Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je QE „tlačením peňazí“ alebo zásterkou?

22.06.2015 | Marek Schmögner

Diskusia (14 reakcií)

22.06.2015 | Motylx

Hm... takže ecb vytvára morálny hazard a riešením je teda viac ecb, nie menej ecb???
Zaujímavé...

22.06.2015 | libertarian

"Hm... takže ecb vytvára morálny hazard a ......"
- Len neviem, či ten hazard vytvára slabým tlačením, alebo príliš silným. Autor to akosi opatrne vysvetluje.... Píše, že ECB začala QE príliš neskoro, .... takže....
.-.-.-.-

Toho "zaujímavého" tam má toho viac. Nedokázal som vyskumať, či má podľa neho ECB -čka podporovať viac úverov, alebo ich brzdiť kontrolovaním úverovania. Občas píše tak, občas opačne. Mala ECB-čka tlačiť už skôr, alebo neskôr, alebo vôbec ???
-.-.-.-.

"Produktívne úverovanie (firemné úvery na nové investície), .....generuje hospodársky rast. Naopak neproduktívne úverovanie, t.j. úvery určené na kúpu už hotovej produkcie,..... nepodporujú hospodársky rast, ale rast inflácie."
- pekné. Autor akurát zabuda, že je zbytočné podporovať nové investície, ked výrobcovia maju problém viac produkcie predať. Autor si nevšimol, že v Tescu su furt plné regály, a viac sa proste predať nedá. Vlastne - keby ECB-čka zhadzovala tie natlačené peniaze z helikoptér, to by iste pomohlo.
-.-.-.-.
"transakcie medzi centrálnou bankou a komerčnými bankami nemajú priamy dopad na množstvo peňazí v obehu. Rezervy, v ktorých sa tieto transakcie uskutočňujú, sú špeciálne peniaze, ktoré neopúšťajú účty v centrálnej banke a nemajú tak možnosť ovplyvniť reálnu ekonomiku."
- Divný nazor. Tak načo ECB-čka tlačí, ked to nemá žiadny vplyv na ekonomiku ? To su v ECB-čke samí hlupáci ? Takže podľa autora treba použiť tie helikoptéry ?

23.06.2015 | Motylx

Ak centrálni bankári robia niečo nemorálne, neefektívne...
Akým právom?
Ako je vôbec niečo také možné?
Bez zodpovednosti. Beztrestne.
Ak niekto rozpozná túto zvratenost a volá po tom, aby tito ludia dostali viac moci, možností, konať nemorálne, neefektívne, čo si mysliet o takom človeku?
Nie je červený, nie je modrý, nie je vpravo, ani vľavo, bez ideológie, bez tvaru, bez pachu, bez chuti, bez tváre, bez morálky...?
Odborník.

23.06.2015 | Motylx

Položím otázku ešte jasnejšie...
Prečo má centrálny bankár právo vytvárať nemorálne a neefektívne riešenia?
Prečo má právo vyzývať, povzbudzovať, k nemoralnym a neefektivnym riešeniam iných bankarov, politikov, vyvolených?
A to všetko beztrestne?
Pre všetkých privilegovanych?
Prečo také právo nemám ja, my, všetci?
Prečo autor vyzýva k posilňovaniu pozície, moci, týchto zvrhlikov?
???

23.06.2015 | libertarian

Ty beťár, ved ty poznáš odpovede.

Ale tá posledná otázka, tá je zaujímavá : Prečo autor vyzýva k posilňovaniu pozície, moci, týchto zvrhlikov?
A odpoveď už dal :
" Hľadám skutočné príčiny spoločenských problémov a navrhujem možné riešenia."

23.06.2015 | Niless

Chlapy jak si tu hrkutate...len aby ste to neprehnali.

22.06.2015 | Bjorni

otazka je ako zdovodnit peniaze z helikopter?(mozno napr cez Basic Income?)
Keby vsetci obcania mali na ucte peniaze na spotrebu(alebo vyplatenie dlhu) tak rast by nastal okamzite.
Takto sa peniaze z QE len prelievaju z PC do PC. A realne z toho ma propech len 1% obyvatelstva. len to 1% nedokaze nahradit spotrebu 99%.

Problem je stagnacia miezd pracovnikov a klesanie realnych prijmov domacnosti.
Vdaka technologickej nezamestnanosti mzdy rastu. ked mame 2 pracovnikov, jeden dostane 1000€ a druhy 300€, tak priemerna mzda je 650€. Ak ale automatizacia nahradi pracovnika s 300€ platom, tak realne mzdy narastu. Ved toho s 1000€ uz nizsie netaha nikto.
1 domacnost ale prisla o prijem uplne. A hrozi jej zanik.

23.06.2015 | IvanPe

Ze aky zmatok v hlave pana blogera?!.
A co ak QE z dielne ECB nema v umysle riesit hospodarstvo (len ako vedlajsi ucinok), ale riesi obchodnu stranku vztahu Eura voci zlatu, USD, atd ?
Potom je asi dolezitejsie, ze my vsetci verime tomu, ze nech by bolo akokolvek malo penazi v nasej penazenke ECB vzdy nieco dotlaci tak aby to tak nevyzeralo, vlastne nas dopredu informuje ze nech ani neskusame stiahnut hotovost z obehu lebo bude nahradena a ta nasa strati. Ak by to robili cez zvysene dane (ako to robi Slovenska vlada) tak to akokeby priamo ukazala na seba: "my sme na vine ze vy sa mate zle", ale ked to urobi cez znehodnotenie majetku, vacsina ludi bude vinit drahych obchodnikov. Dobre vymyslene. Len sa ro s tym bailoutom v USA neda ani porovnavat.
Fuj, mali by ist do basy!

23.06.2015 | HlasNaHlas

Marek Schmogner, mate nieco spolocne s Brigitou Schmognerovou?

24.06.2015 | libertarian

Jednu vec maju spoločnú :
Obaja ignoruju svojich voličov , čitateľov svojho blogu.

23.06.2015 | Niless

Akékoľvek diskusie o tom co a ako ecb robí su recami o nesmrtelnosti chrustov. ECB nerespektuje vlastne pravidlá, de facto sa vymkla kontrole. zmena moze nastať iba po nejakom velkom prusere ale to by ľudia museli tomu zacat rozumieť a domahat sa zmeny. Ale to si opat reči o nicom.

23.06.2015 | Motylx

Centrálne banky sú inštitúcie, zlocinecke organizácie, ktoré vznikli práve preto, aby sa veci vymkli kontrole.
V súčinnosti s ďalšími zlocineckymi organizáciami - vládami, disponujú obrovskou mocou sluziacou najmä na vyvlastňovanie majetku.
Riešením nie je viac moci pre cb.
Riešením je slobodné bankovníctvo.

23.06.2015 | Motylx

http://www.konzervat...
Tu to vysvetľuje George Selgin.

24.06.2015 | od A do Z

Tlačenie peňazí ecbečkou bude psychologickým krokom ku komerčným bankám ,aby peniaze púšťali viac do obehu. Je jedno či to bude na úverovanie podnikania,alebo poskytovanie hypotekárnych úverov,alebo spotreby .Nesmie vzniknúť dojem aký nastal pri finančnej kríze ,že na medzibankovom trhu nebolo si od koho požičať na poskytnutie likvidity.Naštartovať infláciu nejako treba ,hoci aj tlačením peňazí.

Marek Schmögner

Marek Schmögner
  • Počet článkov: 10
  • Priemerná čítanosť: 1875
  • Priemerná diskutovanosť: 20
  • RSS blogu

O blogu

Snažím sa písať o odborných ekonomických témach spôsobom, ktorý by ich priblížil väčšiemu okruhu čitateľov. Hľadám skutočné príčiny spoločenských problémov a navrhujem možné riešenia. Vyhýbam sa nezmyselnému ľavicovo-pravicovému dualizmu a nepozerám na svet cez okuliare akejkoľvek ideológie.