Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záhada tvorby peňazí rozlúštená

31.05.2018 | Marek Schmögner

Diskusia (4 reakcie)

01.06.2018 | LPB

Takže aj bazilejské pravidlá sa dajú obchádzať. Aké prekvapenie. Ak to takto neobmedzene funguje, komu tie peniaze z ničoho kedy budú chýbať? Nikto z vyvolených ich nepotrebuje, veď ich majú, koľko si len zmyslia! Ich zaujímajú majetky a moc. Nad otrokmi.

01.06.2018 | zakaznik

"Keď centrálna banka vytlačí peniaze (inak povedané vytvorí z ničoho), vlastne tak spúšťa výmenu ničoho za peniaze a potom výmenu peňazí za niečo (v konečnom dôsledku výmenu ničoho za niečo).

Výmena ničoho za niečo predstavuje spotrebu, ktorej nepredchádza žiadna produkcia. Keďže každá činnosť musí byť nejak financovaná, z toho nám vyplýva, že každá spotreba, ktorej nepredchádza produkcia, odkláňa vzácne zdroje od činností vytvárajúcich bohatstvo.

Teda znižuje sa tok reálnych úspor výrobcom bohatstva, čo oslabuje priebeh výroby, t. j. vedie k ekonomickej recesii."

Frank Shostak
https://mises.org/w...—-not-spending-—-engine-economic-growth

09.06.2018 | Adrián Tišťan

Dobrý príspevok, vidno, že povedomie o skutočnom mechanizme tvorby peňazí sa rozširuje, čo sú vynikajúce správy. Veľmi ma teší aj skutočnosť, že autor sa o svojich blogovych príspevkoch venuje viac menej tým istým témam ako ja v tých svojich https://blog.etrend... :)

10.06.2018 | libertarian

V priebehu 17 až 18 storočia sa biologovia- akademici dohadovali, koľko nôh má pavúk. Až v 19. storočí sa našiel jeden záškolák, ktorému sa nechcelo učiť biologiu - a tak chytil pavúka, otočil na chrbát, a SPOČÍTAL mu nohy.
Autor blogu to urobil podobne - pozrel sa na realitu, na zákony o bankách, do bankového účtovníctva - a výsledok je zrejmý.
Všetky potrebné informácie o tvorbe peňazí sú dostupné na internete, v oficialnych dokumentoch.

Marek Schmögner

Marek Schmögner
  • Počet článkov: 10
  • Priemerná čítanosť: 1872
  • Priemerná diskutovanosť: 20
  • RSS blogu

O blogu

Snažím sa písať o odborných ekonomických témach spôsobom, ktorý by ich priblížil väčšiemu okruhu čitateľov. Hľadám skutočné príčiny spoločenských problémov a navrhujem možné riešenia. Vyhýbam sa nezmyselnému ľavicovo-pravicovému dualizmu a nepozerám na svet cez okuliare akejkoľvek ideológie.