ďalší text v novom riadku začína s malým písmenom. Banálne, ale mnohí to stále nevedia.
 3. Vy, Váš, Ty, Tvoj píšeme s veľkým písmenom na znak úcty v písomnom styku, čo sú aj maily.
 4. Maily nepíšeme „ohľadom“ alebo „ohľadne“ niečoho, hoci nám to dobre znie. Používajte spisovný výraz „vo veci“.
 5. Mojou slabou stránkou je používanie čiarok. Vedeli ste, že za frázou „S pozdravom“ nepíšeme čiarku? Teda:

            Ďakujem za odpoveď.
            S pozdravom
            Mária Bejdová

 1. Nikdy nepoužívajte veľké písmená, v písomnom styku to znamená kričanie.
 2. Nebojte sa používať emotikony. Naozaj. Nemám na mysli obrovské množstvo smajlíkov, zvýrazňovanie textu či špeciálne efekty, ale s mierou využité emotikony sú plus. Prečo? Vysvetľujem tu.
 • Tlačiť
 • 0

Tagy emócie v texte, emotikon, gramatika, kategórie, rady odborníkov, mail

Diskusia (0 reakcií)

Mária Bejdová

Mária Bejdová
 • Počet článkov: 27
 • Priemerná čítanosť: 2213
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Písanie je remeslo, ktorému sa venujem už vyše desať rokov. Tento blog je o písaní a všetkom, čo s ním súvisí. Freelance copywriter: maria.bejdova@gmail.com

Mária Bejdová

Mária Bejdová
 • Počet článkov: 27
 • Priemerná čítanosť: 2213
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Písanie je remeslo, ktorému sa venujem už vyše desať rokov. Tento blog je o písaní a všetkom, čo s ním súvisí. Freelance copywriter: maria.bejdova@gmail.com

Kalendár sa načítava...

Moje odkazy